Sunteți pe pagina 1din 8

Proiect didactic

Unitatea de învăţământ: Grădiniţa cu program prelugit Saveni


Data: 31.10.2023
Grupa Stelutelor
Educatoare: Ungureanu Oana Andreea
Tema anuală: ”Cum este, a fost şi va fi aici pe pământ?”
Tema proiectului: “Halloween”
Subtema: ”Halloween”
Tema zilei: “Carnaval”
Tipul de activitate predare
Forma de organizare: Frontal, pe grupuri şi individual

Componența activitatii

Activităţi pe Domenii Experienţiale:


 DLC – Educarea limbajului – ,,Halloween.’’
 DEC – Activitate practica – pictura ,,Halloween pumpkin”

SCOPUL ACTIVITĂŢII:
Dezvoltarea capacităţii de cunoaştere şi înţelegere a obiceurilor si traditiilor altor culturi,
precum şi stimularea curozităţii.
OBIECTIVE :

– să-şi consolideze cunoştinţele referitoare sarbatoarea de Halloween,


– să recunoască anumite caracteristici şi/sau curiozităţi ale acestei sarbatori;
-să audieze cu atenție povestea;
-să-și îmbogățească vocabularul cu unele cuvinte și expresii din poveste;
– să mânuiască corespunzător materialele didactice puse la dispoziţie.

STRATEGII DIDACTICE :
Metode şi procedee: conversaţia, explicaţia, demonstraţia, turul galeriei.
Mijloace de învatamant: calendarul naturii, mijloace informatice, tabelă de prezenţă,
imagini reprezentând secvente din poveste, acuarele , panou.
Locul desfăşurării: sala de grupă;

Forma de organizare: individual, frontal, pe grupe;

Bibliografie:
 “Curriculum pentru învăţământul preşcolar”, ed. Didactica Publishing
House,Bucuresti,2009;

2
 “Aplicarea noului curriculum pentru educaţie timpurie - o provocare?”, ed. Diana,
Piteşti;
 “Metodica cunoaşterii mediului înconjurător, a dezvoltări şi corectării vorbirii
copilului preşcolar”, E. Varzari, M. Taiban, E.D.P. Bucureşti, 1978;
 “Metodica predării desenului şi modelajului în grădiniţa de copii”-Manual pentru
liceele pedagogice;
 Programa activităţilor instructiv-educative în grădiniţa de copii;
 Jocuri şi activităţi alese, Stefania Antonovici, Paula Neatu, Ed.Aramis, 2008;
 www.didactic.ro.

3
Activitatea de grup se va realiza printr-un joc: “Animale-onomatopee” Copilul selectat va
spune “Cum face?” animalul precizat de educatoare.

Noutatea zilei : Copii, astazi vom invata despre cum sarbatoresc alte popoare Halloween-
ul, ce inseamna aceasta si cum sarbatorim noi. Deoarece este una dintre temele voastre
preferate, am ales ca în aceasta zi sa vorbim despre anumite practici de Halloween și
anume despre Jack-o-lantern . De ce? Veti afla pe parcursul zilei de astazi.

Se trece la activitățile pe domenii experențiale DLC ,,Halloween’’ . Copiii sunt


așezați in semicerc pe scăunele. Captarea atenției se face printr-o ghicitoare : ,,Noi cu toti
ne costumam, Noaptea ca sa o serbam, Si apoi din casa in casa, Vrem bomboane de pe
masa! Care-i marea sarbatoare? …… sa fie oare?
Se anunță tema și obiectivele după care se citeste despre Halloween. După ce
copiii au ascultat povestea si au discutat se trece la activitatea pictura dovleacului.
Trecerea se face printr-o tranzitie ,,It’s Halloween’’
Copiii intuiesc materialele puse la dispozitie: dovlecii si acuarelele.
Se expica modul de lucru si se fac exerciti de incalzire a palmelor. In tot acest timp
educatoarea va supraveghea modul de lucru si ajuta copiii daca este nevoie. Dupa terminare
lucrarilor copiii vor fi recompensate verbal si lucrarile expuse.

4
Desfăşurarea activităţii
Evenimente Conţinut ştiinţific Strategii didactice Evaluare
didactice
Se asigură condiţiile unei bune
desfăşurări a activităţii:
1.Moment -pregătirea materialului didactic;
organizatoric -aranjarea mobilierului;
-aerisirea sălii de grupă;
-intrarea copiilor în sala de grupă; -conversaţia;
2.Captarea atenţiei -Se va realiza printr-o ghicitoare

5
Evaluare
orală

-surpriza;

Observarea
comporta-
-conversaţia mentului
nonverbal

4. Dirijarea DLC Se prezinta materialul Evaluare


învăţării despre Halloween si unele cuvinte continuă
din poveste fiind inlocuite de -explicaţia;
imagini. Educatoarea repeta Observarea
pvestea cu copiii pe fracmente comporta-
logice ajutandu-se de imaginile de mentului
pe tabla. Copiii vor spune ce le-a -conversaţia; verbal
placut din povestire. Prin
tranzitia ,,It’s Halloween se trece
la domeniul DEC -activitate
practica.

6.Obţinerea Se intuiesc materialele puse la


performanţei dispozitie : acuarele si dovleac.

6
Demonstrarea tehnicii de lucru- Evaluare
Vom picta diferite fete pe dovleci. -conversaţia; continuă
Trebuie sa fim atenti sa nu
murdarim dovlecii si sa realizam
lucrari frumoase si curate.
-Voi realiza cu copiii câteva
exerciţii de încălzire a muşchilor -explicaţia;
mici ai mâinilor.
Executarea temei de către copii Observarea
-Urez copiilor „Spor la lucru!” comporta-
după care se va trece la realizarea -conversaţia; mentului
temei de către copii. nonverbal
-Voi supraveghea îndeaproape
activitatea copiilor, voi trece pe
rând pe la fiecare copil şi voi da -demonstraţia;
explicaţii suplimentare acolo unde
este nevoie.
Dupa terminarea activitatii copiii
se vor costuma, vor dansa si vor -conversaţia;
canta niste cantece specifice
Halloween-ului. Vom face si
facepainting ceea ce este foarte
distractiv pentru copii.
7.Asigurarea Educatoarea pune intrebari -conversaţia Evaluare
feedback-ului copiilor despre teme de azi daca orală
le-a placut ?
-Ce materiale am folosit?
8.Încheierea -Folosind metoda „Turul galeriei” -turul galeriei; Evaluarea
activităţii copiii vor alege cele mai frumoase produselor
lucrări; -conversaţia; activităţii
-Se vor face aprecieri verbale;

7
-Pentru că au răspuns şi au lucrat -surpriza; Aprecieri
frumos, copiii vor fi răsplătiţi cu verbale
dulciuri. individuale

S-ar putea să vă placă și