Sunteți pe pagina 1din 16

Ministerul Educației și Cercetării al Republicii Moldova

Instituția Publică Gimnaziul


,,Grigore Vieru”, s.Heciul Nou
Comisia Metodică: Limbă și
Comunicare

PROIECT
DIDACTIC
la limba și literatura română
Clasa a VIII-a

Elaborat: Aliona Romanova ,


profesor de limba și literatura română
Proiect Didactic
Disciplina: Limba și literatura română
Profesor : Aliona Romanova
Clasa: a VIII-a
Data : 22 noiembrie 2021
Durata lecției : 45 min.
Unitatea de învățare : Unitatea nr. 5. Doina cultă. Scrierea reflexivă.
Subiectul lecției: ,,Noi” de Octavian Goga. Lectură și vocabular.
Tipul lecției: mixtă

Unități de competență :
1. Lectura, audierea şi interpretarea textelor literare şi nonliterare, în limita standardelor de conţinut.
2. Operaţionalizarea terminologiei lingvistice şi literare, în limita standardelor de conţinut.
3. Respectarea etichetei verbale în orice situaţie de comunicare orală şi scrisă.
4. Producerea textelor care reflectă propriile experienţe senzoriale, idei, judecăţi, opinii, argumente.

Obiectivele lecției:
La sfârșitul lecției elevii vor fi capabili:
1. O1- Să comunice despre personalitatea lui Octavian Goga;
2. O2 - Să cunoască operele de vază(universul poetic), debutul poetului.;
3. O3 - Să lectureze expresiv poezia ,,Noi”;
4. O4 - Să opereze cu cuvintele- cheie;
5. O5 - Să distingă semnificaţia stilistică a pronumelui ,,noi” în titlul și în opera studiată;
6. O6 – Să decodifice imaginile vizuale, auditive și senzoriale ale poeziei;
7. O7 – Să aplice metoda cubului în raport cu poezia studiată;
8. O8 – Să răspundă la întrebări, completând jurnalul reflexiv;

Forme de organizare: individual, frontal și în grup;


Metode și procedee: conversația euristică , conversația euristic, descrierea, lectura expresivă, observarea, descoperirea,
argumetarea, textul calchiat, metoda cubului, tabelul;
Mijloace: calculatorul, TV, boxe audio, imaginile, fișa de lucru, manualul școlar, cub din carton, rechizite școlare;

Bibliografie :
1. MANUAL de Limba și literatura română, clasa a VIII-a, Tatiana Cartaleanu, Mircea Cibanu, Olga Cosovan, Știința,
2019;
2. GHID DE IMPLEMENTARE a Curriculumului la limba și literatura română pentru clasele a V-a – a IX-a, Chișinău
2020;
3. CURRICULUM NAȚIONAL. Limba și literatura română pentru clasele a V-a - a IX-a, Chișinău, 2010;
4. GHID METODOLOGIC: INSTRUMENTE DE IMPLEMENTARE A TEHNOLOGIILOR ÎN ÎNVĂŢĂMÂNTUL
GENERAL, S.NASTAS, A.PISĂU, I. HÎNCU, M. SÎRBU, Institutul de Ştiinţe ale Educaţiei, 2018;
5. METODE INOVATIVE DE PREDARE-ÎNVĂȚARE-EVALUARE, Balea Liliana Carmen, Buftea, 2020 ;
Strategii didactice
Nr. Etapele Obiectivele Evaluar
Timp Activitatea profesorului Activitatea elevului
Crt. lecției lecției Forme de Metode și
e
Mijloace
organizare procedee

1 Salutul la începutul -Elevii își vor saluta


lecției. profesorul și pe
ceilalți colegi ai
1 min. Profesorul va avea grijă clasei. Rechizite
Individual Conversația școlare
ca elevii să îşi
pregătească materialele -Își vor pregăti cu
necesare orei de limbă grijă materialele și
şi literatură română și rechizitele școlare
va asigura liniştea şi pentru defășurarea
disciplina clasei pentru eficientă a lecției.
o bună desfăşurare a
Evocare activităţii didactice.

Pe tablă vor fi -Elevii în formă


prezentate câteva orală vor prezenta
imagini. idei asupra Frontal Conversația Imagini
Orală
2 min. O4 imaginilor văzute euristică
frontală
 Despre prieteni; Observarea
 Despre familie;
 Despre o relație
de dragoste;
 Despre un popor
asuprit;
Studiindu-le, elevii vor fi
rugați să răspundă la
următoarea întrebare: ,,
Despre ce credeți că ar
putea fi o poezie cu titlul
NOI?”.
-Elevii își vor nota
Propune elevilor un text în spațiile libere
calchiat (Anexa 1), ideile proprii, astfel
Individual Textul
unde elevii vor fi completând textul calchiat Imagini
3 min. O4 îndemnați să calchiat din fișa de
completeze spațiile lucru . Conversația
Orală
frontală
libere cu ideile proprii.

O1 Verificarea temei -Vor expune tema Frontal Conversația Caietul


pentru acasă: pentru acasă
8 min. O2 Descoperirea Orală
Prezentarea succintă a prezentând date din individuală
câtorva date din biografia lui
biografia poetului Octavian Goga.
Octavian Goga .
Realizare Profesorul anunță -Elevii își vor nota
a sensului tema nouă : tema nouă în
1min.
,,Noi” de Octavian Goga. caietele de studiu și
Lectură și vocabular. își vor concentra
Observarea
Profesorul prezintă atenția asupra
elevilor obiectivele obiectivelor citite de
lecției: către profesor.
O1- Să comunice despre
personalitatea lui Octavian
Goga;
O2 - Să cunoască operele de
vază(universul poetic), debutul
poetului.;
O3 - Să lectureze expresiv
poezia ,,Noi”;
O4 - Să opereze cu cuvintele-
cheie;
2 O5 - Să distingă semnificaţia
stilistică a pronumelui noi în
titlul și în opera studiată;
O6 – Să decodifice imaginile
vizuale, auditive și senzoriale
ale poeziei;
O7 – Să aplice Metoda cubului
în raport cu poezia studiată;
O8 – Să răspundă la întrebări,
completând jurnalul reflexiv;

Profesorul va lectura
poezia ,,Noi” de -După ce profesorul
4 min. O3 Octavian Goga, va face o lectură Frontal Lectură Manualul
având pe fundal o expresivă model a expresivă școlar
melodie poeziei ,,Noi”,
(https://www.youtube.com/watc
h?
câțiva elevi vor TV
v=uOIHHMnI_Ig&list=RDuOI Boxe audio
HHMnI_Ig&start_radio=1)
lectura, pe rând,
La noi sunt codri verzi de brad expresiv poezia. Calculatorul
Şi câmpuri de mătasă;
La noi atâţia fluturi sunt,
Şi-atâta jale-n casă.
Privighetori din alte ţări
Vin doina să ne-asculte;
La noi sunt cântece şi flori
Şi lacrimi multe, multe...

Pe boltă, sus, e mai aprins,


La noi, bătrânul soare,
De când pe plaiurile noastre
Nu pentru noi răsare...
La noi de jale povestesc
A codrilor desişuri,
Şi jale duce Murăşul,
Şi duc tustrele Crişuri.

La noi nevestele plângând


Sporesc pe fus fuiorul,
Şi-mbrăţişându-şi jalea plâng
Şi tata, şi feciorul.
Sub cerul nostru-nduioşat
E mai domoală hora,
Căci cântecele noastre plâng
În ochii tuturora.

Şi fluturii sunt mai sfioşi


Când zboară-n zări albastre,
Doar roua de pe trandafiri
E lacrimi de-ale noastre.
Iar codrii ce-nfrăţiţi cu noi
Îşi înfioară sânul
Spun că din lacrimi e-mpletit
Şi Oltul, biet, bătrânul...
Avem un vis neîmplinit,
Copil al suferinţii,
De jalea lui ne-am răposat
Şi moşii, şi părinţii...
Din vremi uitate, de demult,
Gemând de grele patimi,
Deşertăciunea unui vis -Elevii vor completa
Noi o stropim cu lacrimi... tabelul propus în
fișa de lucru cu
Elevii vor fi cuvintele din poezie
3 min. O6 îndemnați de către care reprezintă ceea Orală
profesor să ce au auzit, Individual Tabelul frontală
Fișa de
decodifice imaginile ceea ce au văzut lucru
vizuale, imaginile Exercițiul Scrisă
și ceea ce au
auditive și imaginile simțit după ce au
senzoriale, apoi să le lecturat expresiv
plaseze în tabelul poezia ,,Noi”
propus în fișa de
lucru (Anexa 2). Ce ai Ce ai Ce ai
văzut? auzit? simțit ?
Codri verzi, Doina, Căldura
câmpuri de murmurul soarelui,
mătasă, apei, compasiune,
fluturi, suspine, nedumerire,
privighetori, plânsul fiori reci,
hora, roua de nevestelor, regrete.
pe trandafiri. cântece de
jale.

-Elevii vor aplica


Metoda cubului în
raport cu poezia
,,Noi”.
Fiecare grup de
Li se propune elevi își vor alege un Orală
În grup Metoda individuală
elevilor să se coleg care va cubului Cubul din
carton
grupeze în echipe a prezenta răspunsul Descrierea
15min O7 câte șase elevi și să la întrebări. Fișe de
Argumentarea lucru
rezolve următoarele Pe rând, fiecare
sarcini: elev va expune oral Observarea

sau în scris
răspunsul

Grupul I:
-verdele codrilor,
multicolorele flori,
soarele aprins, zările
albastre;
-mireasma florilor,
1. I Grup- DESCRIE: prospețimea
Descrie identificând codrilor, aroma
cuvinte din textul poeziei: trandafirilor,
- ce culori vezi? -tristețe, jale, dor,
- ce miroşi? regrete.
- ce simţi?
2. II Grup-COMPARĂ: Grupul II:
Stabilește asemănările și
deosebirile lexicale dinte
poezia ,,Noi” de Octavian
Goga și ,,Doina” de Vasile
Alecsandri
3. III Grup-ASOCIAZĂ:
Propune câte două Grupul III:
adjective pentru Doină -duioasă,
O5 următoarele cuvinte : tristă;
- Doină Jale-grea, amară;
- Jale Dor- mare,
- Dor îndelungat;
- Cântec Cântec-dulce, vesel;
- Plâns Plâns-amar, cumplit;
- Popor Popor-vrednic,
- Lacrimi muncitor;
- Horă Lacrimi-fierbinți,
4. IV Grup- amare;
ANALIZEAZĂ Horă-mare, veselă.
De ce ,,noi”, de ce nu Grupul IV:
,,eu”, de ce nu ,,tu”, dar
anume ,,noi”?
Analizează ce ne
sugerează titlul poeziei ?
5.V Grup-APLICĂ:
Continuă poezie cu încă
cel puțin patru versuri.
6. VI Grup-
ARGUMENTEAZĂ:
Realizează un desen
inspirat din una dintre
strofele poeziei ,,Noi” și
argumentează de ce ai ales
anume acele culori pentru
imaginea ta.

3 Reflecție
Profesorul va -Conform Anexei 4
Individual Jurnalul Fișa de Orală
îndemna elevii să din fișa de lucru reflexiv lucru frontală
completeze jurnalul elevii vor completa
5 min. O8 Conversația
reflexiv, care este jurnalul reflexiv, catihetică
un dialog cu ei dând răspunsuri
înșiși. (Anexa 4) logice la întrebări,
apoi câțiva elevi din
clasă îl vor prezenta
celorlalți colegi.

4 Extindere Li se propune tema -Elevii își notează în


pentru acasă : agende tema pentru Conversația Agenda
Individual euristică elevului
să comenteze în 8-10 acasă și pun
propoziții dezvoltate și întrebări referitor la Caietul de
studiu
1 min. logice citatul lui Nicolae realizarea sarcinilor
Mareș: ,,Pentru mine eroii pentru acasă, dacă
neamului sunt stejari de acestea survin la
veghe pentru țară, iar moment.
stejarul este stră-stră-
strămoș al românului”
Cadrul didactic va
face aprecieri
verbale privind
activitatea elevilor
la lecție și va nota -Sunt atenți la
elevii care au fost aprecierile
Conversația
cei mai activi pe tot profesorului. euristică
parcursul orei.
2 min.

Anexa 1
Textul calchiat:
La noi sunt .............................
Și............................................
La noi atâția ....................sunt,
Și-atâta....................................
Privighetori..............................
Vin..........................................;
La noi sunt ..............și..............
Și.............. multe,multe.............
Anexa 2

Ce am văzut ? Ce am auzit? Ce am simțit?

Anexa 3
Metoda cubului
1. DESCRIE: 2.COMPARĂ : 3.ASOCIAZĂ:
- ce culori vezi? Stabilește asemănările și deosebirile dinte Propune câte două adjective pentru
- ce miroşi? poezia ,,Noi” de Octavian Goga și ,,Doina” următoarele cuvinte :
- ce simţi? de Vasile Alexandri - Doină
Doină, doină, cântec dulce!
Când te-aud nu m-aș mai duce! - Jale
Doină, doină, vers cu foc! - Dor
Când răsuni eu stau în loc.
Bate vânt de primăvară, - Cântec
Eu cânt doina pe afară, - Plâns
De mă-ngân cu florile
Și privighetorile. - Popor
Vine iarna viscoloasă, - Lacrimi
Eu cânt doina-nchis în casă.
De-mi mai mângâi zilele, - Horă
Zilele și nopțile.
Frunza-n codru cât învie,
Doina cânt de voinicie,
Cade frunza gios în vale,
Eu cânt doina cea de jale.
Doina zic, doina suspin,
Tot cu doina mă mai țin.
Doina cânt, doina șoptesc,
Tot cu doina viețuiesc.
4.ANALIZEAZĂ 5.APLICĂ: 6.AGUMENTEAZĂ:
De ce ,,noi”, de ce nu ,,eu”, de ce Continuă poezie cu încă cel puțin patru Realizează un desen inspirat din una
nu ,,tu”, dar anume ,,noi”? versuri. dintre strofele poeziei ,,Noi” și
Analizează ce ne sugerează titlul argumentează de ce ai ales anume
poeziei ? acele culori pentru imaginea ta.

Anexa 4

Jurnalul reflexiv- dialog cu voi înșivă


Întrebări Răspunsuri
1. Ce ai învățat nou din această lecție ?

2. Ce sentimete ți-a trezit procesul de învățare ?

3. Care din ideile discutate ți-au părut mai interesante?

4. Ce dificultăți ai întâmpinat ?

5. Cum poți utiliza în viitor această experiență de

învățare ?
6. Dacă ai putea schimba ceva, ce anume ai face?
Noi Şi fluturii sunt mai
La noi sunt codri verzi de sfioşiCând zboară-n zări
bradŞi câmpuri de albastre,Doar roua de pe
mătasă;La noi atâţia trandafiriE lacrimi de-ale
fluturi sunt,Şi-atâta jale-n noastre.Iar codrii ce-
casă.Privighetori din alte nfrăţiţi cu noiÎşi înfioară
ţăriVin doina să ne- sânulSpun că din lacrimi
asculte;La noi sunt e-mpletitŞi Oltul, biet,
cântece şi floriŞi lacrimi bătrânul...
multe, multe...

La noi nevestele
plângândSporesc pe fus
fuiorul,Şi-mbrăţişându-şi
jalea plângŞi tata, şi
feciorul.Sub cerul nostru-
nduioşatE mai domoală
hora,Căci cântecele
noastre plângÎn ochii
tuturora.
Avem un vis
Pe boltă, sus, e mai neîmplinit,Copil al
aprins,La noi, bătrânul suferinţii,De jalea lui ne-
soare,De când pe am răposatŞi moşii, şi
plaiurile noastreNu părinţii...Din vremi
pentru noi răsare...La noi uitate, de demult,Gemând
de jale povestescA de grele
codrilor desişuri,Şi jale patimi,Deşertăciunea
duce Murăşul,Şi duc unui visNoi o stropim cu
tustrele Crişuri. lacrimi...

S-ar putea să vă placă și