Sunteți pe pagina 1din 14

Educatoare : Bota Mirela-Mirabela

Grădiniţa P.P. „Căsuţa piticilor” , Arad

Preinspecţie la clasă-gradul didactic II 2016


PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATĂ

Data: 27.01.2016
Grădiniţa: P.P .,,Căsuţa piticilor’’, Arad
Grupa: mijlocie „B”
Tema:,,Când, cum şi de ce se întâmplă?,,
Subtema: ,,Călătorie în zonele polare”
Forma de realizare:Activitate integrată ( DLC+DOS): ,,Animalele de la Poli’’
Domeniul experenţial: Limbă şi comunicare
Om şi societate
Categoria de activitate: Educarea limbajului
Activitate practică
Mijloc de realizare: Povestirea educatoarei
Lipire
Subiectul activităţii: ,,Povestea ursului cafeniu”, de Vladimir Colin
,,Pinguinul Billy”
Obiective de referinţă pentru activitatea de educare a limbajului:
-Să participe la activităţile de grup, inclusiv la activităţile de joc, atât în calitate de vorbitor, cât şi în calitate de auditor.
-Să înţeleagă şi să transmită mesaje simple; să reacţioneze la acestea.
-Să audieze cu atenţie un text, să reţină ideile acestuia şi să demonstreze că l-a înţeles.

Obiective de referinţă pentru activitatea practică:


-Să cunoască şi să utilizeze unelte simple de lucru pentru realizarea unei activităţi practice.
-Să se raporteze la mediul apropiat, contribuind la îmbogăţirea acestuia prin lucrările personale.
-Să-şi formeze deprinderi practice şi gospodăreşti.
Obiective operaționale pentru activitatea de educare a limbajului:
O1- să dovedească înţelegerea textului, răspunzând corect la întrebările adresate;

O2- să redea în propoziţii scurte,câteva momente din povestire;

O3- să redea conţinutul povestirii ,,Povestea ursului cafeniu”, de V. Colin , aşezând imaginile în ordinea
cronologică a întâmplărilor.

Obiective operaţionale pentru activitatea practică:

O1-să denumească instrumentele de lucru utilizate pentru realizarea lucrării;


O2-să realizeze o lucrare practică,respectând tehnica de lucru enunţată;
O3-să analizeze critic atât lucrările proprii, cât şi lucrările colegilor, ţinând cont de respectarea tehnicii de lucru .

Bibliografie:
- „ Curriculum pentru învăţământul preşcolar’’, M.E.C.T. Bucureşti , 2009;
 „ Prietenii mei de la Poli”, Editura IMI, 2007;
 “ Metodica activităţilor instructiv-educative în grădiniţa de copii “ Ed.Gh.-Cârţu Alexandru, Craiova
2009.
DESFĂŞURAREA ACTIVITĂŢII

Activitatea debutează cu întâlnirea de dimineaţă, salutul, prezenţa.

,,Dimineaţa a sosit

La grădiniţă am venit,

A-nceput o nouă zi,

Bună dimineaţa, copii!”

Salutul porneşte de la educatoare: „Bună dimineaţa, dragi copii,/În lumea polară începe o nouă zi./Animale dragi noi azi
interpretăm,/Cu toţii să ne salutăm!

Calendarul naturii : Educatoarea invită copiii să-şi îndrepte privirile spre calendarul naturii.Se aminteşte în ce anotimp suntem, în ce
lună, în ce zi a săptămânii, marcând şi schimbările meteo (Cum este vremea astăzi? Cum ne îmbrăcăm în acest anotimp? Este o zi
potrivită pentru ca pinguinii să iasă la pescuit?) .

Ştirea zilei: „Haideţi să ne cunoaştem. Eu sunt Bella, un eschimoş venit astăzi în grupa voastră din Ţinuturile îndepărtate de gheaţă şi
doresc să mă ajutaţi să ajung din nou la prietenii mei de la Poli. Înainte de a vă spune povestea unuia dintre prietenii mei, vreau să vă
transform pe toţi în animale de la Poli şi să fim prieteni. Cei care aţi primit ecuson cu pinguin, mergeţi spre centrul unde este
pinguinul,cei care aţi primit o focă, mergeţi la măsuţa unde este foca, iar cei care aţi primit urşi polari , mergeţi spre centrul unde este
ursul polar.”
Tranziţia de la întâlnirea de dimineaţă spre centrele de interes se realizează astfel:

,,Bat din palme clap,clap,clap

Din picioare trap,trap,trap.

În animale de la Poli ne-am transformat

Şi spre centre am plecat.’’

ACTIVITATEA DESFĂŞURATĂ PE CENTRE

CENTRU I Joc de masă

SUBIECTUL ACTIVITĂŢII: ,,Animale de la Poli”

MIJLOC DE REALIZARE: Puzzle

METODE DE ÎNVĂŢĂMÂNT: observaţia,explicaţia,demonstraţia,exerciţiul,conversaţia.

MIJLOACE DE ÎNVĂŢĂMÂNT: piese puzzle

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:

O1- să asambleze părţi dintr-o imagine,pentru a obţine un întreg.

O2- să comunice idei,impresii pe baza acţiunilor întreprinse.


DESFĂȘURAREA ACTIVITĂŢII : Copiii asambleză piesele unui puzzle, obţinând astfel imaginea animalelor de la Poli.

CENTRU II Construcţii

SUBIECTUL ACTIVITĂŢII: ,,Igluuri pentru eschimoşi’’

MIJLOC DE REALIZARE:joc de construcţii

METODE DE ÎNVĂŢĂMÂNT: observaţia,explicaţia,demonstraţia,exerciţiul.

MIJLOACE DE ÎNVĂŢĂMÂNT : cuburi

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:

O1 - să construiască igluuri prin alăturare, suprapunere şi îmbinare a pieselor;


O2 - să manifeste spirit de cooperare în cadrul activităţii de grup.

DESFĂŞURAREA ACTIVITĂŢII: Copiii vor costrui igluri pentru eschimoşi, cu ajutorul cuburilor, dupa ce vor primi indicaţiile
din partea mea.

CENTRU II Ştiinţe

SUBIECTUL ACTIVITĂŢII: ,,Ajută eschimoşul să ajungă la iglu’’

MIJLOC DE REALIZARE: labirint

METODE DE ÎNVĂŢĂMÂNT: observaţia,explicaţia,demonstraşia,exerciţiul.

MIJLOACE DE ÎNVĂŢĂMÂNT : fişe de lucru, creioane

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
O1- să urmărească traseul corect de parcurs de către eschimoş până la iglu;

DESFĂŞURAREA ACTIVITĂŢII: Copiii vor trasa drumul parcurs de către eschimoş pâna la igluu său, respecând indicaţiile
oferite.

Tranziţia de la centrele de interes la activităţile desfăşurate pe domenii experenţiale se realizează astfel:


,,Unu-doi, unu-doi,/ Pinguinule-napoi”, după care se va trece înapoi în semicerc. (copiii se vor aşeza la loc pe
scăunele)

Desfăşurarea activităţii de educarea limbajului

Obiective Activităţi de Conţinuturi esenţiale Metode şi Mijloace de Forme Evaluare


Operaţionale învăţare procedee învăţământ de
organizare

Introducerea în activitate ţi totodată


O1 captarea atenţiei se realizează prin
Exerciţii de prezentarea decorului realizat în sala de Decorul Răspunsurile
receptare a grupă şi prin prezenţa elementului realizat în copiilor
Observaţia Frontal
mesjului oral surpriză(eschimoşul Bella). sala de grupă
O2 Conversaţia
Exerciţii de Eu, eschimoşul Bella , am venit astăzi
observare la voi în grupă, deoarce doresc să vă
dirijată spun povestea unui prieten şi să mă
ajutaţi să îmi găsesc prietenii mei de la
Pol.

Se anunţă titlul poveştii.


Exerciţii de
Povestea se numeşte ,,Povestea ursului
audiere a unei
O3 cafeniu”. Frontal Audierea cu
poveţti
Se expune conţinutul poveştii atenţie a
folosindu-se inflexiunile vocii, mimica poveştii
şi gesturile corespunzătoare.
În expunerea poveştii, acolo unde apar
cuvinte noi, le explic.

Îi voi întreba pe copiii dacă le-a plăcut


Exerciţii de
povestea şi voi adresa câteva întrebări
fixare a
cu privire la conţinutul acesteia.
conţinutului
,,Cum se numeşte povestea?’’
poveştii
(Povestea ursului cafeniu) Frontal Răspunsuri
,,Unde a ajuns ursul cafeniu?’’ corecte la
(La Polul Nord) întrebări
,,Cu cine s-a intalnit ursul cafeniu? Explicaţia Imagini din
Exerciţii de
(cu un grup de foci, cu urşi polari şi cu poveste
redare a
un pinguin)
continuţurilor
Copiilor li se va cere să aranjeze
din
siluetele personajelor pe o machetă în Frontal Redarea
prezentare
ordinea pe care o cere cursul poveştii. Conversaţia corectă a
Copiii sunt ajutaţi cu întrebări. propoziţiilor

La sfârșitul activității se vor face Observaţia


aprecieri referitoarea la modul în care Conversa-
pre;colarii au participat ţia
la activitate.
Tanziţia de la activitatea de educarea limbajului spre cea practică se realizează prin versurile:

“Lipa, lipa, unu-doi


La măsuţe mergem noi!”

Desfăşurarea activităţii practice

Obiective Activităţi Conţinuturi esenţiale Metode şi Mijloace Forme de Evaluare


operaţionale de învăţare procedee de organizare
învăţămâ
nt

Exerciţii de Introducerea în activitate se realizează prin


dialog intonarea cântecului ,,Pinguinul .’’ Conversaţia
provocat lipici,foi
,,Deoarece aţi ascultat cu atenţie povestea albastre,fo
prietenului meu, acum aş dori ca împreuna să i negre
realizăm mai mulţi prieteni pentru a putea să îi negre,foi
iau cu mine la Pol.’’ albe,
,,Ce observaţi pe măsuţe? .’’ aripi,ochi,
Exerciţii de (lipici,foi albastre,foi negre negre,foi albe, cioc. Frontal Denumirea
O1 intuire a ochi, cioc.) Observaţia corectă a
materialelor Conversaţia instrument
de lucru Cu ajutorul acestor materiale vom realiza elor de
astăzi unul dintre prietenii mei , „Pinguinul lucru
Billy”.

Exerciţii de Acesta este pinguinul pe care l-am realizat eu.


analiză a (modelul educatoarei) Modelul
lucrării ,,Acum vă arat cum trebuie să realizaţi şi voi realizat de
realizate ca un astfel de pinguin, care apoi va fi prietenul educatoar
model de nostru. Prima dată trebuie să lipim inima e
către mare de culoare albă peste cea mare de
educatoare culoare neagră pentru a face corpul.Punem
lipici pe spatele foii mari negre şi o vom lipi Observaţia Frontal
Exerciţii de pe foaia albastră în mijloc, iar apoi lipiţi ochii Conversaţia Foi albe şi
însuşire a pe inima neagră cu punctul alb .Apoi veţi lipi negre Executarea
tehnicii de aripile pinguinul, iar la sfârşit ciocul. Lipici corectă a
lucru Înainte de a începe sa lucram,trebuie să ne Aripile şi exerciţiilor
încălzim muşchii mici ai mâinilor. ochii de încălzire
Exerciţii de -mişcăm degeţelele Explicaţia pinguinul Frontal a
încălzire a -inchidem şi deschidem pumnii Exerciţiul muşchilor
muşchilor -cade ploaia Demonstraţia mici ai
mici ai -batem din palme Observaţia mâinilor
mâinilor
Acum puteţi începe să lucraţi! Exerciţiul Individual Realizarea
Exerciţii de Copiii realizează lucrarea ,respectând etapele corectă a
O2 realizare a de lucru,anterior prezentate de educatoare. lucrărilor
unei lucrări In timp ce copiii lucrează , ii ajut pe cei care practice
practice întâmpină dificultăţi în realizarea lucrării.
Analiza
Exerciţii de După finalizarea lucrărilor practice, acestea Turul galeriei Lucrările Frontal corectă a
analiză a vor fi evaluate de către educatoare si de către realizate lucrărilor
lucrărilor copii, cu ajutorul metodei Turul galeriei. de copii realizate de
copii
La sfârşitul activităţii se vor face aprecieri Observaţia
referitoare la modul în care preşcolarii au Frontal
O3 participat la activitatea practică.
Tranziţia de la activitatea desfăşurată pe domenii experenţiale la activitatea din etapa a treia (ALA 2) se
realizează astfel: „Pentru că astăzi aţi lucrat foarte frumos şi aţi fost foarte cuminţi şi de mare ajutor , îi poftesc la
joc prin versurile: “Bella mult vă mulţumeste, la joc acum vă pofteşte!”

Activităţi liber alese II (ALA 2)

SUBIECTUL ACTIVITĂŢII : ,,Ursul doarme’’

MIJLOC DE REALIZARE:joc de mişcare

METODE ŞI PROCEDEE:
explicatia,demonstratia,observatia,conversaţia

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:

O1-să respecte regulile jocului propuse de către educatoare;

O2-să participe activ la desfăşurarea jocului.

DESFĂŞURAREA ACTIVITĂŢII:

Copiii stau în cerc, în picioare, ţinându-se de mâini. Un copil este ales să fie ursul şi va sta în mijlocul cercului pe şezut cu ochii
închişi ( doarme), în timp ce copii se învârt încet în jurul lui cântând: “Ursul doarme şi visează

Pinguinii mici dansează

Ce să-i dăm noi de mâncare?


Lapte dulce şi cafea

Alege pe cineva!”

Atunci ursul se ridică şi cu ochii închişi trebuie să atingă pe cineva din cerc. Copilul care este atins, va fi ursul. Jocul se repetă
de câteva ori.În final, le mulţumesc copiilor că m-au primit azi în grupa lor şi m-au ajutat să îmi găsesc prietenii şi că mi-au
confecţionat atâţia pinguini frumoşi . Drept mulţumire le ofer copiilor recompense dulci, mărturisindu-le că fără ajutorul lor nu aş fi
reuşit.

Tranziţia de la activitatea complementară la baie, se realizează astfel:

,,Câte unul pe cărare,

Mergem veseli către baie

Mergem ca să ne spălăm,

Curăţei să arătăm..’’

S-ar putea să vă placă și