Sunteți pe pagina 1din 8

GRĂDINIŢA CU PP “ MOTANUL ÎNCǍLŢAT”

GALAȚI

PROIECT DE ACTIVITATE
INTEGRATǍ

EDUCATOARE:
ATANASIU FLORENTINA SIMONA

27.2.2019
1
GRĂDINIȚA CU P.P. ”MOTANUL ÎNCĂLȚAT” GALAȚI
EDUCATOARE: Atanasiu Florentina Simona
DATA: 27.2.2019
NIVEL I (Grupa Mică)
TEMA ANUALĂ DE ÎNVĂŢARE: „Când, cum și de ce se întâmplă?”
TEMA PROIECTULUI: ,, Adiere de primăvară’’
TEMA SĂPTĂMÂNALĂ: ,,Primăvară cu soare și mărțișoare!’’
TEMA ZILEI: ,,Bucuriile primăverii’’
TIPUL ACTIVITĂŢII: mixtă
MIJLOC DE REALIZARE: Activitate integrată: ADE (DLC + DOS) +
ALA II
FORMA DE ORGANIZARE: frontal, pe grupuri, individual
LOCUL DE DESFĂȘURARE: sala de grupă
DURATA: 120 minute

ACTIVITĂȚI DE ÎNVĂȚARE

ADP( Activități de dezvoltare personală):


 Întâlnirea de dimineaţă: salutul, prezenţa, calendarul zilei;
ştirile zilei:,,Ce surprize ne-a pregătit Zâna Primăvară’’
 Rutine: -Sosirea copiilor
-Deprinderi de igienă personală
-Deprinderi de autonomie și autoservire
 Tranziţii: joc cu text și cânt : - ,,Hopa, hopa’’
-,, Dacă vesel se trăiește’’

2
ADE ( Activități pe domenii experențiale)
DOMENIUL ȘTIINȚĂ- Activitate matematică
Tema activității: - Forme geometrice ( discul și pătratul)
Mijloc de realizare: ,,Te rog să-mi dai ...’’-Joc logic

Competente specifice :
2.2. Familiarizarea cu informații despre mărime, formă, greutate, înălţime,
lungime, volum

2.3. Identificarea şi numirea formelor obiectelor din mediul înconjurător

Obiective operaționale:
O1 să identifice formele geometrice învâțate ( disc, patrat).
O2 să grupeze piesele geometrice pe baza unor criterii date(forma,
marime), verbalizand acțiunea.
O3 să sesizeze greșeala argumentând mișcarea facută.
O4 să se grupeze respectând forma de pe coronițe.

Scop: Fixarea reprezentărilor de formă (disc, pătrat), culoare ( roșu,


galben, albastru) și mărime ( mare, mic).
Sarcina didactică : Rescunoașterea și denumirea corectă a formelor
geometrice învățate.
Reguli de joc:
 Fiecare copil rezolvă o sarcină dată de educatoare
 Răspunsurile corecte sunt aplaudate și răsplătite cu stimulente
 Răspunsurile greșite sunt corectate de către colegi sau educatoare
Elemente de joc: figuri geometrice, coronițe, obiecte din mediul
înconjurător ce au formă de pătrat/disc, discuri / pătrate pe parchet,
utilizarea semnalului sonor ( aplauze), stimulente.

3
VARIANTE DE JOC :
Var. I – Copiii vor selecta un obiect din mediul înconjurător care are fomă
de pătrat/rotundă.
Var. II – Copiii vor pune in cercul/ patratul realizat pe parchet toate
cercurile/ patratele selectandu-le dupa criteriul formei si cel al marimii
precizat de educatoare.
Var. III – Copiii , în funcție de coronița primită, se duc la foma geometrică
corespunzătoare aflată pe parchet , educatoarea precizând criteriul formei
al marimii și al culorii.

Strategia didcatică:
 Metode și procedee: expunerea, conversaţia, explicaţia, observația,
aprecierea verbală,
 Mijloace de învățământ: figuri geometrice, coronițe , obiecte în
formă de pătrat/cerc, cercuri / pătrate pe parchet, stimulente.
 Forme de organizare:Frontal

DOMENIUL OM ȘI SOCIETATE – Activitate practică


Tema activității: - ,, Mărțișoare’’
Mijloc de realizare: colaj
Competente specifice:

2.2. Însușirea și respectarea regulilor; înțelegerea efectelor acestora în


planul relațiilor sociale în contexte familiare
4.1. Recunoașterea și exprimarea emoțiilor de bază.
Obiective operaționale:
O1: Să execute exerciţiile de încălzire a muşchilor mici ai mâinii;
O2: Să denumească materialele de lucru puse la dispoziţie;
O3 Să pregătească materialul de modelat(plastilina) prin
frământare, rupere ;
O4: Să modeleze după tehnica prezentată cercul ,ducând lucrarea la
bun sfârşit;
O5: Să aplice lipici pe porțiuni mici de pe suprafața de lucru;
O6: Să lipească materialele pe suport de lucru;

4
Strategia didcatică:
 Metode și procedee: exercițiul, explicația, demonstrația, observația,
aprecierea verbală;
 Mijloace de învățământ: suport carton,pânză de sac, plastilină,
cercuri spumă, aracet , bețioșare;
 Forme de organizare: Individual

ACTIVITĂȚI PE CENTRE DE INTERES


JALA I

ȘTIINȚĂ

TEMĂ: ,,Cercul și pătratul’’


MIJLOC DE REALIZARE: fișă de lucru
Obiective operaționale:
O1 să grupeze cercurile și pătratele după anumite criterii.
O2 să lipescă pe fișa de lucru cercurile mici astfel încât să realizeze o floare.
CONSTRUCȚII
TEMĂ: ,,Simbolurile primăverii’’
MIJLOC DE REALIZARE: ansamblare
Obiective operaționale:
O1- să utilizeze corect materialele si instrumentele puse la dispozitie;
O2 - să așeze piesele, pentru a obține un simbol al primaverii;
O3 – să precizeze ce simbol al primaverii a realizat;
ARTĂ
TEMĂ: ,,Mărțișoare
MIJLOC DE REALIZARE: colaj
Obiective operaționale:
O1: Să execute exerciţiile de încălzire a muşchilor mici ai mâinii;
O2: Să denumească materialele de lucru puse la dispoziţie;
O3 Să pregătească materialul de modelat(plastilina) prin
frământare, rupere ;
O4: Să modeleze după tehnica prezentată cercul ,ducând lucrarea la
bun sfârşit;
O5: Să aplice lipici pe porțiuni mici de pe suprafața de lucru;
O6: Să lipească materialele pe suport de lucru;

5
STRATEGIA DIDACTICĂ

 Metode și procedee: conversaţia, explicaţia, observația,


aprecierea verbală, exercițiul, demonstrația
 Mijloace de învățământ: : fișe de lucru, lipici, piese geometrice,
suport de lucru, martisor
 Forme de orgazare: Individual

JALA II

TEME, MIJLOACE DE REALIZARE:


o Fluturașii zboară la floricele”- joc de mișcare
Se vor așeza un număr de scaune mai puţin decât numărul jucătorilor.
Când începe muzică, copiii încep să se plimbe în jurul scaunelor. Când
muzica se întrerupe, jucătorii se grăbesc să se aşeze pe câte un scaun și să
ia floarea de pe acesta. Cel care rămâne în picioare este eliminat. Un scaun
este scos şi cei care rămân în joc, încep din nou să se plimbe în jurul
scaunelor care au rămas. Jocul continuă la fel până când rămâne doar un
singur jucător. Acesta va fi câştigătorul.

o ,, Cei mai rapizi fluturași’’- joc de atenție

Copiii vor fi așezați față în față , iar între ei se va așeza o floare.


Educatoarea le va da diferite comenzi, să-și pună mâinile la burtică,
genunchi , pe cub . Când aud comanda ,, mâinile pe cub’’ copiii trebuie să
ia cât mai repede cubul. Cel care ajunge primul, câștigă.

OBIECTIVE OPERAȚIONALE:

O1- Să-și găsească loc pe scaunel la semnalul educatoarei;


O2 Să-şi coreleze mişcările în funcţie de sarcinile jocului;
O3 Să participe cu interes la joc păstrând ordinea şi disciplina;

6
STRATEGIA DIDACTICĂ:
MIJLOACE DE ÎNVĂȚĂMÂNT: flori din hartie, scaunele;
METODE ȘI PROCEDEE: exerciţiul, demonstraţia, explicaţia, aprecierea
verbală
FORME DE ORGANIZARE: frontal, individual

Bibliografie:

 CURRICULUM PENTRU EDUCAŢIE TIMPURIE 2018


 Orientări metodice, Editura Delta Cart Educațional, Pitești 2016

SCENARIUL ZILEI

După sosirea tuturor copiilor are loc ÎNTÂLNIREA DE DIMINEAŢĂ,


când copiii şi educatoarea stau aşezaţi pe scaune, în semicerc, asigurându-se
contactul vizual între copii. Ne salutăm – ”Bună dimineaţa, fluturașilor veseli!”
iar copiii privesc cu atenție panoul grupei şi identifică ”fluturașii” care nu sunt în
”căsuță” (PREZENŢA). După acest moment atenţia copiilor este îndreptată spre
CALENDARUL NATURII, printr-o conversaţie scurtă în care se descoperă
ziua, anotimpul şi starea vremii. ACTIVITATEA DE GRUP este susţinută prin
executarea mişcărilor sugerate de textul cântecului ”Hopa, hopa ’’
CAPTAREA ATENŢIEI , respectiv NOUTATEA ZILEI, este
anunţarea primirii unei vizite neaşteptate: Zana Primaverii a trecut pe la noi prin
clasă și a lăsat o scrisoare pentru noi .
DRAGII MEI COPII,

Mă bucur că am reușit să mă întorc la voi odată cu primăvara ! Sper


că și voi sunteți fericiți că m-am întors cu toate bucuriile pe care vi le voi oferi :
soare, cer senin, jocuri în aer liber și nu în ultimul rând florile primăverii, care vă
vor încânta cu mirosurile și culorile lor. Așa că m-am gândit să vă trimit un dar,
un coș cu flori de primăvară dar și alte materiale didactice.
De aceea o voi ruga pe doamna educatoare să vă ajute să descoperiți
pas cu pas darurile mele și vă rog șă mă ajutați la sfârșitul lecției să realizăm cele
mai frumoase martisoare, deoarece vreau sa văd ce ați învățat azi și ce ați reținut
Vă doresc succes și să o ascultați pe doamna educatoare.

7
Drept recompensă pentru atenția lor, Zana Primavara le-a pregătit un
atelier de confectionat martisoare, o fisa de lucru , dar si un centru in care trebuie
sa realizeze cu ajutorul cercurilor și a pătratelor , simbloluri alea primaverii
(ANUNŢAREA TEMEI ŞI A OBIECTIVELOR).
In continuare voi anunta titlul jocului ,, Te rog sa-mi dai..’’ si voi explica
copiilor regulile. Copiii vor trebui sa aleaga din palarie forma geometrica
precizata de educatoare.
Se va efectua jocul de proba si cele trei variante care se vor complica
gradual.
După gustarea de dimineaţă copiii vor juca jocul cu text şi cânt ,,Dacă vesel
se trăiește’’, după care le reamintesc copiilor ca Zana Primavara le-a pregătit mai
multe surprize la măsuțe. Deplasarea către centrele de interes se face cu ajutorul
trenulețului – mers în șir de câte unul, cu pornire și oprire la semnal. La fiecare
centru sunt prezentate tema si modul de lucru, pe scurt. Astfel, la Centrul ”Artă”
copiii vor realiza marțișoare, la Centrul ,, Construcții’’ vor ansambla piesele
astfel încat să realizeze simboluri ale primaverii, iar la Centrul ,, Știinta’’vor
rezolva o fișă de lucru și se vor juca cu jetoanele. Întrucât activitaţile de la toate
centrele vor solicita muşchii mâinilor, înainte de alege centrul la care doresc să
lucreze ne vom încalzi musculatura mâinii cu ajutorul tranziţiei „Mișcăm
degețelele”.
După finalizarea activităţii pe centre, prin ”turul galeriei”, vom aprecia
activităţile desfăşurate, iar copiii vor fi recompensaţi cu bomboane. Ziua se va
încheia cu jocul de mișcare “Fluturașii zboară la floricele” și jocul de atenție ,,
Cei mai rapizi fluturași’’.

S-ar putea să vă placă și