Sunteți pe pagina 1din 6

PROIECT DIDACTIC

“Săculeţul cu surprize”
Data: 04.12.2019
Unitatea de invățământ: GRADINIȚA CU P.P “PARADISUL COPIILOR” CRAIOVA
Mentor:
Practicant:
Grupa: mijlocie
Tema anuala: CÂND, CUM ȘI DE CE SE ÎNTÂMPLĂ?
Tema activității: Săculeţul cu surprize

Domeniul experiențial : Domeniul Stiință-matematică


Modalitatea de realizare: Joc logic
Tipul activității: Consolidarea şi verificarea cunoștințelor .
Scopul activității: Consolidarea cunoştinţelor referitoare la formele geometrice şi atributele lor,
punerea lor în categorii diferite după criteriul formă, culoare, mărime
Obiective operaționale:
a) Cognitiv-informaţionale:
● să respecte regulile jocului;
● să denumească şi să descrie piesele geometrice din săculeţ;
● să sorteze figurile geometrice după criteriul: formă, marime şi culoare;
● să recunoască greşeala strecurată intenţionat în joc şi să o corecteze;
● să răspundă corect la întrebările adresate;
b) Psiho-motorii:
● Să utilizeze corect instrumentele de lucru ;
● Să respecte poziţia corectă a corpului faţă de masă în vederea unei mai bune
coordonări oculo-motorii;
c) Afectiv-atitudinale:
● să participe conştient în realizarea sarcinii de joc;
● să manifeste interes pentru acţiunile întreprinse;
● să coopereze în cadrul grupului;
Regulile jocului:
Copiii sunt aşezaţi pe scăunele în formă de semicerc şi vor muta nuieluşa de la
unul la altul. Mutarea nuieluşei se va face în momentul recitării ritmice a textului
“Nuieluşa porneşte şi la tine se opreşte”. Copilul care are nuieluşa după terminarea
formulei recitative va veni să rezolve sarcina jocului. Este aplaudat fiecare copil care
rezolvă sarcina corect, iar cele incorecte sunt sesizate de copii verbal prin sintagma “Te
ajut eu!”
Elemente de joc: formula ritmică, aplauze, nuieluşa lui Moş Nicolae;
Materiale: figuri geometrice din carton colorat, tabla magnetică, ghetuţa lui Mos Nicolae,
nuieluşa;
Metode si procedee didactice: conversația, povestirea, explicația, demonstraţia, exerciţiul,
aprecierea verbală, jocul, “mâna oarbă”, surpriza;
Forma de organizare a activității: frontal, individual.
Modalități de evaluare: observarea comportamentului copiilor, aprecieri verbale
Durata: 30 minute
SCENARIUL DIDACTIC

Evenimentele Conținutul învățării Metode Materiale Evaluarea


instruirii
Moment Asigurarea condiţiilor optime Observarea
organizatoric pentru desfăşurarea activităţii: comportamen
aerisirea sălii , aranjarea tului non-
mobilierului şi pregătirea verbal
materialului necesar.
Captarea Se realizează prin discuţii Conversația Ghetuţa Observarea
atenției referitoare la venirea lui Moş comportamen
Nicolae, apariţia unei cizmuliţe Nuieluşa tului copiilor
cu figuri geometrice şi a unei Povestirea
nuieluşe. Le voi spune copiilor
că Moş Nicolae le-a dat o
sarcină importantă pentru a-l
convinge să le aduca ceea ce îşi
doresc şi anume sortarea
figurilor geometrice din
ghetuţă. Copiii neascultători vor
primi, în schimb, o nuieluşă.
Reactualizarea Copii, haideţi să vedem ce ne-a Observarea
cunoştinţelor trimis Mos Nicolae în ghetuţă! Ghetuţa comportamen
Ce sunt acestea? Conversaţia tului copiilor
Voi lua câte o piesă din ghetuţă Figuri
şi copiii o vor denumi. geometrice

Anunțarea Astăzi ne vom juca jocul


temei si a „Săculeţul cu surprize”- vom Explicația
obiectivelor recunoaşte formele geometrice
şi le vom aşeza la locul potrivit
după culoare şi formă, apoi vom
rezolva o fişă de lucru pentru a-
i arăta lui Moş Nicolae că am
învăţat şi merităm surprizele din
ghetuţe.
Desfăşurarea Pe tabla magnetică avem trei Conversaţia Observarea
activităţii căsuţe, una pentru fiecare formă comportamen
geometrică: cerc, pătrat, tului copiilor
triunghi şi alături ghetuţa cu
forme geometrice.
Copiii sunt aşezaţi pe scăunele Explicaţia
în semicerc, nuieluşa lui Mos
Nicolae se roteşte de la unul la
altul prin rostirea formulei Jocul
recitative “Nuieluşa porneşte şi
la tine se opreşte”. Copilul la
care se opreşte nuieluşa va veni
şi va lua din ghetuţă, fară să se
uite, o formă geometrică. O va
analiza, apoi o va aşeza pe tablă
la casuţa potrivită după criteriul
“formă”, adică daca este
triunghi o va aşeza la căsuţa
triunghiurilor, daca este cerc la
căsuţa cercurilor , iar daca este
pătrat la căsuţa pătratelor, apoi
ne spune ce ştie despre acea
figură geometrică: formă,
culoare. Dacă rezolvă corect
sarcina este aplaudat, dacă
greşeşte copiii vor sesiza
greşeala prin sintagma “Te ajut
eu!”
Aprecierea şi
Jocul de probă stimularea
Se va desfăşura jocul de probă Demonstraţi verbală
pentru a se asigura întelegerea a
regulilor şi a sarcinii.
Executarea jocului de către
copii Exerciţiul
Jocul se va desfăşura de mai
multe ori până când toţi copiii
reuşesc să răspundă.
Se introduce o sarcină cu un
grad sporit de dificultate, anume
copiii vor respecta atât criteriul
formă cât şi criteriul culoare,
adică la căsuţa triunghiurilor
roşii vor pune doar triunghiurile
roşii, nu şi cele de altă culoare,
ş.a.m.d,
Obținerea Complicarea jocului Analiza
performanțelor Copiii vor închide ochii, timp în Exercițiul Tabla răspunsului
care eu voi lua un triunghi din Jocul magnetică dat
căsuţa triunghiurilor şi îl voi Forme
pune în căsuţa cercurilor. La geometrice Aprecieri
bătaia mea din palme copiii vor colorate verbale
deschide ochiii, vor privi tabla
şi vor descoperi greşeala care s-
a strecurat pe tablă. Voi
schimba apoi mai multe figuri
între ele. Repetăm de mai multe
ori acest exerciţiu pentru ca să
aibă cât mai mulţi copii
posibilitatea să răspundă

Asigurarea Copiii vor merge la măsuţe Distribuirea Fişe de Aprecieri


retenţiei şi unde vor primi câte o fişă de materialelor lucru individuale si
transferului lucru pe care fiecare copil o va colective
rezolva individual. Explicaţia
Vom specifica rezolvarea
corectă a fişelor de lucru.

Încheierea
activităţii Vom face aprecieri asupra
acrivităţii şi asupra atingerii
obiectivelor.

Mentor:
CIORA FLORINA

S-ar putea să vă placă și