Sunteți pe pagina 1din 5

PROIECT DIDACTIC

Data: 23.03.2022
Instituţia: Grădiniţa nr.1 or. Căinari;
Grupa: mixtă (4-6) ani;
Tema globală: Eu şi ceilalţi;
Tema proiectului: „Meseria brățara de aur”
Tema zilei: „Micii bucătari”
Domeniile de activitate: LIMBAJ ŞI COMUNICARE
ȘTIINȚE ȘI TEHNOLOGII
Dimensiunile: EDUCAŢIA PENTRU LIMBAJ ŞI COMUNICARE
FORMAREA REPREZENTĂRILOR ELEMENTARE MATEMATICE

Unităţi de competenţă:
3.1. Perceperea conținutului emoțional-expresiv al textului în baza imaginilor/creațiilor
ecranizate și reproducerea unor secvențe.
2.2. Crearea, susţinerea unui dialog în situaţii de comunicare cunoscute, folosind
întrebări deschise şi răspunsuri desfăşurate.
3.3. Măsurarea lungimii, lăţimii, înălţimii, grosimii, masei, capacității (m, cm, kg, l)
unor corpuri cu unități standarde.

Obiective operaţionale
La finele activităţii, copiii vor fi capabili:
a) cognitive:
O.1 –să numească obiecte, însușiri, acțiuni, în diverse contexte(404,586);
O.2 - să demonstreze înțelegerea unui vocabular specializat în anumite domenii, meserii,
unelte;(405);
O.3 –să reproducă secvențe din filmuleț în baza creațiilor ecranizate;(383)
O.4 –să formuleze enunțuri clare în baza imaginilor;(485,486)
b) psihomotorii
O.5 –să măsoare cu ajutorul unităților standarde a maselor lichide;(621)
c) socio-afective
O.6 –să recunoască și să descrie uneltele bucătarului;.

Strategii didactice
Metode didactice: salutul, recitare, mesajul, demonstrare, conversaţie, explozia stelară,
jocul de rol, metoda ciorchini, analiză, explicaţie, aprecierea lucrărilor,formarea
propozițiilor, povestire, descoperire,observare, lucru practic, experiment, discuția,
momentul de surpriză...

Mijloace de învăţământ: cutia cu surprize, laptopul, uneltele bucătarului imagini cu


micii bucatari, filmulețul rățușca mac-mac, jetoane, tablouri,... etc.

Forme de organizare: frontal, în grupuri mici şi individual.

Vocabularul: meserii, jucăușă, delicios, spaghete, îngrijit, prăjitură, bucătarul,


bucătăreasa, fructe, legume, suc, salată, șervețel, mulțumesc, unelte, desertul,...
Desfăşurarea activităţii
Etape ale O. Continutul activitatii Strategii didactice Evaluare
activitatii Op. Metode Mijloace Forme
și de de
procedee învăţământ organizare
Moment Se asigură condiţii optime pentru buna desfăşurare a
organizatoric activităţii.
Salutul: Salutul
„Primăvara a sosit
Toți copii au venit
Tu baiat și tu fetiță Recitare Frontal
Ai venit la gradiniță
De mâni noi ne vom lua
Și frumos ne vom saluta. ”
Conversație despre meserii: Conversaţie
- Cine ne aduce scrisori?
- Cine ne tratează când suntem bolnavi? Ind.
- Cine construiește case? Imagini 486
Captarea - Cum se numește persoana care îi învață pe copiii la despre
atenţiei școală? meserii Frontal
( răspunsurile copiilor se completează cu imagini
demonstrative ce se referă la profesie)

Moment de surpriză:
( bate cineva la usă, după ușă se află o cotie, o rațușcă, și
un mesaj.)
-Cum credeți cine ne-a adus această cutie?(poștașul) Frontal
-Sunteți curioși să aflați ce se află în cutie?
- Oare de la cine poate fi?
Mesajul:
SALUT, DRAGI COPIII?______,________,_______ Rățușca
Mesajul
EU SUNT Ind.
407
IONEL
Surpriza Frontal
ȘI
IONELA
Anunţarea AVEM NEVOIE DE UNELTELE DE BUCĂTĂRIE
temei şi a PENTRU A PREGĂTI BUCATE PENTRU RĂȚUȘCA
obectivelor MAC-MAC. Ind.
NE AJUTAȚI SĂ LE GĂSIM ÎN CUTIA CU SURPRIZE? 404,
Voi aduce în acest sens în fața copiilor cutia cu surpriză și-i 405
voi ruga să vină s-o deschidem împreună. Cutiea cu
După deschiderea ei, voi ruga să se așeze pe scăunel, ca să Explicația surprize
putem începe jocul. Li se explică copiilor cum ne putem jocului
juca în acest joc. Metoda ciorchini:

Metoda
ciochini

Unelte de
 Cratiță bucătărie
 Polonic Frontal
 Cuțit Formarea
 Tigaie propozițiilor Ind.
 Fundișor 409,
 Lingură 524
 Răzătoare ...
(copilul selectează unelta de bucatărie o numește corect,
formează propoziție, înparte în silabe,...)
Educatoarea propune copiilor să vizioneze
Vizionare
secvența video ”MAC-MAC LA BUCĂTĂRIE”
În timpul vizionării se fac pauze pentru a ghida vizionarea
adresând următoarele întrebări: Lăptopul
- Cum credeți unde se află mac-mac? Frontal Ind.
- De ce oare rățușca a venit în bucătărie? 383,
- Ce e în farfurie? 511
- Cum credeți ce se află în cană?
- Ce vedeți în castron? Conversație
- Cum este rățușca după ce a mâncat?
- Ce folosim la masă când ne murdărim?
- Ce e asta oare?
- Cum este oare prăjitura? Ind.
- Ce trebuie să zica mac-mac după ce a mâncat? 258
- Dar voi ce spuneți după ce mâncați?
Evaluarea filmulețului:
CE Explozia
? stelară

CIN UND
E? E?

Reactualizarea
cunoştinţelor
DE CU
CE? M?

Frontal
- Cine a pregătit bucatele pentru rățușca mac-mac? Conversație
- Unde a intrat rățușca? Individual
- De ce a intrat în bucătărie?
- Ce a mâncat rățușca?
- Cum se simte mac-mac?
Tranziție: jocul ”Rățușca”
Copiii se grupează în centre prin extragerea imaginilor:
Jetoane cu
crațiță pahar cuțit uneltele
Tranziţie: bucătarului
Noi ușor ne ridicăm
Și la mese ne așezăm,
În liniște așteptăm,
Să aflăm ce-o să lucrăm.
Centrul Alfabetizare: Citirea tabloului
 Povestește ce vezi în baza tabloului, întrebărilor – Observare Ind.
repere, formulând răspunsuri dezvoltate cu sau fără Citire Tablou cu 474,
Desfăşurarea ajutorul adultului; tabloului bucatarul 485,
şi  Explică ce face bucătarul cu uneltel pe care le 508
obţinerea folosește (bucătarul cu cuțitul taie etc). Explicare Frontal
performanţelor Centrul Știința:
 Pregătiți suc de mere din cantități diferite, Ind.
Sucul a 3 mere într-un pahar; Lucru practic Mere Grupuri 586,
Sucul a 10 mere într-un pahar; mici 621,
Descrieți cele observate. Cutite cu 689
Centrul Joc de rol: funduleț
 Pregătiți salată din legume din cantitatea indicată. Experiment
Receta salatei: Cratițe
2-sfecle; Individual
2- morcovi; Pahare
4-cartofi;
1-ceapă; Legume
Evaluarea Se fac aprecieri asupra participării copiilor și a modului de Evaluarea Frontal
performanţelor lucru pe parcursul activității. Copiii servesc salată, suc; Conversaţie
Închierea Se va organiza o excursie la blocul alimentar din incinta Demonstrație
activităţii instituției.

S-ar putea să vă placă și