Sunteți pe pagina 1din 5

PROIECT DIDACTIC

Data: 17.04.2018
Unitatea de invăţământ: Şcoala Gimnazială Terebești
Grupa: Mare
Prof. înv.preșcolar: TUNSU ROMINA
Tema anuală: “Cu ce și cum exprimăm ceea ce simţim?”
Tema săptămânii: “Florile ne bucură simţurile”
Tema zilei: “Florăria copiilor”
Domeniul experienţial: Domeniul limbǎ şi comunicare
Tema activităţii: “Lalele galbene şi roşii”
Modalitatea de realizare: Joc didactic
Tipul activitatii: sistematizarea şi consolidarea cunoştinţelor
Scopul activităţii:
 Valorificarea cunoştinţelor dobândite privind silabe, propoziţii;
 Dezvoltarea limbajului copiilor şi a auzului fonematic;
Obiective operaţionale:
 să despartă corect în silabe imaginea de pe jeton, precizând numărul acestora;
 sǎ aşeze jetonul pe panoul potrivit numărului de silabe;
 să formuleze propoziţii corecte din punct de vedere gramatical şi lexical cu cuvintele
reprezentate în imaginile cubului;
Materiale: jetoane cu imagini, cub, siluete ale lalelelor galbene şi roşii, etc.
Metode si procedee didactice: observarea, explicaţia, demonstraţia, problematizarea, exerciţiul,
jocul
Forma de organizare a activităţi: frontală, individuală
Modalităţi de evaluare:
Metode de evaluare: analiza rǎspunsului dat, observarea comportamentului copiilor, aprecieri
verbale
Material bibliografic:
1. Curriculum pentru invatamantul preşcolar, Prezentare şi explicări, Didactica Publishing
House, Bucureşti, 2009
2. Pintilie Mariana, Metode moderne de învăţare – evaluare, Editura Eurodidact Cluj
Napoca, 2002
3. Mitu Florica, Ghid pentru proiecte tematice, Editura Humanitas Educational, Bucureşti
2005
SCENARIUL DIDACTIC

Evenimentele Conţinutul învăţării Metode Materiale Evaluarea


instruirii
Moment Asigurarea condiţiilor
organizatoric optime necesare
desfăşurării activităţii,
pregatirea materialului
didactic.
Captarea atenţiei Le voi capta atenţia conversaţia analiza răspunsului
printr-o ghicitoare şi dat
anume:
“Parcă-s nişte păhărele,
Eu le ofer mamei mele.”
(lalele)
Anunţarea temei Li se spune copiilor că conversaţia observarea
şi a obiectivelor pentru a lucre într-o comportamentului
florăria trebuie să știm copiilor
să pronunţam correct
denumirile florilor
precum și elementele
necesare unei flori (apă,
pământ, soare, etc.)
În cadrul activitǎţii de
limbaj de astǎzi ne vom
juca un joc care se
numeşte “Lalele galbene
şi roşii”.
Dirijarea învăţării a)Explicarea regulilor observarea
jocului şi executarea cosuleţul comportamentului
jocului demostrativ: conversaţia surpriză cu copiilor
Voi explica desfășurarea jetoane,
jocului, precum și explicaţia panouri cu
regulile jocului. Vor cifrele 1, 2, 3, 4,
veni câte un copil pe jetoane cu
rând vor lua un jeton și imagini, etc
îl vom despărţi în silabe,
vor număra silabele
cuvântului și îl va aşeza Demonstraţia
pe panoul care are
aceeaşi cifră, câte silabe
are cuvântul.
Voi chema în faţǎ un
copil pentru a executa
jocul de probǎ.
Obţinerea Executarea jocului:
performanţelor Cu jetoane din acest
coşuleţ ne vom juca,
vom denumi imaginile,
le vom despărţi în silabe
şi vom spune câte silabe
au cuvintele.
Varianta I conversaţia
“Aşeazǎ jetonul la analiza răspunsului
cifra corespunzǎtoare cosuleţul dat
numǎrului de silabe” surpriză cu
Pe rând câte un copil jetoane,
va veni la coşuleţ, va panouri cu
scoate un jeton, va cifrele 1, 2, 3, 4,
denumi obiectul jetoane cu
reprezentat pe jeton, va imagini, etc.
despărţi cuvântul în
silabe, va spune câte
silabe are cuvântul şi îl
va aşeza pe panoul care analiza răspunsului
are aceeaşi cifră, câte dat
silabe are cuvântul.
Complicarea jocului:
Varianta I.
“Spune ce ştii”-Cubul
Se rostogoleşte cubul
spre unul dintre copii.
Copilul la care s-a oprit
cubul va denumi
obiectul reprezentat pe
faţa superioară a
cubului, îl va denumi, va
formula o propoziţie cu analiza răspunsului
acest cuvȃnt; dat
Evaluarea Se vor face aprecieri conversaţia aprecieri verbale aprecieri
activităţii privind individuale şi
desfăşurarea activităţii şi colective
comportamentul
copiilor.

S-ar putea să vă placă și