Sunteți pe pagina 1din 3

PROIECT DIDACTIC

DATA:04.04.2016
GRADINITA: nr. 57 Hillary Clinton
GRUPA: mijlocie
EDUCATOARE: Mara Ioana
PROPUNATOR: Ciubotariu Anda
TEMA ANUALA: ,,Cu ce si cum exprimam ceea ce simtim?
CATEGORIA DE ACTIVITATE: DOS Activitate practica
TEMA SAPTAMANALA: Flori de primavara
SUBIECTUL:Vaza cu flori
TIPUL ACTIVITATII:formare de priceperi si deprinderi
FORMA DE REALIZARE: frontala
SCOP:-dezvoltarea simului practic, a gustului estetic i a dragostei pentru munc prin realizarea lucrrii propuse.
OBIECTIVE OPERATIONALE: (nivel minim)
Pe parcursul si la sfarsitul activitatii didactice copiii vor fi capabili sa:
O1- sa identifice partile componente a unei plante;
O2- sa lipeasca corect partile componente ale unei plante ;
O3-sa respecte ordinea etapelor de lucru;
O4- sa realizeze plansa ,,Vaza cu flori.
STRATEGII DIDACTICE:
METODE SI PROCEDEE: Conversatia, explicatia, demonstratia.
MATERIALUL DIDACTIC: coala alba, lipici, decupaj vaza, decupaje flori de primavara (zambila, narcisa, laleaua).
TIMP: 25 min

ETAPELE
LECTIEI
1
Momentul
orgamizatoric
2
Captarea atentiei

TIMP

3
Reactualizarea
cunostintelor

3.min

Ob.
op.

DEMERSUL DIDACTIC
CONTINUTURI

1.min

Aerisirea salii de grupa si pregatirea mobilierului si a


materialului de lucru, pentru o buna desfasurare.

2. min

Scot o vaza cu flori naturale (lalele, narcise si zambile)


precizand ca sunt de la zana toamna, impreuna cu o
scrisoara pe care scria asa:
,,Dragii mei!
Stiu ca sunteti niste copii cuminti si foarte
destepti de aceea va trimit in dar aceasta vaza cu flori
parfumate de primavara.
Si pentru ca am auzit cat de frumos lucrati, tare mi-as dori
sa-mi trimiteti si mie un cadou, sa-l am ca amintire de la
voi.
Cu drag Zana Primavara
In ce anotimp suntem?
Ce flori de primavara cunoastem? inafara de cele trimise
de Zana Primavara!
Din ce este alcatuita o planta?
Astazi ii vom face Zanei Primavara un cadou, Vom face o
plansa unde vom lipi vaza cu flori de primarava si le vom
expune pe panou pentru a le putea admira si Zana
Primavara!
Le expun copiilor un model ,,vaza cu flori si le explic
etapele de lucru. Fac o demonstratie pentru a ma asigura ca
pasii de lucru au fost intelesi.

O1
4
Anuntarea temei si
a obiectivelor

1 min

5
Demersul didactic

13.min
O3

STRATEGII
DIDACTICE

EVALUARE

Conversatia

Observarea
sistematica

Conversatia

Observarea
sistematica

Explicatia,
conversatia

Explicatia,
demonstratia,
conversatia

Observarea
sistematica

O2

6
Evaluarea

4.min

7
1.min
Incheierea activitatii

O4

Atentionez sa nu puna mult lipici, sa lipeasca intai vaza in


partea de jos a foii pe mijloc si sa lipeasca corect
componentele plantei (tulpina, frunze, flori).
Precizez ca lucrarea cea mai curata si mai estetica va fi
apreciata de zana toamna. Le urez spor la lucru si intervin
ori de cate ori este nevoie.
Expun plansele pe panou si vom face turul galeriei. Vom
evalua fiecare lucrare in functie de:
- daca plansa este curata;
- daca a lipit corect vaza si componentele plantelor
- daca a realizat lucrarea ,,vaza cu flori
Apreciez modul de lucru si incurajez copiii.
Zana Primavara va fi foarte fericita ca am facut astazi
,,vaza cu flori de primavara pentru ea.

Conversatia,
explicatia

Fac apreciei
individuale

Conversatia

Aprecieri
finale

S-ar putea să vă placă și