Sunteți pe pagina 1din 8

PROIECT DE ACTIVITATE

GRUPA: Mijlocie
TEMA ANUALĂ DE STUDIU: ”Când, cum și de ce se întâmplă?”
PROIECT TEMATIC: Din lumea celor care nu cuvântă
TEMA SĂPTĂMÂNALĂ: ”Căsuța din pădure ”
TEMA ACTIVITĂȚII: „ Coliba iepurașului”
FORMA DE REALIZARE: Activitate integrată
TIPUL ACTIVITĂȚII: Mixtă ( transmitere de noi cunoștințe –DLC și consolidare de
priceperi și deprinderi –DOS/AP)
COMPONENȚA ACTIVITĂȚII:
 ACTIVITĂŢI PE DOMENII EXPERIENŢIALE (ADE)
DLC:Educarea limbajului:”Coliba iepurașului” din folclorul copiilor- lectura
educatoarei
DOS:Activitate practică : „Iepurașul” asamblare , lipire
SCOPUL:
-Dezvoltarea capacității de a asculta cu atenție conținutul unui text literar demonstrând
înțelegerea acestuia ,educarea unei exprimări verbale corecte din punct de vedere gramatical .
- Consolidarea unor abilități practice specifice nivelului de dezvoltare motrică.
OBIECTIVE: La sfârşitul activităţii copiii vor fi capabili:
 O1- să formuleze propoziții simple demonstrând înțelegerea textului;
 O2-să expună cu ajutorul imaginilor și al întrebărilor principalele momente ale
povestirii;
 O3-să folosească tehnici specifice activităților practice (asamblare, lipire) pentru
realizarea temei date;

METODE ȘI PROCEDEE: observația, conversaţia, explicaţia, demonstraţia, lectura


educatoarei, exerciţiul, tehnica comunicării rotative , harta conceptuală, , turul galeriei.

MATERIAL DIDACTIC:
- prezentare ppt,imagini reprezentative din poveste, imagini cu personajele din poveste ;
-puzzle iepuraș;
- căsuțe, jetoane cercuri, ochi mobili, urechi, lipici.

FORME DE ORGANIZARE: frontal, individual.

FORME DE EVALUARE: Continuă – formativă: prin observarea sistematică a


comportamentului copiilor, observarea produselor activității, răspunsurile copiilor, acordarea de
stimulente.

1
DURATA: o zi
BIBLIOGRAFIE:
 Ghid pentru proiecte tematice, Editura Humanitas Educațional, Bucuresti, 2005;
 Curriculum pentru învățământul preșcolar, MECT, 2008;

 Aplicarea noului Curriculum pentru educație timpurie – o provocare, Editura Diana,


Pitești, 2009;
 “Metode interactive de grup”, Silvia Breben, Elena Gongea, Georgeta Ruiu, Mihaela
Fulga, Editura Arves, 2002

SCENARIUL ZILEI

Educatoare poartă o discuție cu preșcolarii referitoare la tema săptămânii.


Noutatea zilei:Se prezintă copiilor sub formă de surpriză o cutie în care se află piese de
puzzle. Copiii vor avea sarcina de a realiza o imagine cu piesele pe care copiii le găsesc în cutie,
astfel se face introducerea în activitate. Educatoarea anunță preșcolarii care va fi tema
zilei :"Coliba iepurașului"
DLC: Educarea limbajului
Copiii sunt așezați în semicerc și audiază povestea "Coliba iepurașului", urmărind
câteva ppt-uri sugestive.Conţinutul povestirii va fi redat cât mai expresiv de către educatoare
după următoarele idei:

1. Vulpea avea o colibă din gheață și iepurașul o colibă din coajă de tei.

2. Vulpea îl roagă pe iepuraș să o primească în casa lui.

3. Iepurașul o primește pe vulpe în casă.

4.Vulpea îl alungă pe iepuraș din casă.

5. Iepurașul cere ajutor ursului.

6.Lupul încearcă să o gonească pe vulpe din casă.

7.Cocoșul reușește să alunge vulpea din casa iepurașului.

2
După lecturarea textului, copiii vor răspunde la întrebările adresate de educatoare cu privire la
conținutul poveștiipentru a reconstitui povesteafolosindu-se de imagini corespunzătoare ideilor
principale și vor realiza o piramidă răspunzând la câteva întrebări.
La finalul activității de educarea limbajului copiii formează un cerc și interpretează jocul cu text
și cânt "Căsuța din pădure"
La centrul Artăcopiii vor desfășura activitatea practică și vor realiza cu ajutorul materialelor
puse la dispoziţie un iepure pe care îl vor asambla și îl vor lipi pe o căsuță.Copiii vor avea la
dispoziție pentru realizarea iepurelui următoarele materiale:cercuri pentru cap și trunchi, urechi,
mustăți și ochi mobili.

3
Demersul didactic

Eveniment Obiec Conținutul științific Metode și Mijloace Forma de Evaluare


didactic tive procedee de organizare
învǎțǎmân
t
1.Moment Se asigură condiţiile optime pentru
organizator desfăşurarea activităţii.
ic Copiii sunt în sala de grupă aşezați în Frontal Observarea
semicerc. Conversați comportamen
Se poartă o scurtă discuție referitoare la a tului
tema zilei.

2.Captarea Într-o cutie se află câteva piese de puzzle, Exercițiul Puzzle Frontal
atenției copiii au ca sarcină să aranjeze piesele de Conversați iepure
puzzle în vederea realizării unei imagini. a
Copiii intuiesc imaginea este un iepure..
3.Anunțare Educatoarea îi anunță pe preșcolari că Explicația Frontal
a temei și a astăzi vor asculta povestea "Coliba
obiectivelor iepurașului" și vor realiza iepurașul din
poveste.
4.Prezentar Copiii sunt așezați în semicerc și audiază
ea noului povestea "Coliba iepurașului", urmărind
conținut și câteva ppt-uri sugestive. Educatoareacitește
dirijarea povestea clar, expresiv, folosind tonul și Observația
învățării mimica adecvate.
Se vor explica cuvintele necunoscute
( gonească, sâcâit).
Conţinutul povestirii va fi redat cât mai Lectura Videoproie Observarea
expresiv de către educatoare după educatoarei c Frontal comportamen
următoarele idei: tor tului copiilor
1.Vulpea avea o colibă din gheață și Ppt-uri
iepurașul o colibă din coajă de tei. sugestive

4
2. Vulpea îl roagă pe iepuraș să o primească
în casa lui.
3. Iepurașul o primește pe vulpe în casă.
4.Vulpea îl alungă pe iepuraș din casă.
5. Iepurașul cere ajutor ursului.
6.Lupul încearcă să o gonească pe vulpe din
casă.
7.Cocoșul reușește să alunge vulpea din
casa iepurașului.
Educatoarea va asigura, pe parcursul
expunerii cursivitatea, claritatea,
succesiunea logică a ideilor, caracterul
atractiv-emoțional, mesajul educativ al
poveștii, adecvarea limbajului la nivelul de
înțelegere al copiilor, prin: Frontal
O1 nuanțarea/modelarea vocii, tonul cald,
schimbarea ritmului vorbirii, folosirea
pauzelor, utilizarea mimicii și a gesticii.
Se va reconstitui conținutul poveștii Răspunsurile
folosind imagini sugestive, pentru fiecare Conversați copiilor
imagine educatoarea va adresa o întrebare: a
O2 Cum se numește povestea? Imagini din Frontal
Ce fel de case aveau cele două animale? poveste
Ce îl roagă vulpea pe iepuraș?
Cu cine se întâlnește iepurașul prima dată?
Cine încearcă să îl ajute pe iepuraș?
Cine a reusit să alunge vulpea din casă?
Sunt prezentate siluetele a doi iepurași ,
copiii sunt solicitați să spună cum s-a simțit
ieprașul când vulpea l-a alungat din casă și
cum s-a simțit atunci când cocoșul a reușit
să alunge vulpea din casa iepurașului. Vor
recunoaște emoția si o vor lipi pe fața

5
iepurașului.
5.Obținerea Pentru fixarea conținutului copiii vor
performanț completa o piramidă răspunzând la
ei următoarele întrebări: Piramida Răspunsurile
O1 Unde locuia iepurașul? (se alege jetonul cu Frontal copiilor
coliba)
Ce animale locuiau în colibă? (iepurașul și
vulpea)
Ce animale se oferă sa-l ajute pe iepuraș?
(ursul, lupul și cocoșul) Individual
Prin intermediul TRANZIŢIEI : Exercițiul Produsele
,,Căsuța din pădure”, copiii se îndreaptă activității
spre centrul artă unde vor desfășura
activitatea practică .
DOS-Activitate practică "Iepurașul"
Se vor executa exerciții pentru încălzirea
mușchilor mici ai mâinii: Mișcăm Exercițiul
O3 degețelele,/Închidem și deschidem
pumnișorii/ Rotim pumnișorii,/Cântăm la
pian,/Scuturăm mânuțele.
Realizarea temei de către copii:
Copiii vor realiza cu ajutorul materialelor
puse la dispoziţie un iepuraș pe care îl vor
lipi pe casă. Îi vor lipi ochi, gură,
muștăți,urechi.
Copiii vor respecta criteriile de realizare:să
asambleze părțile componente, să lucreze
îngrijit lipind corespunzător materialul pus
la dispoziție, să finalizeze lucrarea.
6.Evaluarea Dupǎ finalizarea lucrărilor copiii observă Conversați Lucrǎrile Frontal Observarea
activității produsele obținute. a din centrul produselor
Evaluarea activității se face prin metoda artă individual activitǎții
R.A.I. Răspunsurile

6
copiilor
7.Apreciere Educatoarea va face aprecieri asupra recompens Frontal Acordarea
a activității modului cum s-a desfǎșurat activitatea și va e stimulentelor
distribui recompense.

7
8

S-ar putea să vă placă și