Documente Academic
Documente Profesional
Documente Cultură
PROIECT Didactic
Chișinău, 2020
Data: 09.06.2020
Grupa: ( 6-7ani)
Instituția preșcolară de învățămînt : Nr 25. ,, Floricica,,
1
Tema Globala: Eu și lumea înconjurătoare
Tema săptămînală: Timpul
Subtema: ,,Timpul, prieten neprețuit,,
Tema activitatii: „Tic-tac, tic-tac, bate ceasul neincetat!”
Mijloc de realizare: joc didactic
Tipul activitatii: dobandire de noi cunostinte
Durata: 35-45 min
Domeniul de activitate: Științe și tehnologii
Limbaj și comunicare
Arte
Competența specifică: Determinarea și localizarea în spațiu și timp a obiectelor, evenimentelor, manifestând interes și perseverență
Dimensiunea: Formarea reprezentărilor elementare matematice
Unități de competență: Utilizarea instrumentelor și unităților de măsură a timpului (ziuă, săptămână, lună, anotimp, oră, minut) pentru a
stabili durata unor acțiuni/evenimente
Competența specifică: Identificarea relațiilor cu adulții și semenii, manifestând politețe în familie și societate
Dimensiunea: Dezvoltarea a limajului și a comunicării
Unități de competență: 1.1. Descrierea unor situații reale privind inițierea interacţiunilor pozitive cu membrii familiei, cu adulții și
semenii, în diverse context (p43)
Competența specifică: Recunoașterea elementelor de limbaj plastic în natură, în imagini și compoziții plastice, manifestând interes și
curiozitate în perceperea estetică a acestora
Dimensiuea: Educația plastică
Unitatea de competență: 1.2. Determinarea particularităților specifice (formă, mărime) unor obiecte din artă sau realitate, propuse pentru
examinare.(p98)
Scopul activitatii: Dezvoltarea capacităţii de a utiliza corect unităţile de măsură a timpului, întrebuinţând un vocabular adecvat şi
exprimări verbale corecte din punct de vedere fonetic, lexical şi sintactic;
2
Obiective operaţionale:
Cognitive:
O1: sa numeasca rolul acelor ceasului, pe baza explicatiilor primite;
O2: sa recunoasca pe ceas ora fixa;
O3: sa aseze acele ceasului, astfel incat sa indice ora fixa;
O4: sa asocieze ora cu diferite momente din viata de zi cu zi (dimineata, pranz, seara, noapte etc.)
Socio-afective:
O.A.1- • Să-şi îmbogăţească experienţa senzorială, ca bază a cunoştinţelor matematice referitoare la recunoaşterea,
denumirea obiectelor,
O.A.2- să manifeste spirit cooperant și buna dispoziție
O.A.3- să-și exprime propriile opinii, sentimente și atitudine
Psiho-motorii:
O.PM1-să-și coordoneze mișcările oculo-motorii în vederea realizării temei
O.PM2- Să înţeleagă raporturi cauzale între acţiuni, fenomene (dacă...atunci) prin observare şi realizare de experimente
O.PM3-să rezolve în situații noi sarcinile fișei de lucru
Metode şi procedee:
Jocul
Conversatia
Explicatia
Demonstratia
Exercitiul
Problematizarea
-Metoda „Cubul”,
3
-Metoda,,Turul galeriei”;
Forme de organizare:
- Frontal
- Individual
- De grup
Materiale didactice:
- Expozitie cu ceasuri (de perete, de mana etc.)
- Ceasuri confectionate pentru fiecare copil
- Fise de lucru
: jocuri şi puzzle-uri, farfurii din carton, arătătoare pentru ceas din carton, jetoane cu imagini şi cifre, albume, diferite modele de
instrumente de măsurare a timpului, castelul lui Moş Timp, Spiriduşul, tablă magnetică cu ceas încorporat, jetoane, plicuri, bileţele cu
sarcini, afişe cu probleme ilustrate, cubul, cheia sub formă de puzzle, bagheta magică;
1. Stela Berciu, “Indrumator pentru invatamantul prescolar”, Editura Petrion, Bucuresti, 1998;
2. Magdalena Dumitrana, “ Activitatile matematice in gradinita- ghid practic insotit de 105 sugestii de activitati”, Editura
Compania, Bucuresti, 2002;
3. Viorica Preda, “Educatia pentru stiinta in gradinita”, Editura Compania, Bucuresti, 2000.
5. Standarde de învățare și dezvoltare a copilului de la naștere pînă la 7 ani, ediție revăzută, Chișinău,2019
4
DESFĂŞURAREA ACTIVITĂŢII
STRATEGII DIDACTICE EVALUARE:
EVENIMENTUL Mijloace şi INSTRUMENTE
CONŢINUTUL ŞTIINŢIFIC Metode şi Forme de
DIDACTIC materiale ŞI INDICI DE
procedee organizare
didactice PERFORMANŢĂ
1.Momentul • Se va asigura climatul favorabil Cadran mare pe
organizatoric desfășurării activității: aerisirea sălii de grupă conversația tablă frontal
aranjarea mobilierului în careu deschis;
distribuirea materialului individual la mese, Frontal
pregătirea cadranului mare pe tablă;
5
timpul. Se va arăta copiilor ceasul clepsidra în natură.
deșteptător, ceasul de mână, orologiul,
cronometrul, clepsidra și calendarul grupei
care ne arată zilele, săptămânile, lunile,
anotimpurile și anul.
3. Captarea atenţiei • Se va realiza printr-o expozitie de . 193. Manifestă
ceasuri - “Muzeul Ceasurilor” - si o scurta Conversaţia Spiriduș deprinderi de
conversatie despre aparitia instrumentelor de Ghicitoarea Frontal autodirijare în
masurare a timpului si necesitatea acestora, activităţi
precum si despre personajul imaginar Moş
Timp el domnește peste Împărăţia Timpului.
Aţi auzit de el? El îndrăgește foarte mult
copiii şi îi pare rău că nu a reuşit să ajungă
astăzi în vizită la grupa noastră, deşi este
foarte punctual de obicei, dar l-a trimis pe
Spiriduşul cel mai isteţ care va adus cel mai 219. Manifestă
bun prieten al său cu el. emoţii şi plăcere în
Dacă veţi fi isteţi, şi sunt sigur că veţi fi, executarea
şi veţi rezolva toate sarcinile date veţi mişcărilor conform
descoperi cheia cu care veţi deschide uşa conţinutului
palatului meu şi-l veţi elibera pe Spiriduş care muzical.
a fost închis acolo de Vrăjitoarea
Întunericului pentru a fi veşnic noapte.
Unde este ascuns Spiriduşul veţi afla dacă 374. Participă la
6
găsiţi răspunsul la următoarea ghicitoare: jocuri/cântece/poezii
"N-are mâini şi totuşi bate, însoţite, iniţial, de
Bate-ntr-una zi şi noapte. gesturi.
Şade oriunde l-ai pune
De-l priveşti- timpul ţi-l spune."
Cine este? Aţi ghicit? (Ceasul)”
7
un jeton cu ceasuri de diferite culori şi astfel Ceasuri Frontal, produc anumite
se formează 3 grupe. Imagini individual evenimente.
Explicarea jocului
conversația
- Se anunţă că jocul este compus din mai
multe probe. Explicația,
- probele se vor extrage cu Roata timpului; demonstrația
- Un copil din fiecare echipă numit: ,,Cu
bagheta fermecată, eu te voi numi îndată”, va
rezolva sarcina propusă de educatoare;
- La ultima probă un copil din fiecare echipă
va arunca cubul şi va răspunde la întrebări sau
va rezolva sarcina indicată pe cub.
- Răspunsurile corecte vor fi aplaudate şi
recompensate cu o piesă de puzzle care va
face parte din cheia care va deschide uşa
palatului lui Moş Timp.
- Va câştiga echipa care va da cele mai multe
răspunsuri corecte.
Jocul de probă
,,Ghici, ghicitoarea mea!”
Un copil din fiecare echipă va fi provocat să
răspundă la o ghicitoare: 569. Identifică
De-l primeşti din întâmplare importanța unor
Este o ruşine mare
acțiuni, evenimente
Chiar de nu poţi sta pe el
Zici că e un scăunel. pentru societate,
(patru) om/copil.
Câte degete am oare
La o mână sau picioare
Sigur ştie fiecare
Care-i cifra asta oare?
8
(cinci)
E un nouă răsturnat
Şi de şapte e urmat
E o mică ghicitoare
Care-i cifra asta oare?
(şase)
Câţi pitici sunt în poveste
Câte zile-n săptămână
După şase poposeşte
Sigur ştiţi ce cifră este.
(şapte)
Desfăşurarea propriu-zisă a jocului :
Proba nr. 1
,,Adevărat sau fals”- copiii vor spune dacă 583. Lucrează în
propoziţia citită de educatoare este adevărată grup pentru
sau falsă iar dacă este falsă vor reformula
corect propoziţia. soluţionarea unei
Suntem în anotimpul vara – F probleme,
Săptămâna are 7 zile – A manifestând
Iarna soarele încălzeşte foarte tare – F
inițiativă proprie.
O oră are 60 de minute – A
Suntem în anul 2010 – F
Vara trebuie să ne îmbrăcăm cu haine foarte
groase – F
Fiecare anotimp are câte 3 luni – A
Zilele săptămânii sunt :primăvara, vara,
toamna şi iarna - F
Luna străluceşte pe cer ziua - F
648. Folosește
Proba nr. 2
,,Dimineaţa – dupa-amiaza- seara” corect unitățile de
Aranjează activităţile din imagini în ordinea măsură a timpului
9
cronologică în care se desfăşoară zilnic. (zilele săptămânii,
( momentele zilei – dimineaţa , amiază , lunile anului,
seara).
Se pune la dispoziţia copiilor tabla magnetică,
cartonaşe magnetice cu imagini reprezentând
diverse momente ale zilei. Un copil va extrage
un jeton în funcţie de momentul zilei, va
formula o propoziţie pornind de la imaginea
din jeton şi va număra cuvintele din
propoziţie.
Proba nr. 3
,,Probleme răzleţe pentu minţi isteţe”
Copiii vor rezolva probleme ilustrate, vor
muta manual ora pe ceasul magnetic şi vor
spune cu voce tare cât e ceasul. Vor pune
jetonul cu ceasul care indică ora cerută pe
tabla magnetică;
13
O zi în care n-ai făcut nimic
E ca o plută.
Ca o plută fără apă,
Ca pianul fără clapă
Ca vioara făr` arcuș
Oul fără gălbenuș
E ca mărul fără mere
E ca părul fără pere
Bicicleta fără roți
Un bunic fără nepoți.
Învăţăm ceasul!
14
Pentru a construi un ceas avem nevoie de o farfurie de carton sau un cerc de carton. Din hârtie colorată, carton sau plastilină realizăm
cifrele şi două săgeţi. La început lipim cifrele în ordine crescătoare pentru a-i ajuta pe copii să-ţi amintească cifrele de la 1 la 12. Când am
terminat de lipit cifrele, punem şi cele două săgeţi cu ajutorul unei pioneze pentru ca să se poate mişca pe ceas. Îndoim pioneza la spate şi
o acoperim cu un carton. Acum cel mic are propriul său ceas cu care îl putem învăţa orele.
Model ceas
15