Sunteți pe pagina 1din 7

PROIECT DIDACTIC

Data: 08.01.2014
Grădinița cu Program Prelungit Nr. 2, Arad
Grupa Mică B „Albinuțele”
Educatoare:
Tema: „Cum este/a fost și va fi aici pe Pământ?”
Subtema: „Animale din curtea bunicilor”
Activitate integrată: „E și el un suflețel/Chiar dacă e un cățel” (DOS)
Scenariu didactic
Activități de dezvoltare personală (ADP)

Activitatea debutează cu întâlnirea de dimineață prin intermediul salutului. Copiii sunt salutați de către educatoare cu ajutorul versurilor:
„Dimineața a sosit
La grădiniță am venit.
În semicerc ne adunăm
Pe covor ne așezăm,
Cu toții să ne salutăm:
-Bună dimineața, dragi pitici,
Mă bucur că sunteți aici.
A-nceput o nouă zi,
Bună dimineața, copii!”
Copiii răspund salutului.
Fiecare copil spune cum se numește, astfel se face prezența copiilor.
Voi descoperi împreună cu copiii anotimpul, ziua și starea vremii din ziua respectivă pentru acompleta calendarul naturii cu imaginile
corespunzătoare.

Tranziții: Bat din palme, clap,clap,clap


Din picioare trap,trap,trap
Ne-nvârtim, ne răsucim
Şi spre centre noi pornim.

1
Activităti liber alese

ALA 1 : Arii de stimulare

 Sectorul I: Construcții
Subiectul activității: ‚‚Adăposturi pentru animale’’
Mijloc de realizare: joc de construcţie
Obiective operaționale: -să constuiască adăposturi pentru animale, folosindu-se de piesele puse la dispoziţie;
-să participe activ la joc;
Material didactic: piese lego;
Metode și procedee: explicatia, conversaţia, exerciţiul;
Desfășurarea activității: Copiii construiesc cu ajutorul pieselor lego, adăposturi pentru animale.
Evaluarea activității: Realizarea creativă a adăposturilor pentru animale.

 Sectorul II: Artă


Subiectul activității: „Mâncare pentru animale’’
Mijloc de realizare: modelaj
Obiective operaționale: - să modeleze cu ajutorul plastilinei, mâncare pentru animale;
-să lucreze îngrijit, ţinând cont de indicaţiile date;
Material didactic: planşete, plastilină;
Metode și procedee: explicaţia, exerciţiul;
Desfășurarea activității: Copiii modelează cu ajutorul plastilinei, mâncare pentru animale.
Evaluarea activității: Realizarea creativă a mâncări pentru animale.

Tranziții:Bat din palme, clap,clap,clap


Din picioare trap,trap,trap
Ne-nvârtim, ne răsucim
Spre scăunele noi pornim.

2
Activități pe domenii experiențiale (ADE)

Domeniul experiențial: Om și societate


Categoria de activitate: Educație pentru societate
Subiectul activității: „Cățelușul șchiop”, de Elena Farago
Mijloc de realizare: povestire
Obiective de referință:
-să aprecieze în situații concrete unele comportamente și atitudini în raport cu norme prestabilite și cunoscute;
-să trăiască în relațiile cu cei din jur stări afective pozitive, să manifeste prietenie, toleranță, armonie, concomitent cu învățarea
autocontrolului;
Obiective operaționale:
O1- să audieze cu atenţie „„Cățelușul șchiop”, de Elena Farago”;
O2-să reţină principalele momente ale firului epic;
O3- să răspundă corect la întrebările educatoarei privind conţinutul textului;
Metode și procedee: povestirea, explicaţia, conversaţia, jocul de rol
Bibliografie:
& MECT, „Curriculum pentru învățământul preșcolar”, Editura Didactica Publishing House, București, 2009
 www.versuri.ro

3
Obiective Activități Strategii didactice
operaționale de Conținuturi esențiale Metode și Mijloace de Evaluare
învățare procedee învățământ
-exerciţii de Introducerea în activitate se va realiza prin -conversaţia -analiza
dialog Le adresez copiilor câteva întrebări legate de animale răspunsuril
provocat „Care este animalul vostru preferat?” or date

-exercitii de Anunţarea temei şi a obiectivelor -explicaţia -receptarea


receptare a Astăzi o să vă spun o poveste foarte interesantă, care se numeşte mesajului
mesajului „Cățelușul șchiop”, de Elena Farago. transmis

O1- să audieze -exerciţii de Prezentarea conţinutului povestirii -povestirea -urmărirea


cu atenţie audiere a Le relatez copiilor „”, folosind un ton al vocii şi o mimică adecvată. cu atenţie a
„Cățelușul unei poveştii
șchiop”, de poveşti PLAN DE IDEI:
Elena Farago; 1. Prezentarea cățelușului șchiop.
2. Suferința cățelușului șchiop.
3. Bunătatea cățelușului față de copilul care l-a lovit.

O2-să reţină -exerciții de Fixarea povestirii -conversaţia -redarea


principalele reținere a Le adresez copiilor câteva întrebări legate de conţinutul povestii: corectă a
momente ale firului epic „Cum se numeşte povestea pe care ațși ascultat-o? ” („Cățelușul secvenţelor
firului epic; al povestirii șchiop”, de Elena Farago”) poveştii
„Care sunt personajele poveştii? ” („cățelușul șchiop, copilul”)
O3- să -exerciţii de Întrebări despre personaje: -exerciţiul -analiza
răspundă formulare a „De ce era cățelușul șchiop?” („că era lovit”) răspunsuril
corect la unor „Cine l-a lovit pe cățel?” („un copil rău”) or date
întrebările răspunsuri „Ce ar fi facut cățelul dacă nu era șchip?” („s-ar fi jucat cu copiii”)
educatoarei „De ce nu se răzbună cățelul pe copil?” („că are inima mai bună
privind decât copilul care l-a lovit”)
conţinutul
textului;

4
Evaluarea activității -exercițiul
„E frumos ce a făcut copilul cu câinele?”
„Voi cum ați fi procedat dacă erați în locul copilului?”
„Dar în locul câinelui?”

-exerciţii de Încheierea activităţii -conversația -însuşirea


însuşirea a În încheiere se vor face aprecieri generale asupra modului de mesajului
mesajului comportare şi participare al copiilor pe parcursul întregii activităţi. transmis

Tranziții:Bat din palme, clap,clap,clap


Din picioare trap,trap,trap
Ne-nvârtim, ne răsucim
De joc noi ne pregătim.

5
ALA 2: Joc distractiv

Subiectul activității: „Cursa animalelor”


Mijloc de realizare: joc distractiv
Mijloace de învățământ: animale domestice din pliș
Metode și procedee: explicația, demonstrația, exercițiul
Obiective operaționale: -să parcurgă corect traseul, întorcându-se la echipa sa prin săritură
Desfășurarea activității: Copiii sunt împărțiți în două grupe. Fiecare grupă are în față câteva obstacole (animale din pluș) pe care le vor ocoli în
alergare, după care se întorc la echipa sa pe genunchi și palme. Este câștigătoare echipa care termină prima de parcurs traseul.
Încheiere: Se fac ultimele aprecieri cu privire la modul de comportare al copiilor în timpul activității.

6
Cățelușul șchiop
de Elena Farago

Eu am numai trei picioare, 


Și de-abia mă misc: top, top, 
Râd când mă-ntalnesc copiii,  Dar copiii răi la suflet
Și mă cheama "cuciu șchiop". Sunt urâti, precum e-acel
Care m-a șchiopat pe mine, 
Frații mei ceilalți se joacă Și nu-i pot iubi de fel...
Cu copiii toți, dar eu
Nu pot alerga ca dânșii,  M-a lovit din răutate
Că sunt șchiop și cad mereu! Cu o piatră în picior, 
Și-am căzut, și-am plâns atâta, 
Și stau singur toată ziua De credeam că am să mor...
Și plâng mult când mă gandesc
Că tot șchiop voi fi de-acuma Acum vine și-mi dă zahăr
Și tot trist am să traiesc. Și ar vrea sî fie bun, 
Și-aș putea să-l mușc odată
Și când mă gandesc ce bine De picior, să mă razbun, 
M-aș juca si eu acum, 
Și-aș lătra și eu din poartă Dar îl las așa, să vada
La copiii de pe drum... Răul, că un biet cățel
Are inima mai bună
Cât sunt de frumoși copiii Decât a avut-o el.
Cei cuminți, și cât de mult
Mi-ar plăcea să stau cu dânșii, 
Să mă joc și să-i ascult!

S-ar putea să vă placă și