Sunteți pe pagina 1din 5

PROIECT DIDACTIC

Data: 04.12.2018
Clasa: a VI-a
Profesor: Malcoci Doinita
Aria curriculara: Limbă şi comunicare
Obiectul: Limba şi literatura română
Subiectul: ,,Fata babei și fata moșneagului” de Ion Creangă. Explorarea textului
Tipul lectiei : Comunicare si însuşire de cunoştinţe
Competenţe specifice :
8. Lectura, audierea şi interpretarea textelor literare şi nonliterare, în limita standardelor de conținut.
Subcompetenţe :
9.3 Aplicarea instrumentarului de interpretare a textului;
1.1Ierarhizarea ideilor dintr-un text narativ într-un plan simplu de idei, utilizînd enunţuri proprii

Obiective operationale :
La sfarsitul lectiei, elevii vor fi capabili :
O1-să citească fluent, corect, expresiv şi conştient basmul cult ,,Fata babei și fata moșneagului” de Ion Creangă;
O2- să recunoască personajele pozitive și negative din basm;
O3- să identifice caracteristicile, ideile, sentimentele personajelor;
O4- să-si prezinte personajul preferat, scoțându-i in evidență cele mai importante însușiri;
O5- să descopere elementele specifice poveştilor(basmului);
O6- să expună, în succesiune logică, momentele principale ale povestirii;
O7- să-şi prezinte în mod independent şi original impresiile şi sentimentele caracterizând personajele prin acţiunile
lor, prin descriere, făcând comparaţii.

Metode didactice: conversaţia euristică, explicaţia, lucrul cu manualul, învăţatrea prin descoperire, ciorchinele,
soarele caracteristicilor, Cinquin, 3 De ce ?, exerciţiul, exemplul.

Mijloace didactice: manualul, planşe cu imagini din diferite basme, portretul lui Ion Creangă.
Forme de organizare a activităţii: frontală, independentă, în perechi.
Timp: 45 min
1
Bibliografie :
 Crişan, A., Dobra, S, Limba şi literatura română, Manual pentru clasa a V-a, Editura Ştiinţa, Chişinău; Humanitas,
Bucureşti 2015.
 www.didactic.ro
 www.google.md

MOMENTELE OB. ELEMENTE DE CONŢINUT METODE


LECŢIEI OP.
I. Evoca Se pregătesc cele necesare pentru desfăşurarea orei. Se asigură liniştea şi conversatia
re disciplina .
Moment
organizatoric
Captarea atenţiei Se vor afișa la tabla mai multe imagini ce repreyintă secvente din poveștile Conversatia
cunoscute. Li se va propune elevilor să recunoască poveștile și autorul acestuia. euristica
Li se va cere să numească și alte povești scrie de către Ion Creangă.
Se realizează o discuție în baza informației despre autor. Demonstrarea
Ion Creangă (01.03.1837 – 31.12.1889), mare povestitor, scriitor român.
A scris:
• ”Capra cu trei iezi” Exemplul
• ”Punguta cu doi bani”
• ”Povestea porcului”
• ”Soacra cu trei nurori”
• ”Ivan Turbincă”
• ”Dănilă Prepeleac”
• ”Fata babei si fata mosneagului”

II.REALIZARE
A SENSULUI Cadrul didactic va anunţa elevii că ora aceasta vor învăţa ce este un basm şi care
Anuntarea Explicaţia
sunt caracteristicile specifice acestuia, având drept model textul suport din
subiectului si
enuntarea manual.
obiectivelor
Dirijarea învăţării O1 Se citeşte basmul.
si dobandirea O3 Conversatia
2
cunostinţelor noi. Se pun întrebări în baza textului citit : euristica
- ce ființe și obiecte supranaturale ai descoperit ?
Invatarea prin
- care sunt personajele principale?
descoperire
- dar secundare ?
- care sunt personajele pozitive?
- dar negative?

Se explică sensul cuvintelor noi :


Horopsit - Asuprit, prigonit, urgisit; chinuit.
Explicaţia
Gătej - Creangă sau nuia uscată, subțire, cu care se aprinde sau se ațâță focul.
Ciur - Unealtă de cernut materiale granulare sau pulverulente, făcută dintr-o rețea
deasă de sârmă sau dintr-o bucată de tablă ori de piele perforată, fixată pe o
ramă;
O4 A îndruga - A toarce în grabă și grosolan;
conversatia
Pârlaz - trecere peste gard;
euristică
O2 Lozie - Specie de salcie sau de răchită din ale cărei ramuri se fac împletituri.
Sălăşluire - Faptul de a (se) sălășlui; locuire, ședere; găzduire, ospitalitate;
A fojgăi - A manevra cu zgomot foi de hârtie. conversatia
Simbrie - Plată în bani (sau în natură) care se dă unei persoane angajate pentru un euristică
timp în serviciul cuiva; salariu, leafă.
Salbă - Podoabă de purtat la gât, alcătuită dintr-unul sau din mai multe șiraguri
exemplul
de monede, medalii, pietre prețioase sau mărgele.
A feşteli – a se murdări, a se face de râs.
Hursuz - Morocănos, posac, neprietenos, necomunicativ, nesociabil.
Aşijderea - Tot așa, la fel; asemenea.
Cociorvă - Unealtă casnică compusă dintr-o placă de metal sau de lemn în formă
de triunghi sau de semicerc, fixată la capătul unei cozi lungi, cu care se scoate
jarul sau cenușa din cuptorul țărănesc de pâine. 

Alege un proverb si dezvoltă-l răspunzând la 3 De ce?.


 După muncă şi răsplată. 3 De ce ?
 Prietenul la nevoie se cunoaşte.
 Cine doreşte mult pierde şi puţinul ce-l are.
3
 Leneşul la toate, zice că nu poate. Conversaţia
 Mâţa blândă zgârie rău.
Exemplul
 Toată ziua îl porţi în braţe şi seara tot pe el îl dor picioarele.
 Bine faci, bine găseşti.
 Pomul se cunoaşte după roade şi omul după fapte.
 Ce ţie nu- ţi place, altora nu face. Explicaţia
 La plăcinte, înainte, la război înapoi.

Numiti modurile de expunere atestate in urmatorul fragment:


• „ Fata babei era slută, leneşă, ţâfnoasă, şi rea la inimă, dar pentru că era
fata mamei, se alinta cum s-alintă cioara-n laţ, lăsând tot greul pe fata
moşneagului.

Adăugaţi însuşiri din text cuvintelor date:


• Plăcinte _________________
• Apă ____________________
• Părul ___________________ Exerciţiul
• Căţeluşa ________________

Alcătuiţi cîte un CINQUAIN pentru fiecare fată.


Fata (moşului / a babei)
Cinquin
2 adjective
3 verbe
O propoziţie scurtă care o caracterizează
Cuvînt generalizator / sinonim

Completaţi definiţia cu cuvintele dintre paranteze.


Basmul este o naratiune în ..., în care se povestesc întâmplări ... la care iau
parte personaje cu însusiri ... reprezentând fortele... si ale ... .
(Versuri, proză, reale, fantastice, supranaturale, bine, frumos, rău.)

III.REFLECŢIE Soarele caracteristicilor


Asigurarea Precizaţi, în perechi, cât mai multe caracteristici ale basmului. Câştigă cei care scriu în Soarele
4
retentiei si a dreptul fiecărei raze o trăsătură a speciei basm. caracteristici-
transferului Fapte ireale, personaje fantastice, forţe ale binelui, forţe ale răului, personaje numeroase, lor
acţiuni, lungă întindere… Conversaţia
După 45 de minute, pot spune:
• 1 element de noutate aflat azi… Explicaţia
• 1 ezitare am avut (la,in timp ce)…
• 1coleg care a fost activ…
• In acest moment ma simt….
• Cred ca voi primi nota…

Se va da tema pentru acasă.


Elaborează un interviu imaginar ( din 10-15 replici) cu:
1. moşul
2. baba
3. fata moşului
4. fata babei.

Aprecieri finale Se vor face aprecieri generale şi individuale, pozitive şi negative.

S-ar putea să vă placă și