Sunteți pe pagina 1din 4

Proiect didactic

Data: 18.01.2016
Propuntor: Dohotaru Camelia
Domeniul experenial: DS1 si DOS2
Grupa: mijlocie
Proiect tematic: Povestea fulgului de zapada, de T. Banciu
Tipul de activitate: activitate integrata (povestea educatoarei si lipire)
Scopul activitii: Dezvoltarea capacitii de comunicare oral i nelegere a textului.
Obiective operaionale:
O1:-S descrie personajul principal, Roua;
O2: -S precizeze ce i-au interzis parinii fetiei;
O3: -S prezinte cum a devenit Roua fulg de nea;
O4:-S identifice personajele din poveste;
O5:-S redea coninutul povetii pe baza imaginilor;
O6:- S lipeasca betisoarele, dupa modelul dat.
Strategia didactic
a) Metode i procedee: conversaia, demonstratia, povestirea, explicaia, exerciiul, observatia.
b) Mijloace de nvmnt: povestea, planse, betisoare.
c) Forma de organizare a activitii: frontal i individual
Durata activitii: 25 minute
Bibliografie:
1 Curriculum pentru invtmntul precolar (3-6/7ani )- 2009;
2 Activitati de educatie plastic V.Popa , Ed Integral , Bucuresti , 1999.
3 Liliana,Ezechil, ,,Laborator precolar:ghid metodologic ,Ediia a II-a, ,Editura V&I Integral,Bucureti, 2004.

Desfurarea activitii
Evenimentul
didactic

1.Moment
organizatoric

2.Captarea
ateniei

Strategia didactic
Coninutul instructiv- educativ

Metode si
procedee

Mijloace de
invmnt

Forma de
organizare

Conversaia

ghicitoare

Frontal

Voi asigura condiiile optime pentru buna desfurare a


activitii:
aerisirea slii de grup
aranjarea mobilierului sub form de semicerc
pregtirea materialului didactic necesar desfurrii
activitii instructiv-educative
intrarea ordonat a copiilor n sala de grup
- Captarea ateniei se realizeaz printr-o
ghicitoare:
,,Stele reci de vnt purtate
Au czut pe drum, pe strad,
Parc-s stele de mtase;
i sunt albe i uoare,

3.Anunarea
temei i a
obiectivelor

4.Dirijarea
nvrii

Evaluare

Ce s fie oare?...
(Fulgii de zpad)
-Copii , astzi v voi spune o poveste care se nume te :
,,Povestea fulgului de nea.
V rog s fii foarte ateni,deoarece la urm v voi adresa
ntrebri din poveste.
Vom realiza si cativa fulgi de zapada, lipind aceste betisoare.
Le voi citi povestea ,,Povestea fulgului de nea
i le voi arta imaginile pe parcurs.
Voi povesti, respectnd ideile principale:

Conversaia

Conversatia

Frontal

Evaluez
capacitatea
copiilor de a
raspunde corect
la ghicitoare.

1.
Roua era o feti cuminte, harnic i
frumoas.
2.
Ea nu putea iei afar la soare ca toi
copii pentru c prinii ar fi pierdut-o.
3.
Roua primete o rochi alb de la mama
ei.
4.
Ieind n curte Roua simte c plutete.
5.
Ajunge la palatul lui Nor Cenuiu i se
ntlnete cu noriorii.
6.
Vjie-vnt o duce la palatul lui Ger
Nprasnic, unde-l piapt-n pe acesta cu un
pieptene din ururi de ghea.
7.
Srind pe geam pentru a se ntoarce acas
c nu mai putea de dor, vjie-vnt sufl peste
ea i o transform n fulg de zpad
8.
Se aeaz pe pmnt i ntinzndu-i
rochia l apr de furia lui Ger-Npraznic ca o
plapum.
Dup ascultarea povestirii, printr-o conversaie
cu copiii voi fixa momentele semnificative
artnd imagini din poveste.
La sfritul povetii, le voi pune copiilor ntrebri
din aceasta,pentru a le verifica atenia :
-n ce anotimp se petrece ntmplarea?
(ntmplarea se ptrece n anotimpul de iarn.)
- Cum o cheam pe fetia din poveste ?
- Cum era fetia Roua?
- De ce nu putea iei Roua afar ziua?
-Copii,ce i-au interzis parinii fetiei?(Prinii i-au
interzis fetiei s nu se apropie de razele
Soarelui).

Frontal
Demonstratia

Individual
Imagini din
poveste
Observatia

Evaluez
capacitatea
copiilor
-de a descrie
personajul
principal, Roua;
-de a identifica
personajele din
poveste;

Povestirea
Frontal

-de a reda
coninutul
povetii pe baza
imaginilor;

Individual

Exercitiul

- Ce a primit n dar Roua ?


- De ce a ieit afar din cas ?
- Ce s-a ntmplat cu Roua ?

Povestirea

-i mai aduce cineva aminte cum a devenit Roua


fulg de nea?(Roua a devenit fulg de nea dup
suflarea lui Vjie Vnt.)
Voi numi cte un copil s mi spun cte un personaj din
poveste.
5.Obinerea
performanei

Povestirea
Pentru a complica activitatea,voi chema 2-3
copii, pe rnd, n faa clasei pentru a repovesti Demonstratia
,,Povestea fulgului de nea,, , pe baza imaginilor.
Exercitiul

Frontal
imagini
lipici
betisoare
hartie

Individual

Vom reliza fulgii de nea, din betisoare.


Copii identifica materialele de lucru.
Le explic copiilor modul de lucru si le arat
modelul realizat de mine.

6.ncheierea
activitii

Voi face aprecieri verbale colective i individuale cu privire la


modul de participare al copiilor la activitate i asupra
comportamentului copiilor pe parcursul activitii.
Copiii vor fi recompensai cu stimulente.

Recompense
Conversatia

Frontal

- de a povesti
imaginile,
pastrand planul
de idei;
-de a executa
corect procedeul
de lipire

S-ar putea să vă placă și