Sunteți pe pagina 1din 3

Proiect didactic

Data:
Cadru Didactic:
Grupa: Mică B
Unitatea de învăţământ:
Tema anuală de studiu: Cine sunt/suntem?
Tema proiectului: Universul meu de copil
Tema săptămanii: Familia mea
Tema activitatii: Familia mea
Domeniul experential: Domeniul Estetic și creativ (DEC)
Categoria de activitate: Activitate Artistico-plastica
Mijloc de realizare: pictura
Tipul activității: consolidare
Scopul activității: Consolidarea deprinderilor si a priceperilor de a realiza o lucrare folosind
corespunzator acuarelele si pensula
Dimensiuni ale dezvoltarii:
Comportamente vizate: A1
Obiective operationale:A 1.1
- Sa denumeasca materialele primite
- Sa pictezet suprafata data utilizand corect instrumentele de lucru

Competențe:
- Utilizează mâilile și degetele pentru realizarea activității
STRATEGII DIDACTICE:
 Metode și procedee: explicaţia, conversaţia, exerciţiul, demonstrația, expunerea;
 Mijloace didactice: acuarele, pensula, modelul educatoarei, iepurasul Mustacila
 Forma de organizare: frontal, individual
 Durata: 15 minute
Bibliografie:
1. Curriculum pentru educație timpurie- 2019
2. Mihaela Paisi Lazarescu , Liliana Ezechil ,,Laboratorul preșcolar”-ghid metodic, Editura: V
& I INTEGRAL(2015) București.
DEMERSUL DIDACTIC
ETAPELE
ACTIVITĂȚII CONŢINUT ŞTIINŢIFIC STRATEGII DIDACTICE

1.Momentul Se pregătește spațiul de lucru pentru activitatea de pictura.


organizatoric Se asigură că fiecare copil are acces la materialele necesare, cum ar fi acuarele si
pensule.
Se asigură că spațiul este curat și sigur.
2.Captarea Momentul captarii atentiei se realizeaza prin folosirea unor jetoane pe care sunt
atenţiei reprezentati diferiti membrii ai familiei pe care copiii trebuie sa ii recunoasca Conversatia Frontal
( mama , tata , fratele , sora , bunicul , bunica etc). Ii intreb din cati membrii este
alcatuita familia lor , daca au frati sau surori si le cer sa imi descrie un membru
al familiei din punct de vedere fizic.

3.Anunțarea Anunt copiii ca astazi vor realiza si ei un portet de familie . Pentru aceasta
temei și a trebuie sa recunoasca obiectele si instrumentele de lucru , sa respecte tema Explicatia Frontal
obiectivelor impusa si sa evalueze sau autoevalueze lucrarile in functie de anumite criterii.
4. Prezentarea Copiii recunosc si denumesc ustensilele de lucru care ne vor ajuta sa realizam
conținutului și portretul de familie.Pentru a sti daca am realizat o lucrare corecta enuntam
dirijarea impreuna cateva criterii pe care trebuie sa le indeplineasca lucrarea pentru a fi Demonstratia
învățării evaluata corect: sa respecte tema propusa , sa fie acoperita aproape toata suprafata Frontal
de lucru , sa fie o lucrare echilibrata din punct de vedere cromatic si spatial , sa
aibe un aspect ingrijit etc. Inainte de a trece la lucrul propriu – zis , facem cateva
exercitii de incalzire a muschilor mainii.
Se trece la efectuarea lucrarii sub supravegherea mea , iar celor care au nevoie le
acord indicatii.

5. Obtinerea Pe parcursul activitatii, educatoarea indruma sau ajuta copii atunci cand este Exercitiul Frontal-
peformantei cazul. individual
6. Evaluarea Lucrarile finalizate vor fi expuse pe macheta, iar copii le vor evalua sau se vor Conversatia Frontal-
autoevalua in functie de criteriile anuntate de educatoare individual
7.Încheierea Se fac aprecieri referitoare la modul in care s-a desfasuray activitatea si la Conversatia Aprecieri
activităţii comportamentul copiilor verbale

S-ar putea să vă placă și