Sunteți pe pagina 1din 4

PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATĂ

TEMA ANUALĂ: „Când/cum şi de ce se întâmplă”


TEMA PROIECTULUI: „BELŞUG DE TOAMNĂ”
TEMA ACTIVITĂŢII: „Surprizele Toamnei”
ELEMENTE COMPONENTE ALE ACTIVITĂŢII INTEGRATE:
ADE: (DLC) : „Plicul călător” - joc didactic
SARCINA DIDACTICĂ:
- identificarea/denumirea imaginilor, prin adăugarea de elemente caracteristice şi
formularea de propoziţii;
REGULA JOCULUI:
La semnalul sonor plicul porneşte in calatorie , de la un copil la altul . Calatoria lui se
opreste la urmatorul semnal sonor, iar copilul la care a ajuns plicul va scoate un jeton din el, îl va
observa/denumi şi va prezente câteva caracteristici specifice imaginii prin formulare de propoziţii
simple/dezvoltate.
Jocul va continua până când toţi copiii vor executa sarcina, în mod direct.
ELEMENTE DE JOC: surpriza, plicul calator, mânuirea materialului în joc, aplauzele,
mişcarea;
(DOS): „ Cosul toamnei” - mototolire, rupere, asamblare

ALA 2: „La cules” - joc de mişcare

SCOP: Dezvoltarea capacitatii de folosire a limbajului oral pe baza experientei cognitive, valorificand
cunostinte/priceperi si deprinderi in vederea exersarii unor competente
OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
ADE (DLC)
- să folosească limbajul oral în contexte variate, pe baza înţelegerii cerinţelor de joc/a
întrebărilor;
- să descrie imagini şi obiecte din mediul înconjurător, folosind un limbaj expresiv;
- să alcătuiască propoziţii simple/dezvoltate în urma identificării/analizării şi sintetizării
unor informaţii oferite de imaginile tematice.
- Să utilizeze vorbirea nuanţată, intonaţia specifică, în redarea unor scurte fragmente din
poezii, în urma corelării acestora cu imagini sugestive.
(DOS)
- să realizeze tema sugerată, folosind atât materiale din natură, cât şi sintetice;
- să lucreze independent, pe măsura posibilităţilor proprii pentru a realiza în mod original, o
temă;
- să realizeze lucrări practice, inspirate din natură sau potrivit imaginaţiei proprii,
valorificând deprinderile de lucru însuşite;
- să exprime trăirile proprii, acordul sau dezacordul în legătură cu activitatea unei
echipe/coleg.
(ALA 2)
- să execute acţiuni motrice, în corelaţie cu îndeplinirea unei sarcini;
- să manifeste în timpul activităţii atitudine cooperantă, spirit de echipă, de competiţie, fair-
play;
STRATEGII DIDACTICE:

Metode şi procedee: mâna oarbă, expunerea, observaţia, explicaţia, exerciţiul, jocul didactic, dialogul,
problematizarea, învăţarea prin cooperare, metoda „Turul Galeriei”,metoda
„Piramida”, Tehnica Blazonului.
Forme de organizare: frontal, pe grupuri, în perechi, individual.
Resurse materiale:
ADE: DLC: plicuri în culorile toamnei, imagini specifice temei (fructe, legume, flori),
poezii, ghicitori.
DOS: lipici, autocolant, hârtie creponată, coş de nuiele, legume, fructe, scobitori,
carioca, ciorapi etc.

DURATA : 2 ore

BIBLIOGRAFIE:
1. M.E.C. - Noul curriculum pentru învăţământul preşcolar aprobat O.M. nr.5233 din
01.09.2008;
2. L.Culea, A.Sesovici, F.Grama, M.Pletea, D.Ionescu, N.Anghel - „ Activitatea integrată din
grădiniţă”, 2008, Bucureşti, Editura Didactica Publishing House.
3. S. Breben, E.Gorgea, G. Riui, M.Fulga - „Metode interactive de grup”- Ghid metodic, 2007,
Craiova, Editura Arves.
4. F. Mitu, Ş. Antonovici - „Metodica activităţilor de educare a limbajului în învăţământul
preşcolar”, 2005, Bucureşti, Editura Hamanitas Educaţional.

SCENARIUL ZILEI
În grupă intră o educatoare ce aduce un săculeţ pe care „ l-a găsit „ la uşă. Se deschide
săculeţul surpriză şi se citeşte răvaşul.
„Dragi copii, eu ştiu că sunteţi cuminţi şi isteti. Vreau să-mi arătaţi astăzi tot ce ştiţi despre
mine. În săculeţ veţi găsi câteva plicuri colorate ce conţin surprize plăcute pentru voi. Doamna
educatoare vă va ajuta să aflaţi ce doresc eu de la voi, citind mesajele mele, pe rând.
Găsiţi împreună cu ea un nume potrivit pentru jocul vostru”.
Vă sărută cu drag, Toamna!
Se exersează aparatul fonoarticulator prin exerciţii joc, de respiraţie corectă şi emiterea de
onomatopee: bate vântul - vâjjj, vâjjj...; plouă - pic, pic, pic; e cald - ufff, ufff...; zboară rândunica -
fâll, fâll...; mirosim crizanteme - exerciţii de inspiraţie şi expiraţie.
Se prezintă primul element surpriză „Plicul Călător” din săculeţul Toamnei. Se denumeşte
jocul pe care - l vom desfăşura, se explica si se demonstrează - joc de probă.
Se desfăşoară jocul didactic „Plicul Călător” în următoarea manieră:
- la semnalul sonor plicul va merge din mână în mână, iar la un nou semnal se va opri;
- copilul la care a ajuns plicul, extrage o imagine şi spune tot ce ştie despre ea, formulând
propoziţii simple şi dezvoltate, adăugând caracteristici .
- complicarea jocului se face prin formularea corectă de propoziţii, dintr-un număr dat de
cuvinte, accentuând latura fonetico-analitico-sintetica.
După participarea activă a fiecărui copil la rezolvarea primei sarcini de joc, jocul continuă
cu scoaterea din săculeţul surpriză a altui „ plic călător”, ce conţine o imagine cu pasari, o imagine cu
legume, o imagine cu flori şi alta imagine cu fenomene ale naturii. Plicul îşi începe călătoria şi se
opreşte tot la semnalul educatoarei, copilul l-a care s-a oprit plicul, citeste imaginea şi rezolva
urmatoarea cerinţă a toamnei - ( recitarea unor poezii potrivite imaginii extrase). Pe tot parcursul
jocului copiii vor fi aplaudaţi de colegi.
ANEXA - joc didactic ANEXA - poezii
TRANZIŢIE: „Hora Crizantemelor” – dans popular ANEXA
În săculeţ copiii descoperă încă un „plic călător”, iar rugămintea Toamnei este ca ei să se
împartă din nou în trei grupuri şi să realizeze lucrări pentru expoziţia „Toamna în multe culori”,
utilizând materialele de pe măsuţe.
Copiii se grupează după ecusoanele din piept. Se intuiesc materialele de lucru. Se execută
câteva mişcări pentru încălzirea musculaturii fine a mâinilor dupa care se explică sarcinile de lucru
pentru fiecare grup in parte:
- un grup de copii realizează un colaj prin ruperea şi lipirea unor bucăţi de hârtie colorată
(fructe, copacul toamnei);
- al doilea grup execută un colaj prin mototolire şi lipire de hârtie creponată (crizanteme şi
legume); - folosind materiale realizate la sectorul artă
- ultimul grup realizează „Blazonul Toamnei” ( Tehnica Blazonului), confecţionând jucării
din fructe şi legume prin personalizarea acestora potrivit imaginatiei proprii.
Lucrările realizate de acest grup vor umple compartimentele blazonului stabilite anterior
de educatoare. Se supravegheaza cu atenţie munca fiecărui copil oferind sprijin diferenţiat.
Se apreciază activitatea copiilor şi se realizează evaluarea acesteia prin expoziţie tematică.
TRANZIŢIE - „Joacă, joacă, joacă fetiţă...” - joc muzical ANEXA
Se propune copiilor să caute un alt plic în săculeţul cu surpriză. De data aceasta toamna
le cere copiilor să se aşeze pe covor şi le dăruieşte câte o nucă pe care o analizează, verbalizând cele
observate. Se desfaşoară concursul „La cules”: împărţiţi în cele trei grupuri (dupa simbolurilor alese
de dimineaţă) copiii culeg nuci împrăştiate pe jos şi le aşează sub copacii pe care îi găsesc în drumul
lor.
Echipa care culege mai multe nuci, câştigă (se vor număra, se va compara, se va aprecia
cantitatea).
După finalizarea concursului un copil va verifica dacă săculeţul este gol. El scoate ultimul
plic pe care este marcat cu semnul „?”- semnul curiozitatii. Cu ajutorul educatoarei vor descoperi că
acel semn, simbolozează dezlegarea unor ghicitori - ANEXA
Răspunsurile ghicitorilor vor forma „Piramida Toamnei” prin aşezarea imaginilor
potrivite. - evaluarea zilei „ Metoda Piramidei”.
Toamna
flori
fenomene
fructe
legume

RUTINA:

S-ar putea să vă placă și