Sunteți pe pagina 1din 3

PROIECT DIDACTIC

Grupa: Mijlocie
Tema activității: ,, Unde s-a ascuns jucăria?”
Categorii de activități de învățare: DȘ1- Domeniul Științe ( activitate matematică)
Scopul activității:
 Consolidarea și sistematizarea cunoștințelor referitoare la perceperea pozițiilor spațiale, a
unor obiecte și denumirea lor corectă.
Obiective operaționale:
- Să denumească materialele existente pe măsuță, prin observare directă;
- Să precizeze poziții spațiale ale obiectelor, prin raportare la un reper dat ( sus, jos, în față,
în spate);
- Să așeze obiectele în diferite poziții spațiale, respectând cerințele educatoarei.
Regulile jocului:
 Sarcinile jocului sunt propuse de către Ștrumf, care va da semnalul de începere și
finalizare a jocului;
 Copiii vor denumi locul (poziția spațială) în care se află jucăria.
Elemente de joc:
 Prezența Ștrumfului
 Clopoțel
 Închiderea și deschiderea ochilor
 Aplauze
Conținutul matematic:
 Poziții spațiale: ,, sus”, „ jos”, „ în față”, ,, în spate”
Strategii didactice:
Metode și procedee: explicația, demonstrația, conversația, exercițiul, jocul, expunerea
Mijloace didactice: jucărie de pluș Ștrumf, mașinuță, papușă, minge, scaun, buline roșii
Eveniment Conținut științific Strategii didactice Evaluare
didactic
Moment Se creează condiții optime pentru Conversația Evaluare orală
organizatoric realizarea activității didactice :
scăunelele vor fi așezate în formă
de semicerc, sala va fi aerisită,
materialele necesare vor fi
aranjate pe măsuța de la centru.
Captarea Se va realiza prin prezența Conversația Evaluare orală
atenției ștrumfului surpriză și a cadourilor
aduse de acesta. Copiii vor
observa materialele existente pe
măsuță și le vor denumi.
Reactualizare Se va realiza prin așezarea Conversația Aprecieri verbale
a cunoștințelor ștrumfului în diferite poziții Explicația
spațiale.
,,- Copiii, Ștrumful este tare
jucăuș! El se va ascunde, iar voi
va trebui să indicați locul în care
se află!”
Anunțarea Educatoarea va anunța copiii că Expunerea Observarea
temei și a astăzi se vor juca jocul ,, Unde s- comportamentului
obiectivelor a ascuns jucăria?” non- verbal
,, - Jocul se numește așa fiindcă
Ștrumful va ascunde jucăriile în
diferite locuri ( poziții spațiale) pe
care va trebui să le precizați.
- Pentru a juca acest joc ne vom
folosi de jucăriile aduse de
Ștrumf!”
Prezentarea Explicarea jocului: Explicația Aprecieri verbale
conținutului și Educatoarea va anunța copiii că la Demonstrația Aplauze
dirijarea semnalul Ștrumfului, ei vor Exercițiul
învățării închide ochii, iar la sunetul
colopoțelului îi vor deschide și
vor indica poziția spațială corectă
a jucăriei.
Desfășurarea jocului de probă:
La comanda Ștrumfului copiii vor
închide ochii. Acesta va așeza una
dintre jucăriile de la centru în fața
scaunul aflat în semicerc.
La sunetul clopoțelului copiii vor
deschide ochii și vor indica
poziția spațială în care se află
jucăria.
Desfășurarea jocului :
VARIANTA I:
Ștrumful va așeza jucăriile în
diferite poziții spațiale, iar copiii
le vor preciza.

Obținerea VARIANTA II: Conversația Aprecierea


performanței Educatoarea anunță copiii că Exercițiul răspunsurilor
ștrumful a obosit.
,, - Haideți să îl ajutăm să ascundă
jucăriile în diferite poziții
spațiale!”
Un copil ales de educatoare va
veni la scăunel, își va alege o
jucărie și o va așeza în poziția
spațială indicată de aceasta, apoi
va numi un coleg care va preciza
poziția spațială corectă.
VARIANTA III:
,, - Fiindcă ați lucrat foarte
frumos, ștrumful și –a revenit și
dorește să ascundă toate
jucăriile.”
Copiii închid ochii, iar ștrumful
va așeza toate jucăriile în pozițiile
spațiale cunoscute de copii.
La sunetul clopoțelului copiii
deschid ochii, iar cei care sunt
numiți de către educatoare vor
denumi pozițiile spațiale, în care
se află jucăriile.

Asigurarea Complicarea jocului: Conversația Aprecieri verbale


retenției și a Educatoarea va folosi jucării Explicația
trensferului existente în sala de grupă, iar
copiii vor trebui să precizeze
locul concret pe care îl ocupă în
grupă.

Încheierea Ștrumful va felicita copiii pentru Conversația Aprecieri verbale


activității participarea la activitate și îi va
recompensa.

S-ar putea să vă placă și