Sunteți pe pagina 1din 13

PROIECT DIDACTIC

Data:

Propunător:

Grupa: Mijlocie

Domeniul experențial: Științe

Categoria de activitate: Cunoașterea mediului

Tema: Cum este/ a fost și va fi aici pe pământ?

Subiectul: Zâna Vara a sosit!

Mijloc de realizare: Lectură după imagini

Tipul activității: Predare-învățare

Scopul activității: Familiarizarea copiilor cu elementele caracteristice anotimpului vara

Obiectivele operaționale: Pe parcursul activității, copiii vor fi capabili:

O1: Să identifice caracteristicile anotimpului vara din imaginile prezentate;

O2: Să precizeze activitățile omului în anotimpul vara;

O3: Să descopere elementele ce nu corespund anotimpului vara de pe planșa dată.

Strategia didactică:

Metode, procedee, tehnici: conversația, explicația, observația, lectura, problematizarea

Mijloace de învățământ: scrisoare de la Zâna Vara, planșe, stimulente

Forme de organizare: frontală, individuală

Resurse:

1
 Umane: 26 copii
 Temporale: 20-25 minute

Bibliografie:

 Antonovici, Ș. (2010). Cunoașterea mediului în grădiniță. București: Editura


DIDACTICA PUBLISHING HOUSE;
 MECT. (2008). Curriculum pentru învățământul preșcolar (3-6/7 ani). București.

2
Strategia didactică

Metode Mijloace de Forme de Timp


Nr. Secvențele Ob. Conținutul Procedee învățățământ organizare alocat Evaluare
crt. activității op. instructiv - educativ Tehnici a activității

1. Moment Se organizează colectivul


organizatoric de copii și se asigură 1 min
buna desfășurare a
activității.
2. Reactualizarea Adresez copiilor două
cunoștințelor întrebări referitoare la Evaluez
asimilate anterior cunoștințele asimilate cunoștințele
anterior: Conversația Frontală 2 min anterioare
În ce anotimp ne aflăm? ale copiilor
Care este prima privind
sărbătoare din anotimpul anotimpul
vara? vara
Copii, astăzi, înainte să
3. Captarea atenției plec spre grădiniță, am
primit o scrisoare de la Conversația Scrisoare de la
Zâna Vara. Pe plic scria: Zâna Vara
pentru grupa

3
spiridușilor. Lectura Frontală 2 min
Vreți să v-o citesc?
Le citesc scrisoarea
copiilor (vezi Anexa 1) și Planșe
le arăt cadoul trimis de
Zâna Vara.
Anunțarea temei Astăzi, dragi copii, vom
4. și a obiectivelor vorbi despre anotimpul
operaționale vara. Vom identifica
caracteristicile verii din
cele trei imagini trimise Explicația Frontală 1 min
de Zâna Vara, vom
preciza câteva activități
ale oamenilor în
anotimpul vara și vom
descoperi care dintre
elementele de pe planșa
pe care v-am pregătit-o
nu sunt corespunzătoare
anotimpului vara.
Prezint copiilor Planșa 1
5. Dirijarea (vezi Anexa 2). Pentru a

4
învățării se familiariza cât mai
bine cu elementele
principale ilustrate în
planșă, adresez copiilor o
O1 întrebare orientativă: Conversația Evaluez
Ce observați în această capacitatea
planșă? Frontală copiilor de a
Orientez atenția copiilor identifica
asupra aspectelor Observația caracteristi-
principale, folosind 10 min cile
întrebări ce vizează anotimpului
elementele din prim plan, Planșa 1 vara din
planul secundar, imaginile
elemente din partea de prezentate
sus, de jos, din stânga și
din dreapta. Frontală
Ce anotimp credeți că Conversația
este ilustrat în această
planșă?
Cum v-ati dat seama că
este vorba despre
anotimpul vara?

5
Cum sunt îmbrăcați copii
O2 din planșă? Observația Evaluez
Ce activități au copiii din capacitatea
planșă? copiilor de a
Pentru fiecare activitate preciza
precizată copiii vor fi Planșa 1 Individuală activitățile
chemați în fața grupei omului în
pentru a arăta pe planșă anotimpul
elementele descoperite. vara
Se realizează sinteza
parțială 1: copiii
formulează cu ajutorul
meu un enunț sugestiv
pentru planșa 1.
Ce titlu am putea da
acestei planșe?

Prezint copiilor Planșa 2 Frontală


(vezi Anexa 2)
Ce observăm în acestă Planșa 2
planșă?
Unde se află oamenii din Observația

6
acestă planșă?
Cum sunt îmbrăcați
oamenii în acestă
planșă?
Ce activități au oamenii Converația
din planșă?
Se realizează Sinteza Frontală
parțială 2:
Cum am putea numi
această planșă?

Prezint copiilor Planșa 3


(vezi Anexa 2). Planșa 3
Ce observați în această
planșă?
Ce fac oamenii din Observația
această planșă?
Ce fel de fructe culeg Frontală
acești oameni? Conversația
Se realizează Sinteza
parțială 3: Ce titlu i-am
putea da acestei planșe?

7
Se realizeză o discuție de
6. Fixarea ansamblu asupra celor
cunoștințelor trei planșe. Conversația
Sinteza finală:
Copii, vă mai amintiți ce Planșe Frontal 2 min
caracteristici ale verii
am descoperit în cele trei Problematizarea
planșe?
Cum credeți că am putea
numi cele trei planșe?
7. Obținerea Prezint copiilor o planșă
performanței O3 care conține cinci Evaluez
imagini diferite: copil capacitatea
care înalța zmeul, copii la copiilor de a
mare, copii la cules de Conversația Planșă cu Frontală descoperi
cireșe, copii care fac un imagini elementele
om de zăpadă și copil ce nu
care se joacă cu frunzele corespund
uscate (vezi Anexa 3). Explicația 3 min anotimpului
Copii, pe acestă planșă vara de pe
putem vedea mai multe planșa dată
imagini diferite. Acum că

8
am aflat care sunt Observația
caracteristicile Individuală
anotimpului vara, aș vrea
să descoperiți, care
dintre aceste imagini nu
corespund anotimpului
vara?
Asigurarea În ce anotimp ne aflăm?
8. retenției și a Despre ce am discutat Conversația Frontală 2 min
transferului noi astăzi?

9. Încheierea Fac aprecieri privind


activității desfășurarea întreagii
activități. Ofer copiilor, Expunerea Stimulente Frontală 2 min
drept recompensă pentru
participarea la activitate,
câte o cireașă.

9
Anexa 1:

Dragi copii,

10
Anexa 2

11
12
Anexa 3

13

S-ar putea să vă placă și