Sunteți pe pagina 1din 7

Proiect didactic

DATA:13.03.2019
GRĂDINIŢA: nr 207,’’Floare Albastra’’
GRUPA: Mare 5
PROPUNATOARE: Dumitrache(Ion) Lavinia Gabriela
TEMA ANUALA:’’Cine si cum planifica/organizeaza o activitate?’’
TEMA PROIECTULUI:’’Vreau sa fiu...!’’
TEMA SAPTAMANII:’’Bob de grau si povestea painii.’’
TEMA ACTIVITATII : ‚Painea’
TIPUL DE ACTIVITATE: dobândire de noi cunoştinţe
DOMENIUL EXPERIENTIAL: DLC
MIJLOC DE REALIZARE: memorizare
FORMA DE ORGANIZARE: frontală, pe grupuri mici

Scopul:

 Formarea deprinderii de a recita cursiv şi expresiv o poezie pe strofe


şi integral,dezvoltarea memoriei voluntare şi a atenţiei si imbogăţirea
vocabularului cu cuvinte şi expresii noi;

Obiective operaţionale:

 Să asculte cu atenţie textul poeziei;


 Să inteleaga mesajul textului transmis de poezie;
 Să reproducă textul poeziei clar, corect şi expresiv;
 Să se exprime corect în propoziţii din punct de vedere gramatical;

STRATEGIA DIDACTICA
Metode şi procedee: conversaţia,observatia, explicaţia, demonstraţia,
problematizarea,expunerea.

Mijloace de învăţământ: planse reprezentative cu fabricarea


painii,prezentare in Power Point,recompense,ghicitori.

DURATA: 25-30 minute


LOCUL DESFĂŞURĂRII: sala de grupă

Bibliografie:
Curriculum pentru învăţământul preşcolar (3-7 ani), MECT, 2008.
Revista Învăţământul Preşcolar nr ½-2011;
Activitatea integrată din grădiniţă, Ed. Publishing House, Bucureşti,
2008
DESFĂŞURAREA ACTIVITĂŢII

EVENIMENTUL CONŢINUTUL ŞTIINŢIFIC STRATEGIILE EVALUAREA


DIDACTIC DIDACTICE
Voi aşeza mobilierul şi voi pregăti
cele necesare pentru buna desfăşurare a
activităţii:
Moment
-Asezarea copiilor pe scaune in
organizatoric
semicerc; convorbire

- pregătirea materialelor didactice;


-aerisirea sălii de grupă;
-intrarea copiilor ordonată în sala de
grupă.
Captarea atenţiei Introducerea în activitate se va Explicaţia
realiza cu ajutorul ghicitorilor:
frontal
“Cu arome îmbietoare
Conversaţia
Pâinea rumenă apare
Din cuptorul dogorit
Cine o scoate mulţumit?” ghicitori
(brutarul)

„Roată rotită,

De om muncită

Şi de lume înghiţită” (Pâine)

2. De pe camp eu vin in şura,


Si din şura in hambar;

Şi apoi în casă,

Nelipsit la masă. ( graul )


Astăzi copii vom învăţa poezia ‘’ Conversaţia frontal
Painea’’ de Leonida Lari.
Anunţarea temei PPT
Va rog sa ascultati cu atentie pentru ca
si a obiectivelor observatia
la sfarsitul activitatii,sa recitati cat mai
frumos poezia.

Să nu arunci, copile,
Pâinica jos nicicând
Căci undeva, departe,
Plânge un copil flămând.

Şi cată-un colţ de pâine


Prin urne-nfrigurat,
Şi dacă n-o găseşte
Adoarme-nlăcrimat.

Şi-n somn ce i se-arată,


Tu să-ţi închipui, poţi?
Pământul ca o pâine
Ce-ajunge pentru toţi!
Se va realiza cu ajutorul unor
întrebări puse de educatoare :

- Copiii din ce este făcută


Reactualizarea Conversaţia frontal
pâinea ? ( pâinea este făcută
cunoştinţelor
din apă, fâină, sare şi drojdie).

Făina din ce este făcută ? (Fâina Explicaţia

este grâul măcinat la moară)

Unde se face paine?(la brutarie)

Cum se face painea?

Conversaţia

Dirijarea învăţării Aşezaţi în semicerc copiii vor Demonstraţia


vizualiza imagini sugestive
Observatia
continutului poeziei . Cu ajutorul
acestor imagini se va face Expunerea

familiarizarea cu textul poeziei. Le voi Planse


vorbi despre importanta painii pentru
noi.
Explicaţia
Voi explica cuvintele necunoscute
din poezie : Expunerea

flamand= înfometat,nemancat Frontal

infrigurat= nerabdator Planse


urne=cosuri de gunoi

Vom forma cate o propozie cu fiecare Conversatia Individual


cuvant nou.

Voi anunţa titlul poeziei ,, Painea’’de


Leonida Lari

Se va face recitarea model de către


educatoare rar şi expresiv, cu
respectarea pauzelor, cu o intonaţie şi o
mimică adecvată. Recitarea model
trebuie să pună în valoare atât
conţinutul cât şi frumuseţea artistică a
poeziei.

Educatoarea recită în întregime


problematizare Individual
textul de două ori. În timp ce recită nu
a
trebuie să piardă din vedere copiii,
atenţia cu care ei trebuie s-o asculte.

Memorarea poeziei se va face pe explicaţia


strofe şi integral, individual, pe grupuri
mici. Se memorează prima strofă cu 1-
2 copii. Se trece apoi la recitarea strofei
a doua dar împreună cu prima şi la Conversaţia
repetarea lor de către copiii numiţi în
acest scop. În continuare, se
procedează la fel şi cu celelalte strofe,
pentru ca la sfârşit să se repete toată
poezia. În încheiere se se va face
recitarea corectă a poeziei predate de Explicaţia Individual
către unul dintre copiii care au
memorat-o mai bine.
Asigurarea Se va realiza prin intermediul unui
retenţiei şi spectacol de recitari “Micul artist’’
Demonstratia In grup
transferului

Individual
Evaluarea
Se va fixa titlul poeziei ,autorul şi se va
activitatii Explicaţia
fixa mesajul transmis de aceasta.

Se va purta un scurt dialog referitor la conversaţia


tema activitatii:

-Cum s-a numit poezia?

-Cine a scris-o?

-Despre ce ne vorbeste poezia?

-Ce ati invatat din aceasta poezie?


Încheierea Se fac aprecieri individuale si colective
activităţii asupra modului in care copii au
Conversaţia Aprecieri
participat la activitate.
Explicaţia
Se ofera recompense
Recompense

S-ar putea să vă placă și