Sunteți pe pagina 1din 3

PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATA

DATA: 28.04.2015
GRUPA: Grupa Mica B ,,Buburuzele
TEMA ANUALA: ,,CAND, CUM SI DE CE SE INTAMPLA?
TEMA SAPTAMANII: In gradina de flori a primaverii -laleaua
SUBIECTUL ACTIVITATII: Lalele,lalele
FORMA DE REALIZARE: activitate integrata
COMPONENTA ACTIVITATII:
DOMENIUL LIMBA SI COMUNICARE Educarea limbajului ,,Laleaua-
memorizare
DOMENIUL ESTETIC SI CREATIV Educatie plastica - ,,Lalele-desen
FORMA DE REALIZARE: frontal, pe grupuri, individual;
SCOPUL: formarea capacitii de a memora i reproduce voluntar , logic i expresiv poezia;
formarea deprinderii de a desena dupa contur ;cultivarea gustului estetic;
OBIECTIVE DE REFERINTA VIZATE:
- s recite poezia respectnd intonaia , accentul , pauza, ritmul i pauzele ;
- s participe cu interes la activitate ;
- s uneasc punctele pentru a reda imaginea lalelei;
- sa coloreze in culori potrivite imaginile date, fara a depasi spatiul.
- sa realizeze lucrri estetice ;
STRATEGII DIDACTICE:
Metode si procedee: exercitiul organizatoric ,conversatia, explicatia, demonstratia
Material didactic: planse,fise de lucru,carioci, casetofon, CD-uri
EVALUARE:
Verificare orala, observarea permanenta a comportamentuli,aprecieri stimulative, analiza
raspunsurilor si a produselor activitatii, corectarea imediata a raspunsurilor
PROPUNATOARE: prof.GRIGORE CECILIA TEODORA
DURATA:25-30 min

1
ETAPELE CONINUTUL ACTIVITII
ACTIVITII STRATEGII EVALUARE
Moment o Aerisirea slii de grup;
organizatoric o Aranjarea pernuelor n semicerc la Exerciiul
sectorul BIBLIOTECA si la centrul organizatoric
ARTA
o Pregtirea materialului didactic necesar
pentru activitate;
o Intrarea ordonat a copiilor;
Captarea ateniei o se face prin prezentarea sub forma de explicaia
surpriz a unui cos cu lalele.
Anunarea temei Precizeaz ca azi la activitatea de educarea
limbajului le propune s nvee poezia ,,Laleaua Explicaia
iar la educatie plastica o vor desena dupa contur
astfel ca toi vor trebui s fie ateni pentru a nva
ct mai bine poezia si pentru a o desena cat mai
frumos..
Prezentarea optim recitarea model a poeziei : demonstraia
a coninutului
DIRIJAREA NVRII
Prezint o plan care ilustreaz cu o imagine cu
lalele. Conversaia
Realizez o scurta conversaie plecnd de la
imaginea prezentat prin care se valorific Explicaia
impresiile la primul contact cu textul poeziei si
voi explica cuvintele noi intalnite in text .
Poezia va fi memorat pe fragmente (uniti
logice), propuntoarea va recita de fiecare dat
fragmentul ce urmeaz a fi memorat , apoi se va
repet primul fragment cu 2 3 copii , apoi se va
trece la urmtorul fragment ,de fiecare dat la
trecerea la un nou fragment se vor relua si celelalt Aprecieri
pentru a fixarea n memorie n succesiunea lor verbale
fireasc . Exerciiul
Propuntoarea urmrete pronunarea clar a
cuvintelor recitarea expresiv .
Laleaua Demonstratia
Am sdit n grdini,
O lalea, mndr cri,
i m rog de mndrul soare,
S-i dea haine lucitoare.
Nu tiu ce culoare are:
Roie, galben, alb oare?
Este intia mea minune
i atept ziua de mine,

2
S o ud, s o-ngrijesc,
Mare, mare s o cresc
Dupa ce au memorat poezia la sectorul Aprecieri
Obinerea Biblioteca copii merg la sectorul Arta unde vor verbale
performanei desena laleaua dupa contur. demonstratia
Se prezint materialele ,se explic modul de
realizare a sarcinii.Se lucreaza pe fond muzical.
Dupa de copiii au terminat de desenat
,lucrarile se expun la panou si impreuna vor
analiza lucrarile si vor purta o scurta discutie pe
marginea continutului poeziei plecand de la
culorile alese de ei in desenele realizate se
precizeaza inca o data de ce au nevoie florile sa
creasca.

Se fac aprecieri asupra modului n care au Aprecieri


EVALUARE memorat poezia dar si despre modul in care au demonstratia verbale
realizat lucrarea plastica.

Incheierea activitatii Activitatea se incheie prin interpretarea unui


fragment din cantecul ,,Cantec de primavara si demonstratia
acordarea de stimulente ,,dulci

S-ar putea să vă placă și