Sunteți pe pagina 1din 10

PROIECT DIDACTIC

DPM

Educatoare,
Băjinaru Geanina

1
Data: 11.10.2023
Grupa: Mijlocie - Buburuze
Tema anuala: ,,Cine sunt/suntem?”
Tema proiectului: „Eu, noi și lumea înconjurătoare”
Tema saptamanii: ,,Corpul meu”
Tema activitatii: „Atenție să nu greșiți!”- joc dinamic(alergare cu ocolire de obstacole )
Domeniu experiential: Educatie psiho-motric
Tip de activitate: formare de priceperi si deprinderi
Scopul: Consolidarea deprinderilor motrice de baza.
Dezvoltarea capacitatii de a ocoli obstacolele intr-un traseu stabilit cu opriri si
porniri la un semnal dat.
Obiective operationale:
O1 - Sa execute cu corectitudine exercitiile pentru influentarea selectiva a aparatului
locomotor.
O2 - Sa respecte pozitia corecta a corpului in executarea diferitelor exercitii.
O3 - Sa ocoleasca obstacolele din traseu.
O4 – Sa respecte semnalul de oprire si pornire.

Strategii didactice:
Metode si procedee: demonstratia, observatia, exersarea, exercitiul fizic, intrecerea,
instructajul, jocul
Forma de organizare: frontal, individual
Mijloace didactice: bancă, popice
Loc de desfasurare: sala de grupa
Timp: 20 min

2
DESFASURAREA ACTIVITATII

Etapele Continutul activitatii Strategia didactica Indicatii Timp/ Formatii de Evaluarea


activitatii metodice dozare lucru (instrumente
Metode si Materiale
si indicatori)
procedee
1. Organizarea Adunarea copiilor in sala Organizarea 2 min. OOOOOOOOO Rapiditate si
colectivului de de grupa colectivului in X precizie.
copii -alinierea coloana cate
-verificarea prezentei, a unul.
echipamentului si a starii Distanta intre
de sanatate copii va fi de un
brat intins
orizontal
2. Captarea Aceasta etapa se realizeaza conversatia Popice 1 min.
atentiei cu ajutorul popicelor,
acestea făcând parte din
jucăriile copiilor. Doamna
le arata ca le va folosi
jucăriile in activitatea
sportivă.
3.Anuntarea Prescolarii sunt anuntati ca Explicatia

3
temei si a la activitatea de Educatie
obiectivelor fizica se vor juca cu
popicele, ocolindu-le
pentru a nu le da jos.
4.Desfasurare PREGATIREA Tinuta e O
a activitatii ORGANISMULUI Explicatia dreapta, privirea O
PENTRU EFORT inainte, bratele O
Variante de mers in se misca liber 1 tur O X
coloana Observatia pe langa corp. 2 min O Aprecieri
Spre padure mergem pe In sir cate unul O verbale
ritmul versurilor: pe marginea O
Mers normal mochetei
„Impreuna pe carare
Mergem in gradina mare exercitiul - bratele se
In gradina sa intram fizic misca liber pe
Crizanteme sa admiram” langa corp;
- alergare usoara; alergare elastica
Mers pe varfuri pe varfuri cu
„Haideti sus, sus, sus de tot miscarea
Ca si brazi de falosi”- bis instructajul bratelor pe
Alergare usoara mers pe verbal langa corp;
calcaie - genunchii
4
„Dar iata, pe carare intinsi, spatele
Toamna se arata- n zare drept, bratele
La, la, la, la, la, la intinse sus ;
Mergeti dragilor asa” - mers pe
Exercitii de respirtie calcaie cu
„Mirosim crizantemele” bratele la spate
INFLUENTAREA -tragem aer pe
SELECTIVA A nas si il scoatem
APARATULUI pe gura
LOCOMOTOR
Propun copiilor sa ne Demonstratia Departarea 3x4 In cerc cu fata Capacitatea
oprim. Ne intorcem cu fata picioarelor nu 4 min spre interior copiilor de a
spre interior, ne prindem de va fi mai mare executa
maini intr-un cerc decat latimea exercitiile la
Exercitiul 1. umerilor. comanda.
„Brate scurte, brate in cerc O X O
lungi”. Stand departat cu Explicatia O O
bratele indoite, mainile pe 4x4 O O
umeri: toate exercitiile O O O
T1 – T2 – intinderea sunt executate
bratelor sus; in cerc Capacitatea
T3 –T 4 – revenire la copilului de a
5
pozitia initiala. urmari si retine
Instructajul La fiecare explicatiile
Exercitiul 2. verbal indoire a date.
„Privim cerul, privim trunchiului :
pamantul” dreapta – stanga
Stand departat, bratele se va rosti : „tic 2 min.
intinse pe langa corp: Exercitiul – tac , tic – tac,
T1- lasarea capului pe fizic ceasul bate ne-
spate; ncetat”.
T3- aplecarea capului
inainte;
T2-T4 –revenire.

Exercitiul 3.
„Ceasul”Stand departat cu
bratele indoite, mainile pe
solduri:
T1 – indoirea trunchiului Demonstratia
la stanga;
T2 – revenire ;
T 3 – indoirea trunchiului
la dreapta;
6
T4 – revenire.
Exercitiul 4.
„Foarfecam picioarele” Explicatia
Stand cu bratele indoite,
mainile pe solduri:
T1-T8 – saritura pe varfuri
cu forfecarea picioarelor
inainte si inapoi.
Exercitiul 5. Instructajul
„Ariciul” Stand culcat pe verbal
spate, bratele pe langa corp
T1- indoirea genunchilor;
T2- prinderea lor cu
bratele; Exercitiul
T3- indoire trunchiului fizic
pana la atingerea
genunchilor;
T4- revenire

7
Jocul nostru se numeste Demonstratia Popice 2 ori O O Capacitatea
„Atenție să nu greșești!”. Pe doua O O copiilor de a
Ne impartim in doua coloane. Se O O executa
echipe egale. Banca explica regulile O O sarcinile.
Copiii sunt asezati pe doua jocului O O
coloane. X
Copiii vor pleca la Explicatia Capacitatea
semnalul sonor făcut de copiilor de a
doamna educatoare. Cutie respecta
Aceștia vor trece pe sub o semnalul
bancă. Dupa ce vor iesi de Mingiute In timpul sonor.
sub ea, vor avea de ocolit explicatiilor se
mai multe popice. La final Instructajul si demonstreaza Executia
ii va astepta cate o cutie cu verbal Fluier deprinderilor
mingiute. Acestia vor lua motrice
câte o mingiuta și in pas Se face un joc adecvat.
alergător vor veni la de proba cu 2
colegul următor si vor Exercitiul Cutie copii din cele
inmâna mingiuțele. La
8
semnalul sonor, următorii fizic doua echipe
copii vor pleca.

REVENIREA Demonstratia Copiii se asaza 3x4 O X O Capacitatea


ORGANISMULUI in cerc si se 5 min O O copiilor de a se
DUPA EFORT prezinta jocul. O O linisti.
Joc linistitor O O O
„Zboara Buburuza Fluier
draga!”
Copiii sunt asezati in cerc. Explicatia
Un copil „buburuza”
ramane in picioare, iar
ceilalti se aseaza pe covor.
Copilul „buburuza” imita
zborul deplasandu-se in
jurul cercului, iar ceilalti Instructajul
interpreteaza cantecul: verbal

9
„Buburuza-Ruza”
Buburuza va atinge usor cu Exercitiul
mana pe cap un copil din fizic
cerc care va deveni
buburuza, iar celalalt ii va
lua locul in cerc.
5. Alinierea copiilor. Conversatia recompense In coloana pe 2 min. OOOOOOO Aprecieri
Incheierea Se fac aprecierile verbale un rand. X generale si
activitatii referitoare la desfasurarea individuale.
intregii activitati. Stimulente
Fiecare copil isi va lua
recompensa primita.

10

S-ar putea să vă placă și