Sunteți pe pagina 1din 7

PROIECT DIDACTIC

Data: 12.12.2019
Propunatoare: Luca Maria-Magdalena
Educatoare: Adamiu Gabriela
Nivelul: II
Grupa: Mare A
Tema anuală de studiu: ,,Cum a fost, este si va fi aici pe Pamant”
Tema proiectului: ,,Traditii si obiceiuri de Craciun”
Tema activităţii: ,,Am plecat sa colindam’’
Domeniul de dezvoltare: ALA 1
Mijloc de realizare: ìmpartirea pe centre de interes
Durata : 30 minute
Domenii de dezvoltare:
Finalizarea sarcinilor și a acțiunilor (persistență în activități)
Activare și manifestare a potențialului creativ
Comportamente vizate:
2.2. Integrează ajutorul primit, pentru realizarea sarcinilor de lucru la care întâmplină dificultăți.
3.1. Manifestă creativitate în activități diverse
3.2. Demonstrează creativitate prin activități artistico-plastice, muzicale și practice, în conversații și povestiri creative
A.L.A 1
- JOC DE MASA
*Puzzle: potriveste imaginile cu obiceiurie de Craciun (Anexa 1)
-STIINTA
*Fisa labirint: Ajuta colindatorii sa ajunga la casele oamenilor! (Anexa 4)
-ARTA
*Desen surpriza: Asociaza culorile cu cifrele potrivite si coloreaza imaginea!
OBIECTIVE OPERATIONALE

JOC DE MASA:
O1: Să reconstituie imaginile respectând etapele de lucru;
O2: Sa colaboreze cu colegii pentru asamblarea pieselor de puzzle
O3: Să păstreze ordinea la masa de lucru

STIINTA:
O1: Sa descopere drumul corect prin labirint
O2: Sa desparta corect in silabe cuvintele care denumesc imaginile
O3: Sa respecte pozitia corecta a corpului , fata de suportul de lucru, pentru o buna coordonare oculo-motorie

ARTA:
O1: Sa indentifice culoarea corespunzatoare fiecarei cifre;
O2: Sa utilizeze culorile in spatiul indicat de litere, conform diagramei
O3: Sa analizeze obiectiv lucrarile colegilor

STRATEGIA DIDACTICA:
a) Metode si procedee: conversatia, explicatia, demonstratia, exercitiul, instructajul verbal, aprecierea verbala
b) Mijloace materiale: fise de lucru, creioane colorate,
c) Forme de organizare: frontal, pe centre, individual
Nr. crt. Momentul activității Activitatea propunătoarei Activitatea copiilor Resurse Formă de
materiale procedurale organizare
1. Momentul Educatoarea aerisește sala de Copiii intră în sală și -scăunele -instructajul verbal -frontal
organizatoric grupă. Așază scăunelele în se așază pe scăunele.
semicerc.
Pregătesc materialele
necesare.
Invit copiii să se așeze pe
scăunele.
2. Captarea atenției Poștașul intră în clasă și Copiii despachetează -cutie de cadouri -conversația -frontal
întrebă: cutia și descoperă -fișe
,,- Aceasta este grupa mare materialele ce vor -puzzle
A? Daca da, am un cadou ajuta la desfășurarea
pentru voi.’’ activității.
Poștașul lasă cadoul in
semicerc. -observația -frontal
Voi cere ajutorul copiilor să
deschidem cutia.
3. Anunțarea temei și a Se anunță temele propuse Copiii ascultă cu -conversația -frontal
obiectivelor pentru fiecare sector: atenție subiectul și
1.JOC DE MASA- puzzle obiectivele lecției.
2.ȘTIINȚĂ- fișă labirint
3. ARTĂ- fișă- colorare
după codul culorilor
4. Realizarea sarcinilor Le propun copiilor să se Copiii aleg sectorul la -fișe de lucru -conversatia -individal
de către copii așeze la aria de stimulare care doresc sa lucreze labirint -explicatia
unde doresc să se joace. și rezolvă sarcinile. -puzzle -instructajul verbal
Le voi atrage atenția asupra -fișe de lucru de -demonstrația
modului în care stau la masa colorat
de lucru, adoptând o poziție
corectă.
În timp ce copiii lucrează,
voi trece pe la fiecare centru
deschis dând indicații,

purtând discuții, încurajând


și oferind ajutor acolo unde
este cazul.

5. Evaluarea Împreuna cu copiii voi Copiii participă la -Conversația -Frontal


performanțelor merge pe la fiecare centru aprecierea lucrărilor
pentru a observa daca toți au proprii și ale colegilor
finalizat lucrările respectând
indicațiile primite.
6. Încheierea activității Voi face aprecieri globale și Copiii ascultă -stimulente -aprecierea verbală -frontal
individuale asupra modului aprecierile făcute de
în care au participat copiii la educatoare și primesc
activitate. stimulente.

BIBLIOGRAFIA:
-„CURRICULUM PENTRU INVĂȚĂMÂNT PREȘCOLAR, 3-6/7 ANI”, 2019
-„GHID PENTRU PROIECTE TEMATICE”, EDITURA DIDACTICĂ, PUBLISHING HOUSE-2008
-„ORIENTARI METODICE PRIVIND APLICAREA PROGRAMEI ACTIVITĂȚILOR INSTRUCTIV-EDUCATIVE ÎN ÎNVAȚĂMÂNTUL
PREȘCOLAR”, EDITURA NOVA, CRAIOVA 2007

Anexa 4

S-ar putea să vă placă și