Sunteți pe pagina 1din 4

PROIECT DE ACTIVITATE

Data:
Gradinita: GPN, Marin Preda Pitești
Grupa: mare
Cadru didactic: Stoica Nicolae
Tema anuală: CÂND, CUM ȘI DE CE SE ÎNTÂMPLĂ?
Subtema : ,, În lumea minuntată a primăverii ”
Tema activitatii: Numere și cifre
Domeniu experiențial: DȘ-Activitate matematică
Tipul de activitate :consolidare și sistematizare
Mijloc de realizare : Joc didactic,’’ Caută vecinii’’
Forma de organizare : frontal şi pe grupe
Scopul activității : Dezvoltarea deprinderii de a compara numerele reprezentând cantități diferite în
limitele 1-7
OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
O1 – să recunoască cifrele de la 1 la 7
O2- să recunoască vecinii numerelor de la 1 la 7
O3- să numere crescător şi descrescător în limitele 1-7;
O4- să compare mulțimi cu un număr dat de elemente;
Sarcina didactică: Găsirea unui număr mai mare sau mai mic cu o unitate decât numărul dat.
Elemente de joc: Închiderea și deschiderea ochilor, aplauze, surpriza, întrecerea.
Reguli de joc: Copilul numit trebuie să caute vecinul mai mare sau mai mic cu o unitate decât numărul
pe care îl arată numărul de buline de pe jetoane. Toți copiii caută și ridică jetonul corect. Câștigă echipa
care are cele mai multe răspunsuri corecte.
Metode si procedee : jocul, explicatia, conversatia, exercițiul.
Material didactic : jetoane cu numere si semne de operatie, table magnetice, cifre magnetice,
fișe cu probleme, o păpușă „Regele cifrelor’’.

Etapele lecției Conţinutul ştiinţific Strategia Evaluare


didactica
-aşezarea mobilierului;
1.Moment - pregătirea materialului didactic;
organizatoric

2.Captarea -se realizează prin prezentarea unui personaj numit


atenţiei „Regele cifrelor’’, care a sosit la activitatea surpriza Stimularea
matematică pentru a se juca cu copiii. interesului
pentru
activitate

expunerea
Bat din palme de 7 ori. Copiii vor număra și vor
3.Reactualizare preciza de câte ori am bătut din palme. conversatia
a cunoştinţelor Până la cât am învățat să numărăm?(7)
Îi voi ruga să numere crescător şi descrescător în
limita 1- 7;
Numără de la 3 la 7
Ce cifră arăt ?
Un copil este îndemnat să ia dintr-un pahar cu
creioane tot atâtea creioane cât indică cifra de pe
panou.
Un copil va număra mulţimea formată de educator
la panou şi va asocia cifra corespunzătoare
numărului de elemente

4. Anunţarea Prezint copiilor tema si obiectivele propuse :


temei şi a Astazi la activitatea noastră vom desfășura
obiectivelor jocul , ,,Caută vecinii ”. La acest joc participă chiar conversaţia
„Regele cifrelor’’. Vom repeta numerele învățate exerciţiul Frontală
de noi, vom realiza mulțimi, îi vom arăta care sunt
vecinii cifrelor.

1. Se anunță sarcinile și regulile jocului.


5. Dirijarea Se delimitează și se stabilesc denumirile echipelor
învăţării (2 echipe ) prin alegerea ecusoanelor: echipa verde Explicaţia
si echipa albastră.
Se anunță că jocul este compus din mai multe
probe care trebuie rezolvate de fiecare echipă în
parte sau individual. Exerciţiul
Raspunsurile corecte vor fi recompensate cu o
bulina.Echipa care are la sfârșit cele mai multe
buline va primi o diplomă ,, pentru cel mai bun Frontală
matematician”.
La cerința educatorului, „Caută vecinii
numărului...’’, copilul numit dintr-o echipă va
răspunde. Dacă răspunsul este corect, va primi o
bulină.El trebuie să ridice jetoanele respective, să
le citească și să stabilească care vecin este mai
mic și care este mai mare cu o unitate.
2. Executarea jocului de probă-se execută jocul de Frontală
probă, astfel se va verifica în ce măsură copiii și-au
însușit regulile stabilite și dacă folosesc limbajul
adecvat.
3. Executarea jocului propriu zis.
Se prezintă copiilor, de exemplu jetonul cu cifra 4 Individuală
și li se solicită să spună care sunt vecinii (3 și 5) Exerciţiul
mai mic și mai mare cu o unitate și să ridice
jetoanele corespunzătoare. Dacă a răspuns corect,
echipa lui primește o bulină. Aceste jetoane vor fi
expuse pe tablă iar un copil din aceeași echipă va Individuală
demonstra și verbaliza acțiunea. Acest joc se poate
repeta de 4-5 ori, fiecare răspuns corect fiind
apreciat cu o bulină.

6.Obţinerea Complicarea jocului.


performanţei şi Se cere copiilor să închidă ochii în timp ce
asigurarea educatorul așează pe tablă sau proiectează formația
feed-back-ului de numere 1,2,4,5,7. Se cere copiilor să deschidă
ochii și să precizeze care sunt vecinii numărului și
cifrei 4 și apoi 6. Jocul se poate repeta de 4-5 ori, Exerciţiul Frontală
schimbându-se formația de numere.

7.Evaluarea La finalul jocului se numără bulinele primite de


activităţii fiecare echipă și se desemnează câștigătorii. conversaţia Individuală

Se realizează prin fixarea titlului jocului, i se Conversaţia


8.Retenția și mulțumește personajului invitat, care este încântat Explicaţia Aprecierea
aprecierea de modul în care au răspuns copiii la activitae. Se verbală
asupra fac aprecieri individuale si colective asupra
activităților modului de participare al copiilor la activitate ,
preșcolarii primind diplome de merit inscripționate
cu „ Cel mai bun matematician’’.

S-ar putea să vă placă și