Sunteți pe pagina 1din 4

Unitatea de învățământ: Grădinița Once Upon a Time

Nivel de vârstă: grupa mare


Educator: Necșel Ionela Daniela
Data: 21.12.2022

Proiect de activitate

Tema anuală de studiu: "Cum exprimăm ceea ce simțim?"


Subtema: Bucuria sărbătorilor
Tema proiectului/săptămânii: Bucuria de a dărui
Categoria de activitate: DEC (Domeniul Estetic și Creativ) – activitate plastică
Tema activității: Bradul împodobit
Tipul de activitate: Mixtă (predare, consolidarea cunoștințelor și deprinderilor)
Scopul activității: Consolidarea cunoștințelor plastice despre pata de culoare (tehnica
ștampilării) în vederea realizǎrii compozițiilor plastice.
Obiective operaționale:
Pe parcursul și la finalul activității copiii vor fi capabili:
O1 - Să folosească pata de culoare ca element de limbaj plastic în realizarea subiectului.
O2 - Să compună în mod original și personal spațiul plastic folosind tehnica ștampilării.
O3
O4
Comportamente vizate: - manifestă creativitate în activități diverse,
- demonstrează creativitatea prin activități artistico-plastice,
- recunoaște, selectează și folosește adecvat uneltele și materialele de lucru,
- realizează sarcinile de lucru cu consecvență,
Strategii didactice:
1. Metode si procedee: conversația, explicația, demonstrarea, observația, turul galeriei.
2. Material didactic: coli, acuarele, pensule, ștampile, săculeț cu jetoane.
3. Forma de realizare: frontal, individual
Resurse temporale: 30-35 min
Bibliografie:
- Curriculum pentru educație timpurie 2019
- Suport didactic pentru aplicarea curriculumului pentru învățământul preșcolar
- Repere fundamentale în învățarea și dezvoltarea timpurie a copilului de la naștere la 7 ani
DEMERSUL DIDACTIC

EVENIMENTE CONȚINUT STRATEGIA EVALUARE


DIDACTICE ȘTIINȚIFIC DIDACTICĂ
Metode Forma de
și procedee organizare
MOMENT Aerisirea sălii de grupă, Conversația Frontal Observare
ORGANIZATORIC aranjarea mobilierului,
pregătirea materialelor
didactice necesare,
intrarea ordonată a
copiilor în sala de grupă.
CAPTAREA Trezesc interesul Conversația Frontal Observarea
ATENȚIEI copiilor printr-un cadou Surpriza comportamentului
frumos împachetat. verbal și nonverbal
-Ce este sub brad? (Un
cadou.)
- Cine o fi trimis acest
cadou? (Moș Crăciun!)
În cutie vom găsi
materialele necesare
activității și recompense
pe care copiii le vor
primi la sfârșitul
activității.
Educatoarea va prezenta
materialele găsite în
cadoul primit de la Moș
Crăciun și modul în care
ele vor fi folosite în
cadrul activității.
ANUNȚAREA Prezint copiilor tema, Conversația Frontal Observarea
TEMEI ȘI A obiectivele și modul de comportamentului
OBIECTIVELOR
desfǎșurare a activitǎții. verbal și nonverbal
Astăzi vom vorbi despre
sărbătoarea Crăciunului
și despre Moș Crăciun
folosind imaginea pe
care v-am pregătit-o,
vom picta și vom
împodobi cu globuri un
brad de Crăciun.
DIRIJAREA Copiii trebuie să Conversația Frontal Observarea
ÎNVĂȚĂRII intuiască materialele de Demonstrația comportamentului
pe măsuțe, cu ajutorul Exercițiul verbal și nonverbal
educatoarei. Se va arăta Explicația Proba practică
modelul și se vor
demonstra tehnicile de
lucru. Înainte de a
începe lucrul, copiii vor
face exerciții de
încălzire a mâinilor:
ploaia, închide și
deschide pumnii, cântăm
la pian. Se stabilesc
criteriile de evaluare: să
respecte cerințele date,
să lucreze îngrijit, să
folosească corect
instrumentele puse la
dispoziție. Copiii vor
executa lucrările în timp
ce vor fi supravegheați
și îndrumați individual
dacă este cazul.
OBȚINEREA Vor folosi pata de Conversația Frontal Observarea
PERFORMANȚEI culoare și tehnica
ștampilarii pentru a
realiza subiectul ”Bradul
împodobit”. Se vor
preciza criteriile pe care
trebuie sǎ le respecte
fiecare copil în
realizarea lucrǎrii (vor
respecta tema, vor lucra
îngrijit și vor finaliza
lucrarea).
EVALUARE Dupǎ finalizarea Conversația Frontal Observarea
activitǎții, copiii se Turul galeriei
încoloneazǎ și merg
pentru a observa
lucrările colegilor.
Copiii vor face aprecieri
asupra modului de lucru
al colegilor.
Educatoarea va face
aprecieri asupra modului
cum s-a desfǎșurat
activitatea și va distribui
recompense copiilor.
ÎNCHEIEREA Se vor face aprecieri cu Conversația Aprecieri verbale,
ACTIVITĂȚII privire la întreaga Săculeț cu jetoane
activitate. Pentru
participare la activități și
pentru răspunsurile date
copiii primesc
recompense.

S-ar putea să vă placă și