Sunteți pe pagina 1din 8

PROIECT DE ACTIVITATE

Propunători:
Denisa-Florentina APOSTOL
Marian HAVRILUC
Grădinița cu program prelungit nr. 12, Iași

Iași, 2019

1
DATA: 18.11.2019;

UNITATEA DE ÎNVĂȚĂMÂNT: Grădinița cu program prelungit nr. 12, Iași;

NIVEL DE STUDIU: Grupa Mare;

TEMA ANUALĂ DE STUDIU: „Cum este, a fost și va fi aici pe pământ?”;

TEMA SĂPTĂMÂNII: „Timpul meu, prietenul meu”;

TEMA ZILEI: „Tic-tac, tic-tac, bate ceasul neincetat!”;

DOMENIUL EXPERIENȚIAL: Domeniul ştiinţe (DŞ )- activitate matematică-joc didactic;

TIPUL ACTIVITĂȚII: dobândire de noi cunoștințe;

SCOPUL ACTIVITĂȚII:
 înțelegerea importanței măsurării timpului în viața și activitatea omului;
 familiarizarea copiilor cu unități de timp;

OBIECTIVE CADRU:
 Dezvoltarea operaţiilor intelectuale prematematice;
 Dezvoltarea capacităţii de a înţelege şi utiliza numere, cifre, unităţi de măsură, întrebuinţând un vocabular adecvat;
 Dezvoltarea capacităţii de recunoaştere, denumire, construire şi utilizare a formelor geometrice;
 Dezvoltarea capacităţii de observare şi stabilire de relaţii cauzale, spaţiale, temporal.

2
OBIECTIVE DE REFERINȚĂ:
 să-şi îmbogăţească experienţa senzorială, ca bază a cunoştinţelor matematice referitoare la recunoaşterea, denumirea obiectelor, cantitatea
lor, clasificarea, constituirea de grupuri/ mulţimi, pe baza unor însuşiri comune (formă, mărime, culoare) luate în considerare separat sau
mai multe simultan;
 să numească relaţiile spaţiale relative;
 să plaseze obiecte într-un spaţiu dat ori să se plaseze corect el însuşi în raport cu un reper dat;
 să înţeleagă raporturi cauzale între acţiuni, fenomene (dacă...atunci) prin observare şi realizare de experimente.

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:La sfârşitul activitatii, copiii vor fi capabili:

O1: să numească rolul acelor ceasului, pe baza explicațiilor primite;


O2: să recunoască pe ceas ora fixă;
O3: să așeze acele ceasului, astfel încât să indice ora fixă;
O4: să ansambleze ceasul respectând ordinea crescătoare a cifrelor.

SISTEMUL METODOLOGIC:
 jocul;
 conversația;
 explicația;
 demonstrația;
 exercițiul;
 problematizarea.

3
FORMA DE ORGANIZARE A ACTIVITĂȚILOR:
 frontal;
 pe grupe.

MATERIALE DIDACTICE:
 diferite instrumente de măsurare a timpului;
 ceas realizat din carton, manevrabil;
 bandă dublă adezivă;
 hârtie colorată;
 lipici;
 cifre realizate din hârtie.

RESURSE TEMPORALE: 30-35 minute


BIBLIOGRAFIE:
1. Stela Berciu, “Îndrumător pentru învățământul preșcolar”, Editura Petrion, București, 1998;
2. Magdalena Dumitrana, “ Activitățile matematice în grădiniță- ghid practic însoțit de 105 sugestii de activități”, Editura Compania,
București, 2002;
3. Viorica Preda, “Educația pentru știintă în grădiniță”, Editura Compania, București, 2000.

SCENARIUL LECȚIEI

Secvențele Obiective Conținutul instructiv-educativ Metode și Mijloace de Forme de Evaluare


activității operaționale procedee învățământ organizare

4
Moment Asigurarea unui climat favorabil desfășurării conversația frontal
organizatoric activității: clasa este aerisită, materialul este
aranjat; introducerea copiilor in sală si
așezarea lor pe scaune.

Captarea atenției Vom capta atenția copiilor printr-o conversația frontal capacitatea
ghicitoare reprezentativă temei zilei și problematiza- copiilor de a
anume: „N-are mâini şi totuşi bate, Bate- rea observa și de a
ntr-una zi şi noapte. Şade oriunde l-ai explicația interacționa
pune De-l priveşti- timpul ţi-l spune.”
Cine este? Ați ghicit?(Ceasul) și de
asemenea vom realiza o mică expoziție
de instrumente pentru măsurarea timpului
Anunțarea temei Vom anunța tema și obiectivele urmărite conversația frontal observarea
și a obiectivelor pe înțelesul copiilor: „Astăzi, copii, vom explicația comportament
învăța împreună să „citim” ceasul”; ului verbal și
Vom anunța activitățile ce urmează a fi nonverbal al
desfășurate; vom reaminti copiilor copiilor
comportamentul pe care trebuie să îl
adopte în timpul desfășurării activităților.
Dirijarea O1 Se realizează prin prezentarea unui ceas exercițiul frontal
mare de perete, pe care se vor observa
învățării conversația
acele și numerele, se explică rolul celor
două ace: „Acul scurt arata ORA. observația
Acul lung arata MINUTELE.” demonstrația

5
O2 Vom așeza acul lung al ceasului astfel
încât acesta să indice ora 12: „Atunci
cand acul se afla in aceasta pozitie,
inseamna ca este ora fixa/exacta,
respectiv ora 12.”
O2 Ulterior, se va muta acul scurt la ora 1 și
li se va cere copiilor să spună ce oră
reprezintă poziția acelor: „Îmi poate
spune cineva ce oră indică acum ceasul
nostru?”
O3 În continuare vom anunța copii că conversația frontal
urmează să participe la un joc („Spune observația pe grupe
cât este ora!”) în perechi formate de câte explicația
doi copii. Pe covorul clasei se va construi demonstrația
un ceas din banda adezivă, se vor exercițiul
poziționa orele, formate din cifre de
hârtie și separat vom arăta copiilor acele
ceasului, cel pentru oră și cel pentru
minute, formate din carton. Ulterior, câte
doi copii se vor așeza în cadranul
ceasului, iar cu ajutorul acelor vor arăta
diferite ore fixe, unul din copii aratând
ora și celălalt minutul. La final, toți vor fi
câștigători.
Obținerea Anunțăm copiii că urmează să lucreze in conversația frontal
performanței perechi de câte 5-6, iar împreună vor explicația pe grupe

6
avea de realizat un ceas. Pe fiecare masă demonstrația
de lucru vor fi așezate câte un bol, în care problematizar
se află cifrele de la 1 la 11(care reprezintă ea
orele ceasului), un lipici, 2 ace și un disc exercițiul
din carton; ceasul este marcat cu ora 12
de către noi și înainte de a le explica
copiilor ce vor avea de realizat vom
analiza împreună ceasul mare de pe tablă,
apoi stabilim care este ordinea în care se
învârt acele ceasului, alegem din bol
acele, minutarul şi orarul după indicatii...
O1 „Care ac ne arată ora?...acul mai mic.
Care ac ne indica minutele sau că este ora
fixă?....acul mai lung.
O2 Cum arătăm ora exactă, fixă?....acul mare
O3 trebuie să fie poziționat pe cifra 12.
O4 Care sunt cifrele care există pe cadranul
Ceasului?.......1,2,3,4,5,6,7,8,9,10,11,12.'
Cum se rotesc acele ceasului? ....de la 12
inspre 1...în dreapta.”
După ce le explicăm clar și prin
demonstrație ce au de făcut îi rugăm pe ei
sa își creieze propriul ceas,
personalizându-l după bunul plac.

7
Asigurarea La final, lucrările vor fi expuse pe măsuțe conversația frontal Observarea
retenției și a şi se va purta o discuție despre întreaga explicația individual comportament
transferului activitate şi ce anume le-a plăcut cel mai ului verbal și
mult din cadrul acesteia. Copiii spun că nonverbal al
sunt tare mândri de ceasurile pe care le- copiilor
au realizat.
Încheierea Vom face aprecieri frontale asupra conversația frontal
activității lucrărilor realizate de către copii

S-ar putea să vă placă și