Sunteți pe pagina 1din 10

PROIECT DIDACTIC

COCIA ANA - MARIA


Grupa Mare B
Grădinița cu Program Prelungit Nr.9, Vaslui

2019
Data: 09.12.2019
Instituția: Grădinița cu Program Prelungit, Nr. 9, Vaslui
Profesor Înv. Preșcolar: Cocia Ana-Maria
Grupa: Mare B (Nivel 2)
Tema anuală de studiu: Cu ce și cum exprimăm ceea ce simțim?
Tema proiectului: Magia sărbătorilor
Subtema: Vine, vine Moș Crăciun!
Tema zilei: Este iarnă, vine Moș Crăciun
Tipul activității: predare-învățare
Mijloc de realizare: joc ritmic + lectura educatoarei
Forma de realizare: activitate integrată (ADP +ALA + ADE)
Dimensiuni ale dezvoltarii:
Curiozitate, interes și inițiativă în învățare;
Activare și manifestare a potențialului creativ;
Mesaje orale în contexte de comunicare cunoscute.
Comportamente vizate:
Manifestă curiozitate şi interes pentru experimentarea și învăţarea în situații noi;
Demonstrează simț muzical ritmic, armonic prin cântec, joc cu text și cânt, dans etc.;
Exersează, cu sprijin, ascultarea activă a unui mesaj, în vederea înțelegerii și receptării lui (comunicare receptivă).
Scopul lecției: Dezvoltarea simțului ritmic și îmbogăţirea vocabularului activ, respectiv pasiv, prin ascultarea unei lecturi, însoțite de discuții.
Obiective operaționale:
O1 – să memoreze versurile cântecului Vine iarna;
O2 – să bată toți odată ritmul cântecului, cu bețele de percuție;
O3 – să asculte cu atenție lectura educatoarei, concentrându-se asupra conținutului și a acțiunii personajelor;
O4 – să enumere personajele din lectura educatoarei;
O5 – să așeze în ordinea desfășurării evenimentelor, imaginile poveștii;
Strategii didactice:
 Metode și procedee: conversaţia, explicația, observația, demonstrația, exercițiul, jocul, problematizarea;
 Materiale didactice: centrul tematic aranjat corespunzător, calendarul naturii, planșe cu imagini din poveste, bețe ritmice, pernuțe.
 Forma de organizare: frontal, inidividual.
Resurse:
 Spațiale: sala de grupă
 Umane: 25 de copii
 Temporale: o zi
 Bibliografie:
 Bulboacă, A., 2017, Învățământul Preșcolar și Primar, București.
 Ministerul Educației Naționale, Curriculum pentru educație timpurie (copii de la naștere la 6 ani), 2018;
 Ministerul Educației, Cercetării și Tineretului, Curriculum pentru învățământul preșcolar, 2008;
 Glava, A., Pocol, M., Educație timpurie. Ghid metodic pentru aplicarea curriculum-ului preșcolar, Pitești, Editura Paralela 45,
2009;
 Repere fundamentale în învãţarea şi dezvoltarea timpurie a copilului de la naştere la 7 ani;
 Masari, G., Seghedin, E., Teoria și metodologia instruirii și a evaluării, Editura Performantica, Iași, 2012;
 Hobjilă, A., Elemente de didactică a activităţilor de educare a limbajului, Iaşi, Ed. Institutului European, 2008;
 Culea, L., Activitatea integrată din grădiniţă, Editura Didactic Publishing House, Bucureşti, 2008;
 Barbu, H., Popescu, E., Activităţi de joc şi recreativ distractive, Editura Didactică şi Pedagogică, Bucureşti, 1994

Activități de învățare integrate:


ADP: Întâlnirea de dimineață – Tu ce-ți dorești de la Moș Crăciun?; Tranziția – Moș Crăciun ce drag ne ești! - cântec.
ALA 1: B- Citire imagini de iarnă; A- Decorăm mănușile și căciula Moșului; JR- De-a Moș Crăciun.
ADE: DEC (Educație muzicală) + DS (Cunoașterea mediului)
Centre de activitate:
Activități de Dezvolare Personală:
Întâlnirea de dimineață: salutul – Bună dimineața!, Tu ce-ți dorești de la Moș Crăciun?, prezența, calendarul naturii și starea vremii,
dezvoltarea empatiei.
Tranziția: Moș Crăciun ce drag ne ești! - cântec.
Activități didactice Liber Alese:
 ALA1: B- Citire imagini de iarnă; A- Decorăm mănușile și căciula Moșului; JR- De-a Moș Crăciun.
 ALA2: Valsul fulgilor de nea – Dans.
Activități pe Domenii Experiențiale:
Domeniul Estetic și Creativ (educație muzicală):
 Joc ritmic – cântec: Vine iarna;
Domeniul Științe (cunoșterea mediului):
 Lectura educatoarei – Legenda lui Moș Crăciun.

Scenariul activității integrate


Colțul tematic l-am amenajat încă din prima zi a săptămânii cu imagini și ornamente corespunzătoare temei săptămânale. Restul sălii de grupă am
amenajat-o cu măsuțe așezate la perete lasând spațiu pentru scăunele, pe care le-am așezat în formă de semicerc.
Copiii se vor așeza pe scăunele în ordinea dorită de ei, pentru a participa în liniște la întâlnirea de dimineață. Urmează Salutul: „Bună
dimineaţa, copii! Mă bucur să vă revăd. Acum începem o nouă zi!”, apoi fiecare copil îşi va saluta colegul din stânga şi din dreapta . Ultimul copil va
saluta educatoarea, care la rândul ei va saluta pe toţi copiii. Împreună salutăm musafirii.
Prezenţa se va realiza de către un copil numit, prin întoarcerea fotografiilor celor absenţi de pe calendarul clasei.. Se va trece apoi la
completarea calendarului naturii, unde vom stabili ziua săptămânii, data, luna anul și anotimpul. Voi repeta împreună cu copiii zilele săptămânii. Un
copil va fi numit prezentatorul zilei și va prezenta starea vremii, alegând cartonașul potrivit pentru calendarul naturii.
Dezvoltarea empatiei – Sunteți bine? Copiii vor răspunde cu da sau nu. Dacă voi sunteți bine, și eu sunt bine. Este cineva trist? De ce? (Dacă
da, își va alege un coleg de la care vrea să primească o îmbrățișare).
Captarea atenției se va realiza cu ajutorul cântecelului Moș Crăciun ce drag ne ești!, după care se vor desfășura Jocurile şi activităţile
didactice alese 1. Selecţia se va realiza în funcţie de culoarea bulinei primite.
La centrul Bibliotecă, copiii vor răsfoi imagini de iarnă, la centrul Artă vor colora mănușile și căciula lui Moș Crăciun, iar la centrul Joc de rol,
se vor juca De-a Moș Crăciun.
După terminarea lucrului pe centre şi acordarea stimulentelor, prin intermediul tranziţiei : “ Iarna a sosit în zori!”, se face trecerea la activitatea pe
domeniile experientiale.
Anunțarea temei: Dragi copii, astăzi vom învăța un cântecel nou, ne vom juca cu bețele ritmice, după care o să vă spun o poveste foarte
frumoasă și adevarată, despre Moș Crăciun.
ADE (DEC+DS)
Copiii se vor aseza în semicerc, fiercare pe pernuța lui. Vom asculta o dată cântecelul, după care vom începe memorarea sistematică a versurilor.
Vom cânta împreună cântecul, după care vom realiza jocul ritmic.
La activitatea de cunoașterea mediului, le voi spune copiilor Legenda lui Moș Crăciun. La finalul lecturii, vom recapitula firul narativ,
personajele, iar apoi vom purta discuții pe baza poveștii.
În final se va face o sinteză a activității desfățurate:
- Cum se numește cântecelul pe care l-am învățat?
- Recităm împreună versurile cântecului.
- Cum se numea povestea pe care v-am spus-o astăzi?
- Ce personaje au făcut parte din poveste?
- Ce v-a plăcut cel mai mult?
La finalul activității, voi face aprecieri individuale și colective cu privire la modul de lucru și spiritul cooperant manifestat pe parcursul activității
integrate. Copiii vor primi recompensele (stimulente), după care vor ieși organizat din sală.
Demers instructiv-educativ

Strategii didactice
Nr. Etapele
Ob. Continut instructiv-educativ Metode și Materiale Forme de Evaluare
crt. activității
procedee didactice organizare

Se va pregati climatul pshio-afectiv necesar


desfășurării activității (aerisirea sălii de grupă,
Moment
1. aranjarea mobilierului, pregătirea materialelor
organizatoric
necesare, intrarea ordonată a copiilor în sala de
grupă)
Se evaluează
Se va realiza întâlnirea de dimineață: capacitatea
- Salutul: Bună dimineața, grupa iepurașilor! copiilor de a
Introducerea Observația Calendarul
2. - Prezența Frontal formula
în activitate Conversația naturii
- Calendarul naturii+starea vremii propoziții
- Dezvoltarea empatiei scurte și
corecte.
Se evaluează
Se va realiza cu ajutorul cântecelului
capacitatea
Captarea
3. Moș Crăciun ce drag ne ești! și cu discuții Conversația Frontal preșcolarilor
atenției
de a intona
privitoare la iarnă.
cântecul
Reactualizarea Se vor desfășura Jocurile şi activităţile Conversatia Imagini de Individual Se evaluează
4. cunoștințelor iarnă capacitatea
didactice alese 1. Selecţia se va realiza în
preșcolarilor
funcţie de culoarea bulinei primite. Explicatia Fișe de de a lucre pe
Demonstratia colorat centre
La centrul Bibliotecă, copiii vor răsfoi
imagini de iarnă, la centrul Artă vor colora Jocul Fes de Moș
Crăciun,
mănușile și căciula lui Moș Crăciun, iar la
toiag.
centrul Joc de rol, se vor juca De-a Moș
Crăciun.
Dragi copii, astăzi vom învăța un cântecel nou, Se evaluează
Anunțarea ne vom juca cu bețele ritmice, după care o să vă capacitatea
5. temei și a Conversația Frontal copiilor de a
obiectivelor spun o poveste foarte frumoasă și adevarată, asculta în
despre Moș Crăciun. liniște
Se va evalua
Conversația
Copiii se vor aseza în semicerc, fiercare pe capacitatea
O1 copiilor de a
6. Dirijarea pernuța lui. Vom asculta o dată cântecelul, după Explicația
asculta cu
învățării în Pernuțe, bețe Frontal,
care vom începe memorarea sistematică a atenție
manieră Observația ritmice Individual
povestea, de
integrată versurilor. (Anexa 1) Vom cânta împreună Demonstrația
O2 a empatiza cu
cântecul, după care vom realiza un joc ritmic. animalele din
Exercițiul
pădure.
Le voi spune copiilor Legenda lui Moș Se va evalua
O3 capacitatea
Crăciun. (Anexa 2) La finalul lecturii, vom Conversația
copiilor de a
7. Obținerea recapitula firul narativ, personajele și apoi vom asculta activ
Observația Planșe cu
performanței O4 Frontal lectura și de
purta discuții pe baza poveștii. imagini
Problematiza- a formula
În final copiii vor așeza imaginile rea propoziții
O5 corecrte.
poveștii în ordinea desfășurării evenimentelor.
8. Se va face o sinteză a activității desfățurate: Conversația Frontal
Asigurarea
- Cum se numește cântecelul pe care l-
retenției și a Problematiza-
transferului am învățat? rea Se va evalua
capacitatea
- Recităm împreună versurile
preșcolarilor
cântecului. de a formula
corect
-Cum se numea povestea pe care v-am
răspunsul la
spus-o astăzi? întrebări
-Ce personaje au făcut parte din
poveste?
- Ce v-a plăcut cel mai mult?
Se va evalua
capacitatea
Încheierea Copiii vor primi recompensele, (stimulente) preșcolarilor
9. activității Conversația Stimulente Individual de a aștepta
după care vor ieși organizat din sală. în liniște să
primească
recompense.
Anexa 1
Vine iarna

1. Vine iarna, vine iarna, vine iarna acuşi acuşi


Şi pândeşte şi pândeşte iarna pe la uşi
Vai! Ce mă fac? N-am căciulă şi mănuşi
Şi pândeşte şi pândeşte iarna pe la uşi

2. Las’ c-o rog pe bunicuţa să mi le-mpletească ea


Dar şi-a spart şi ochelarii şi are numai o andrea
Vai! Ce mă fac? N-am căciulă şi mănuşi
Şi pândeşte şi pândeşte iarna pe la uşi

3. Dar cunosc o bunicuţă ce-mpleteşte pentru toţi


Este super magazinul ce-mbracă mii de nepoţi
Am şi căciulă, cu fular şi cu mănuşi
Şi acum poate ca să vină iarna pe la uşi

Am şi căciulă, cu fular şi cu mănuşi


Şi acum poate ca să vină iarna pe la uşi!
Anexa 2
Legenda lui Moș Crăciun

Candva, de mult, la marginea unui oras, traia un mester batran care facea jucarii. Tot anul mesterea la ele cu dragoste si rabdare. Erau minunate si
nu semanau una cu alta. In Ajunul Craciunului, batranul mester pleca din oras sa-si vanda jucariile. Oameni din acel oras nu erau prea bogati. Mesterul le
vindea jucariile pe mai nimic.
Dar asta nu-i scadea cu nimic bucuria de a face jucarii de care copiii sa se bucure, dupa datina, in dimineata de Craciun. Pana intr-un an in care…
Mesterul vanduse toate jucarile si se intorcea spre casa. La marginea orasului s-a oprit sa priveasca o fereasta. Stia ca acolo locuieste o familie saraca si
se intreba ce jucarii or fi primit copii din aceasta casa.
Trei copii visau cu voce tare:
-Daca am avea un soldatel de plumb, numai unul, ne-ar fi de ajuns...
-Ne-am juca impreuna si nu ne-am certa nici o data pentru el.
Batranul stia ca nu mai avea nici o jucarie si tare ar vrea sa le daruiasca macar una. Dar ce minune! Tocmai un soldatel de plumb rasarise, nu se
stie de unde, in fundul sacului. Si, astfel, dorinta celor trei frati sarmani s-a indeplinit.
In drum spre casa, batranul gandea: "As vrea sa fac atat de multe jucarii, incat sa daruiesc cate una fiecaruri copil din lume dar mai ales celor
sarmani, carora n-are cine sa le cumpere". Si acum mergand asa, pe ganduri, vazu in zapada un pui de caprioara care-l privea cu ochi tristi.
-Sarmana faptura, ce te doare?
Se pare ca puiul de caprioara se ranise la un picior. Cum a stiut si cu ce a avut la indemana, batranul i-a legat rana si l-a ajutat sa se ridice.
Atunci faptura aceea gingasa i-a vorbit cu glas limpede ca de copil:
-Acum vad ca ai o inima buna. Dorinta ti se va indeplini.
Ca din pamant a aparut o sanie fermecata purtata in zbor de niste reni minunati. Si batranul s-a inaltat cu ei si slava cerului instelat, spre o lume de
basme. Chiar si hainele lui saracacioase se preschimbasera in niste haine neobisnuite de culoare rosie. N-ar fi putut spune cat si pe unde l-a purtat sania
fermecata.
Intr-un tarziu, a simntit cum coboara lin intr-un tinut inzapezit, unde il astepta o casuta cu fereste luminate. O multime de pitici ca si cei din
povesti l-au intampinat bucurosi. Piticii erau harnci si indemanatici, gata sa se apuce de treaba. Materialele se gaseau din belsug, caci, nu se stie cum, se
imulteau mereu si nu se terminau niciodata. Iar batranul mester priceput ii indruma pe pitici si impreuna faceau jucarii, mereu mai multe si mai frumoase.
Pentru fiecare copil din lume, jucaria pe care si-o doreste.
In seara de Ajun sosesc colindatorii. La fiecare casa, ei aduc vestea minunata a nasterii Domnului si ureaza un an bun si imbelsugat.
Tarziu, cand noaptea se lasa, copii se culcusesc in patucurile lor. In urechi le mai suna inca zvonul de colinde: "O ce veste minunata"...Apoi dorm
si viseaza...Dar oare vis sa fie??? Este noaptea in care visele copiilor se implinesc. Adoua zi, in dimineata de Craciun in jurul bradului impodobit, bucuria
nu mai are margini. Nici unul dintre ei n-a fost uitat. Iar dupa numele sarbatorii, copiii i-au pus numele Mos Craciun si asa a ramas pana astazi.
De aceea, in zilele acestei sfinte sarbatori, cand stam cu toti in jurul mesei incarcate cu bunatati, nu trebuie sa-i uitam pe cei sarmani. Mosul are
grija de ei o data pe an. Noi trebuie sa ne gandim la ei mereu!

S-ar putea să vă placă și