Sunteți pe pagina 1din 10

Proiect didactic

Propunătoare : Atanasiu Florentina Simona

Grupa : Mică

Nivel I

Tema anuală:  „CUM ESTE, A FOST ȘI VA FI PE PĂMÂNT?”

Tema săptămânală: ,,Animale sălbatice”

Categoria de activitate: Domeniul Psiho-motric (DPM)

Tema activității: ,,O excursie în pădure’’

Mijloc de realizare: Traseu aplicativ

Tipul activității: 1. Consolidarea deprinderilor motrice (Mers și alergare printre obstacole)

2. Calitate motrică- viteza de reacție :,,Păsărică mută-ți cuibul”

REGULI:

- nu avem voie sa ne împingem;

- nu avem voie două păsărele în același cuib;


Durata: 15 minute

SCOPUL ACTIVITĂȚII:
 verificarea executarii corecte a deprinderilor motrice insusite anterior(mers, alergare);
 dezvoltarea comportamentelor de cooperare, prosociale, proactive(initiativa);
DOMENIUL DE DEZVOLTARE A . DEZVOLTAREA FIZICĂ, A SĂNĂTĂȚII ŞI IGIENEI PERSONALE
DIMENSIUNI ALE DEZVOLTĂRII:
Motricitate grosieră și motricitate fină în contexte de viaţă familiare
COMPORTAMENTE URMĂRITE (din Curriculum):
1.1. Își coordonează mușchii în desfășurarea unor activități diversificate, specifice vârstei
1.2. Participă la activităţi fizice variate, adecvate nivelului lui de dezvoltare

OBIECTIVE OPERAȚIONALE:
A. Cognitive:
O1.să urmarească verbalizarea educatoarei în timpul jocului ,,Păsărică mută-ți cuibul”
O2.să execute mişcări prin imitaţie și conștient ale influențării selective a aparatului locomotor.
O3 să precizeze cum trebuie să treacă peste obstacolele întâlnite în calea nostră.
B. Afective:
O4.să participe cu interes la acivitate respectând regulile jocului;
C. Psiho-motorii:
O5. să-și coordoneze mișcările în mod corect pentru a trece peste obstacolele din pădure.
O6.să execute rapid şi corect mişcările comandate la semnale vizuale, auditive.
O7.să manifeste în timpul activității atitudini de cooperare, spirit de echipă și fair-play.

STRATEGIE DIDACTICĂ:
RESURSE PROCEDURALE: conversaţia, explicaţia,demonstraţia, observaţia, exersarea, exerciţiul fizic, jocul.
RESURSE MATERIALE: copăcei (jaloane) , decor de pădure.
RESURSE ORGANIZATORICE: frontal , individual, pe grupe.

BIBILIOGRAFIE :
1. Curriculum pentru învățământul preșcolar- 2019-
2. Didactica educației fizice și psihomotorii ( învățământ primar și preșcolar), Conf. Univ. Dr. Cosmin Prodea –
suport de curs
3. Orientări metodice privind aplicarea curriculumului pentru învățământul preșcolar, Editura Delta Cart Educațional,
Pitești 2016
DESFĂȘURAREA ACTIVITĂȚII

SECVENȚE Dura- Ob. CONȚINUTUL RESURSE:


DIDACTICE ta Op. INFORMAȚIONAL INDICAȚII PROCEDURALE, EVALUARE
AL ACTIVITĂȚII METODICE MATERIALE,
ORGANIZATORIC
E
1.MOMENT 30’’ După întâlnirea de
ORGANIZATORIC dimineață, copiii se Observatia
deplasează în holul Conversatia critica(rapiditate,
grădiniței unde sunt Instructajul verbal precizie)
asigurate condițiile
necesare bunei
desfășurări a activității:
-aerisirea holului
grădiniței;
-amenajarea traseului
aplicativ;
-pregătirea materialului
didactic.
2. CAPTAREA 30’’ Se realizează sub formă Surpriza
ATENTIEI de surpriză prin Conversatia
descoperirea decorului Observatia
pregătit ca și cum copiii
ar fi pregătiți pentru Frontal
plecarea într-o excursie
în pădure.
3.ORGANIZAREA df -Adunarea și alinierea; În linie pe un rand:
GRUPEI DE COPII 30’’ -Verificarea ☻☻☻☻☻
echipamentului și a stării ▲
de sănătate; -„Bună ziua!”
-Salutul
-Exerciții:
-Actiuni de pe loc: Demonstrația Lauda
-poziția „drepti” -se vor executa de pe loc și Explicația
-poziția”pe loc repaus” se vor indica repere Exercițiul
spațiale
3. PREGĂTIREA 1’ O7. • Mers si variante de 0
ORGANISMULUI 30’’ mers 0 0 Demonstratia Lauda(pentru
PENTRU EFORT 0 x 0 Exercitiul motric pozitionarea
0 0 corecta)
0
-mers normal(în coloană, -„Mergem unul după
unul dupa altul) celalalt ca să nu ne rătăcim
în pădure! ”
-Spatele drept, bratele
intinse pe langa corp.
-mers pe vârfuri, cu -Atentie! Privirea inainte,
brațele sus- „Mergem ca spatele drept, bratele bine
uriașii” intinse, cu palmele fata in
fata Observatia critica
-mers pe călcâie, cu -trunchiul usor aplecat Exercitiul motric cu accent pe
mâinile la spate inainte, pasirea se executa Demonstratia perceperea
pe calcai, bratele la spate pozitiei spatiale
-mers ghemuit cu mâinile -Spatele drept, mâinile pe
pe genunchi- „Mergem genunchi!
ca piticii”
Alergare si variante de
alergare
-alergare ușoară, pe -Aleargă cu gura închisă!
vârfuri Păstreaza distanta! Atenție! Lauda
Observatia critica
- alergarea cu pendularea -să fie atins șezutul,
gambei inapoi trunchiul usor înclinat spre Observarea
înainte pastrarii cadentei
- revenire la mers de voie - bratele se misca liber pe Frontal in mers si a
cu respirație lânga corp pozitiei corpului

4. INFLUENȚAREA 1’ O2 Formație pentru Se realizeaza formația de


SELECTIVĂ A 30’’ O6 gimnastică gimnastica în semicerc
APARATULUI O7 0
LOCOMOTOR 0 0
0 x 0
0 0
0
Ex. 1 (pentru gat) -Miscarea se realizeaza cu Frontal
-,,Ne uităm după talpile pe sol
păsărele” 2x4
P.I.- Stând depărtat,
brațele pe șold
T1- rotirea capului spre
stânga
T2- rotirea capului spre
dreapta
Ex. 2 (pentru membre
superioare Demonstratia
-,,Cuiburi pentru -Intinde genunchii! Exercitiul motric Exemplul
păsărele” -Spatele drept! Lauda
P.I.- din pozitia stând, cu
mâinile pe solduri
T1-ducerea bratelor prin
lateral sus, cu palmele
rotunjite și împreunate
T2- revenire
Ex. 3 (pentru trunchi)
- “Culegem floricele”
P.I.- din stand departat Demonstratia
T1-indoirea trunchiului -Intinde genunchii! Exercitiul motric Exemplul
inainte, -Spatele drept! Lauda
T2- indreptarea Aprecierea
trunchiului verbala
Ex. 4(pentru membre
superioare)
-“Brate scurte, brate
lungi” Explicatia
P.I.- stand departat cu
mainile indoite la piept
T 1-2- extensia bratelor
indoite cu arcuire Frontal
T 3-4- extensia cu arcuire
a bratelor in lateral
Ex. 5 (saritura) Sariturile se vor executa cu
-“Sari ca veverita” ambele picioare
P.I.- stand, cu mainile pe
solduri
T1- saritura inainte
T2- saritura inapoi
Exercitii de respiratie - “Culegem o floare, o Exemplul
P.I.- stand cu mainile pe mirosim; ce frumos Lauda
solduri miroase floarea!”; Observarea
T1- inspiratie profunda, “Respiram aerul curat pe resiratiei corecte
cu ducerea bratelor sus care ni-l da padurea!”
prin lateral
T2- expiratie fortata, cu
revenire in P.I.
5.DIRIJAREA 5’ O3 Parcurgerea traseului
INVATARII O5 aplicativ
O6 -Copiii se deplaseaza în
O7 formație câte unul și
deodată în mica lor
plimbare au niște mici Explicatia Exemplul
obstacole pe care trebuie Conversatia Lauda
DEPRINDEREA să le depășească. demonstratia
MOTRICĂ (MERS - Se executa traseul
ȘI ALERGARE aplicativ (mers printre
PRINTRE obstacole/alergare printre Demonstrez si explic
OBSTACOLE) obstacole) modul cum ne vom juca.
-Îi voi împărți în două
coloane, iar primă fază
copiii vor trece mergând
ocolind acele obstacole,
revenind la locul inițial Un copil va demonstra ca
prin traversarea aceluiaș exemplu modul cum se va Individual
traseu. Copiii vor efectua parcurge întreg traseul. Frontal
mers obisnuit, apoi mers -Pe parcursul traseului voi
ghemuit. supraveghea să fie
-După vom trece printre executate corect toate
obstacole folosind etapele demonstrate Exemplul
alergarea ușoară. anterior. Lauda

CALITATEA 4’ O1 -‚Dacă tot suntem în -Pentru a vedea dacă toți


MOTRICĂ – O4 pădure, haideți să ne copii si-au însusit regulile Demonstratia
VITEZA DE O6 jucăm „Păsărică mută-ți jocului vom desfasura un Exercitiul motric
REACȚIE O7 cuibul”. joc de proba. Daca este
Pentru a ne putea nevoie explicatiile vor fi
juca trebuie sa ne reluate.
împartim în echipe de Copiii vor forma pe
câte trei copii. Doi copii rând cuibul și vor fi
se vor tine de mâini păsarele. Voi urmari buna
formând ,,cuibul" iar al desfasurare a jocului,
treilea intra la mijloc intervenind ori de câte ori
fiind ,,pasarica". Un copil este cazul.
ramas fara pereche va
striga ,,Pasarica, mută-ți Individual
cuibul". În acest moment
păsarile copii trebuie să-
și schimbe cuibul la joc
participând si copilul
care a strigat. Păsarica
rămasă fără cuib va primi
o pedeapsă și va da
urmatorul semnal.
6.REVENIREA 1’ O7 Joc liniștitor “Suntem mici
ORGANISMULUI exploratori...!”
DUPA EFORT ,,Suntem pe aripile unei
albinuțe și ne urcă sus, sus,
la soare. Îl salutăm și
coboram...
suntem acum într-o padure
verde, e vant si e racoare si Demonstratia
totul in jur e verde, o Exercitiul
racoare placuta ne-a
cuprins intregul
corp...culegem floricele
colorate...suntem mai buni,
mai cuminti...ii iubim pe
toti din jur...respiram
usor...usor...deschidem
incet ochii ».

☻ ☻
☻ ▲ ☻
☻ ☻

7. INCHEIEREA 30’’ -Adunarea ☻☻☻☻☻☻☻☻ Exemplul


ACTIVITATII -Alinierea ▲ Lauda
-Se fac aprecieri asupra
comportamentului,
ținutei, execuției
parcursului aplicativ.

S-ar putea să vă placă și