Sunteți pe pagina 1din 11

Proiect didactic

Educatoare: uhani Simona


Data: 22.10.2012
Grupa: Mica - Buburuzele
Tema anuala: ,,Cand/cum si de ce se intampla?
Tema proiectului: Armonia Zanei Toamna
Tema saptamanii: ,,Culorile toamnei
Tema zilei: ,,Bine ai venit draga toamna!
Forma de realizare: activitate integrata ALA+ADE+ADP
Domenii experientiale: Stiinte (Cunoasterea mediului), Estetic si Creativ (Educatie plastica)
Tipul activitatii: asimilare de cunostinte
Forma de organizare: frontal, individual, pe grupuri mici
Mijloc de realizare: observare cu suport ilustrativ, dactilopictura
Durata: o zi
Scopul activitatii:
Imbogatirea si sistematizarea cunostintelor despre caracteristicile anotimpului toamna.
Dezvoltarea deprinderii de a realiza o compozitie plastica dupa un model dat.
Dezvoltarea sensibilitatii cromatice.
Obiective operationale:
ALA:

Sa selecteze corect cel putin 2 imagini caracteristice toamnei.

Sa coloreze imaginea suport (frunza) cu o culoare potrivita anotimpului toamna.

Sa ordoneze frunzele toamnei dupa criteriul culorilor cu ajutorul modelului dat.

ADE:
1.Cognitive:
1

Stiinte:
O: Sa recunoasca corect anotimpul prezentat in plansa ilustrativa.
O: Sa enumere elementele componente ale imaginii ilustrative cu propriile cuvinte.
O: Sa identifice corect caracteristicile anotimpului toamna cu ajutorul imaginilor prezentate.
Estetic si creativ:
O: Sa denumeasca in mod corect materialele si instrumentele de lucru puse la dispozitie (hartie, acuarele, pahar cu apa, servetele).
O: Sa aplice culoarea cu degetul aratator pe suprafata data conform tehnicii de dactilopictura respectand indicatiile primite.
2.Afectiv-volitive:
O: Sa recunoasca frumusetea anotimpului toamna.
O: Sa manifeste respect si ocrotire fata de natura.
3.Psihomotorii:
O: Sa manipuleze materialul pus la dispozitie cu ajutorul coordonarii oculo-motorie.
O: Sa adopte o pozitie corporala corecta pe parcursul activitatilor.
Strategii didactice:
Metode si procedee: observatia, explicatia, demonstratia, exercitiul, problematizarea, turul galeriei
Mijloace didactice:
ADP: calendarul naturii, jetoane pentru completarea acestuia, catalogul pentru prezenta copiilor, frunzulite colorate.
ALA: imagini cu anotimpul toamna (frunze colorate, copaci fara frunze, umbrela, norisor cu ploaie, cos cu mere, cos cu frunze uscate) si imagini
cu anotimpul iarna (fulg de nea, om de zapada, Mos Craciun, copii pe sanie).
ADE: imagini pe carton mare cu anotimpul toamna (parcul, fructele, activitatile), frunze uscate, hartie, acuarele, pahar cu apa, servetele,
frunzulite colorate (recompensa).
Forme de organizare: Frontal, individual si grupuri mici
2

Timp: 30 min
Bibliografie:
Pletea, M. et all , Aplicatiile noului curriculum pentru invatamantul prescolar, vol III, Bucuresti: Editura DPH, 2009.

Activitati de invatare
1.Activitati de dezvoltare personala
Rutine: Primirea copiilor, momentul de igiena personala, calendarul naturii, prezenta, micul dejun, mersul la toaleta.
Tranzitie: Dansul culorilor ,,Calatoria unei frunze Misca vantul frunzele
Activitatea incepe cu intalnirea de dimineata.
1. Salutul
3

2. Prezenta
3. Calendarul naturii
4. Impartasirea cu ceilalti
5. Noutatea zilei
2. Activitati pe domenii experientiale:
-DS (Cunoasterea mediului)
Bine ai venit draga toamna observare cu suport ilustrativ
-DEC (Educatie plastica) dactilopictura Frunza de toamna
3.Activitati liber alese:
-ALA 1 :
Biblioteca Citim imagini despre toamna
Arta Coloram frunzele toamnei
Joc de rol - Gradinarul aduna frunzele uscate
-ALA 2- recreativ
Bate vantul frunzele
Scenariul zilei
Bine ai venit draga toamna!
I.ADP
Activitatea incepe cu intalnirea de dimineata.
Salutul: Buna dimineata copii, bine ati venit! Buna dimineata draga toamna, bine ai venit!
Prezenta: dupa ce fiecare copil este anuntat si spune prezent se ridica si vine in fata colectivului pentru a primi o frunzulita (rosie,
galbena sau portocalie) si va enunta dupa caz - Sunt o frunza .... Astfel se stabilesc si absentii zilei. La finalul prezentei educatoarea exclama cu
bucurie - Cate frunze colorate am in clasa! Acum este cu adevarat toamna! Sa ne jucam putin ca sa vedem daca noi stim ce frunze suntem. Eu
4

voi spune o culoare a frunzei si copiii care au primit acea culoare se ridica in picioare. De exemplu eu voi spune Toamna vine cu frunze
galbene! - toate frunzele galbene se ridica in picioare. In urma explicatiei si demonstratiei se realizeaza jocul-exercitiu de doua ori pentru
fiecare culoare. La final copiii se aplauda si se aseaza din nou pe covoras.
Impartasirea cu ceilalti: Copii, dupa cum ati observat si voi atunci cand ati venit la gradinita sunt foarte multe frunze uscate si colorate
pe jos. De asemenea, va imbracati cu haine mai groase pentru ca este frig afara. Toate acestea se intampla pentru ca a sosit draga noastra
toamna! Toamna este un anotimp care ne ofera multe bucurii. Astazi, v-am daruit la sosire cate o frunza colorata. Dar sunt mai multi copii cu
aceiasi culoare. Frunzele galbene in picioare si va adunati langa X ... Copiii cu fiecare culoare se ridica si se aduna langa un copil enuntat de
educatoare care este mai timid pentru a le oferi incurajare sa participe la activitate. Se diferentiaza astfel colectivul de copii in 3 subgrupuri si se
anunta ca fiecare face parte dintr-o grupa.
Noutatea zilei: Astazi este o zi speciala pentru ca vom descoperi un puzzle! Cum? Pentru fiecare activitate pe care o vom realiza
impreuna primim o bucatica de puzzle pentru ca in final sa vedem ce imagine am construit.
Calendarul naturii: Se solicita copiilor sa aleaga cate un reprezentant din fiecare grupa si sa mearga la cate o fereastra din clasa pentru a
spune cum e vremea afara. Pentru raspunsurile corecte copii primesc o imagine din puzzle.
DS (Cunoasterea mediului) ALA 1 (Biblioteca, Arta, Joc de rol) DEC ( Educatie plastica)
Se realizeaza tranzitia catre prima activitate prin tranzitia Dansul culorilor.
Toate frunzele in picioare si formam un cerc in care ne tinem de mana.
Frunzulite suntem noi, impartite in 3 culori. Frunzele galbene au cazut (copilul se aseaza in pozitia piticului), frunzele rosii sunt pe crengi
(copilul duce mainile sus), frunzele portocalii se rotesc in aer (copilul se invarte). Toate frunzele colorate sunt adiate de vant (saritura ca
mingea).

Copiii se aseaza pe scaunele in semicerc si se prezinta frontal un tablou al toamnei. Se prezinta copiilor o plansa mare colorata, iar un va
identifica anotimpul ilustrat. Fiecare copil descrie o componenta a imaginii si astfel va identifica si o caracteristica a anotimpului toamna.
Educatoarea insista in anumite momente sa raspunde numai anumite frunze colorate. La final se primeste inca o bucata din puzzle.
Tranzitie ALA 1 Calatoria unei frunze Toate frunzele in picioare. Frunzele stau una in spatele celeilalte si formam un rand. In copac noi
am crescut (mainile sus), a venit toamna si s-a facut tare frig (mainile incrucisate la piept), pasarile calatoare se duc in tarile calde (facem cu
mana la pasari), ploua usor (tinem umbrela). Ne oprim pe covoras, frunzele s-au uscat! Acum sunt frunze rosii, galbene, portocalii. Grupare pe
culoare se directionare catre sectoare propuse.
ALA 1- Biblioteca Citim imagini despre toamna. Grupa selecteaza imagini cu anotimpul toamna si le aseaza pe tabla magentica. Fiecare
copil participa la alegerea imaginilor.
Arta Coloram frunzele toamnei Grupa coloreaza frunze folosind culorile caracteristice toamnei.
Joc de rol - Gradinarul aduna frunzele uscate- Grupa are la dispozitie 2 culori amestecate (cuburi de plastic). Copiii trebuie sa separe
frunzele pe culori si sa realizeze doua gramezi.
La finalul activitatilor alese fiecare echipa va prezenta celorlalte doua grupe ceea ce au realizat. Copiii primesc o alta piesa de puzzle.
Tranzitie DEC- Educatie plastica Misca vantul frunzele. Toate frunzele stau in picioare pe covoras in cerc. Vantul misca frunzele inainte
(apropiere in cerc), inapoi (exterior cerc), pe loc (invartire pe loc). Frunzele adie pe crengute (miscare mainilor la stanga si la dreapta). Vantul
bate din ce in ce mai tare si frunzele se desprind de pe crengi si aluneca usor, usor pe pamant. Frunzele sunt vesele pentru ca sunt colorate!
DEC- Educatie plastica
Copiii se aseaza la masute. Educatoarea, frontal, solicita copiilor sa descopere materialele puse la dispozitie. Dupa enumerare se repeta
materialele si se prezinta copiilor o frunza model realizata fara depasirea conturului. Copii, astazi vom picta cu degetul aratator o frunza. Care
este degetul aratator? Toti copiii ridica degetul. Mai intai va explic cum trebuie sa pictam. Degetul aratator il punem in apa, apoi in culoarea pe
care dorim sa o utilizam pentru frunza si degetelul pe foaie. Daca vrem sa folosim alta culoare trebuie sa ne stergem degetelul de culoare.
Exersam impreuna in aer! (de 2 ori). Ce culori folosim pentru frunza toamnei?
6

Se realizeaza un exercitiu pentru incalzirea musculaturii fine. Inchidem pumnii, deschidem pumnii, Picura usor, ploua tare, picura usor, a iesit
soarele!
La finalul activitatilor se fac aprecieri pentru lucrari cu ajutorul metodei Turul galeriei si se ofera ultima bucata din puzzle. Copiii intuiesc
imaginea ca fiind Zana Toamna.
ALA recreativ
Bate vantul frunzele!
Cantec cu miscare- copiii canta si gesticuleaza actiunea sugerata de melodie.

Etapele lectiei
Forme de

Continutul invatarii
1.Moment

Aerisirea salii de grupa; aranjarea mobilierului pentru activitate-

organizatoric

aranjarea scaunelor in semicerc. Pregatirea materialului didactic

2. Captarea

necesar desfasurarii activitatii. Intrarea copiilor in clasa.


Salutul: Buna dimineata copii, bine ati venit! Buna dimineata draga

atentiei

organizare
Frontal

Strategii didactice
Metode si
Mijloace de
procedee

Evaluare
T

invatare
Observarea
copiilor

Frontal

Explicatia

Observarea

toamna, bine ai venit!

Frunza

copiilor,

Prezenta: fiecare copil este anuntat si spune prezent se ridica, primeste

colorata

aprecieri

o frunzulita si va enunta dupa caz - Sunt o frunza ....

Individual

Eu voi spune o culoare a frunzei si copiii care au primit acea culoare


7

Demonstratia

verbale

se ridica in picioare.
Impartasirea cu ceilalti: Frunzele galbene in picioare si va adunati

Grup

Bucata

langa X .....

puzzle

Noutatea zilei: Astazi este o zi speciala pentru ca vom descoperi un


puzzle! Cum? Pentru fiecare activitate pe care o vom realiza impreuna
primim o bucatica de puzzle pentru ca in final sa vedem ce imagine am
3.Anuntarea
temei si

construit.
-Copiii astazi vorbim despre anotimpul toamna. Cat de frumos este
ce se intampla in viata noastra o data cu venirea toamnei.
Se prezinta copiilor o plansa mare colorata, iar un copil frunza

invatarii prin

colorata - va identifica anotimpul ilustrat. Copiii sunt solicitati sa

integrata a
continutului

Explicatia

Grup

Demonstratia
Explicatia

anotimpul prin culorile frunzelor uscate, ce schimbari sunt in natura si

obiectivelor
4. Dirijarea
redarea

Frontal

raspunda dupa culoarea pe care o anunta educatoarea.

Individual

Se lasa copiilor libertatea de a identifica elementele din imaginile


prezentate (culoarea frunzelor, copaci, pasari, fructe, etc.)

Planse

13

observarea

colorate cu

capacitatii

Problematiza

anotimpul

de

rea

toamna

mentinere a
atentiei

Dupa prima observare intuitiva se trece la descrierea dirijata a


imaginilor prezentate. Atentia copiilor este orientata catre
caracteristicile principale ale toamnei prin utilizarea intrebarilor.
Frunzele galbene:
-Cum v-ati dat seama ca este ilustrat anotimpul toamna?
-Ce se intampla cu copacii toamna?

Apreciere

-De ce au ingalbenit frunzele?

verbala
8

-Ce culori au frunzele uscate?


Frunzele rosii:
-Ce se intampla cu pasarile in anotimpul toamna?
-De ce duc pasarile in tarile calde?
-Ce fructe ne daruieste Zana Toamna?
-Ce legume observam in imagine?
Frunzele portocalii:
-Cum sunt imbracati oamenii din imagine?
-De ce s-au imbracat cu haine groase?
-De ce credeti ca are copilul o umbrela?
-Cum este vremea toamna ?
La final se sintetizeaza cele spuse anterior despre anotimpul toamna si
se realizeaza aprecieri verbale cu primirea unei alte bucati de puzzle.
Tranzitie ALA 1 Calatoria unei frunze In copac noi am crescut
(mainile sus), a venit toamna si s-a facut tare frig (mainile incrucisate
la piept), pasarile calatoare se duc in tarile calde (facem cu mana la
pasari), ploua usor (tinem umbrela). Ne oprim pe covoras, frunzele sau uscat!

Puzzle

5.Fixarea
continutului

ALA 1- Biblioteca Citim imagini despre toamna. Grupa

Explicatia

Imagini mici

Demonstratia

de toamna

verbala

Foi

Recompen-

coloreaza frunze folosind culorile caracteristice toamnei.

Frunze

se

Joc de rol - Gradinarul aduna frunzele uscate- Grupa frunzelor

Creioane

Aplauze

portocalii au la dispozitie 2 culori amestecate (cuburi de plastic).

colorate

Membrii echipei trebuie sa separe frunzele pe culori si sa realizeze

Cuburi

doua gramezi.

colorate

frunzelor rosii selecteaza imagini cu anotimpul toamna si le aseaza pe

Frontal

tabla magentica.

10

Apreciere

Problematiza

Arta Coloram frunzele toamnei Grupa frunzelor galbene

Grup

rea

La finalul activitatilor alese fiecare echipa va prezenta celorlalte doua


grupe ceea ce au realizat. Copiii primesc o alta piesa de puzzle.
Tranzitie DEC- Educatie plastica Misca vantul frunzele. Toate
6. Asigurarea
retentiei
si a
transferului

Grup

Explicatia

Puzzle
Hartie

frunzele stau in picioare pe covoras in cerc. Vantul misca frunzele


Pahar cu apa

Copiii se aseaza la masute.


Noi astazi am vorbit despre toamna! Cum ne dam seama ca a sosit

Acuarele

toamna? (Se acentueaza raspunsul conform caruia frunzele s-au uscat,


isi schimba culoarea si cad).
Educatoarea, frontal, solicita copiilor sa descopere materialele puse la

Demonstratia

dispozitie. Dupa enumerare se repeta materialele si se prezinta copiilor


picta cu degetul aratator o frunza- simbolul toamnei. Care este degetul
10

Observarea
comport.

inainte (apropiere in cerc), inapoi (exterior cerc), pe loc.

o frunza model realizata fara depasirea conturului. Copii, astazi vom

12

Frontal

Exercitiul

Servetele

aratator? Toti copiii ridica degetul. Mai intai va explic cum trebuie sa
pictam. Degetul aratator il punem in apa, apoi in culoarea pe care
dorim sa o utilizam pentru frunza si degetelul pe foaie. Daca vrem sa
folosim alta culoare trebuie sa ne stergem degetelul de culoare.
Exersam impreuna in aer! (de 2 ori). Ce culori folosim pentru frunza
toamnei? Se realizeaza un exercitiu pentru incalzirea musculaturii fine.
Picura usor, ploua tare, picura usor, a iesit soarele!
7.Evaluarea

Copiii incep activitatea sub indrumarea educatoarei.


Se realizeaza prin metoda Turul galeriilor.

Grup

progresului

Copiii sunt impartiti din nou pe culorile frunzelor din piept. Acestia

Individual

realizat

primesc la randul lor o alta frunza colorata pe care o vor acorda unei

Imaginea

lucrari cu exceptia celei personale.

finala de

Se vor face aprecieri globale si individuale asupra participarii copiilor

puzzle

Explicatia

Frunzulite

colorate

Aprecieri
orale

si corectitudinea desenelor realizate.


Se ofera si ultima bucata de puzzle care formeaza imaginea Zanei

Lucrarile

Toamna. Ca sa ne bucuram de imagine cantam impreuna Bate vantul

copiilor

frunzele si vom gesticula actiunile sugerate de versuri.


8. Incheierea

Educatoarea propune copiilor sa stranga materialele si sa aranjeze

activitatii

scaunele,dezvoltand astfel copiilor deprinderi de ordine si disciplina in

Bate vantul

acompaniamentul melodiei ascultate anterior.

frunzele

11

Frontal

Exercitiul

Cantecul

Aplauze si
aprecieri.

S-ar putea să vă placă și