Sunteți pe pagina 1din 10

PROIECT DIDACTIC

DATA: 16-03-2022
GRĂDINIȚA: Grădinița cu Program Normal Cufoaia
GRUPA: Combinată
PROPUNĂTOR: Pop Adela-Maria
TEMA ANUALĂ: „Cu ce și cum exprimăm ceea ce simțim?”
PROIECT TEMATIC: „Zâmbetul primăverii”
TEMA SĂPTĂMÂNII: „Mama-i cântec,/ Mama-i floare”
TEMA ZILEI: „Daruri pentru Zâna primăverii”

CATEGORII DE ACTIVITĂȚI DE ÎNVĂȚARE: Domeniul Științe-Activitate cu continut matematic


TEMA ACTIVITĂŢII:Consolidarea numeratiei in limita 1-9
TIPUL ACTIVITĂȚII: Consolidare de priceperi și deprinderi
FORMA DE REALIZARE: Joc didactic mathematic, Cine știe mai bine?”
SCOPUL ACTIVITĂȚII:
Număratul în concentrul 1- 9; aspectul cardinal și ordinal; asocierea număr, cantitate, cifră și invers; poziția numărului și vecinii
acestuia în șirul numerelor natural; număratul în șir crescător/ descrescător

 OBIECTIVE OPERAȚIONALE:
 O1. să numere corect in concentrul 1-9;
 O2. să descopere locul fiecărui număr în șirul natural și vecinii acestuia;
 O3. să raporteze cantitatea la număr, cifră și invers;
 O4. să recunoască poziţia unui obiect într-un şir, utilizând numeralul ordinal;

SARCINA DIDACTICĂ:
număratul conștient în concentrul 0 -9, utilizând aspectul cardinal și ordinal al numerelor naturale; compunerea și
descompunerea numerelor;
STRATEGII DIDACTICE
METODE ȘI PROCEDEE: conversația, explicația, demonstrația, exercițiul, problematizarea, munca în echipa, metoda
cubului și ciorchinele.
MIJLOACE DIDACTIC: jetoane cu cifre, cifre magnetice, tablă magnetică, mulțimi de obiecte magnetice, cubul, figuri
numerice și scrisoarea.
FORME DE ORGANIZARE: individual, pe grupuri, frontal

DURATA : 30 minute
BIBLIOGRAFICE :
 Mătăsaru, Maria, Chiriloaie Maria, ,,Proiectarea didactică în învăţământul preşcolar”, Editura Casei Corpului Didactic, Bacău,
2008
 Cojocariu, Venera Mihaela, ,,Teoria şi metodologia instruirii”, E.D.P.,2004
 ***,,Curriculum pentru educaţia timpurie a copiilor de la 3 la 6/7 ani”, Bucureşti, 2009
 ** Preda, V., „Abordare în manieră integrată a activităţilor din grădiniţă”, Editura Humanitas Educational, Bucureşti, 2005;
 *Ghid de bune practici privind educaţia timpurie a copiilor de la 3la 6/7 ani”, Bucureşti, 2008
SCENARIUL DIDACTIC
ACTIVITATE MATEMATICĂ „Cine știe mai bine?”
STRATEGII DIDACTICE EVALUARE
EVENIMENTUL
CONŢINUTUL ŞTIINȚIFIC ȘI SARCINI DE ÎNVĂȚARE Metode si Mijloace Forme de
DIDACTIC
procedee didactice organizare
Moment organizatoric Se creează condiții optime pentru desfăsurarea activității

Captarea atenţiei Captarea atenției se realizează cu o scrisoare de la rândunică: Expunerea -scrisoarea - observarea
„Dragi copii, -frontală comportamentului
Mi-e dor de voi.
În curând voi fi-napoi
Pân-atunci voi s-ascultați,
De-a matematica să vă jucați,
Primăvara s-ajutați
Să- și întindă hainele
Pe toate colinele.

- Numără crescător de la 1 la 9! -tabla -individuala


Reactualizarea - Numără descrescător de la 9 la 1! Exerciţiul magnetică
cunoștințelor - Recunoaște cifra! -palete cu
- Care sunt vecinii ei? Etc. cifre
- Așează cifrele la tablă în ordine crescătoare. -cifre
magnetice
Anunțarea temei şi a Azi vom desfășura la activitatea matematică jocul „Cine știe mai -frontală -observarea
obiectivelor bine?”, pentru a vedea cât de bine știți să numărați. Vom număra în Conversaţia -cifre comportamentului
ordine crescătoare și descrescătoare, vom descoperi locul fiecărui
număr în șirul natural și venicii acestuia și vom compune și
descompune numere naturale în concentrul 1-9.
Pentru desfășurarea jocului matematic copiii vor fi împărțiți în două Explicaţia -jetoane -frontală -observarea
Prezentarea conţinutului echipe. Acestea se vor întrece la numărat, precum și la formarea comportamentului
și dirijarea învățării șirului crescător și descrescător în concentrul 1-9. Conversația
Ei trebuie să fie foarte atenți, să răspundă corect și coechipierii să
se ajute la nevoie, iar pentru cei care vor ieși învingători sunt
pregătite surprize. Se împarte grupa în cele două echipe.

a) Explicarea jocului Explicaţia -medalioane -pe grupe - aprecieri verbale

Le spun copiilor să închidă ochii, timp în care le voi aşeza în mână cu flori de
medalioanele cu narcise şi lalele. Priviţi copii! Ce reprezintă aceste Conversația primăvară
imagini?
Explicarea regulilor jocului şi a sarcinii didactice
Copiii se împart în două echipe egale ca număr de participanți,
conform medalionului şi se aşează pe scăunele: echipa narciselor şi
echipa lalelelor.
Se vor nominaliza echipele formate şi li se prezintă
panoul unde se va ţine punctajul.
Se explică regulile:
- fiecare probă este scrisă pe bileţele de culoare diferită
pentru fiecare echipă care se regăsesc în plicuri;
- copilul numit din fiecare echipă va rezolva corect
sarcina de pe bileţel;
- în urma rezolvării corecte a probei, fiecare echipă va
primi câte o faţă zâmbitoare;
b) Jocul de probă
Va veni câte un reprezentant din fiecare echipă şi va
rezolva sarcina didactică de pe primul bileţel:
Laleaua: Ascunde a cincea şi a şaptea floare.
Narcisa: Ascunde prima şi a patra floare.
c) Executarea jocului de către copii
-aprecieri verbale
Proba 1
-Recunoaşte cifrele din imaginile prezentate. (sarcină -palete cu -pe grupe
comună, imagini diferite), folosind limbaj matematic; cifre
Proba 2 Exerciţiul

- Numără și așează cifra corespunzătoare florilor de pe -jetoane flori


-jetoane
panou.
fluturi
- Numără și așează cifra corespunzătoare fluturilor de pe
-cifre
panou, folosind expresia „mulțimii cu …elemente îi
corespunde cifra….
Proba 3
- Așează atâtea flori cât indică cifra.
- Așează atâția fluturi cât indică cifra
Proba 4
- Spune care sunt vecinii mai mic/mai mare cu o unitate
a lui 7;
- Spune care sunt vecinii lui 8;
Proba 5
- Numără crescător din 2 în 2 pornind de la 2-par;
- Numără crescător din 2 în 2 pornind de la 1-impar;
Proba 6
- „A câta floare lipsește din șir?”
- „Al câtelea fluturaș a zburat?
Ciorchinele -markere
d) Complicarea jocului
- Completează ciorchinele cu numere pare;

NUMERE PARE

8
- Completează ciorchinele cu numere impare;
Realizarea feed- Copiii rămân în echipele stabilite anterior, de la fiecare venind pe Conversația -cub -pe grupe -limbaj nonverbal
backului şi obţinerea rând câte unul să arunce cubul. Cubul are pe fiecare față câte o
performanţei culoare și o sarcină pentru fiecare echipă:
1. DESCRIE:
-Așează cifrele în ordine crescătoare!
-Așează cifrele în ordine descrescătoare!
2. COMPARĂ:
– Compară 5 cu 6 (mulțimea cu 5 elemente este cu o unitate mai
mică decât mulțimea cu 6 elemente). 5 corespunde mulțimii cu 5
elemente, iar 6 corespunde mulțimii cu 6 elemente.
– Compară 7 cu 8 (mulțimea cu 7 elemente este cu o unitate mai Exercițiul
mică decât mulțimea cu 8 elemente). 7 corespunde mulțimii cu 7
elemente, iar 8 corespunde mulțimii cu 8 elemente.
3. ASOCIAZĂ Explicația - aprecieri verbale
– Așază vecinii lui 4 cu o unitate mai mică/mai mare!
– Așază vecinii lui 7cu o unitate!
4. ANALIZEAZĂ
- Cum faci să fie tot atâtea elemente

5 6,

5 6
5. APLICĂ
– Împarte cele 9 flori în cele 2 vaze!
– Împarte în alt mod cele 9 flori în 2 vaze!
6. ARGUMENTEAZĂ
– Pune semnul corespunzător.(mai mic)
– Pune semnul corespunzător.(mai mare)
Argumentează de ce ai ales semnul(mai mic/ mai mare). Punem -flori
semnul cu deschizătură către numărul mai mare.
În limita timpului disponibil cubul va fi aruncat de 3 ori de către
fiecare echipă. Răspunsurile corecte vor fi aplaudate și
recompensate cu fețe zâmbitoare.

Evaluarea performantei Se vor face aprecieri verbale și se va număra fețele zâmbitoare. Conversația -fețe -frontal -aprecieri verbale
„V-aţi gândit, v-aţi consultat zâmbitoare
Şi răspunsuri bune-aţi dat,
Dar timpul s-a terminat.
Câte puncte-aţi câştigat?
Hai să numărăm în cor
Şi să stabilim un scor.
Să rostim cu voce tare
Echipa câştigătoare.”
Se va propune copiilor să joace și acasă cu frații lor acest joc. Conversația -stimulente -frontal -aprecieri verbale

S-ar putea să vă placă și