Sunteți pe pagina 1din 4

PROIECT DIDACTIC

DATA: 20.03.2020
GRĂDINIŢA: GPP 26
GRUPA: Nivel II - MARE
DOMENIUL EXPERIENŢIAL: Om şi Societate
CATEGORIA DE ACTIVITATE: Activitate practică
TEMA ANUALĂ: Când, cum și de ce se întâmplă?
SUBTEMA: Păsări călătoare vin din depărtare
SUBIECTUL ACTIVITĂŢII: Vaza cu flori de primăvară
MIJLOC DE REALIZARE: lipire, decupare
TIPUL ACTIVITĂŢII: formare de priceperi şi deprinderi
SCOPUL ACTIVITĂŢII: Formarea deprinderii de a lipi și decupa anumite elemente din
hârtie în ordinea arătată de educatoare pentru realizarea o vază cu flori de primăvară.
OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
O1–să urmărească cu atenţie explicaţiile educatoarei;
O2--să răspundă corect la întrebările adresate de educatoare;
O3–să demonstreze reţinerea ordinii etapelor de lucru, numindu-le;
O4–să aplice uniform lipiciul pe jetonul din hârtie;
O5–să îmbine corect elementele pentru a realiza vaza cu flori, după modelul oferit de
educatoare;
O6–să păstreze acurateţea lucrării.

STRATEGIA DIDACTICĂ:
a)Metode şi procedee: conversaţia, observarea, explicaţia, exerciţiul, demonstraţia,
activitatea independentă;
b)Mijloace de învaţământ: planşă model cu procesul tehnologic, un coș cu flori
(narcise, lalele, ghiocei), foaie de culoare verde, lipici, foarfec, carton, fișe cu etapele
de realizare a lucrării;
c)Forme de organizare a activităţii: frontal, individual;
d) Durata: 30-35 minute;
e) Bibliografie: Colceriu, L., Metodica predării activităţii instructiv educative în
grădiniţe, Ed. Didactică şi Pedagogică, Bucureşti, 2010.
Secvenţele Ob Conţinutul instructiv- Strategia didactică Evaluare
. educativ al procesului Metode si Materiale Forme de Timp
activităţii
procedee didactice organizare
Didactic
1.MOMENT Pentru desfaşurarea activităţii
ORGANIZA în condiţii optime se va
TORIC asigura:
-aerisirea sălii de grupă;
-aşezarea mobilierului; frontal 1
-pregătirea materialelor min.
didactice demonstrative şi
distributive;
-aşezarea copiilor la măsuţe.
2. Se va realiza prin dicuții Capacitat
INTRODUC referitoare la tema săptămânii frontal 3 copiilor d
E-REA ÎN despre florile de primăvară: min. răspunde
ACTIVITAT O2 - Ce floare vestește sosirea corect la
E primăverii? întrebări
- Care sunt florile
primăverii?
- Care sunt culorile specifice
anotimpului primăvara?

3. - Astăzi vom învăţa să frontal 1 Deprinde


ANUNŢARE îmbinăm şi să lipim decupaje min. de a fi ate
A TEMEI ŞI din hârtie ca să obţinem o vază Explicaţia la explica
PRECIZAR O1 cu flori. Lucrarea noastră se va şi de a
EA numi Vaza cu flori de recepta
OBIECTIVE primăvară. obiective
LOR Voi va trebui să fiţi foarte activităţii
atenţi la explicaţiile mele, la
ordinea operaţiilor ca să puteţi
lipi elementele vazei cu flori,
ca în modelul realizat de mine.
O să vă rog, de asemenea,
să vă străduiţi să păstraţi
lucrarea curată.

4.EXPLICA Pentru ca preşcolarii să


REA ŞI înţeleagă mai bine procedeul frontal
DEMONST de lucru, vom observa mai întâi
RAREA elementele materialului 8
ETAPELOR demonstrativ şi lucrarea model. min.
DE LUCRU O2 -Ce materiale aveți pe măsuţă? Conversaţia Deprinde
a) Intuirea de a anali
materialului elemental
demonstrativ necesare
şi explicarea realizării
procedeului vazei cu
de flori.
lucru
Voi explica şi demonstra Observarea
b) explicarea etapele de lucru făcând
şi O1 asocierea cu imaginile Coșul cu Individual Deprinde
demonstrarea corespunzătoare fiecărei etape flori, foaie de a fi ate
etapelor de de lucru: de culoare la
lucru Etape premergătoare: Explicaţia verde, demonstr
1.Îndoirea foii verzi; lipici, şi la
2. Aplicarea lipiciului pe foarfec, explicaţii
marginile corespunzătoare carton,
lungimii și liprea unei margini fișe cu
de cealaltă; etapele de
2. Tăierea foii pe liniile realizare a
punctate; lucrării;
3. Aplicarea lipiciului la baza
foii și rularea ei; Demonstraţi
Etape pentru realizarea a
ansamblului:
4.. Aplicarea lipiciului pe Planşa cu
florile alese din coșuleț și procesul
atașarea lor pe firele de iarbă; tehnologic
5. Așezarea buchetului de flori
în vaza din carton; Observarea
6. Înfrumusețarea vezei după
bunul plac.
Pentru a mă asigura că
preşcolarii au reţinut etapele de
lucru, voi chema 2-3 copii care
au fost atenţi la explicaţii,
pentru a le reaminti.

O3 Înainte de a da semnalul de Capacitat


c) exerciţii începere a lucrului şi a solicita de a
pregătitoare copiilor să păstreze lucrarea reproduce
pentru curată, voi executa împreună oridine
muşchii fini cu ei câteva exerciţii de corectă
ai degetelor încălzire a muşchilor mâinii: etapele
închidem şi deschidem pumnii, realizării
cântăm la pian, plouă, picură, lucrării.
tună, răsare soarele.

5.OBŢINER O1 Individual 10
EA min.
PERFORM Planşă Abilitatea
ANŢEI O4 Voi supraveghea modul în care model cu a respecta
O5 copiii îşi realizează lucrările, Exerciţiul procesul etapele
a) realizarea O6 iar dacă va fi nevoie voi tehnologi, desfăşură
propriu-zisă a interveni cu explicaţii coșul cu lucrării
lucrării individuale. Voi încuraja pe cei Activitatea flori de practice ş
mai puţini abili şi voi urmări ca independent hârtie, acurateţea
toţi copii să-şi ducă munca la ă (narcise, acesteia.
bun sfârşit. lalele,
Când majoritatea copiilor au ghiocei),
terminat, voi da preavizul şi foaie de
apoi semnalul de încetare a culoare
lucrului. verde,
lipici,
foarfec;
6. O1 După ce copiii vor termina Explicaţia Masa Individual 4 Pricepere
ASIGURAR lucrările, acestea vor trebui să pentru min. de a aprec
EA spună cui va dori să ofere expunerea lucrările
RETENŢIEI lucrarea obținută. Lucrările vor Conversaţia lucrărilor realizate
ŞI fi strânse şi aşezate la funcţie de
TRANSFER expoziție, de unde vor fi obiective
ULUI observate şi analizate cu mai stabilite
a) analiza multă uşurinţă. iniţial.
lucrărilor Nominalizez caţiva copii să
aleagă o lucrare care le place
cel mai mult şi să-şi motiveze
alegerea comparând-o cu
modelul.
6.ÎNCHEIE a) Fixarea temei: Conversaţia Stimulente Frontal 3min.
REA -Ce am realizat noi astăzi?
ACTIVITĂŢ b) Voi face aprecieri globale şi Individual
II individuale şi voi acorda
stimulente.

S-ar putea să vă placă și