Sunteți pe pagina 1din 4

PROIECT DIDACTIC

Grădinița cu P. P. nr. 29 Sibiu


DATA: 06.10.2020
DURATA: 30-35 min
EDUCATOARE: Vecerdea Nicoleta
GRUPA: Mare C
TEMA ANUALĂ: „Când, cum și de ce se întâmplă?”
TEMA PROIECTULUI: „Toamna darnică”
SUBTEMA: „Mândră toamnă”
CATEGORIA DE ACTIVITATE: Educarea Limbajului
DENUMIREA ACTIVITĂȚII: ,,Toamna” de Elena Dragoș
TIPUL ACTIVITĂȚII: Memorizare
DOMENIUL EXPERIENȚIAL: Domeniul Limbă și Comunicare
DOMENIUL DE DEZVOLTARE: Dezvoltarea limbajului, a comunicării și a premiselor citirii și scrierii
SCOP: Memorizarea textului liric, îmbogățirea vocabularului cu cuvintele noi și exersarea expresivității limbajului.

Obiective operaționale:
O1: Să numească fructe și legume ale anotimpului toamna;
O2: Să rețină titlul și numele autorului;
O3: Să memoreze integral poezia;
O4: Să recite poezia respectând intonația, ritmul, tonul și pauzele;
O5: Să recite versurile sugerând prin mimică și gestică înțelegerea conținutului de idei.

STRATEGII DIDACTICE:
Metode și procedee: explicația, conversația, recitarea model de către educatoare, exercițiul, recitarea, memorizarea
Material didactic: imagine cu „Zâna Toamnă”, imagini cu peisaje de toamnă, poezia „Toamna” de Elena Dragoș, recompense
Forma de realizare: frontal, individual.
Bibliografie:
1. Daniela, Dosa, Despre anotimpuri și fenomene ale naturii, Editura Tehno-Art, 2009
2. Curriculum pentru educația timpurie 2019
Demers didactic

Secvenţele Ob. Conţinut instructiv-educativ Strategia didactică Evaluare


activităţii op. Metode şi Materiale Forme de
procedee didactice organizare
Organizarea Crearea condiţiilor necesare desfăşurării activităţii:
activităţii -aerisirea sălii
-așezarea copiilor pe scăunele
-pregătirea materialului didactic, acoperirea acestuia.
Captarea atenţiei Se va realiza printr-o surpriză pentru preşcolari, venirea Conversaţia Imagine Frontal/ Capacitatea de
„Zânei Toamna” (imagine cu Zâna Toamna). „Zâna Individual concentrare a
„-Bună dimineaţa, copii! Eu sunt Zâna Toamna. Voi ştiţi în Toamna” atenţiei voluntare.
ce anotimp vin eu? Știți ce roade aduc?
Am să vă spun o ghicitoare! Sunteți pregătiți?
Din mugur ea răsare
Verde se deschide-n soare
Şi trăieşte, până când
Vine toamna, cu-al său vânt
S-o trântească la pământ.
Oare cine răsare din mugur, este verde, iar toamna își
schimbă culoarea?
-Felicitări copii! Sunteți minunați!”
„Haideți să o facem fericită pe Zâna Toamna și să învățăm
o poezie foarte frumoasă.”
Anunţarea temei „Mă bucur că voi, copii inteligenți, doriți să învățăm Explicaţia Frontal Abilităţi de a
şi a obiectivelor poezii. Astăzi vom învăța poezia „Toamna” de Elena pronunţa corect
Dragoș.” titlul poeziei.
Reactualizarea O1 Se adresează întrebări cu privire la anotimpul toamna: Conversația Frontal Evaluarea orală a
cunoștințelor „Cum este vremea în anotimpul toamna?” cunoştinţelor
„Cu ce ne îmbrăcăm? Cu ce fel de haine: în tricou, în însuşite anterior.
bluză, pantaloni scurți?”
„Ce legume putem culege toamna?”
„Ce fructe de toamnă putem mânca?”
„Cum arată copacii în anotimpul toamna?”
Dirijarea O2 Voi recita clar, expresiv, respectând intonaţia şi pauzele Demonstraţia Imagini Capacitatea de
învățării necesare: ilustrative concentrare
a) Recitarea pentru voluntară a
model Toamna conţinutul atenţiei.
de Elena Dragoș de idei al
textului
Toamnă, toamnă dintre vii, liric.
Noi știam că vei veni
Și de-o vreme te-așteptam
Stând la ușă și la geam Poezia
„Toamna”
Și știam c-o să ne-aduci de Elena
Mere și gutui și nuci. Dragoș Individual/
Struguri dulci și razachii. Observaţia În perechi
Noi știam că vei veni

Să ne umpli zările
De toate culorile,
Iar acum că ne-ai venit
Toamnă dragă, bun sosit !

b) Familiariza Voi descoperi pe rând imagini reprezentative pentru Învățarea


rea copiilor poezie. cuvintelor
cu necunoscute
conţinutul Se explică cuvintele necunoscute:
textului dat razachii – struguri cu boabe mari, lunguiețe și ovale;
zări – peisaj, lumea înconjurătoare;

Se recită integral din nou poezia, apoi începe memorizarea


O3 propriu zisă: Memorizarea
- se recită prima strofă (învățarea strofei se face prin
recitarea primelor doua versuri, apoi celelalte doua versuri;
în final se recită toată strofa)
Se repetă strofa cu 2, 3 copii, apoi se trece la cea de-a doua
strofă.

- a doua strofă (se procedează la fel, iar la final se recită și


prima și a doua strofă)
Se repetă strofele cu 2, 3 copii, apoi se trece la ultima
strofă.

- a treia strofă (se procedează la fel, iar la final se recită


prima, a doua strofă, apoi a treia)
Se repetă strofele cu 2, 3 copii.
Obținerea Recitare în lanț: un copil începe poezia, iar Zâna Toamnă Exercițiul Recitare în Frontal/ Observarea
performanței și O4 propune alt copil pentru a continua de unde a rămas lanț individual comportamentului
asigurarea feed- colegul lui. copiilor
back-ului

Se va organiza un concurs cu două echipe: echipa băieților Recitarea


O5 și echipa fetelor. Concurs
Se ridică pe rând fiecare echipa și va recita integral poezia.
Cei care recită cu intonație, ritm, ton și pauze, va câștiga
concursul.

Evaluarea Se felicită preșcolarii, iar Zâna Toamnă este foarte fericită Recompense Frontal/ Recitarea poeziei
activității și pentru că aceștia au învățat poezia. individual
încheierea Zâna Toamnă: „-Mulțumesc dragi copii! Sunteți minunați! Aprecierea verbală
activității Vă rog, recitați-mi din nou poezia! Nu am să vă uit
niciodată, iar la anul când voi veni, o să vă vizitez!”
Se oferă recompense copiilor: buline zâmbitoare.

S-ar putea să vă placă și