Sunteți pe pagina 1din 7

PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATĂ

DATA: 54 OCTOMBRIE 2019

PROFESOR ÎNV. PREȘCOLAR: Filipescu Maria- Luciana

NIVELUL/GRUPA: 4-5 ani/ Grupa mijlocie a Îngerașilor

TEMA ANUALĂ DE STUDIU: Când, cum și de ce se întâmplă?

TEMA PROIECTULUI: “E toamnă iar..”

TEMA SAPTĂMÂNII: “Toamnă, bine ai sosit!”

TEMA ACTIVITĂȚII: “Unde a zburat rândunica”

FORMA DE REALIZARE: Activitate integrată ADE+ADP+ALA

TIPUL ACTIVITĂȚII: Asimilare cunoștințe și deprinderi

FORMA DE ORGANIZARE: Frontal, invididual, în grupuri mici

DURATA: o zi

ELEMENTE COMPONENTE ALE ACTIVITĂȚII INTEGRATE:

ADP: Întâlnirea de dimineață: “Ce mi-a povestit o rândunică?”, Salutul, Calendarul naturii

Rutine: “Mă îmbrac potrivit vremii de afară”- depinderea de a se îmbrăca în ton cu vremea

Tranziții: “Bate vântul frunzele”, ”Bat din palme”

ALA: Bibliotecă: Fisă de lucru: “Unde a zburat rândunica?”


Artă: Pictură: “Stol de păsări”

Știință: “De ce pleacă păsările?”

Joc de masă: Labirint: “Ajută rândunelele să ajungă în țările calde!”

ADE: “Unde a zburat rândunica?”- povestirea educatoarei (DLC)

“Viețuitoarele în anotimpul toamna”- convorbire (DȘ)

ALA: Joc de mișcare: “Cine zboară mai repede?”;

Joc dramatizare: “Unde a zburat rândunica?”

Scopul activității:
Îmbogățirea și sistematizarea cunoștintelor despre caracteristicile anotimpului toamna.
Dezvoltarea capacităţii de exprimare orală, de înţelegere şi utilizare corectă a semnificaţiilor structurilor verbale orale.
Formarea unor deprinderi de lucru pentru realizarea unor picturi.

DIMENSIUNI ALE DEZVOLTĂRII:

Conduită senzorio-motorie, pentru orientarea mișcării;


Activare și manifestare a potențialului creative;
Mesaje orale în contexte de comunicare cunoscute;
Relații, operații și deducții logice în mediul apropiat;

COMPORTAMENTE VIZATE:
Își coordonează mișcările în funcție de stimuli vizuali, ritm, cadență, pauză, semnale sonore, melodii;
Utilizează simţurile (văzul, auzul, simţul tactil, mirosul etc.) în interacţiunea cu mediul apropiat
Manifestă creativitate în activități diverse;
Exersează, cu sprijin, ascultarea activă a unui mesaj, în vederea înțelegerii și receptării lui (comunicare receptivă);
Identifică elementele caracterisice ale unor fenomene/relaţii din mediul apropiat;
OBIECTIVE:
O1: Să urmărească linia poveştii spusă de educatoare, ascultând şi reacţionând adecvat.
O2: Să enumere personajele poveştii: rândunica, vrăbiuţa, şopârla, furnica, broscuţa şi ariciul
O3: Să se exprime oral cu privire la existența viețuitoarelor în anotimpul toamna
O4: Să precizeze că unele păsări pleacă în ţările calde, să povestească felul în care se pregătesc animalele pentru iarnă
O5: să redea stolul de păsări prin tehnica picturii

Strategii didactice:
Metode și procedee: conversația, explicația, observația, lucrul individual, turul galeriei, problematizarea.
Mijloace de învățământ: pensule, acuarele, fișe de lucru individuale, labirint, suport, recompense, siluete, imagini.

Bibliografie: Curriculum pentru Educație Timpurie- 2019; Suport pentru explicitarea și înțelegerea unor concepte și instrumente cu
care operează Curriculumul pentru Educație Timpurie.

Scenariul activității

Ziua va debuta cu întâlnirea de dimineață, în cadrul căreia, după salutul de dimineață și prezența, copiii vor completa
calendarul naturii precizând ziua, luna, anul şi anotimpul în care suntem, dar şi câteva caracteristici ale vremii, pe baza întrebărilor
puse de educatoare, după care li se va comunica noutatea zilei și anume: “Pregătirea viețuitoarelor pentru iarnă”.
Captarea atenției s-a realizat prin primirea unui mesaj din partea unei rândunici, care ne anunță ce activități vom desfășura în
această zi. Copiii au fost anunțați că trebuie să fie atenți la activități și să realizeze întocmai sarcinile transmise de rândunică. Surpriza
de final reprezintă mica recompensă pe care o vor primi din partea rândunicii.
În această zi activitățile de pe centre vor fi intercalate cu cele de pe domeniile experiențiale pentru o mai bună înțelegere a
subiectului zilei. Cu ajutorul unei tranziții vom trece la activitatea de la Domeniul Științe unde vom discuta pe baza subiectului
“Viețuitoarele în anotimpul toamna” si ne vom consolida informațiile referitoare la marea dilema: “De ce pleacă păsările?”. Înainte de
servirea fructului se trece la jocul de masă unde vor trebui să ajute rândunelele șă ajungă în țările calde prin intermediul unui labirint.
Când se întorc de la masă(servirea fructului) se vor așeza pe scăunele în semicerc și vor asculta povestirea educatoarei. Se
integrează povestea în șirul povestirilor cunoscute de copii (Povestea mărului buclucaş, Povestea tristă a crizantemei galbene). Se
discuta despre păsările care pleacă în țările calde și cele care rămân. Copiii sunt întrebati daca vor sa afle povestea”Unde a zburat
randunica ?”. În timpul povestirii, copiii descoperă în coșulețele aflate pe masa siluetele viețuitoarelor întâlnite în poveste.
Educatoarea redă conținutul poveștii, explicând noile cuvinte, folosind un ton expresiv, o intonație clară, cu pauze de suspans și
accentuari menite să mențină interesul preșcolarilor.
Ne întoarcem la activitățile pe centre, unde vom avea de completat fisa de lucru “Unde a zburat rândunica?”, după care vom
continua cu activitatea de pictură din cadrul centrului Artă, cu sarcina de a picta un “Stol de păsări”.
La final ne vom distra cu ajutorul jocului de mișcare “Cine zboară mai repede” și a jocului dramatizare “Unde a zburat
rândunica?”, copiii fiind recompensați de rândunică pentru activitățile desfășurate.
DEMERSUL DIDACTIC

Nr. Etapele activității Conținut științific Strategii didactice Evaluare


crt Metode și Mijloace de
procedee învățământ
1. Momentul organizatoric Se pregătește sala de grupă și
materialul necesar pentru buna
desfășurare activității.
2. Captarea și orientarea Rândunica ne-a trimis un mesaj în Explicația Mesaj
atenției care ne anunță ca astăzi vom discuta
despre viața viețuitoarelor în
anotimpul toamna, având de
îndeplinit anumite sarcini. Pentru
îndeplinirea sarcinilor aceasta ne va
recompensa la finalul zilei.
3. Reactualizarea Se realizează prin convorbirea Conversația
cunoștințelor realizată pe baza subiectului
“Viețuitoarele în anotimpul toamna”
și aflării motivului pentru care Demonstrația
păsările pleacă toamna.
4. Anunțarea temei și a Pentru ca Zâna Toamnă să fie
obiectivelor fericită și mulțumită, haideți să
descoperin împreună povestea Conversația
“Unde a plecat rândunica?”. Se vor
preciza obiectivele într-un limbaj
accesibil copiilor.
Explicația
5. Prezentarea noului Copiii sunt așezați în semicerc pe Aprecieri verbale
conținut și dirijarea scăunele.
învățării Voi prezenta povestea însoţită de Imagini
personajele din poveste: rândunica, Povestirea
vrăbiuţa, furnica, şopârla, broscuţa,
ariciul.
Voi povesti cu intonaţia, mimica şi
gestica adecvată, explicarea Suport
cuvintelor necunoscute. În timp ce Explicația
povestesc mă voi deplasa prin
cadrul specific fiecărui moment al
povestirii.
Voi solicita copiii să participe şi ei
la expunerea povestirii prin Problematizarea
repetarea diferitelor expresii şi
onomatopee din limbajul
personajelor.
După ce am terminat de spus
povestea, voi scoate în evidenţă
trăsăturile de caracter ale
personajelor:
- Ce aţi fi vrut să fiţi în această
poveste?
- De cine v-a plăcut cel mai
mult?
- De ce?
După acest moment le ofer copiilor
posibilitatea de a-şi desfăşura
activitatea în centrele de activitate
deschise: Artă, Bibliotecă.
6. Obținerea performanței Toţi copiii vor trece pe la toate Explicația Fișă Aprecieri verbale
centrele după care se vor aşeza la
centrul dorit. Demonstrația Pensulă
În centrul Artă voi prezenta Acuarele
copiilor materialele cu care vor
lucra pentru a picta un frumos stolul
de păsări, iar la centrul Bibliotecă
activitatea va fi desfășurată cu
ajutorul educatoarei, care va trebui
să explice sarcinile din fisă de lucru.

7. Evaluarea Se fac aprecieri verbale individuale Conversația


și generale asupra desfășurării
activității. Turul galeriei Recompense

Se împart recompensele copiilor.

S-ar putea să vă placă și