Sunteți pe pagina 1din 5

PROIECT DE ACTIVITATE

DATA: 07.12.2022
GRUPA: Mare “Stelutele”
UNITATEA DE ÎNV.: Grădiniţa nr. 271
EDUCATOARE: Rotaru Oana Alexandra
TEMA ANUALĂ: ”Cum este, a fost și va fi aici, pe Pământ?”
TEMA PROIECTULUI: “Iarna se stie, e motiv de bucurie”

TEMĂ SĂPTĂMÂNALĂ: “Multe daruri, jucarii, pentru copiii cuminti”

 DOMENIUL EXPERIENŢIAL: D.Ș. – activitate matematică

TEMA ACTIVITĂŢII: ”Unde s-au ascuns cizmulițele”

MIJLOC DE REALIZARE: joc didactic

TIPUL DE ACTIVITATE: de consolidare

Dimensiuni ale dezvoltarii:

E2 Cunoștințe și deprinderi elementare matematice pentru rezolvarea de probleme și cunoașterea


mediului apropiat

Comportamente vizate:

E2.3 Identifică și numește formlele obiectelor din mediul înconjurător

SCOPUL ACTIVITĂŢII: Să înţeleagă relaţiile spaţiale, să plaseze diferite obiecte într-un spaţiu
dat, ori să se plaseze corect el însuşi în raport cu un reper dat.
OBIECTIVE:

 O1 – să verbalizeze poziţia diferitelor obiecte din sala de grădiniţă, folosind cuvintele care
indică poziţia în spaţiu: sus, jos, stânga, dreapta, pe, sub, lângă
 O2 - să observe schimbările de poziţie care au fost făcute;
 O3 – să rezolve sarcina fişei matematice cu privire la poziţiile spaţiale.

SARCINA DIDACTICA: Să perceapă pozițiile spațiale ale unor obiecte și să denumească poziții
spațiale simple: sus, jos, pe, sub, în

REGULILE JOCULUI: Sarcinile jocului sunt propuse de păpușa Bătrânului moș Nicolae, care dă
semnalul de începere și de finalizare a jocului. Copiii trebuie să denumească locul unde se află
grupa de obiecte.

ELEMENTE DE JOC : ascunsul jucăriei –cizmulițelor, mişcarea, aplauzele

STRATEGII DIDACTICE:

Metode şi procedee: conversaţia, explicația, exercițiul, problematizarea

Material didactic: păpușă- bătrânul moș Nicolae, cizmulițe, jetoane, imagini

Forme de organizare: frontal, individual

DURATA: 30 minute

BIBLIOGRAFIE:

 Curriculum pentru educație timpurie, 2019 –Ministerul Educației Naționale


Momentele Strategii
Continutul activitatii Evaluare
activitatii didactice

Se asigura conditii optime pentru realizarea

1. Moment activitatii: aerisirea salii de grupa, aranjarea

organizatori mobilierului in forma de semicerc, intrarea Conversatia


c ordonata a copiilor in sala de grupa, controul
tinutei si a pozitiei copiilor pe scaune,
respectarea distanței între preșcolari.
Această etapă se va realiza prin intermediul
Conversatia Frontala
unui păpuși ce îl reprezintă pe bătrânul moș
Papusa
Nicolae. Păpușa îi înștințează pe copii că
2. Captarea
cizmulițele unui copil sunt foarte năzdrăvane și
atentiei
se tot ascund. Drept urmare, păpușa îi roagă pe
copii să o ajute să identifice unde se ascund
aceste cizmulițe.

Copiii sunt anunţaţi că la activitatea de


matematică, se vor juca ”Unde s-au ascuns
cizmulițele”- un joc în care trebuie să fie atenți
3. Anuntarea pentru a realiza sarcinile spuse de păpușa
temei Conversatia
bătrânului moș Nicolae, pentru a identifica
locurile unde cizmulițele se ascund, utilizând un
limbaj matematic, care să indice pozițiile
spațiale în mod corespunzător.
4. Se vor preciza regulile jocului pe înțelesul
Desfasurarea copiilor, precum și sarcina didactică pe care
activitatii aceștia o au de realizat, și anume: să perceapă Explicația Frontala
pozițiile spațiale ale unor obiecte și să
denumească poziții spațiale simple: sus, jos, pe,
sub, în.
Pereche de
Se realizează: cizme
Jocul de proba: Cadrul didactic așeza perechea Frontala

de cizmulițe undeva prin sala de grupă, iar Individuala


Exercițiul
preșcolarii trebuie să denumească locul unde
acestea sunt ascunse.
De exemplu: Cizmulițele s-au ascuns lângă/ pe/ Jetoane
sub/ în dreapta/ în stânga scaun/ scaunului.
Observarea
respectarii
Jocul propriu-zis: După verificarea înțelegerii
regulilor
modului de realizare a jocului, se trece la jocul
propriu-zis. Conversația

Se realizează jocul cu mai mulți preșcolari, până


când majoritatea au denumit locul/poziția în care
se află cizmulițele așezate de cadrul didactic.
Varianta 1
Explicația
Se prezintă o imagine ce poate fi intitulată În
seara de moș Nicolae , ce conține o imagine a
unui salon de zi din casa unei persoane cu Frontala

canapea, fotolii, masă, fereastră. Ca element Exercițiul


surpriză al imaginii este o pereche de ghetuțe
roșii ce poate fi detașabilă. Se recită versurile:
• Cizmulițe jucăușe
• În mișcări sunteți ghidușe
• Vă dați huța, vă ascundeți,
• Unde-s? Unde? Imagini
În timp ce se recită versurile copiii au ochii
Frontala
închiși, iar cadrul didactic schimbă locul Problematizarea
perechei de ghetuțe în imagine, astfel încât
copiii să denumească poziția spațială pe care o
ocupă.
Complicarea jocului:
Un copil numit de educatoarea va veni și va lua
un jeton dintr-un coș. Acesta trebuie să
denumească locul unde se ascund cizmulițele în
jeton. Următorul copil ce va veni trebuie să
compare locul jetonului său cu locul jetonului
anterior și să precizeze dacă este mai aproape
sau mai departe raportându-se la un obiect
comun
De ex: Cizmulițele sunt sub masă. Cizmulițele
mele sunt în fața mesei. Astfel, cizmulițele mele
sunt mai aproape decât cizmulițele lui X care
sunt sub masă.
Copiii vor lucra fişa dată. Copiii intuiesc
fişele; apoi se explică sarcinile fişei Conversația Frontala
5. Obtinerea
a) Încercuieşte obiectul care se află în partea Fise de lucru
performantei
de sus a imaginii.
b) Colorează obiectul de sub masă

Se vor face aprecieri verbale asupra Conversatia Aprecieri


6. Incheierea
implicarii copiilor in activitate, globale si verbale
activitatii
individuale.

S-ar putea să vă placă și