Sunteți pe pagina 1din 6

PROIECT DIDACTIC

Data: 10.11.2015
Grupa: micã - mijlocie
Domeniul experienţial: Limbã şi comunicare
Categoria de activitate: Educarea limbajului
Tema: Cum/când şi de ce se întâmplã?
Subtema: „Flori de primãvarã”
Mijloc de realizare: Activitate integratã
Tipul activitãţii: predare şi însuşire de noi cunoştinţe
Obiective cadru:
- dezvoltarea capacitatii de exprimare orala, de intelegere si utilizare corecta a semnificatiilor
structurilor verbale orale;
- educarea unei exprimari verbale corecte din punct de vedere fonetic, lexical si syntactic;
- dezvoltarea creativitatii si expresivitatii limbajului oral;
- dezvoltarea capacitatii de a intelege si transmite intentii, ganduri, semnificatii mijlocite de
limbajul scris.
Obiective de referinta:
- sa sa participle la activitatile de grup, inclusiv la activitatile de joc, atat in calitate de vorbitor, cat
si in calitate de auditor;
- sa inteleaga sis a transmita mesaje simple;
- sa-si imbogateasca vocabularul activ si pasiv;
- sa recepteze un text care i se citeste, intelegand in mod intuitive caracteristicile expresive ale
acestuia.
Obiective operationale:
Cognitiv-operationale:
- sa coloreze spatiul dat realizand tema propusa;
- sa-si foloseasca gandirea logica si creativitatea pentru realizarea intregului din jumatati;
- sa audieze cu atentie poezia sis a retina ideile acesteia;
- sa recite corect si cat mai expresiv poezia, respectand intonatia, ritmul si pauzele;
- sa retina cuvinte si expresii noi;
- sa intoneze corect si expresiv cantecul in grupuri mici sau individual, respectand pozitia
corecta, tonul si semnalul de inceput , miscarile cerute de text;
- sa manifeste interes pentru activitatea desfasurata .
Psiho-motorii:
- sa aplaude recitarile corecte si expresive.
Afectiv-motivationale:
- sa manifeste interes pentru activitate;
- sa participe active la activitate;
- sa aiba atitudini pozitive fata de natura.
Strategia didactica: algoritmica, semidirijata;
Metode si procedee: conversatia, explicatia, recitarea model, exercitiul;
Material didactic: vaza cu crizanteme, scrisoare, recompense, calculator, cd cu cântecul.
Forma de organizare: frontal şi individual.
Durata: 25-30 minute
Bibliografie:
- Vol. de poezii, Otilia Cazimir, ed. Vizual, Bucuresti, 1996;
- Florin Mitu, Stefania Antonovici – „Metodica activitatilor de educare a limbajului in
invatamantul prescolar”, ed. Humanitas Educational, Bucuresti, 2005.
Categorii de activitati :
A.D.P- Intalnirea de dimineata
Convorbire- Îţi dãruiec o floare!
A.L.A- Joc de masa- ,,Din jumatati-intregul”
Știintă: fișe de lucru – grupare după culoare și mărime
D.L.C.- Educarea limbajului
Memorizare „Crizanteme”
D.E.C.- Educatie muzicala
Cantec- „Floarea mea” – joc muzical
A.L.A.- Joc de atentie- „Unde am ascuns floarea?”
.

SCENARIUL ZILEI

Astazi activitatea pe care o vom desfasura la grupa va avea ca scop consolidarea cunostintelor
referitoare la florile de toamna, iar prin intermediul acesteia vom evidentia bucuria pe care florile
o redau in sufletul celor dragi.
La Intalnirea de dimineata, copiii au fost foarte deschisi la discutii, adresand intrebari si
formuland raspunsuri care mai de care mai interesante si uneori chiar hazlii dand dovada de
foarte multa imaginatie, apoi sesizand ca pe unele masute se aflau cosulete cu jetoane cu flori le-
am propus sa ne jucam impreuna un Joc de masa- „Din jumatati- intregul”, deoarece se pare ca
un copil mai neatent a reusit sa rupa florile iar noi trebuie sa incercam sa le refacem din jumatati-
intregul. Alti copii au observat la centrul Știință fișe de lucru, cu sarcina de a grupa florile după
culoare și mărime..
Deoarece am reusit impreuna sa coloram florile, am realizat intregul din jumatati si am
discutat foarte frumos despre flori a sosit la noi in vizita Craiasa Florilor care doreste sa ne înveţe
o poezie despre o minunata floare de toamna- crizantema.
Astfel, la D.L.C.- Educarea limbajului am învãţat poezia „Crizanteme”, copiii urmarind cu
mare atentie continutul acesteia dupa care am cantat un cantecel frumos la D.E.C.-Educatie
muzicala- „Floarea mea”, executand cu drag miscarile cerute de text.
In final ne-m jucat impreuna cu Craiasa Florilor un minunat Joc de atentie – „Unde am
ascuns floarea?”, copiii fiind foarte atenti dand raspunsuri corecte iar Craiasa, fiind foarte
incantata de activitatea de astazi, a daruit fiecarui copil cate o crizantema din cosuletul ei cu flori.

Crizanteme
 
In gradina zambarete
Colorate si marete,
Crizanteme, flori de toamna
Cresc  doar pentru tine, toamna.
  
Mov, maro, galben, cochet
Stau legate intr-un buchet,
Parca asteapta  chiar suspina
Si te cheama in gradina.
Evaluare
Evenimentele Continutul Metode si Mijloace
( instrumente si
didactice instructiv-educativ procedee didactice
indicatori)
Moment organizatoric Creearea coditiilor optime stabilirii climatului
afectiv-educativ al activitatii. Pregatirea
materialului didactic necesar desfasurarii
activitatii instructiv-educative.
Introducere in activitate Se va face printr-o scurta discutie despre Conversatie libera Evaluare initiala
anotimpul primavara, despre caracteristicile ei.
Captarea atentiei Se va realize printr-o surpriza: gasirea unei Conversatia Scrisoarea
scrisori din partea Zanei Toamna, in vaza cu Vaza cu
crizanteme. crizanteme
Se va citi continutul scrisorii (poezia).
Anuntarea titlului Se anunta titlul poeziei ce urmeaza a fi recitata, Conversatia
poeziei, a autorului si a precum si autorul acesteia.
obiectivelor Copiii trebuie sa fie atenti pentru a putea la
sfarsitul activitatii sa recite singuri poezia.
Dirijarea invatarii Se va face o recitare model a poeziei. Se va recita Recitare model Evaluare formative
Recitarea model inca o data sau de doua ori poezia de catre
educatoare, respectandu-se semnele de
punctuatie, intonatia, mimica corespunzatoare. Explicatia Evaluare
Poezia va fi memorata pe unitati logice (strofe). Exercitiul Formative
Se va repeta prima strofa cu 2-3 copii, apoi se va Vaza cu
Memorarea poeziei de trece la urmatoarea strofa, care va fi repetata crizanteme
catre copii impreuna cu prima, pentru fixarea in memorie a Aplauze
fragmentelor logice in succesiunea lor fireasca.
Astfel, in final, se repeat integral.
Obtinerea performantei Copiii vor fi impartiti in doua tabere, baieti si Exercitiul Vaza cu Evaluare formative
( feed-back-ului) fete. Cele doua grupuri vor recita pe rand poezia, crizanteme Aplauze
realizand un mini concurs.

Asigurarea retentiei si a Se revizuiesc titlul poeziei si autorul acesteia. Exercitiul Vaza cu


transferului Copiii indrumati de catre educatoare vor recita, crizanteme
in lant, cate un vers din poezie.
Se extrage mesajul educational.
Evaluarea Se fac aprecieri asupra modului cum au participat Conversatia Recompense Evaluare sumativa
si au reactionat copii. Se impart recompense.
5
6

S-ar putea să vă placă și