Sunteți pe pagina 1din 21

Grădinița P.N. Nr.23 - Structură a Șc.

„Ion Creangă” Iași

PROIECT
DIDACTIC

1
Proiect de activitate

Data: 08.12.2023
Unitatea de învățământ: Grădiniţa cu Program Normal, nr. 23, Structură a Șc. Ion Creangă Iaşi

Educatoare: Iasmina-Andreea Munteanu

Grupa: Mică PP

Tema anuală: Cum a fost/este și va fi aici pe pământ?

Tema proiectului: ,,Pe cărările iernii”

Tema săptămânii: ”Moș Nicolae”

Tema zilei: „ Iarna”

Tipul de activitate: mixtă

Durata: o zi

Scopul activității: Consolidarea regulilor de exprimare corectă prin joc și a deprinderilor de lucru
pentru realizarea unei lipiri, precum și audierea cu atenţie un text, să reţină ideile acestuia şi să
demonstreze că l-au înţeles.

2
Sumar de activități cu conținuturi integrate pe întreaga zi

ADP+ALA1+ADE (DLC, DOS2)+ ALA2

a) ADP (activități de dezvoltare personală)

a) Întâlnirea de dimineață

Salutul: „Dimineaţa a sosit ,


Toți copiii au venit,
A-nceput o nouă zi ,
Buna dimineața , copii!,,

Prezența:„Dupa ce ne-am adunat,


Si frumos ne-am salutat,
Colegii ne-am intalnit,
Cine oare n-a venit?”

Calendarul naturii

Noutatea zilei: ”Scrisoare de la Zâna Iarnă”

b) Tranziții:”Fulgul meu de nea”- joc cu cânt și text


apoi
Rândul iute să-l formăm
Frumos ne încolonăm Spre baie
cu toți pornim Cu pași mărunți
3
să pășim
c) Rutine: ”Ofer o jucărie/ Fac o mare bucurie!” (deprinderea de a dărui).

”Mănânc singur!” (deprinderea de a mânca singuri micul dejun)

b) ALA1 (Jocuri și activități liber alese):

a) Centrul Bibliotecă: ”Zăpadă, ne, omăt”- formulare de propoziții


b) Centrul Științe: ”Cum ne îmbrăcăm iarna”
Tranziții: ” Clopoței, clopoței...”- cântec cu mișcare
ADE (Activități pe domenii experiențiale):
DLC - „ Iarna”- memorizare

Tranziții: ” Clopoței, clopoței...”-

DEC- Activitate plastică „Fulgul de nea” – lipire

Tranziții: ”Dansul fulgilor de nea” mișcări imitative


Rutine: ”Facem curat la masa de lucru!” (deprinderea de a se păstra curățenia).
c) ALA2 (Jocuri și activități liber alese):

d) ALA2: ”Scaunele muzicale,,

Strategiile didactice

Metode şi procedee: explicaţia, conversaţia, exerciţiul, observaţia, recitarea model, turul galeriei

Mijloace de învăţământ: imagini îmbăcăminte de iarnă, imagini cu aspecte din iarnă, planşă ce înfăţişează
conţinutul poeziei, betisoare de urechi, lipici, lucrarea model

Forme de organizare: individual, pe echipe, frontal.

4
Scenariul zilei
În dimineața zilei de Luni, 08.12.2023, copiii vor fi întâmpinați la fel ca și în alte zile, cu o
atmosferă primitoare, încărcată de bucuria venirii iernii.
Tema săptămânii este ”Moș Nicolae”, conținutul activităților făcând referire la tradițiile
din această perioadă a anului și la anotimpul Iarna.
Scopul zilei este de a Consolida regulile de exprimare corectă prin joc și a deprinderilor de
lucru pentru realizarea unei lipiri, precum și audierea cu atenţie un text, să reţină ideile acestuia şi să
demonstreze că l-a înţeles și relaxarea organismului prin participarea la jocurile și activitățile liber
alese.
După Jocurile și activitățile la alegerea copiilor și rutinele de dimineață (igiena de înainte de
masă, mic dejun, mersul la baie/ apă), copiii sunt așezați în semicerc pentru
Întâlnirea de dimineață –„Dimineaţa a sosit ,
Toți copiii au venit,
A-nceput o nouă zi ,
Buna dimineața , copii!,,

Copilașii au venit la grădiniță curioși să vadă ce surprize le mai oferă și această zi.
Participă la salutul de dimineață: Bună dimineața, buburuzelor! (cercul salutului)
Se vor face câteva exerciții de înviorare .

Prezența: „Dupa ce ne-am adunat,


Si frumos ne-am salutat,
Colegii ne-am intalnit,
Cine oare n-a venit?”

Se realizează prezența copiilor cu ajutorul catalogului, se precizează numărul fetițelor și al băiețeilor


prezenți, apoi totalul copiilor prezenți, un copil verifică corectitudinea prezenței la panou.

Voi iniția apoi o scurtă discuție care ne va ajuta să completăm împreună Calendarul naturii,
adresându-le copiilor întrebări ajutătoare:
-Cum este vremea afară?
5
-De ce este mai frig?
-Ce anotimp este?
-Cum este vremea dimineața?
-Cum ne îmbrăcăm?
-În ce zi suntem?
-Ce zi a fost ieri? Ce zi va fi mâine?

Noutatea zilei
Le captez atenția copiilor și cu ajutorul unei scrisori de la Zâna Iarnă, care s-a strecurat printre
noi astăzi pentru că a aflat că noi povestim zilele acestea despre anotimpul Iarna și despre bucuriile pe
care ni le aduce și dorește să învățăm o poezie despre ea drept multumire.

Activitatea de grup
Se realizeaza prin prezentarea activităților din ziua respectivă. Copiii ascultă cu atenție scrisoarea
de la Zâna Iarnă și rețin sarcinile pe care va trebui să le îndeplinească.
Tranziții - ,, Fulgul meu de nea”- joc cu text și cânt

Rutina - ,,Unul după altul/ În rând ne așezăm./ Unul după altul,/ Spre centre noi plecăm.”

Le voi prezenta copiilor centrele deschise pentru această zi : Științe, Bibliotecă. Vom intui
materialele de la fiecare centru și le voi explica sarcinile de lucru.
După activitățile liber alese vom face tranziții: Joc – ”Umflă-te baloane”
Se va trece la domeniul limbă și comunicare, le voi spune copiilor că astăzi vom învăța poezia
Iarna. Pentru aceasta le voi cere copiilor să se așeze în semicerc. Le voi recita poezia, după care o
vom spune cu toții, iar în final, voi numi fiecare copil să o recite.
Tranziția spre DEC va fi făcută prin joculețul ”Bat din palme...”
La activitatea plastică copiii vor fi așezați la măsuțe și vor realiza prin lipre fulgul de nea.
Vom intui materialele de lucru, voi preciza tema, voi explica și demonstra modul de lucru. Înainte de a
începe lucrul avem în vedere încălzirea mușchilor mâinii. Evaluarea se va face prin turul galeriei.
Tranziție: ”Dansul fulgilor de nea” mișcări imitative
Rutine: ”Facem curat la masa de lucru!” (deprinderea de a se păstra curățenia).
După activitățile pe domenii experiențiale vom desfășura un joc ,, Scaunele muzicale”. Voi explica și
6
demonstra regulile jocului înaintea desfășurării acestuia.
La finalul activităților voi face aprecieri frontale și individuale.

Activități pe domenii experiențiale

Proiect didactic
Tema anuală: Cum a fost/este și va fi aici pe pământ?

Tema proiectului: „Pe cărările iernii”

Tema săptămânii: ”Moș Nicolae”

Tema zilei: „ Iarna”

Domeniul experiențial: Domeniul Limbă și comunicare- memorizare

Tema activității: „ Iarna”

Tipul de activitate: predare-învățare

Comportamente vizate:

1. Să participe la activităţi de grup, inclusiv la activităţi de joc, atât în calitate de vorbitor, cât şi în
calitate de auditor ;
2. Să se exprime corect din punct de vedere fonetic, lexical şi sintactic;
3. Să audieze cu atenţie un text, să reţină ideile acestuia şi să demonstreze că l-a înţeles;
7
Scopul activității: Să audieze cu atenţie un text, să reţină ideile acestuia şi să demonstreze că l-
au înţeles.

Obiective:
O1- să asculte cu atenţie poezia;

O2-să reţină conţinutul acesteia;

O3 -să înţeleagă sensul cuvintelor nou întâlnite .

Strategii didactice:

 Metode și procedee: explicaţia, conversaţia, exerciţiul, observaţia, recitarea model.


 Mijloace didactice: imagini cu aspecte din iarnă, planşă ce înfăţişează conţinutul poeziei.
 Forma de organizare: frontal,pe grupe, individual
Forme şi metode de evaluare: aprecieri verbale, verificare orală.

8
Eveniment O Strategii didactice Evaluare
b.
didactic
O Conținut Metode și Mijloace de Forme
p. științific
procedee învăță-mânt de orga-
nizare
1. Moment Asigurarea conditiilor igienico-sanitare, pregatirea salii Mobilier
organizatoric de grupa si a materialului didactic necesar pentru
material Frontal
activitate, organizarea colectivului de copii.
didactic

Se realizează cu ajutorul spiridușului lui Moș Nicolae:

2.Captarea Dragi copii,eu, Zâna Iarnă, îmi doresc să fiu cât mai Conversatia Scrisoare Frontal
atenției iubită de către voi și vă daruiesc, odată cu venirea mea, de la
explicaţia
multe cadouri și bucurii. În schimb, nu vă cer decât să Zâna
fiți cuminți și să învățați poezii în cinstea mea, precum Iarnă
cea pe care vă rog să o învățați astăzi.

3.Anunțarea În urma discuției introductive, le voi spune copiilor să


îi

9
Temei și a demonstrăm Zânei Iarna că vom învăța poezia despre ea,
obiectivelor
dar mai ales că suntem cuminți și atenți.
Conversatia

frontal Capacita-tea
de a asculta cu
atenție explica-
Explicatia țiile oferite

Conversația
Copiii se așează pe scăunele iar eu, folosind metoda
Bainstoming,îi întreb pe copii la ce se gândesc ei când aud Observarea
4.Reactuali-
zarea „Iarna?”. Copiii răspund, notăm toate răspunsurile, apoi comportamentulu
Explicația Frontal
cunoştinţe- lor discutăm despe fiecare, se aleg răspunsurile cele mai i copiilor
potrivite.

Familiarizarea cu conţinutul poeziei. Explicația Frontal


4. Dirijarea Conversația
Recit poezia model de 2 ori: Demonstrația
invățării
„A sosit în haina albă
Țurțuri stau la sterșini, salbă.
Să pornim copii, acuș’
Veseli toți la săniuș,
10
Hai, veniți la derdeluș!

Și când fulgii-ncep să cearnă,


Aranjați pomul de iarnă.
Bate vântul, nu vă pasă
Că e cald la voi în casă.
Bucurii, bucurii,
Hai să ne jucăm, copii !”

Voi trece la învăţarea poeziei pe fragmente, insistându-se pe


expresivitatea limbajului şi pronunţia corectă.

Voi recita de doua ori prima strofă a poeziei.


Voi selecta 2-3 copii care vor recita prima strofă, fiind ajutaţi
de mine şi de colegi.

Voi recita a doua strofă, reluând şi prima strofă.


Alţii 2-3 copii care vor recita ȋntreaga poezie, fiind ajutaţi de
mine şi de colegi.

11
Exercițiul
Voi recita poezia.
5.Obținerea Voi numi câţiva copii care-mi vor recita, pe rând, întreaga Frontal
performanț ei Individu
poezie.
al

12
6.Încheierea Conversația
activităţii Voi face aprecieri individuale şi colective asupra modului ȋn Fronta Aprecieri verbale
care au participat copiii la activitate. l
,,Copii, v-a plăcut poezia?
Când ajungeţi acasă, va trebui să spuneţi poezia părinţilor şi
bunicilor’’.

13
Proiect didactic

Tema anuală: Cum a fost/este și va fi aici pe pământ?

Tema proiectului: „Pe cărările iernii”

Tema săptămânii: ”Moș Nicolae”

Tema zilei:„ În așteptarea lui Moș Nicolae”

Domeniul experiențial: Domeniul om și societate

Tema activității: „Fulgul de nea ” – lipire

Tipul activității: Consolidare de priceperi și deprinderi

Dimensiuni ale dezvoltării: Activarea și manifestarea potențialului creativ.

Finalizarea sarcinilor și a acțiunilor (persistență în activități)

Comportamente vizate:

A.1. Își coordonează mușchii în desfășurarea unor activități diversificate, specifice vârstei
A.2. Utilizează mâinile și degetele pentru realizarea de activități variate

B.1. Găsește utilizări noi ale obiectelor cu/ fără îndrumarea adultului

C.1. Realizează sarcinile de lucru cu consecvență

C.2. Solicită și acceptă ajutor pentru a depăși o dificultate

Scopul activității: Exersarea deprinderilor de lucru folosind tehnicile: decupare, pliere, lipire, rulare, cultivarea
gustului pentru frumos.

Obiective operaționale:

O1- să răspundă corect la ghicitoare


O2 - să identifice corect materialele de lucru;
O3 - să respecte ordinea etapelor de lucru în realizarea lucrării;
O4- să suprapună corect bețișoarele peste model;

Strategii didactice:

A. Metode și procedee: conversația, observația, explicația, demonstratia, exercitiul, turul galeriei.


B. Mijloace de învățământ: lucrare model, planșă cu etapele de lucru, bețișoare de urechi, lipici.
C. Forme de organizare: Frontală, individuală.
Forme de evaluare: - evaluarea orală (raspunsurile date);

- observația sistematică (comportamentul în timpul activității);

- analiza produselor activității


Secvențel Ob Strategii didactice Evaluare
e
Op Conţinutul ştiinţific Metode Materia Form
activității
şi l e de
procedee didactic org.
1.Moment Se asigură condiţiile optime pentru desfăşurarea activităţii:
-aerisirea sălii de grupă
Organizatori
-aranjarea materialelor demonstrative și pregătirea materialului
c didactic pe măsuțe.

2. Captarea Conversaţia

atenţiei Se realizează printr-o ghicitoare: Frontal


De copii este iubit,
De Crăciun împodobit,
Verde e, majestuos
Cine e aşa frumos?
(Bradul)

3.Anunţare Îi anunţ pe copii tema activităţii:


a temei şi a
- Astăzi, la activitatea practică, vom realiza împreună fulgi de Explicația Lucrare
obiectivelor nea.

16
model frontal
Voi adresa copiilor rugămintea de a lucra curat, îngrijit, fără a

folosi lipici în exces și voi solicita atenție din partea lor pentru

explicațiile cu privire la modul de realizare a lucrării.

Prezentarea modelului educatoarei


Conversația frontal
Fiecare va avea de lipit fulgi de nea . Se intuiește materialul pe
4.Desfăşurarea care copiii l-au primit pe mese: foi cartonate,betisoare de
Ghetuta
activităţii urechi ,lipici, șervețele.
model
Prezint copiilor modelul meu care va avea format mare, pentru a fi Observația
vizibil. Voi evidenţia modul de utilizare a materialelor, respectarea
etapelor de lucru și voi încuraja redarea unor elemente noi .
Conversația

Voi demonstra şi explica tehnica de lucru

Explicația
Exerciţii pentru încălzirea muşchilor mici ai mâinii.

- Înainte de începerea lucrului va trebui să ne încălzim mâinile. Aşa


că ne vom încălzi prin executarea câtorva exerciţii precum:
,,Mana este ca o floare care are cinci petale,
Boboc floare, boboc, floare. Mâna lebădă o fac
Care dă mereu din cap
17
Lebedele în jur privesc
Mâinile eu le rotesc.
Ploaia cade ne-ncetat,
Vârful degetelor bat
Iar apoi le răsfirăm
Și la pian cântăm.’’

18
Spun copiilor că pot începe să lucreze.
5.
Executarea lucrării de către copii.
Exercițiul
Obținerea
Voi reactualiza cerinţele privind corectitudinea, acurateţea
performanței
lucrărilor, cooperarea între copii în cadrul grupului, utilizarea
materialelor și a instrumentelor de lucru cu grijă.
Îndrumarea copiilor în timpul executării temei.

Voi lucra odată cu copiii, observându-i și oferind ajutor și/sau


explicații unde este nevoie. Când expiră timpul alocat acestei Deprinder ea
Explicația de a mânui
activități, anunța copiii să finalizeze lucrările.
corect
instrument ele
La finalizarea lucrărilor vor face curat la locul de muncă.
și materialel
Exercițiul individua l e de lucru
Explicația și de a
respecta
etapele de
lucru

19
20
6.Asigurarea Conversația
Port o discuție despre bucuriile pe care ni le aduce Iarna.
retenției și
Frontal
a
transferului

7.Încheiere Se fixează tema activității apoi voi face aprecieri globale și


a activităţii individuale pentru modul în care au lucrat și s-au comportat copiii
Conversația Frontal
pe parcursul activității

21

S-ar putea să vă placă și