Sunteți pe pagina 1din 6

PROIECT DIDACTIC

DATA : 11.04.2019

EDUCATOARE : Roiti Madalina Paula

NIVEL I Grupa mijlocie “Fluturasii”

TEMA ANUALĂ: Când, cum și de ce se întâmplă?

TEMA SAPTAMANALA : Primăvara veselă

DOMENIUL EXERENŢIAL: Domeniul Limbă şi Comunicare (DLC)

CATEGORIA DE ACTIVITATE: Educarea limbajul”

TEMA ACTIVITĂŢII: “ Ajut-o pe Zâna Florilor”

MIJLOC DE REALIZARE : joc didactic

TIPUL ACTIVITATII : Consolidarea şi verificarea cunoştinţelor

FORMA DE ORGANIZARE : Frontală

SCOP:- dezvoltarea capacităţii de exprimare corectă fonetic, lexical şi gramatical

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:

 Să denumească imaginea de pe jeton;


 Sa desparta cuvintele in silabe
 Să precizeze numărul silabelor.
 Sa formuleze propozitii simple;

Sarcina didactică: alegerea jetonului, denumirea imaginii acestuia, alcătuirea de propoziţii.


Elemente de joc: mânuirea materialului, surpriza, încurajarea, recompensa, aplauze

1
REGULILE JOCULUI:

Copilul numit de educatoare va trebui să-l ajute pe Iepurasul Tupa Tup sa ajunga la
cosuletul cu oua. Pentru a ajunge la cosulet Iepurasul Tupa Tup trebuie să treacă de
obstacole îndeplinind următoarele cerinţe: să denumească obiectele reprezentate pe jeton ,să
despartă corect în silabe cuvintele date, să alcătuiască propoziţii corect din punct de vedere
grammatical.

ELEMENTE DE JOC : aplauze, surpriza, mânuirea materialului

STRATEGII DIDACTICE

METODE ŞI PROCEDEE: explicaţia, conversaţia, demonstraţia,exerciţiul, observatia, ,


piramida

MATERIAL DIDACTIC: o planşă ce ilustriază drumul din poeniţă către castel al Zânei
Florilor, jetoane

DURATA: 20-25 minute

BIBLIOGRAFIE:

Curriculum pentru învăţământul preşcolar,Bucuresti 2009,


M.P. Lăzărescu, l. Ezechil, Laborator prescolar, Bucuresti, 2011
Elemente de pedagogie preşcolară apliată, Ed. Univ. din Oradea , 2006

DEMERSUL DIDACTIC

EVENIMENT CONTINUT STIINTIFIC METODE SI EVALUAREA


PROCEDEE
DIDACTIC
1.Moment Asigurarea conditiilor optime Observarea
organizatoric pentru buna desfasurare a comportamentuli
activităţii: copiilor
- Aerisirea sălii de
grupă;

2
- Aranjarea mobilierului
- Aranjarea materialelor
didactice

2.Captarea atentiei Se va realiza cu ajutorul unei Explicatia Observarea


planşe ce ilustrează drumul comportamentului
din poeniţă către castel a Conversaţia copiilor
Zânei Florilor. Se vor purta Observarea
discuţii. interesului copiilor
pentru activitate
3.Enunţarea temei şi Astăzi la activitatea de Conversatia Observarea
a obiectivelor educare a limbajului ne vom comportamentului
juca jocul “ Ajut-o pe Zâna copiilor
Florilor” . Repeta doi-trei
copii.
Voi va trebui să ajutaţi pe
Zâna Florilor care se află în
poeniţă culegând flori pentru
a-şi decora camera. Pe drumul
către castel vrăjitoarea cea rea
i-a întins câteva capcane ( o
buturugă, o ciupercă otrăvită,
o baltă). Fiecare capcană
conţine o probă. Dacă sunt
rezolvate corect Zâna Florilor
poate ajunge la castel.
Voi va trebui să fiţi foarte
atenţi să puteţi rezolva
sarcinile şi la sfârşitul lecţiei
să fiţi recompensaţi.
4. Dirijarea învăţării 1. Explicarea şi Conversaţia Se acordă atenţie
demonstrarea jocului verbalizării
Educatoarea explică copiilor acţiunilor

3
modul de desfăşurare al Aprecierea
jocului. Pentru a o ajuta pe Demonstraţia răspunsurilor
Zână să ajungă la castel
trebuie rezolvate câteva
sarcini. Un copil numit de
educatoare va veni în faţă, va
extrage un jeton şi va rezolva
sarcina dată.
2.Executarea jocului de
probă
Se execută jocul de probă Exerciţiul
pentru a vedea dacă copiii au
înţeles explicaţiile date. Un
copil vine în faţă, extrage
jetonul, îl denumeşte, îl
despare în silabe şi identifică
sunetul iniţial.

Executarea jocului propriu-


zis
5. Obţinerea
Copiii vor rezolva toate Exerciţiul
performanţei
sarcinile de lucru pentru a o
ajuta pe Zâna Florilor să
treacă toate obstacolele pentru
a ajunge la castel.

Complicarea jocului
Varianta 1 Aprecieri verbale
6. Asigurarea Pe panou se va pune 3 jetoane
retenţiei şi a
transferului cu diferite imagini (narcise, Exerciţiul
castel, lalea).Copiii vor trebui
să denumească imaginea, să
identifice sunetul iniţial şi să
4
găsească 2-3 cuvinte care
încep cu acel sunet.
Varianta 2
Se va realiza prin metoda
Piramida.
Copiii vor fi împărţiţi în două
grupe: Grupa Ghioceilor şi
Grupa Narciselor .Un copil din
Piramida Observarea
fiecare grupă va veni în faţă şi va
Conversația comportamentului
trebui să găsească: un jeton pe
copiilor
care este reprezentat un cuvânt
format din patru silabe, doua
Explicatia
jetoane pe care sunt
reprezentate cuvinte formate
Demonstratia
din trei silabe, trei jetoane pe
care sunt reprezentate cuvinte
Exercitiul
formate din două silabe, patru
jetoane pe care sunt
reprezentate cuvinte formate
dintr-o silabă.
În cazul în care copilul întâmpină
dificultăţi poate fi ajutat de
coechipier.
Răspunsurile corecte vor fi
aplaudate .
7. Evaluare Se vor face aprecieri Conversaţia Aprecieri verbale
individuale şi colective pentru individuale şi
buna desfăşurare a activităţii. colective
Se vor acorda recompense. Recompense
8.Încheierea Activitatea se va încheia cu un
activităţii cântec de primăvară învăţat:
“Înfloresc grădinile”

5
6

S-ar putea să vă placă și