Sunteți pe pagina 1din 4

Proiect de activitate

DATA: 12.11.2020

GRUPA: Mică 1

EDUCATOARE: Petcu Alina Constantina

DOMENIUL EXPERIENȚIAL: Domeniul estetic și creativ

CATEGORIA DE ACTIVITATE: Educație plastică

TEMA ACTIVITĂȚII: „Morcovelul”

TIPUL ACTIVITĂȚII: formare de priceperi și deprinderi

MIJLOC DE REALIZARE: modelaj

DIMENSIUNI ALE DEZVOLTĂRII:

C3- Activare și manifestare a potențialului creativ;

COMPORTAMENTE VIZATE:

C3.1 – Manifestă creativitate în activități diverse;

C3.2 – Demonstrează creativitate prin activități artistico-plastice;

SCOPUL ACTIVITĂȚII: Dezvoltarea imaginației creatoare, a sensibilității și a


simțului estetic;

OBIECTIVE OPERAȚIONALE:

O1- Să denumească ustensilele de lucru puse la dispoziția lor;

O2- Să utilizeze corect materialele de lucru (plastilina) în exprimarea liberă a


gestului grafic;

O3- Să exprime impresii, trăiri afective şi idei proprii legate de tema dată, în timpul
şi/sau la sfârşitul activităţii.
METODE ȘI PROCEDEE: explicația, demonstrația, exercițiul, conversația,
observația;

FORMA DE ORGANIZARE: frontal-individual;

MATERIAL DIDACTIC: plastilină, hârtie, ustensile pentru plastilină;

DURATA: 15-20 min

BIBLIOGRAFIE: M. Cristea, V. Nitescu, D.H. Panait, E. Surdu „Ghid metodic


de educație plastică”, Editura Petrion, București, 1997

DESFĂȘURAREA ACTIVITĂȚII

ETAPELE CONȚINUT ȘTIINȚIFIC STRATEGII EVALUARE


LECȚIEI DIDACTICE
1. Moment Se vor creea condițiile necesare
organizatoric pentru buna desfășurare a
activității:
 Aerisirea clasei;
 Pregătirea materialului
didactic necesar;
 Amenajarea mobilierului.

2. Captarea Le voi spune copiilor o poezie Conversația Frontală


atenției despre legume:
Tare-mi plac legumele, Observarea
Le știu toate numele. comportamentulu
Ce-mi dau ele-i o avere: i copiilor.
Vitamine și putere!

3. Anunțarea Se vor anunța copiii că vor


temei modela morcovi cu ajutorul Conversația Frontală
plastilinei. Se va purta o discuție
introductivă despre legumele de Observarea
toamnă. interesului

4. Dirijarea Intuirea materialului


activității Se enumeră materialele de pe Observația
măsuțe;
Conversația Observarea
Prezentarea și analiza comportamentulu
modelului și a modului de lucru i copiilor.

Frământăm bine plastilina până Explicația


devine moale. Luăm o bucată de
plastilină în mână, modelăm o
minge apoi o așezăm pe planșetă
și cu palma o întindem alungind
spre vârf și gros în partea de sus.
Luăm altă bucată de plastilină și
facem prin aceeași mișcarea
frunzulițe morcovilor. Observarea
interesului
Precizarea criteriilor de Demonstrația
evaluare: respectarea temei,
gradul de finalizare;

Exerciții pentru încălzirea


mușchilor mici ai mâinii: Exercițiul
întindem mânuțele, închidem și
deschidem pumnișorii, plouă,
cântăm la pian.

Realizarea propriu-zisă a temei


Copiii vor realiza tema conform
modelului educatoarei.
Se urmărește poziția corectă la
măsuțe, modul de lucru și sunt
ajutați copiii care întâmpină
probleme.

5. Evaluarea Analiza lucrărilor realizate Observația


După expirarea timpului de
lucru, se va organiza o expoziție
cu lucrările realizate de copii și Frontal-
se va face evaluarea lucrărilor individuală
ținând seama de aspectele
precizate la începutul activității.
Conversația
Copiii vor fi invitați să privească
lucrările expuse și să aleagă
lucrarea preferată.
6. Încheierea Se vor face aprecieri generale și
activității individuale asupra modului de Conversația Frontală
desfășurare a activității.

S-ar putea să vă placă și