Sunteți pe pagina 1din 12

PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATĂ

,,cel mai frumos dar”


PreinspecȚie gradul i

PROF.ÎNV. PREȘC.:barbu violeta


GRUPA Mijlocie
PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATĂ

DATA: 07.03.2024
UNITATEA DE ÎNVĂȚĂMÂNT: Grădinița cu Program Normal Didești

GRUPA/NIVEL I mijlocie – Grupa Veveritelor

CADRU DIDACTIC :Barbu Violeta

TEMA ANUALĂ DE STUDIU: „Cu ce și cum exprimăm ceea ce simțim?”

TEMA PROIECTULUI:,,Temă săptămânală independentă”

TEMA SĂPTĂMÂNI :Mamă Dragă

TEMA ZILEI:,,Cel mai frumos dar”

TIPUL DE ACTIVITATE: Transmitere și însușire de noi cunoștințe si formare de deprinderi.

FORMA DE REALIZARE: Activitate integrată ADP+ADE ( DLC+DEC)+ALAII

COMPONENȚA ACTIVITĂȚII :

Activități de dezvoltare personală (ADP)

 Întâlnirea de dimineață: salutul , prezența , calendarul naturii , gimnastică de


înviorare, Ce dar i-aș oferi mamei mele ?
 Rutine :Vreau să dăruies –deprinderea de a face daruri celor dragi
 Tranziții: Bat din palme 1,2,3 ;Primavara a sosit ; E ziua ta mămico

Jocuri și activități liber-alese (ALA1):

 Bibliotecă - Decorează rochița mamei – exerciții grafice

 Arta – Colier și brățară pentru mama – înșirare

Activități pe domenii experiențiale (ADE)-DLC+DOS „Cel mai frumos dar”

 DOMENIUL LIMBĂ ȘI COMUNICARE:-Cel mai frumos dar - de Mihnea


Moisescu - povestea educatoarei.

 DOMENIUL ESTETIC SI CREATIV:- Flori pentru mama - pictură


JOCURI ŞI ACTIVITĂŢI DIDACTICE ALESE 2 (A.L.A. 2)

Joc de miscare :” Ultimul ghiocel rămâne fără scaun.”

Scopul activităţii: Dezvoltarea capacității de a audia un text , de a reține ideile principale și


mesajul transmis de acesta; exersarea deprinderilor de lucru însușite prin realizarea unor lucrări
artistico-plastice.

Dimesiunile ale dezvoltării:

 Motricitatea grosieră și motricitatea fină în contexte de viață familiare.


 Mesaje orale în contexte de comunicare cunoscute.
 Mesaje orale în diverse situații de comunicare.
 Activare și manifestare a potențialului creativ.
 Finalizarea sarcinilor și a acțiunilor.

Comportamente vizate:

 Își coordonează mușchii în desfășurarea unor acivități diversificate specifice vârstei.


 Exersează cu sprijin ascultarea activă a unui mesaj , în vederea înțelegerii și receptării
lui(comunicare receptivă).
 Demonstrează înțelegerea unui mesaj oral ca urmare a valorificării ideilor ,
emoțiilor ,semnificațiilor ( counicare expresivă) .
 Demonstrează capacitatea de comunicare clară a unor idei , nevoi , curiozități , acțiuni ,
emoții proprii ( comunicare expresivă ) .
 Manifestă creativitate în activități diverse.
 Realizează sarcini de lucru cu consecventă.

OBIECTIVE:

O1: -să asculte cu atenţie, concentrându-se asupra poveștii;


O2: -să demonstreze înţelegerea textului, răspunzând la întrebări;
O3:-să-și îmbogățească vocabularul cu, cuvinte noi din text ;
O4: -să demonstreze că au înțeles mesajul etic al poveștii;
O5:- să compună spațiul plastic folosind materialele puse la dispoziție .
STRATEGII DIDACTICE:
a. Metode și procedee: povestirea,expunerea, explicația, conversația, observația,metoda
Ciorchinelui.
b. Materiale didactice/Mijloace de învătământ: calendarul naturii ,fișă de lucru , creione
colorate ,mărgele , paste,ață , flori din lemn , acuarele ,video-proiector ,leptop.
c. Forma de organizare: frontal,pe grupuri , individual.
d. Modalități de evaluare:observarea comportamentului copiilor, aprecieri verbale,
aplauze, recompense.

Resurse umane:preșcolari, educatoarea

Locul de desfașurare :sala de grupă

Durata activități :o zi

BIBLIOGRAFIE:

 CURRICULUM PENTRU EDUCAȚIA TIMPURIE (a copiilor de la naștere pâna la vârsta de 6 ani)-


2019
 DRAGU MARIANA,, REPERE METODICE UTILE PENTRU ÎMVĂȚĂMÂNTUL PREȘCOLAR”
VOL.I , ED. DELTA CART EDUCAȚIONAL, PITEȘTI, 2011.
 GEORGETA TOMA, DANIELA PETRE, MĂRUŢA RISTOIU, IRINELA NICOLAE, MAGDALENA
ANGHEL „ SUPORT PENTRU APLICAREA NOULUI CURRICULUM PENTRU ÎNVĂŢĂMÂNTUL
PREŞCOLAR” EDITURA DELTA
 ORIENTĂRI METODICE PRIVIND APLICAREA PROGRAMEI INSTRUCTIV-EDUCATIVE ÎN
GRĂDINIŢA DE COPII.
ȘCENARIUL ZILEI

Activitatea zile începe cu Întâlnirea de dimineață .

Salutul:

Activitatea debutează cu salutul formulat de educatoare astfel:

„Dimineața a sosit ,

Toți copiii au venit

În semicerc ne așezăm

Și frumos ne salutăm

A-nceput o nouă zi

Bună dimineața , dragi copii!”, copiii se salută reciproc de la stânga la dreapta.Copilul


care salută folosește expresia Bună dimineața ! și precizează numele colegului care îl salută.

Prezența:

Prezența se face la panoul cu prezența prin identificarea de către un copil a fotografiilor


copiilor prezenți.Identificam copiii care lipsesc și așezam fotografiile acestora pe panou , la
rubrica absenți.

Calendarul naturii:

Prin intermediul unei conversații,voi stabili împreună cu, copiii vremea de afară, în ce
anotimp, în ce lună, în ce zi suntem și caracteristicile zilei respective .Vom face câteva exerciții
de înviorare.Vom desfășura o mică discuție pe baza întrebării – Ce dar i-aș oferi mamei mele ?

Noutatea zilei :

Se prezintă sub forma unei surprize.Educatoarea îi anunță pe copii ca în drum spre gradiniță s-a
întalnit cu postașul , care i-a dat o scrisoare de la Zâna Primavară. Din scrisoare aflăm că Zâna
Primavară ne trimite în dar povestea despre un băiețel care a reusit să îi facă mamei cel mai
frumos dar.

Pentru a face trecerea de la activițățile de dezvoltare personală la activitățile liber alese se face
tranziția prin cântecul Bat din palme.

Sunt prezentate apoi centrele la care urmează să-și desfăsoare activitățile:

La centrul Bibliotecă - copiii vor avea pe măsuțe creione colorate și fișa de lucru , având ca
sarcină să decoreze rochița mamei cu combinații de linii trasate pe puncte.(anexa 2)
La centrul Arta – copii vor avea pe măsuțe boluri în care sunt așezate diferite materiale
( margeluțe , paste , ață ). Ei vor avea ca sarcină să înșire mărgeluțe și paste pentru a realiza
colier și brătări pentru mama.

Pe pacursul desfășurării jocurilor liber-alese , educatoarea va supraveghea copiii, observând


comportamentul acestora și oferindu-le sugestii și recomandări dacă este cazul. După finalizarea
activităților liber-alese se vor aprecia verbal lucrările copiilor atât de către colegi, cât și de
educatoare.

Rutine Rândul repede-l formăm

Spre baie ne îndreptam

Mâinile să le spălam

Traziție : Primavară a sosit

ADE – Activitați pe domenii experiențiale

1.Domeniul limbă si Comunicare – La Activitatea de Educare a limbajului copiii vor asculta


povestea educatoarei Cel mai frumos dar. Copiii vor fi așezați în semicerc pe scăunele. In fața
lor va fi amplasat video- proiectorul pe care voi derula imaginile din poveste pe măsură ce
povestesc.

În cadrul activităţii,copiii vor asculta cu atenţie povestea, vor privi imaginile prezentate, vor
răspunde la întrebări legate de conţinutul acesteia, aspecte legate de acţiunea personajelor şi
caracteristicile acestora .

După desfășurarea activității de Educare a limbajului copiii vor trece la activitatea DEC –
Domeniul estetic - creativ prin tranzitia -cântec “E ziua ta mamico”

Copiii se vor așeza la măsutele pregătite cu materialele necesare pentru activitatea de pictură
„Flori pentru mama”. Pe rând se intuiesc materialele care vor fi folosite pentru realizarea picturi.

Educatoarea le prezintă copiilor modelul ce va trebui să îl realizeze , materialele necesare și


modalitatea de realizare. Se folosesc cuvinte accesibile și se asigura vizibilitate pentru toți copii .
Se vor efectua exerciții de încălzire a mușchilor fini ai mâinii. La finalul toate florile vor fi
așezate pe o măsuță , unde vor putea fi văzute și apreciate de toți copiii.

ALA II – În încheierea activității, se va desfășura jocul de mișcare” Ultimul ghiocel rămâne fără
scaun”. Explicarea jocului de mișcare :Se așează scăunele în cerc, cu unul mai puțin decât
numarul de copii.Se pornește muzica și copiii vor dansa până se va opri muzica , moment în care
copiii vor ocupa fiecare câte un scaun.Cel rămas fără scaun va fi eliminat și se va elimina și un
scăunel din cerc. Treptat se vor elimina toate scăunelele iar copilul rămas va fi declarat –
ghiocelul câștigător.

Evaluarea :În încheiere le mulțumesc copiilor pentru participare la activitate ,îi recompensez și
analizăm desfășurarea activități.
ETAPELE CONȚINUTUL ȘTIINȚIFIC STRATEGII DIDACTICE EVALUARE
ACTIVITĂȚII Metode și Material Forma de
procedee didactic/Mijloace organizare
de învătământ

Se vor asigura condițiile necesare Deprinderea de a se


1. Moment pentru desfășurarea optimă a Conversația Frontal pregăti penturu activitate
organizatoric activității: aerisirea sălii de grupă, , de a ocupa un loc de a
aranjarea mobilierului, pregătirea se liniști.
materialelor didactice
corespunzătoare.
Ziua debutează cu- Intâlnirea de
dimineață .- Ce dar i-aș oferi mamei
mele?

Educatoarea îi anuntă pe copii că


în drum spre grădinită s-a întâlnit Conversația Surpriza Frontal
cu postașul , care i-a dat o scrisoare Zâna Primăvară
de la Zâna Primavară. Scrisoarea
2.Captarea atenţiei Bună ziua dragi copii!
“ După cum știți, de puțină vreme
am venit în țară și am adus cu mine
ghiocei , mărțișoare și în curând va
fi ziua mămicilor. Știu că voi deja
vă gândiți ce daruri să le faceți
mămicilor și de aceea m-am gândit
să vă ajut. I-am trimis d-nei
educatoare o poveste despre un Explicația
băiețel care a reușit să îi facă mamei
cel mai frumos dar. Vă rog să o
ascultati cu atenție și poate veți lua
și voi exemplul băiețelului și veți
face și voi mămicilor un dar
minunat.”

Cu drag Zâna Primavară,

Copii sunt anunțați că vor asculta Conversația Frontal Observarea


povestea“Cel mai frumos dar” de comportamentului
3.Anunțarea temei și Mihnea Moisescu și vom desfășura copiilor
a obiectivelor o activitate artistic-plastică unde
vom picta flori pentru mama.
Se prezintă obiectivele urmărite
într-un mod accesibil copiilor.

Conversația Frontal Observarea capacității de


Domeniul Limba si Comunicare – atenție voluntară
Copiii se așează pe scaunele, care
sunt așezate în formă de semicerc si
sunt anunțați ca în continuare vor
4.Dirijarea învățării asculta “Cel mai frumos dar”. Explicația
Frontal
Prezentarea conținutului poveștii
de către educatoare:
-Se va reda conținutul poveștii cât
mai expresiv, folosind mimica și Planșe
gestica corespunzătoare
concomitent cu expunerea planșelor Observarea interesului
ilustrative . pentru activitate

Expresivitatea expunerii o voi


realiza prin modularea vocii, Expunerea
schimbarea ritmului vorbirii, pauze Explicația
logice, psihologice și gramaticale,
accentuări și scăderi ale intensității
vocii, repetiții, mimică și gestică.
În expunere se vor urmări Planșe
următoarele momente ale poveștii:
1. Dorința lui Cătalin de a face
mamei un dar deosebit de 8 Explicația Frontal Evaluarea receptivității
martie.
2. Cătălin , roagă o vrăbiută să Individual
rupă o fâsie din cer și să
facă din ea o bluză mamei.
3. Întâlnirea băiatului cu mare
și cerința de a-i da un Conversația
peștișor de aur...
4. Cătălin roagă o macara să-l
ridice până la cer să culegă
o stea pentru a o dărui Frontal
mamei.
5. Creioanele colorate îl ajută Individual
pe Cătălin să deseneze o
floare cu petele albastre ca Planșe sugestive
ochii mamei, care reprezintă textului
cel mai frumos dar.
6. Cătălin oferă desenul , Frontal
memei sale. Individual
7. Bucuria mamei de a primi
cel mai frumos dar de 8
Martie-desenul lui Cătălin,
pe care îl înrămă.
-Odată cu expunerea textului voi
explica cuvintele necunoscute, Conversația Observarea capacității de
alăturând un sinonim sau o selecție a ideilor în
sintagmă lămuritoare fără a Explicația vederea expunerii lor
întrerupe firul poveștii.
Fixarea conținutului-se va realiza
prin întrebări:
„-Cum s-a numit povestea?
„-Care sunt personajele din Aprecieri verbale
poveste?”
“-Cui îi cere ajutorul Cătălin?”
„-Cine îl ajută pe Cătălin să facă cel
mai frumos dar?”
Răspunsurile vor fi răsplătite cu
aplauze.
Dupa desfășurarea activitații de
educare a limbajului , copiii vor
trece la activitatea DEC –Domeniul
estetic si creativ prin tranziția
cântec – “E ziua ta mămico”.
Copiii se vor așeza la măsuțe Explicația Frontal
pregătiți pentru activitatea artistico- Aprecieri verbale
plastică.
DEC- pictură Flori pentu mama
Intuirea materialelor:
Copiii vor fi solicitați să
denumească materialele de pe
masuțe.
2.Explicarea și demonstrarea
tehnicii de lucru Exercițiul
Voi explica copiilor tehnica de
lucru pe care o vor folosi pentru a
realiza tema propusă:
3.Efectuarea unor exerciții
pentru încălzirea mâinilor. Acuarele
,,Degetele sunt petale/Le deschid ca Flori din lemn
pe o floare/Boboc-floare, boboc- Conversația
floare/Ploaia cade ne-ncetat/Vârful Explicația
degetelor bat/La pian noi cântăm/Și
frumos o să lucrăm. Frontal
4.Realizarea lucrării de către Individual Urmărirea capacității de
copii concentrare a copiilor
Pe parcursul activității, copiii vor Aprecieri verbale
fi supravegheați, îndrumaţi si
ajutaţi pentru realizarea cât mai
corectă a lucrării. Observarea persistenței
Voi avea grijă ca în timpul lucrului în activitate și a
copiii să aibă o poziție implicării în finalizarea
corespunzătoare. lucrării
5.Analiza lucrărilor realizate: Explicația Individual
După ce fiecare copil și-a finalizat
lucrarea, acestea vor fi afișate și Observarea sistematică a
apreciate. comportamentului
copiilor
Observarea capacității de
autoevaluare
5.Obținerea Se va reveni asupra poveștii .Se va Aprecieri individuale
performanței și purta o discuție cu copiii pe baza Conversația asupra tehnicii de lucru.
asigurarea imaginilor expuse iar prin folosirea
feedbak-lui metodei Ciorchinele vom așeza Siluete cu Frontal Observ comportamentul
corespunzător imaginile personajele din copiilor pe timpul
personajelor care l-au ajutat pe Ciorchinele poveste Individual lucrului
Cătălin în obținerea darului pentru Apreieri asupra lucrărilor
mama căt si pe cele care nu l-au
ajutat.
Aprecieri verbale

6.Evaluarea
Voi face aprecieri privind modul Conversația
de realizare a sarcinilor, iar ei înșiși
se vor interevalua prin metoda Turul galeriei
Turul galeriei.
Copiii vor participa la jocul de
mișcare : Ultimul ghiocel rămâne
fără scaun.(ALA2)

Încheierea Se fac aprecieri asupra modului în Conversația Recompense Frontal Aprecieri generale și
activității care copiii au participat la Individual individuale
activitate.
Copiii primesc recompense.

S-ar putea să vă placă și