Sunteți pe pagina 1din 6

PROIECT DIDACTIC

EDUCATOARE: Curcean Camelia-Maria

UNITATEA DE INVĂȚĂMÂNT:Gr. Cu P.P “Dumbrava Minunata”,Medias

DATA: 19.11.2020 COPII PREZENȚI…..DIN

GRUPA/NIVEL:I, Grupa Mică“Ursuletii”

DURATA: 15-20 min.

TEMA ANUALĂ:”Când,cum și de ce se intâmplă?”

SUBTEMA: “Legume coapte”

DOMENIUL EXPERIENȚIAL:DȘ

CATEGORII DE ACTIVITĂȚII IMPLICATE : Activitate matematică

MIJLOC DE REALIZARE: Joc didactic

TEMA ACTIVITĂȚII: ,, Unde s-a ascuns jucăria?”


TIPUL DE ACTIVITATE: Transmitere şi dobândire de noi cunoştinţe

DIMENSIUNI ALE DEZVOLTĂRII:

Cunoștințe și deprinderi elementare matematice pentru rezolvarea de probleme și cunoașterea mediului apropiat .

COMPORTAMENTE VIZATE:

1.Identifică şi numește formele obiectelor din mediul înconjurător;

2.Efectuează operaţii de seriere, grupare, clasificare, măsurarea obiectelor.

Scopul activității:
 Consolidarea și sistematizarea cunoștințelor referitoare la perceperea pozițiilor spațiale, a unor obiecte și denumirea lor
corectă.
Obiective operaționale:
- Să denumească materialele existente pe măsuță, prin observare directă;
- Să precizeze poziții spațiale ale obiectelor, prin raportare la un reper dat ( sus, jos, în față, în spate);
- Să așeze obiectele în diferite poziții spațiale, respectând cerințele educatoarei.
Regulile jocului:
 Sarcinile jocului sunt propuse de către Ștrumf, care va da semnalul de începere și finalizare a jocului;
 Copiii vor denumi locul (poziția spațială) în care se află jucăria.
Elemente de joc:
 Prezența Ștrumfului
 Clopoțel
 Închiderea și deschiderea ochilor
 Aplauze
Conținutul matematic:
 Poziții spațiale: ,, sus”, „ jos”, „ în față”, ,, în spate”
Strategii didactice:
Metode și procedee: explicația, demonstrația, conversația,brainstormingul, exercițiul, jocul, expunerea
Mijloace didactice: jucărie de plastic Ștrumf, mașinuță, papușă, minge, scaun, buline roșii
EVALUARE:
FORME DE EVALUARE: Evaluare formativă/continuă
METODE DE EVALUARE: observarea sistematică a comportamentului copiilor, aprecieri verbale, evaluare practică, analiza
produselor activităţii, evaluare globală, evaluare individuală, evaluare orală.

Material bibliografic:
- Curriculum pentru învăţământul preşcolar (3-6/7 ani), Ministerul Educaţiei, Cercetării şi Tineretului – 2008 ;
- Magdalena Dumitrana, Activităţile matematice în grădiniţă, Ghid practic, însoţit de 150 sugestii de activităţi, Editura
Compania, Bucureşti 2002;
- Silvia Dima, Jocuri logico-matematice pentru preşcolari şi şcolari mici,
Bucureşti 1998 .
DEMERSUL DIDACTIC

Etapele Conținut științific Strategii didactice Evaluare/


activității Metode și
indicatori
Metode și Mijloace de Forme de
procedee învățământ organizare

Moment Se creează condiții optime pentru Conversația Evaluare orală


organizatoric realizarea activității didactice :
scăunelele vor fi așezate în formă de
semicerc, sala va fi aerisită, materialele
necesare vor fi aranjate pe măsuța de la
centru.
Captarea Se va realiza prin prezența ștrumfului Conversația jucărie de plastic Evaluare orală
atenției surpriză și a cadourilor aduse de acesta. Ștrumf, Frontal
Copiii vor observa materialele existente mașinuță,
pe măsuță și le vor denumi. papușă, minge,
scaun
Reactualizare Se va realiza prin așezarea ștrumfului în Conversația Aprecieri verbale
a cunoștințelor diferite poziții spațiale. Explicația Frontal
,,- Copiii, Ștrumful este tare jucăuș! El
se va ascunde, iar voi va trebui să
indicați locul în care se află!”
Anunțarea Educatoarea va anunța copiii că astăzi Expunerea jucărie de plastic Observarea
temei și a se vor juca jocul ,, Unde s- a ascuns Ștrumf comportamentului
obiectivelor jucăria?” non- verbal
,, - Jocul se numește așa fiindcă Frontal
Ștrumful va ascunde jucăriile în diferite
locuri ( poziții spațiale) pe care va trebui scaun
să le precizați.
- Pentru a juca acest joc ne vom folosi
de jucăriile aduse de Ștrumf!”
Prezentarea Explicarea jocului: Explicația Aprecieri verbale
conținutului și Educatoarea va anunța copiii că la Frontal Aplauze
dirijarea semnalul Ștrumfului, ei vor închide
învățării ochii, iar la sunetul colopoțelului îi vor Demonstrația
deschide și vor indica poziția spațială
corectă a jucăriei.
jucărie de plastic
Desfășurarea jocului de probă: Exercițiul
Ștrumf,
La comanda Ștrumfului copiii vor
închide ochii. Acesta va așeza una dintre Frontal
jucăriile de la centru în fața scaunul aflat
în semicerc.
La sunetul clopoțelului copiii vor
deschide ochii și vor indica poziția
spațială în care se află jucăria.
Desfășurarea jocului :
VARIANTA I:
Ștrumful va așeza jucăriile în diferite
poziții spațiale, iar copiii le vor preciza.

Obținerea VARIANTA II: Conversația Aprecierea


performanței Educatoarea anunță copiii că ștrumful a răspunsurilor
obosit. jucărie de plastic
,, - Haideți să îl ajutăm să ascundă Exercițiul Ștrumf
jucăriile în diferite poziții spațiale!” Individual
Un copil ales de educatoare va veni la
scăunel, își va alege o jucărie și o va mașinuță Frontal
așeza în poziția spațială indicată de
aceasta, apoi va numi un coleg care va
papușă
preciza poziția spațială corectă.
VARIANTA III:
,, - Fiindcă ați lucrat foarte frumos, minge
ștrumful și –a revenit și dorește să
ascundă toate jucăriile.” Individual
Copiii închid ochii, iar ștrumful va așeza
toate jucăriile în pozițiile spațiale Frontal
cunoscute de copii.
La sunetul clopoțelului copiii deschid clopoțel
ochii, iar cei care sunt numiți de către
educatoare vor denumi pozițiile spațiale,
în care se află jucăriile.

Asigurarea Complicarea jocului: Conversația mașinuță Aprecieri verbale


retenției și a Educatoarea va folosi jucării existente în
trensferului sala de grupă, iar copiii vor trebui să Explicația papușă Frontal
precizeze locul concret pe care îl ocupă
în grupă. minge

Încheierea Ștrumful va felicita copiii pentru Conversația buline roșii Aprecieri verbale
activității participarea la activitate și îi va
recompensa.

S-ar putea să vă placă și