Sunteți pe pagina 1din 7

PROIECT DIDACTIC

SCOALA Constantin Brancusi

CLASA A IV-a
26.11.2018
DISCIPLINA : :Limba si literatura romana
CONTINUTURI : Textul liric
ELEMENT DE CONTINUT : Poezii cu tematica diversa
TEXT SUPORT : Cum a furat Grinch Craciunul? De Dr Seuss
TIPUL LECTIEI : predare – invatare
OBIECTIVUL FUNDAMENTAL
Dezvoltarea capacitatii de exprimare corecta , estetica si nuantata si a capacitatii de receptare a mesajului scris :
OBIECTIVE OPERATIONALE
A.COGNITIVE
La sfarsitul orei, elevii vor fi capabili:
OC1-Sa citeasca corect, fluent, constient si expresiv poezia ;
OC2- Sa explice cuvintele noi intalnite in poezie si sa le integreze in enunturi proprii;
OC3- Sa recunoasca corespondenta dintre mesajul transmis de ilustratie si cel transmis de text;
OC4- Sa recepteze mesajul textului literar in versuri ;
B. Psiho-.MOTRICE:
OM1-Sa scrie corect si estetic pe caiete si fise ;
OM2- Sa –si reprime tendinta de a practica miscari inutile in timpul lectiei;
OBIECTIVE AFECTIVE
OA1-Vor aproba/dezaproba conduita si faptele personajelor din poezie ;
OA-Vor aprecia frumusetea limbajului poeziei;

RESURSE
A.BIBLIOGRAFICE
1.oficiale
*Curriculum National .Programe scolare pentru invatamantul primar,Bucuresti,2004
*Tudora Pitila ,Cleopatra Mihailescu,Limba si literatura romana, Manual pentru clasa aIV-a ,Editura "Aramis" ,
2005
2.pedagogice
*Constantin Cucos (coord.),Psihopedagogie pentru examenele de definitivare si grade didactice ,Editura "Polirom"
,Iasi ,1998
3.metodico-didactice
*Carmen Iordachescu, "Sa dezlegam tainele textelor literare", clasa aIV-a,
Editura" Carmins", Pitesti ,2005
B.METODOLOGICE
a.strategia didactica: semidirijata ,deductiva
b .metode si procedee:conversatia ,exercitiul ,explicatia, demonstratia,problematizarea
c.forme de organizare: frontal ,individual , pe grupe ;
d.mijloace didactice:fise , planse ,
DESFASURAREA ACTIVITATII DIDACTICE

OB. ACTIVITATEA INVATATORULUI ACTIVITATEA STRATEGIA


ELEVILOR DIDACTICA
I.CAPTAREA SI ORIENTERA ATENTIEI
La ce va ganditi cand auziti cuvantul “Craciun”?

Copiii raspund. coversatia


OA1 frontal
planse
II.ANUNTAREA OBIECTIVELOR
OA1 Anuntarea operei si asteptarilor pe care le urmaresti la Elevii asculta si recepteaza conversatia
finele orei. obiectivele propuse. frontal
III.ACTUALIZAREA CUNOSTINTELOR
OA1 Verifica tema pentru acasa cantitativ in timp ce un elev Elevii asculta si corecteaza conversatia
va prezenta tema. tema.. frontal
Formuleaza enunturi in caietul de teme
concordanta cu tabloul oferit plansa
spre observare.
IV.PREZENTAREA NOULUI CONTINUT
Scrie la tabla titlul si autorul. scritorului.
OA1 Prezinta potretul autorului si enumera date despre viata Scriu in caiete titlul si autorul conversatia
si operele acestuia. operei. explicatia
OM1 . frontal
portretul autorului
V.DIRIJAREA INVATARII
Copiii vor citi opera. Aduce in atentia copiilor cuvintele citirea model
necunoscute care sunt explicate . Urmaresc cu atentie. conversatia
OC1 Solicita utilizarea cuvintelor noi in contexte personale. citirea in lant
OC4 Indruma elevii sa citeasca
Raspund solicitarilor. frontal

lectura explicativa
Alcatuiesc enunturi in care
utilizeaza cuvintele noi pe care explicatia
le scriu la tabla si in caiete.
observarea
sistematica
conversatia
explicatia
problematizare

manual
caiete

VIII.EVALUAREA CUNOSTINTELOR dialogul


Comunica elevilor sarcinile de lucru din fisa Elevii vor lucra pe fisele de
lucru. exercitiul individual

fise de lucru
IX.RETENTIA conversatia
OC4 Poarta o conversatie cu elevii pe marginea operei Raspund intrebarilor puse.
studiate. –Ce opera am invatat astazi?
-De cine este scrisa?
OM1 -Cine a furat jucariile copiilor?
-Care sunt insusirile lui Grinch?
-Cum au reactionat Cinestii cand s-au trezit de frontal
dimineata?

X.TRANSFERUL coversatia
Se va aprecia activitatea elevilor Se vor acorda Apreciaza activitatea evaluare reciproca
calificative. Recomanda elevilor sa povesteasca in scris desfasurata. manual
poezia Isi noteaza tema.

S-ar putea să vă placă și