Sunteți pe pagina 1din 4

PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRAT

PROPUNTOR: PROF. NV. PRECOLAR DUMITRACHE IONICA

GRDINIA P.P. NR.17, FOCSANI


GRUPA : MIJLOCIE Fluturasii
TEMA ANUAL:
PROIECT TEMATIC :
TEMA SPTMNAL:
TEMA ZILEI: Bine ai venit, toamn drag!
FORMA DE REALIZARE: Activitate integrat A.D.E.(DS1+DOS)
TIPUL ACTIVITII: Sistematizare i consolidare de cunotine i deprinderi
FORMA DE ORGANIZARE: frontal, pe grupe, individual
SCOPUL ACTIVITII : Sistematizarea i consolidarea cunotinelor despre
caracteristicile anotimpului toamna; educarea exprimrii orale corecte din punct de vedere
fonetic, lexical i sintactic; efectuarea unor operaii simple de lucru cu material pus la
dispoziie; valorificarea deprinderilor de lucru nsuite prin realizarea unei lucrri practice
inspirate din natur.
Obiective operaionale:
ALA:
- S selecteze corect cel puin 2 imagini caracteristice toamnei;
- S deseneze liber, respectnd tema i culorile potrivite anotimpului toamna;
- S selecteze i s grupeze dup culoare frunzele.
ADE:
O1 : s recunoasc anotimpul prezentat n plana ilustrativ;
O2 : s identifice corect caracteristici ale anotimpului toamna ;
O3 : s formuleze corect din punct de vedere lexical i sintactic enunuri pe baza imaginilor
prezentate;
O4 : s denumeasc materialele i instrumentele de lucru puse la dispoziie ( hrtie creponat,
acuarele, pensule, lipici);
O5: s respecte indicaiile primite pentru realizarea lucrrii n echip;
O6 : s adopte o poziie corporal corect pe parcursul activitilor.

1
Strategii didactice :
Metode i procedee: observaia, explicaia,conversaia, demonstraia, exerciiul,
problematizarea, Explozia stelar, Turul galeriei
Mijloace didactice: calendarul naturii, jetoane, frunze colorate, imagini cu anotimpul
toamna, frunze uscate natural, hrtie creponat, acuarele, creioane colorate, lipici.
Bibliografie:
1.*** Curriculum pentru nvmntul precolar( 3-6/7ani), M.E.C.I., Bucureti, 2008
2. Ghid pentru proiecte tematice Activitati integrate pentru prescolari, Ed. Didactica
Publishing House, 2008;
3. Smaranda Maria Cioflica, Nadina Mignea-Guga, Camelia Lazr, Gabriela Berbeceanu,
Elena Ilie, Cornelia Marta- ,,Ziua bun ncepe cu ntlnirea de diminea, Ed. Tehno-Art,
Cluj-Napoca, 2009.
4. Jocuri pentru precolari -Ed. ARAMIS

INVENTAR DE ACTIVITI
I. A.D.P. ( ACTIVITI DE DEZVOLTARE PERSONAL)
1. NTLNIREA DE DIMINEA: Bun dimineaa, Zn Toamn!
2. RUTINE: Zna Toamn ne nva, lucruri bune despre via!- deprinderea de a urma
sfaturile celor mari
3. TRANZIII: Dansul frunzelor(joc de miscare)
Bate vntul frunzele
II. A.L.A. (ACTIVITI LIBER-ALESE I)
1. BIBLIOTEC- Selectm i citim imagini despre anotimpul toamna
2. ARTA- Covor de frunze- desen liber
3. JOC DE ROL : Grdinarii adun frunzele uscate
III. A.D.E. (ACTIVITI PE DOMENII EXPERIENIALE)
ACTIVITATE INTEGRAT : BINE AI VENIT, TOAMN DRAG! 1.
D.. Cunoasterea mediului convorbire cu suport ilustrativ
2. DOS Aplicaie practic Copcelul desfrunzit
IV. ACTIVITI DIDACTICE LIBER-ALESE II

Dansul frunzelor n btaia vntului joc recreativ-distractiv

2
SCENARIUL ZILEI
1.ADP Ziua debuteaz cu ntlnirea de diminea .
Salutul : Bun dimineaa, copii! Bine ai venit!
Bun dimineaa, drag Toamn! Bine ai venit!
Prezena: Fiecare copil este strigat, acesta rspunde prezent i apoi alege o frunz
(galben, maro sau portocalie) , anunnd Sunt o frunz....
La sfrit, voi exclama :
-A venit cu adevrat Toamna!!! Suntem frunze colorate n culorile toamnei! S ne jucm :
Eu voi spune : Toamna a colorat frunzele cu galben!
Toi copiii care au primit frunze de culoare galben se vor ridica n picioare.
n urma explicaiei i a demonstraiei se realizeaz jocul de 2 ori pentru fiecare
culoare. La final copiii se aplaud i se aeaz din nou pe scunele.
Vom completa apoi Calendarul naturii, preciznd anotimpul, ziua, data, luna,anul, i
vom observa cum e vremea de la fereastra, pentru a potrivi jetonul potrivit.
mprtirea cu ceilali:
Dragi fluturasi, dup cum ai observat cnd ai venit la grdini, sunt foarte multe
frunze uscate i colorate aternute pe jos, ca un covor. Este nnorat i, se pare c va ncepe
ploaia. Pentru c este frig, ne mbrcm cu hinue mai groase. Toate acestea se ntmpl
pentru c a sosit... TOAMNA!
Se realizeaz tranziia ctre sectoare prin Dansul frunzelor Toate frunzele n picioare,
formm un cerc inndu-ne de mnue. Frunzulie suntem noi, mprite-n 3 culori.
Frunzele galbene au czut ( copiii se aeaz n poziia ghemuit)
Frunzele portocalii sunt pe crengue (copiii ridic braele )
Frunzele maronii se rotesc n aer (copiii se nvrt).
Toate frunzele sunt luate de vnt!!!!- spre sectoare...

2. ALA1 - Copiii sunt orientai spre centrele de interes deschise, fiind invitai s-i aleag un
centru de activitate la care doresc s lucreze, dupa ce le voi prezenta fiecare centru n parte, le
voi sugera copiilor posibile teme de realizat, la fiecare minigrup, comunicnd obiectivele pe
nelesul copiilor.
La Bibliotec copiii vor selecta imagini cu anotimpul toamna, verbaliznd de
ce? au ales acea imagine. Ca o sarcin n plus, putem crea o poveste pe baza imaginilor.
La Joc de rol, au la dispoziie cuburi de plastic de 3 culori, amestecate. Grdinarii
trebuie s separe frunzele pe culori, i s realizeze grmezi.
3
La Art vor desena liber frunze de diferite culori i forme, realiznd un covor.
La finalul activitilor liber alese, fiecare va prezenta celorlali ceea ce au realizat.
Tranziie Bate vntul frunzele!
ADE D (Cunoaterea mediului)- Explozia stelar
Se prezint copiilor un tablou mare cu imagini de toamn. Copiii sunt solicitai
s rspund la ntrebri dup culoarea pe care o anun educatoarea.
Se las copiilor libertatea de a identifica elementele din imaginile prezentate (culoarea
frunzelor, copaci, psri, fructe .a )
Dup prima observare intuitiv se trece la descrierea dirijat a imaginilor prezentate.
Atenia copiilor este orientate ctre caracteristicile principale ale toamnei prin utilizarea
ntrebrilor CE?, CINE?, UNDE?, CAND? DE CE? , scrise pe stelue aruncate pe covor.
- Ce se intmpl cu copacii toamna? Ce culori au frunzele copacilor? ..
- Cine zboar spre rile calde cnd vine frigul?
- Unde merg copiii din imagine cnd ncepe anotimpul toamna?
- De ce s-au mbrcat copiii cu hinue groase?
- De ce are fetia umbrel?
La final, se sintetizeaz cele spuse anterior despre Toamn i se realizeaz aprecieri
verbale nsoite de stimulente .
Tranziia Suntem frunzulie : n copac noi am crescut(minile sus), a venit
toamna i s-a fcut frig (minile ncruciate la piept), psrile cltoare zboar spre rile
calde (facem cu mna La revedere)Frunzele sunt luate de vnt (ne legnm..) i cad
(pe covor). Le ia vntul i se grupeaz pe echipe dup culoare.
La DOS, se vor grupa dup culoarea frunzulielor primite la ntlnirea de diminea
pentru a realiza pe echipe lucrarea practic Copcelul desfrunzit- prin rupere liber a hrtiei
creponate se realizeaz copcelul cu hrtie maro, iar frunzuliele cznd cu culorile specific
anotimpului toamna.
Ziua se va incheia prin Dansul frunzelor n btaia vntului pe melodia Toamna
(Anotimpurile) de Vivaldi.

S-ar putea să vă placă și