Sunteți pe pagina 1din 4

PROIECT DE ACTIVITATE DIDACTICĂ

Data: 05.04.2021
Grădinița cu program prelungit „Motanul Încălțat” Pitești
Grupa: mica „Buburuze”
Prof.înv.preșc: Văduva Ștefania
Tema de studiu: Cu ce și cum exprimăm ceea ce simțim?
Tema proiectului: ” Viețuitoarele Primăverii”
Subtema săptămânii: Bucurosi de oaspeti
Mijloc de realizare: : Lectura educatoarei
Forma de realizare: Frontal, pe grupuri, individual.
Domeniul experiențial: Știință
Categoria de activitate: Cunoașterea mediului
Mijloc de realizare: Consolidare de cunostinte
Scopul:
 să cunoască unele elemente componente ale lumii înconjurătoare-păsări călătoare;
 să comunice impresii, idei pe baza observărilor efectuate.
Obictive operationale:
O1– să identifice barza şi rândunica, observând imaginile prezentate;
O2– să descrie înfăţişarea generală a berzei şi a rândunicii, observând pe rând părţile corpului
cu ajutorul imaginilor prezentate (în etapa observării spontane);
O3– să cunoască mediul de viaţă al berzei şi al rândunicii, observând imaginile;
O4– să compare barza şi al rândunica, observând imaginile prezentate;
O5 – să înţeleagă fenomenul migraţiei păsărilor călătoare.
O6– să cunoască mici curiozităţi despre cele două păsări călătoare : barza şi rândunica.

Strategii didactice:
Metode si procedee: observatia, demonstratia, conversatia, explicatia,
Material didactic:imagine cu berze si randunici
Material bibliografic:
M.E.C., Programa activităţilor instructiv – educative în grădiniţa de copii, Bucureşti, 2005;
Varzare, E., Taiban,
M., Cunoaşterea mediului înconjurător şi dezvoltarea vorbirii - metodică, Editura
Didactică şi Pedagogică,
Bucureşti,1970.

Eveniment Continut stiintific Strategii Evaluare


didactic didactice
Moment Voi aseza mobilierul si voi pregati cele Observarea
organizatoric necesare pentru buna desfasurare a activitatii: comportamentului
-aranjarea scaunelelor in semicerc;
-pregatirea materialelor didactice; Corectarea tinutei
-aersirea salii de grupa;
-intrarea ordonata in sala de grupa a copiilor .

Captarea Captarea atentiei se realizeaza cu ajutorul unei Surpriza Intersul pentru


atentiei imgini surpriza cu o barza si o randunica. continutul surprizei

Reactualizarea Pornind de la imaginea surpriza vom purta o Conversatia


cunostintelor scurta discutie:
„-Ce vedeti in aceasta imagine?

Anuntarea temei „-Copiii, astazi la activitatea de cunoasterea Conversatia Observarea


si a obiectivelor mediului va voi citi povestea –Legenda Explicatia comportamentului
urmarite Randunicii

Copiii ascultă o lectură povestită pe scurt


a”Legendei Rândunicii” de V.Alecsandri-
Dirijatrea Anexa 2
invatarii.
Se prezintă o imagine cu ajutorul
calculatorului si retroproiectorului cu cele
două păsări călătoare, pe rând.
„Ce păsărele sunt în această imagine?”
(…rândunica şi barza)
„Ce fel de păsări sunt barza şi rândunica?”(…
călătoare)
„De ce le spunem păsări călătoare?”
(…pentru că ele călătoresc dintr-o ţară în alta)
„Pentru că mi-ar plăcea aşa de mult sa aflati
mai multe lucruri despre aceste păsărele, m-
am gândit că astăzi să vă povestesc câte ceva
despre rândunică şi barză.”

„De unde vin barza şi rândunica?”(…din


Ţările calde)
„În ce anotimp vin aceste păsări la noi în
ţară?”(…primăvara)
„Apariţia rândunicii anunţă venirea
primăverii.”
„Din ce este alcătuit corpul rândunicii şi al
berzei?”(…cap, trunchi, membre)
„De cine este susţinut trunchiul atât la barză
cât şi la rândunică?”(…de cap)
„Din ce este format capul?”(…ochi, cioc)
„Câţi ochi are barza şi rândunica?”(doi ochi)
„Cum sunt ochii berzei faţă de cei ai
rândunicii?”(…mai mari)
„Dar ciocul berzei?”(…este lung)
„Cum este ciocul rândunicii?”(…este mic)

Obtinerea SINTEZĂ PARŢIALĂ


performantei „Deci barza şi rândunica au capul format din
doi ochi şi un cioc. Ochii berzei sunt mai mari
decât ai rândunicii. Ciocul berzei este lung, iar
ciocul rândunicii este mic, dar cu deschidere
largă, pentru a prinde din zbor insectele.”
„În continuarea capului este gâtul. Cum este
gâtul berzei faţă de cel al rândunicii?”
(…mai lung şi mai subţire)
„În continuarea gâtului este trunchiul. Cum
este trunchiul celor două păsări?”
(…acoperit cu pene de diferite culori)
„Cu se termină trunchiul?”
(…cu o coadă cu pene lungi şi tari)
SINTEZĂ PARŢIALĂ
„Barza şi rândunica au trunchiul acoperit cu
pene şi terminat într-o codă cu pene lungi şi
tari.”

„La ce servesc aripile berzei şi a


rândunicii?”(…la zbor)
„Dar picioarele?”(…la mers)
„Cum sunt picioarele berzei faţă de cele ale
rândunicii?”(…mult mai lungi)
„În ce sunt terminate degetele lor?”(…în
gheare)
SINTEZĂ PARŢIALĂ
„Aripile (membrele anterioare) servesc la
zbor, iar picioarele (membrele posterioare)
sunt adaptate la mers. Picioarele rândunicii
sunt slabe, folosite la căţăratul pe zidurile
verticale, mai rar pentru a sat pe ramuri. Iar
picioarele berzei sunt lungi, iar în timpul
zborului sunt întinse. Degetele au patru
gheare, trei gheare îndreptate înainte şi unul
înapoi.”
-Se stabilesc asemănarile si deosebirile între
cele două păsări.
„Cu ce se hrăneşte barza?”(…cu broaşte,
şerpi, şopârle, gândaci)
„Dar rândunica cu ce se hrăneşte?”
(…cu insecte)
„Unde îşi construiesc de obicei cuibul
berzele?”(…pe stâlpi, pe coşurile sau
acoperişurile caselor)
„Dar rândunelele?”(…pe zidurile caselor)
„Din ce îşi construiesc berzele cuibul?”
(…rămurele de diferite grosimi, ierburi, resturi
vegetale)
„Dar rândunele?”(…pământ, paie, pene)
„Ce fac berzele şi rândunelele în cuiburi?”(…
clocesc ouăle pentru a scoate pui)

Feedback-ul „Acum ne vom juca împreună jocul intitulat


activitatii „Păsărică mută-ţi cuibul”. Copiii cunosc
jocul:Se reaminteşte regula de bază. Copiii
interpretează cantece de primăvară în Conversatia
perechi,în mijloc fiecare pereche având câte o Problematizarea
„pasăre”, care la bătaia din palme a
educatoarei va alerga spre un alt cuib. Cel care
rămâne fără cuib va trece în mijlocul cercului.
Incheierea Aprecieri asupra modului de comportare şi Stimulente
activitatii participarea copiilor la activitatea desfăşurată
o vor realiza 2 , care vor copii nominaliza
copiii cu cele mai corecte răspunsuri.

S-ar putea să vă placă și