Sunteți pe pagina 1din 15

PROIECT DE ACTIVITATE

INTEGRATĂ

,,Culoare şi prietenie”

Profesor pentru învățământ preșcolar

Bordea D. (Sîrbu) Carmen-Veronica

PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATĂ


GRUPA: Mare a ,,Buburuzelor”

NIVELUL : II

TEMA ANUALĂ: Ce şi cum vreau să fiu ?

TEMA PROIECTULUI: Arte şi artişti

TEMA SĂPTĂMÂNII: « Curcubeul culorilor »

TEMA ZILEI: ,,Culoare şi prietenie ”

DURATA: O ZI

TIPUL DE ACTIVITATE: Mixtă

FORMA DE REALIZARE: Activitate integratӑ : ADP+ALA1+ADE(DLC+DEC)+ALA2

SCOPUL ACTIVITĂŢII:

Dezvoltarea capacității de a audia un text literar și de a înțelege și transmite intenții,


gânduri și semnificații;
Stimularea expresivităţii și creativităţii limbajului oral şi plastic, prin aplicarea în situaţii
noi a unor tehnici de lucru învăţate;

OBIECTIVE DE REFERINȚǍ:

OR1: Să recepteze un text care i se citeşte ori i se povesteşte, înţelegând în mod intuitive
caracteristicile expresive şi estetice ale acestuia;
OR2: Sǎ obţină efecte plastice, forme spontane şi elaborate prin tehnici specifice picturii;

OR4: Sǎ trǎiascǎ în relațiile cu cei din jur stǎri afective pozitive, sǎ manifeste prietenie,
toleranțǎ, armonie.

OBIECTIVE OPERAȚIONALE:
O1 - Să urmărească momentele desfăşurării acţiunilor din poveste, concomitent cu manipularea
culorilor pe „tricoul povestitor”;
O2- Să dramatizeze întâmplări semnificative din poveste;
O3 -Sӑ aplice cu ajutorul bucăţilor de burete culori pe materialul textil;
O4- Să realizeze experimentule propuse cooperând cu colegii de echipă.
O5-Să participe la jocurile propuse, manifestând toleranţă şi prietenie;

Jocuri și activități liber-alese (la sosirea copiilor în grădiniță):

Artă: “Curcubeul”-modelaj
Joc de rol: ,,Rainbow dash” –dramatizare scene din desenele animat cu ajutorul
jucăriilor ponei

ELEMENTE COMPONENTE ALE ACTIVITĂṬII INTEGRATE

1. Activitӑṭi de dezvoltare personala (ADP)

Ȋntȃlnirea de dimineaṭӑ cu tema: ,,Bună dimineața, culori ale curcubeului!”


Salutul, prezenṭa, calendarul naturii, noutatea zilei, activitatea de grup.
Tranziții: ,,Mândru curcubeu!“-joc cu text și cânt
,,Culorile se ceartă”-cântec
„Culori vorbăreţe”-joc

2. Jocuri ṣi activitӑṭi liber alese


Artǎ: ,,Curcubeul meu ”
Mijloc de realizare: pictură pe material textil
Sarcina didacticǎ: -copiii se vor grupa în perechi şi îşi vor picta unul celuilalt tricoul, în culorile
curcubeului, folosind acuarele speciale şi bucăţi de burete;
Ştiinţă: ,,Culorile curcubeului”
Mijloc de realizare: experiment
Sarcina didacticǎ: -copiii realiza un experiment prin care la final vor observa fuziunea culorilor
ce vor căpăta aspectul unui curcubeu. Vor avea nevoie de 7 pahare transparente, de apă, de
cerneală în cele 3 culori primare şi de serveţele.
Vor trebui să adauge apă in paharele 1, 3, 5 şi 7, apoi cerneală roşie în paharele 1 şi 7, cerneală
galbenă în paharul 3 şi cerneală albastră în paharul 5.
Cele 7 pahare vor fi unite prin nişte serveţele îndoite.
Cât timp vor aştepta efectul experimentului, copiii vor rosti replici din poveste, căutând
argumente pentru care o anume culoare estefrumoasă şi importantă.

Joc de rol: „Tort curcubeu”


Mijloc de realizare: bucătărit
Sarcina didacticǎ: copiii vor da culoare cremelor pentru prăjituri prin adăugarea unor coloranţi
naturali în acestea (roşu-zmeură, oranj-morcov, galben-portocală,verde-spanac, albastru-afine,
indigo/violet-mure), pe care le vor întinde pe suprafaţa blatului de tort, astfel încât, la final,când
va fi tăiat, feliile vor avea cromatica curcubeului;

Bibliotecă: ,,Povestea curcubeului” (centru de refugiu)


Mijloc de realizare: repovestire/dramatizare
Sarcina didacticǎ: -copiii se vor aşeza în cortul culorilor şi vor reconstitui scene din poveste,
utilizând materialele puse la dispoziţie: cartea curcubeului, mănuşi colorate, silute, umbrelă-
curcubeu, fâşii colorate de material textil;

3. Activitǎți pe domenii experiențiale (ADE) DLC +DEC

« Povestea curcubeului »
Domeniul Limbă și comunicare: povestirea educatoarei (metoda ,,Tricoul
povestitor).
Domeniul Estetic şi creativ: pictură pe material textil

4. Jocuri și activitǎți liber-alese (recreative)

„Culori norocoase”
*Jocul se va realiza out-door sau in-door, în funcţie de condiţiile meteo

Descrierea jocului: Se vor selecta câte 6 copiii ce se vor aşeza în dreptul unui covor, în culorile
curcubeului. Pe rând, copiii spectatori vor rostogoli un cub, cu suprafeţele colorate diferit, iar
când cubul va indica o anume culoare, copilul din drepul aceleia va înainta pe covor, făcând un
pas de uriaş. La final se va desemna culoarea norocoasă.
Jocul se va repeta de 3-4 ori, astfel încât fiecare copil să aibă şansa să participe o dată.

Petrecerea curcubeului

Descrierea activităţii: Copiii vor dansa pe melodia „Mândru curcubeu” iar la auzul tunetului
(precum în poveste), se vor îmbrăţişa, maifestându-si prietenia faţă de colegi.
Jocul se va repeta de 2-3 ori după care se va servi tortul gustos preparat de cei mici şi se vor
împărtăşi idei despre minunata zi.

STRATEGII DIDACTICE:

a) Metode si procedee: conversația, metoda povestirii prin tehnica ,,Tricoului povestitor”,


explicația, demonstrația, experimentul, jocul de rol, exerciţiul, munca în perechi, analiza
produselor .

b) Mijloace și materiale didactice: calendarul naturii, tricoul povestitor, decorul special (cort
curcubeu), acuarele pentru material textil, bucăţi de burete pentru pictat, tricouri albe, pahare,
cerneală în culorile primare, apă, şerveţele, blat pentru tort, cremă pentru tort, coloranţi naturali
(fructe/legume pasate), tabletă, şorţuri, bonete, marionete, umbrelă, mănuşi colorate, carte
curcubeu;
c) Forme de organizare: frontal, pe grupuri mici, în perechi, individual.

d)Evaluare: continuă (prin observarea comportamentului, analiza răspunsurilor și a produselor


activității), finală (aprecieri verbale, recompense).
BIBLIOGRAFIE

-Culea, Laurenţia, Sesovici, Angela, Grama, Filofteia, „Activitatea integrată din grădiniţe: ghid
metodic”, D.P.H., Bucureşti, 2008;

-Preda V (coord.), – “Metoda proiectelor la vârstele timpurii”, Editura miniped, Bucureşti,


2002;

-Curriculum pentru învăţământul preşcolar(3-5/7ani).


SCENARIUL ZILEI
Activitatea debutează cu Ȋntâlnirea de dimineaţă.
Salutul: ,,Bună dimineața, culori ale curcubeului!”
Copiii răspund salutului educatoarei, se salută reciproc şi transmit un gând pentru colegul
salutat.
Prezența- vor fi numiți copiii absenți apoi se va completa Calendarul naturii,
stabilindu-se anotimpul, ziua, data, luna, anul şi vremea.
Va urma momentul de înviorare pe melodia ,,Culorile se ceartă!”.
Noutatea zilei va coincide cu momentul de captare a atenţiei. Se va trage cortina din
clasa noastră şi se va observa decorul deosebit, un cort suspendat, în culorile curcubelui. Copiii
vor fi invitaţi să păşească acolo făcându-se comozi după care se va desfăşura activitatea de
grup, când voi expune conţinutul pentru “Povestea curcubeului” prin tehnica “tricoului
povestitor”, folosind inflexiunile vocii, mimica și gestica corespunzătoare dar şi demonstrând
ordinea întâmplării evenimentelor prin pictarea pe propriul tricou, în timpul povestirii.
Preșcolarii vor asculta povestea, apoi vor fixa scenele importante din aceasta. Se va sublinia
ordinea întâmplării evenimentelor (a culorilor din curcubeu) şi se vor rosti replici reprezentative
ce vor scoate în evidentă ideea de toleranţă şi prietenie.
Educatoarea, îşi va aşeza un brâu ce va fi decorat cu panglici în culorile curcubeului iar
cei mici se vor prinde de culoarea preferata dansând preţ de 3 minute pe melodia “Mândru
curcubeu”, realizându-se astfel tranziţia către centrele de lucru.
Li se va prezenta copiilor oferta de lucru la centrele de activitate, mai apoi, fiecare fiind
liber să aleagă unde anume să lucreze pe parcursul zilei.
Astfel:
La centrul de lucru Artǎ, copiii se vor grupa în perechi (alegându-si un prieten) şi îşi vor
picta unul celuilalt tricoul, în culorile curcubeului, într-un mod cât mai creativ, folosind acuarele
speciale şi bucăţi de burete, dar şi alte ustensile la alegere;
Tricourile vor fi purtate de cei mici pe tot parcursul zilei;
La centrul de lucru Ştiinţă, copiii realiza un experiment prin care la final vor observa
fuziunea culorilor ce vor căpăta aspectul unui curcubeu. Vor avea nevoie de 7 pahare
transparente, de apă, de cerneală în cele 3 culori primare şi de serveţele.
Vor trebui să adauge apă în paharele 1, 3, 5 şi 7, apoi cerneală roşie în paharele 1 şi 7, cerneală
galbenă în paharul 3 şi cerneală albastră în paharul 5.
Cele 7 pahare vor fi unite prin nişte serveţele îndoite.
Paşii de lucru vor fi ilustraţi într-un afiş demonstrativ.
Cât timp vor aştepta efectul experimentului, copiii vor rosti replici din poveste, căutând
argumente pentru care o anume culoare este frumoasă şi importantă.
La centrul de lucru Joc de rol, copiii vor da culoare cremelor pentru prăjituri prin
adăugarea unor coloranţi naturali în acestea (roşu-zmeură, oranj-morcov, galben-portocală,verde-
spanac, albastru-afine, indigo/violet-mure), pe care le vor întinde pe suprafaţa blatului de tort,
astfel încât, la final, când va fi tăiat, feliile vor avea cromatica curcubeului;
Li se va arăta copiilor modul în care au fost obţinuţi coloranţii naturali, prin prezentarea
unui scurt fimuleţ pe tabletă, în care vor rula imagini ce demonstrează cum anume au fost
blenduite fructele/legumele, reieşind astfel culoarea proeminentă.
Va fi pregătit şi un centru de refugiu, Bibliotecă, pentru copiii ce vor termina mai repede
sarcinile de lucru. Cei mici se vor aşeza în cortul culorilor şi vor reconstitui scene din poveste,
utilizând materialele puse la dispoziţie: cartea curcubeului, mănuşi colorate, siluete, umbrelă-
curcubeu, fâşii colorate de material textil, fixând astfel conţinutul poveştii.
La finalul zilei, copiii vor fi ivitaţi să ia parte la jocurile și activitǎți liber-alese
(recreative), prin participarea în cadrul jocului „Culori norocoase” , ce se va desfăşura out-door
sau in-door, în funcţie de condiţiile meteo, după următoarea structură: se vor selecta câte 6 copiii
ce se vor aşeza în dreptul unui covor, în culorile curcubeului. Pe rând, copiii spectatori vor
rostogoli un cub, cu suprafeţele colorate diferit, iar când cubul va indica o anume culoare, copilul
din drepul aceleia va înainta pe covor, făcând un pas de uriaş şi spunând o replică inventată, din
poveste. La final se va desemna culoarea norocoasă. Jocul se va repeta de 3-4 ori, astfel încât
fiecare copil să aibă şansa să participe o dată.
Apoi copiii vor fi invitaţi la “Petrecerea curcubeului” unde vor dansa pe melodia „Mândru
curcubeu” iar la auzul tunetului (precum în poveste), se vor îmbrăţişa, bucurându-se de
frumoasele lucruri realizate împreună şi maifestându-si prietenia faţă de colegi. Jocul se va
repeta de 2-3 ori după care se va servi tortul gustos preparat de cei mici şi se vor împărtăşi idei
despre minunata zi.
Demersul didactic
Strategia didactică

Metode Forme de
Nr. Evenimente Conținut științific Mijloace de
şi organizare
crt. Didactice Învăţământ
procedee /evaluare

Pregătirea climatului psiho-afectiv


necesar desfăşurării activităţii.
1. Moment
Se vor invita copiii în sala de grupă
organizatoric
interpretând cântecul ,,Culorile se
ceartă”. Activitatea va debuta cu
Conversația
Ȋntâlnirea de dimineaţă, când va avea
loc salutul dintre educatoare şi copii: Calendarul Frontal
,,Bună dimineața, culori ale naturii
Continuă
curcubeului!”

Vor fi numiți copiii absenți, apoi se va


completa Calendarul naturii. Va urma
momentul de înviorare pe melodia
,,Luați seama bine!”.

Se va trage cortina din clasa noastră şi Cort


Captarea se va observa decorul deosebit, un cort suspendat,
2.
atenţiei suspendat, decorat în culorile Conversația în culorile
curcubelui. Copiii vor fi invitaţi să curcubeului Frontal
păşească acolo făcându-se comozi, apoi Continuă
se va purta o scurtă conversaţie
pregătitoare pentru activitate.
Anunţarea Se vor observa multitudinea de culori Conversaţia
şi se vor căuta explicaţii pentru care atât Frontal
3. temei şi a Brainstormi
copiii cât şi educatoarea poartă tricouri
ng
obiectivelor albe apoi li se specifică faptul că în
această zi se vor desluşi tainele
curcubeului prin jocuri şi experimente,
Explicaţia
dând frâu liber imaginaţiei şi prieteniei. Continuă

Se va expune conţinutul pentru


“Povestea culorilor”, (anexa 1) într-un
5. Dirijarea Explicația Tricoul
mod cât mai expresiv, folosindu-se
povestitor
învăţării mimica şi gestica corespunzătoare şi Tehnica Frontal
mai ales, tehnica tricoului povestitor, tricoului
astfel încât educatoarea va picta pe povestitor
propriul tricou, un curcubeu, în timp ce
povesteşte, captând interesul copiilor Acuarele
dar şi demonstrând totodată tehnica de Demonstra- pentru
lucru. ţia material
Apoi, îşi ataşează un brâu cu panglici textil Continuă
lungi, multicolore şi invită pe fiecare
copil să se prindă de culoarea preferată
propunându-le un joc rapid de atenţie şi Brâu cu
Exerciţiul
limbaj, numit „Culori vorbăreţe”. Când panglici
aud rostit numele culorii de care sunt multicolore
prinşi, cei mici trebuie să numească
rapid câteva lucruri/obiecte ce au acea
culoare, transpunându-se în pielea unui Joc- Continuă
personaj (a unei culori din poveste) dramatizare

rostindu-se replici reprezentative ce vor


scoate în evidentă ideea de toleranţă şi Verificarea
prietenie, astfel fixându-se conţinutul Explicația gradului de
poveştii dar şi stimulând copiii în realizare a
creativitatea limbajului oral. cerinţei
Prin tranziţia „Mândru curcubeu” se va
merge către centrele de activitate,
prezentându-se oferta de lucru,
demonstrându-se acolo unde este cazul
şi oferindu-se explicaţiile necesare.
Astfel:
La centrul de lucru Artǎ, copiii se vor
Conversaţia În perechi
grupa în perechi (alegându-si un prieten)
şi îşi vor picta unul celuilalt tricoul, în Exerciţiul Tricouri
culorile curcubeului, într-un mod cât albe
Lucru în
mai creativ, folosind acuarele speciale
perechi Acuarele
şi bucăţi de burete, dar şi alte ustensile
pentru
la alegere;
material
Tricourile vor fi purtate de cei mici pe
Explicația textil
tot parcursul zilei;
La centrul de lucru Ştiinţă, Bureţi
copiii realiza un experiment prin care la
Experiment Pensule
final vor observa fuziunea culorilor ce
ul
vor căpăta aspectul unui curcubeu. Vor Pahare

avea nevoie de 7 pahare transparente, de Conversaţia

apă, de cerneală în cele 3 culori primare Explicaţia


şi de serveţele. Cerneală

Vor trebui să adauge apă în paharele 1,


3, 5 şi 7, apoi cerneală roşie în paharele Exerciţiul
1 şi 7, cerneală galbenă în paharul 3 şi Şerveţele

cerneală albastră în paharul 5.


Cele 7 pahare vor fi unite prin nişte Experiment
serveţele îndoite. ul
Paşii de lucru vor fi ilustraţi într-un afiş Verificarea
demonstrativ. gradului de
Cât timp vor aştepta efectul realizare a
experimentului, copiii vor rosti replici cerinței
din poveste, căutând argumente pentru
care o anume culoare este frumoasă şi
importantă. Demonstraţi
La centrul de lucru Joc de rol, a
Blaturi
copiii vor da culoare cremelor pentru
pentru tort
prăjituri prin adăugarea unor coloranţi
naturali în acestea (roşu-zmeură, oranj- Creme
morcov, galben-portocală,verde-spanac,
Conversaţia Coloranţi
albastru-afine, indigo/violet-mure), pe
naturali
care le vor întinde pe suprafaţa blatului Demonstraţi Verificarea
de tort, astfel încât, la final, când va fi a Ustensile de gradului de
tăiat, feliile vor avea cromatica bucătărit realizare a
Exerciţiul
curcubeului; cerinţei
Şorţuri
Li se va arăta copiilor modul în
care au fost obţinuţi coloranţii naturali, Bonete Pe grupuri
prin prezentarea unui scurt fimuleţ pe
tabletă, în care vor rula imagini ce
demonstrează cum anume au fost
blenduite fructele/legumele, reieşind
Cartea
astfel culoarea proeminentă.
curcubeului
Va fi pregătit şi un centru de Dramatizare
refugiu, Bibliotecă, pentru copiii ce vor Mănuşi Verificarea
a
termina mai repede sarcinile de lucru. colorate, gradului de
Cei mici se vor aşeza în cortul culorilor Siluete, realizare a
şi vor reconstitui scene din poveste, umbrelă- cerinţei
utilizând materialele puse la dispoziţie: curcubeu,
cartea curcubeului, mănuşi colorate, Fâşii
siluete, umbrelă-curcubeu, fâşii colorate colorate de
de material textil, fixând astfel material
conţinutul poveştii. textil,
6. Evaluarea Copiii vor merge în curtea grădiniţei, se Tricourile Analiza
vor aşeza în semicerc, pe iarbă îşi vor povestitoare produselor
activităţii Conversaţia
admira tricourile pictate şi vor fi invitaţi obţinute de activităţii
şi să participe la jocul „Culori norocoase”. cei mici,
asigurarea Se vor selecta câte 6 copiii ce se vor Frontal
feed-back- aşeza în dreptul unei culori. Pe rând,
ului copiii spectatori vor rostogoli un cub, cu Covor
suprafeţele colorate diferit, iar când multicolor, Continuă
Joc
cubul va indica o anume culoare, copilul
din drepul aceleia va înainta pe covor, Aprecieri
făcând un pas de uriaş şi spunând o Cub verbale
replică din poveste, sau o replică ce i-ar
fi plăcut să o audă în poveste. Copilul
care va ajunge la capătul covorului va fi Medalii
desemnat „culoare norocoasă”!

7. În încheiere, copiii se vor bucura de Frontal


„Petrecerea curcubeului”, savurând
Încheierea Recompen- Aprecieri
gustosul tort, admirându-si frumoasele
se
activităţii tricouri, dansând şi îmbrăţişându-se verbale
precumculorile din poveste, manifestând
prietenie şi toleranţă.

Anexa 1
Povestea curcubeului

Cu mult timp in urma, la inceputul timpurilor, culorile lumii s-au certat. Fiecare dintre
ele pretindea ca era cea mai buna, cea mai frumoasa, cea mai importanta, cea mai folositoare,
cea mai iubita.
Verdele spuse: "Uitati-va la iarba, frunze si copaci. In mod evident vedeti si voi ca sunt cea mai
importanta culoare. Sunt culoarea vietii si a sperantei. Uitati-va in jur si o sa vedeti ca sunt
peste tot".
Albastrul l-a intrerupt si exclama: "Ganditi-va la cer si la mare. Apa sta la baza vietii si fara
mine nu ar exista cerul albastru. Fara mine nu ar exista nimic!"
Galbenul rase: "Eu sunt luminos si cald, iar tu esti atat de serios. De fiecare data cand te uiti la
o narcisa galbena sau la o floarea-soarelui zambesti. Soarele, luna si stelele sunt galbene,
frumusetea mea este atat de evidenta incat oricine ma vede ramane uimit."
Portocaliul incepu sa se laude: " Eu sunt culoarea mancarurilor sanatoase ce dau putere.
Morcovul, portocala si dovleacul au multe vitamine. Si atunci cand portocaliul umple cerul, la
rasarit sau la apus, frumusetea mea este atat de evidenta incat toti cei ce ma vad se opresc sa
ma priveasca cu admiratie si uimire."
Ei bine, rosul incepu sa strige: "Eu sunt conducatorul intregii vieti. Sangele este rosu si sangele
inseamna viata. Eu sunt culoarea pasiunii si a iubirii."
Violetul se ridica in picioare si era foarte inalt. El vorbi dand foarte multa importanta spuselor
sale: "Eu sunt culoarea imperiala si a regilor. Oamenii puternici intotdeauna m-au ales pe mine
deoarece eu sunt culoarea puterii si a intelepciunii."
La sfarsit, cu o voce joasa si timida, Indigoul spuse: "Cu greu ma observati, insa desi sunt tacut,
fara mine nu ati fi nimic. Aveti nevoie de mine pentru echilibru si contrast si pentru liniste
interioara."
Cearta a continuat, fiecare culoare in parte laudandu-se şi ridicandu-se in slavi . Fiecare in
considera ca este perfectiunea intruchipata.
În timp ce se certau din ce in ce mai tare, un fulger puternic lumina cerul. Incepu sa tune si sa
ploua cu galeata. Culorile tremurara de frica si se stransera in brate pentru a se linisti si
proteja una pe alta.
Apoi ploaia incepu sa vorbeasca: "Voi, culorilor, sunteti atat de nesabuite. Va certati care este
cea mai buna, fiecare incercand sa fie deasupra celorlate. Nu intelegeti ca fiecare in parte ati
fost facute cu un scop special, fiecare este unica si diferita? Luati-va de maini si urmati-ma!”

Facand ce le spuse ploaia, culorile se apropiara si se luara de maini. “De acum incolo”, zise
ploaia, “cand ploua, fiecare dintre voi se va intinde de-a lungul cerului intr-un superb semicerc
colorat. Curcubeul va fi un semn al pacii si al sperantei.”
Astfel, oameni buni, de fiecare data cand ploaia curata pamantul, cautati un curcubeu pe
intinsul cerului. Cand apare, tineti minte ca fiecare dintre voi este special. Lasati culorile
curcubeului sa va reaminteasca sa va apreciati pe voi insiva si pe cei din jur.

Sursa:
https://www.copilul.ro/povesti/curiozitati/Povestea-curcubeului-190.html

S-ar putea să vă placă și