Sunteți pe pagina 1din 3

PROIECT DIDACTIC

Data: 04.06.2015

Profesor: GRIGORE MARIA CRISTINA

Unitatea de nvmnt: coala Gimnazial Special Constantin Punescu Tecuci

Clasa a II-a

Elevul A.M.A. (retard psihic uor, tulburare spectru autist)

Aria disciplinar: Matematic i tiine

Disciplina: Matematic

Subiectul: Uniti de msur pentru timp. Ceasul

Tipul leciei: consolidare de cunotine i deprinderi

Obiectiv de referin:

consolidarea unor cunotinte i deprinderi folosite pentru masurarea timpului cu ajutorul ceasului (acele de pe cadran, ora i
minutele cu pas 5, modul de citire)
Obiective operaionale:

s recunoasc i s denumeasc acele ceasornicului;


s recunoasc pe ceas ora i minutele;
s potriveasc pe ceas ora i minutele;
s manifeste interes i atenie voluntar pe ntreaga durat a activitii.

1
STRATEGII DIDACTICE

Metode i procedee: conversaia, explicaia, observaia, exerciiul, problematizarea, munca independent.

Modul de organizare: individual, frontal

Material didactic: un ceas funcionabil suficient de mare pentru a se putea observa cu uurin toate componentele acestuia (inclusiv
acele liniue dintre cifre), pixuri colorate, coli A4 albe i colorate, lipici, fie de lucru, carton rotund alb, pioneze.

SCENARIU DIDACTIC

Voi poziiona elevul n spaiul de lucru astfel nct, pe ct posibil, s nu existe foarte muli stimuli vizuali care s-i disturbe atenia
n timpul orei.
I. SPARGEREA GHEII ( 3 minute)
Se concentreaz atenia elevului asupra unui ceas funcionabil, pe care n prim faz i-l voi pune mai aporoape de ureche
pentru a auzi zgomotul ritmat produs de acesta.

Apoi i voi cere elevului s reproduc pe ct posibil acel zgomot cu ajutorul unei bti ritmate din palme.

n timp vom introduce pe fundalul btilor din palme i rostirea TIC-TAC n ritmul micrii secundarului.

II. EVOCAREA ( 10 minute)


l voi ntreba pe elev dac tie cum se numete acest obiect cu care ne-am jucat.
Elevul va fi anuntat ca va invata sa citeasca ceasul, sa recunoasca si sa potriveasca ora cu ajutorul acelor ceasornicului.
i voi cere sa-mi numere cte ace are ceasul.
i voi cere sa-mi spun care ac este mai mic i care este mai mare.
i voi cere s-mi arate unde se gsesc unele numere pe ceasul nostru (ex: M. arat-mi te rog unde se afl pe ceas numrul 9).

2
i voi cere s numrm mpreun spaiile delimitate de liniue aflate ntre dou numere consecutive pe cadranul ceasului.

III. REALIZAREA SENSULUI ( 20 minute)


a) Vom desena mpreun un ceas pe cartonul rotund special pregtit, innd cont de cele observate mai devreme, i vom
ataa acestuia acul orar i acul minutar. n acelai timp i voi comunica elevului cum se numesc cele dou ace ale ceasului.
Apoi pe o fi de lucru special pregtit i voi cere elevului s scrie numerele din 5 n 5 ncepnd de la 5 pn la 60 (pentru
a nelege ce are de fcut i voi ncepe eu numrtoarea).
La sfrit se vor smulge petalele cu numerele scrise i se vor lipi pe cadranul ceasului desenat, fiecare n dreptul numrului
predestinat, astfel vom ti cum se citesc minutele cu pasul 5. (10 minute)
b) Pe o coal A4 deja pregtit cu mai multe ceasuri desenate dar fr acele indicatoare i voi exemplifica elevului cum se
aseaza acele ceasului la unele ore fixe si l voi ruga pe acesta s mi aeze pe ceasul din carton acele ceasornicului astfel
nct s indice orele fixe respective. (5 minute)
c) Apoi i voi desena acele ceasornicului astfel nct s indice ore diferite de cele fixe i l voi ruga pe elev s mi urmeze
exemplul pe ceasul de carton. (5 minute)

IV. REFLEXIA ( 10 minute)


i voi da elevului o fi de lucru prin care s aprofundeze noiunile nvate, cerndu-i s recunoasc i s scrie ora i minutul i
s deseneze pe cadranul ceasului ora i minutul cerute (pe tot parcursul rezolvrii fiei va utiliza doar ct este strict nevoie
ceasul din carton i eu i voi acorda sprijin pentru aprofundarea corect a noiunilor noi).

V. RETENIA I TRANSFERUL (5 minute)


l voi ntreba pe elev cum se numete obiectul cu care am lucrat astzi (ceasul), cum face acesta (tic-tac), cum se numesc cele
2 ace cu care am lucrat pentru a indica ora i minutul i ct este ora actual cu aproximaie indicat pe ceasul funcionabil.
l voi ncuraja i felicita pe elev pentru toate rspunsurile corecte i i voi nmna o diploma de onoare pentru participarea
activ la lecie.

S-ar putea să vă placă și