Sunteți pe pagina 1din 15

PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATĂ

DATA: 31.03.2021
NIVELUL/ GRUPA: Mare B “Piticii”
UNITATEA DE ÎNVĂȚĂMÂNT: Grădinița cu Program Prelungit. “Betel”, Oradea
EDUCATOARE: Ștefan Andreea Dalia
TEMA ANUALĂ DE STUDIU: “Când, cum și de ce se întâmplă?”
TEMA PROIECTULUI: Parfum de primăvară
TEMA SĂPTĂMÂNALĂ: „În lumea insectelor”
TEMA ACTIVITĂȚII: „Albinuța Maya și prietenii ei”
CATEGORII DE ACTIVITĂȚI DE ÎNVĂȚARE: ADP+ ALA1+ ADE (DȘ+ DOS)+
ALA2
TIPUL ACTIVITĂȚII: consolidare și verificare de cunoștințe, priceperi și deprinderi
MIJLOC DE REALIZARE: joc didactic matematic, confecționare, joc de mișcare
FORMA DE ORGANIZARE: frontal, pe grupuri, individual
LOCUL DE DESFĂȘURARE: sala de grupă
DURATA: 1 zi.
DIMENSIUNI ALE DEZVOLTĂRII:

 Conduită senzorio-motorie pentru coordonarea mișcării;


 Interacțiuni cu adulții și cu copiii de vârste apropiate;
 Comportamente prosociale, de acceptare și de respectare a diversității;
 Curiozitate, interes și inițiativă în învățare;
 Finalizarea sarcinilor și a acțiunilor (persistență în activități);
 Activare și manifestare a potențialului creative;
 Premise ale citirii și scrierii, în context de comunicare cunoscute;
 Relații, operații și deducții logice în mediul apropiat;
 Cunoștințe și deprinderi elementare matematice pentru rezolvarea de probleme și
cunoașterea de mediu apropiat;
 Caracteristici structurale și funcționale ale lumii înconjurătoare.

COMPORTAMENTE VIZATE:
 Participă la activităţi fizice variate, adecvate nivelului lui de dezvoltare;
 Utilizează mâinile şi degetele pentru realizarea de activităţi variate;
 Recunoaște și exprimă emoții de bază, produse de piese muzicale, texte literare,
obiecte de artă etc.
 Realizează sarcinile de lucru cu consecvenţă;
 Manifestă creativitate în activități diverse;
 Exersează, cu sprijin, ascultarea activă a unui mesaj, în vederea înţelegerii şi receptării
lui (comunicare receptivă);
 Demonstrează familiarizarea cu conceptul de număr şi cu numeraţia.
6

SCOP: dezvoltarea spiritului de observație în ce privește caracteristicile structurale și


funcționale ale lumii înconjurătoare, dezvoltarea gândirii logico-matematice și a motricităţii
fine prin antrenarea curiozității și interesului.

SARCINA DIDACTICĂ: - sarcina jocului „Al câtelea fluturaș a zburat din șir?” va fi numărarea
corectă în intervalul 1-10, ordonarea crescătoare a jetoanelor, denumirea corectă a numeralului
ordinal, compararea mulțimilor precum și identificarea vecinilor numerelor care indică fructele căzute
de pe crenguță.

REGULILE JOCULUI: - la semnalul educatoarei copiii închid ochii, apoi îi deschid sesizezază
„schimbarea” şi răspund folosind numeralul ordinal; aceștia își vor aștepta rândul în liniște, își vor
ajuta colegii dacă răspunsul acestora este incomplet, vor aplauda răspunsurile corecte.

ELEMENTELE DE JOC: - surpriza, fluturașii, jetoane cu cifre, mișcarea, aplauze, recompense.

OBIECTIVE OPERAȚIONALE:

O1- să demonstreze înțelegerea mesajului unui text;


O2- să recunoască insectele;
O3- să traseze în spațiul dat semnele grafice;
O4- să reconstituie insectele cu ajutorul pieselor puzzle;
O5- să numere în limitele 1-10;
O6- să raporteze cantitatea de fluturi la cifra indicată pe jeton;
O7-să ordoneze crescător/descrescător gâzele;
O8-să identifice lipsa unui fluture din șirul dat, denumindu-l cu ajutorul numeralului
ordinal;
O9- să decupeze părțile componente ale buburuzei;
O10- să lipească materialele conform indicațiilor;
O11- să asambleze buburuza ca un tot unitar;
O12- să formeze perechi de flori, iar la semnalul dat, copiii-fluturi să alerge la floarea
dorită;
O13-să respecte regulile jocului de mișcare.

ELEMENTELE COMPONENTE ALE ACTITĂȚII INTEGRATE:

-ADP: Întâlnirea de dimineață -”Scrisoare de la Zâna Primăvara”

-ALA: Științe- INSECTELE- fișă de lucru (recunoașterea insectelor +colorare)


Bibliotecă- URMA LĂSATĂ DE INSECTE-elemente grafice

Joc de masă-ALBINĂ, FLUTURE, BUBURUZĂ –puzzle-

-ADE: „Maya și prietenii ei”( DȘ2-joc didactic)

„Buburuza Maya” (DOS1-confecționare)

-ALA: „Fluturii la flori”-joc de mișcare

STRATEGII DIDACTICE

a. Metode și procedee: conversația, explicația, demonstrația, exercițiul, expunerea,


observația, turul galeriei, problematizarea, jocul
b. Metode de evaluare: observarea comportamentului verbal și non-verbal, aprecieri
individuale și frontale, analiza produselor activității, încurajări, aprecieri verbale.
c. Mijloace didactice: decorul, scrisoarea, grafisme, fișe de lucru cu insectele, creioane
grafice și colorate, puzzle-uri; jetoane cu fluturi numerotați; cartonașe cu mulțimi de
elemente, tabla magnetică+marker, ghicitori, lipici, foarfece; hârtie colorate,
stimulente;

MATERIAL BIBLIOGRAFIC:
***M.E.N.-Curriculum pentru educație timpurie OMEN 4694/02.02.2019
***Revista învățământul preșcolar și primare 1-2/ 2014, Editura Arlequin, București,
2014.
***Revista învățământul preșcolar și primare 3-4/ 2017, Editura Arlequin, București,
2017.
Suport pentru explicitare și înțelegere curriculum pentru educație timpurie, 2019
Repere fundamentale în învățarea și dezvoltarea timpurie a copilului de la naștere la 7
ani.

SCENARIUL ZILEI
Activitatea desfășurată este o activitate integrată de o zi (activitate integrată de tip
(ADP+ALA1+ADE (DȘ+DOS)+ ALA2), având ca temă centrală insectele care sunt atât de
iubite si de indrăgite de copiii.
Asigur condiţiile optime pentru desfăşurarea
activităţilor. Mesele sunt dispuse în trei grupuri a câte trei, iar scăunelele în semicerc.
„Dimineaţa a sosit
Toţi copiii au venit
În semicerc să ne-adunăm,
Pe scăunele să ne-aşezăm!”
Copiii se așează pe scăunele în semicerc.

Realizez întâlnirea de dimineaţă.


Adresez salutul:
„Începem o nouă zi
Bună dimineaţa, dragi copii!”
Voi îndemna copiii să se salute între ei respectând măsurile de distanțare.

Prezenţa:
„Ce frumos ne-am salutat
O zi bună ne-am urat!
Cercul mare îl formăm
Pe scăunele ne aşezăm
Să vedem cine-i prezent
Să aflăm cine-i absent!”
Fiecare copil prezent își va așeza frunza cu fotografia sa, în pomul toamnei. Vom numi
fluturașii care lipsesc azi, de la grădiniță.

Calendarul naturii:
„A-nceput o nouă zi
Cum e vremea azi, copii?”
Se completează calendarul naturii şi se discută despre anotimpul toamna şi despre vremea
de afară.

Împărtăşirea cu ceilalţi:
„Multe lucruri vom afla
De vorbă dacă vom sta!
Să vedem ce-aţi mai făcut
Si câte s-au petrecut
Fiecare să ne spună
Dacă are o zi bună.”
Copiii îşi vor exprima liber părerile, îşi vor împărtăşi experienţele și vor schimba impresii.
Captarea atenției se va face la Noutatea zilei prin intermediul sosirii albinuței Maya
care aduce pentru grupa mare B o scrisoare de la Zâna Primăverii. Vezi anexa 1
În cadrul reactualizării cunoștințelor se va face intuirea materialului; explicarea modului de
lucru.
Copiii vor descoperi rând pe rând „surprizele” de sub fiecare grup de măsuţe. Sarcinile de
rezolvat de la fiecare arie de stimulare, se vor afla prin intuirea lor:

-Ce aveți pe măsuță?

1. La centrul știință aveți pe măsuță fișe individuale, iar sarcina este aceea de a insectele și
de a le colora.
2. La centrul bibliotecă aveți fișe cu grafisme și veti avea de realizat zborul
fluturelui/albinuței sau dâra lăsată de melc.
3. La centrul joc de masă există puzzle-uri cu diverse gâze.

Realizarea activităților pe arii de stimulare


Copiii aleg centrul preferat și se așează la măsuțe.
„Dar să-ncepem lucrul/Şi s-avem mult spor/
Azi lucrează fiecare/Cu ce are la sector.”
Exerciţiu de încălzire al muşchilor mici ai mâinii: Mişcăm degeţelele.”
„Mişcăm degeţelele, batem bine palmele,
Învartim moriştile, Zboară păsărelele
Şi se face linişte.”
Copiii execută sarcinile de la sectoarele de activitate. Voi trece pe la fiecare sector şi îi
voi îndruma, ajutându-i dacă este cazul. De asemenea voi urmări relaţiile dintre copii în
timpul jocului.
La sectorul Științe - urmăresc dacă copiii colorează corespunzător insectele.
La sectorul Bibliotecă - urmăresc realizarea corectă a grafismelor.
La sectorul Joc de masă- urmăresc îmbinarea armonioasă a pieselor de puzzle;
Evaluarea lucrărilor pe sectoare
Cu cinci minute înainte de terminarea activităţii le voi spune copiilor să se pregătească să
termine ceea ce lucrează. Vom face un tur al sectoarelor pentru a aprecia lucrările colegilor.
Copiii, ajutați de educatoare îți vor așeza lucrările la panoul „Din munca noastră”.
„Zâna Primăvara s-a înveselit văzând câți copii harnici sunt în grupa mare, este foarte
încântată de voi, şi vă invită să savurați câțiva struguri aduși de aceasta, tocmai din gradina ei.
Copiii vor ieși din sala de gupă pe versurile poeziei „Înfloresc grădinile”
Tranziție:
Înfloresc grădinile,
Ceru-i ca oglinda,
Prin livezi albinele
Şi-au pornit colinda.
Cântă ciocârliile
Imn de veselie,
Fluturii cu miile
Joacă pe câmpie.
Joacă fete şi băieţi
Hora-n bătătură.
Ah! De ce n-am zece vieţi,
Să te cânt Natură!

În timp ce copiii ies din sala de grupă, grupez măsuţele în spate. Amplasez scăunelele în
careu. În față, pe o măsuță așez jetoane cu cifre, tabla magnetică unde voi așeza cartonașe
cu diverse elemente, buline autoadezive și un scăunel.

Voi anunța tema și obiectivele prin intermediul unui dialog: „Astăzi ne vom juca un joc
intitulat ”Maya și prietenii ei”, iar la final vom confecționa niște prieteni noi pentru Maya.
Ce spuneți, copii? Ca să ducem la bun sfârșit această activitate va trebui sa fim spontani și
destul de curioși față de mediul înconjurător. Pentru fiecare răspuns corect veți fi felicitați.
Propun să ne apucăm de treabă, și să rezolvăm misterul care stă ascuns în rândurile acestei
scrisori.”

Copiii, încântați de idee vor executa tranziția „Bat din palme”, iar apoi se vor îndrepta spre
centre în funcție de viețuitoarea de pe ecuson, pentru a descoperi ce vor lucra. (Desfășurarea
activității)

Vom intui împreună materialele de la fiecare centru:

-Ce aveți pe măsuță?

1. La centrul știință aveți pe măsuță fișe individuale, iar sarcina este aceea de a insectele și
de a le colora.
2. La centrul bibliotecă aveți fișe cu grafisme și veti avea de realizat zborul
fluturelui/albinuței sau dâra lăsată de melc.
3. La centrul joc de masă există puzzle-uri cu diverse gâze.

Voi explica copiilor de la fiecare centru ce au de făcut.


După efectuarea exerciților pentru încălzirea mușchilor mâinii, copiii vor trece la
realizarea temelor. Voi avea grijă să trec pe la fiecare centru oferind sugestii și ajutor acolo
unde este nevoie.
Ne vom deplasa împreună pe la toate sectoarele. Voi analiza întâi câteva lucrări care
au respectat criteriile cerute. După care numesc trei copii care să aleagă și să analizeze alte
lucrări, care consideră că respectă aceste criterii.
În final voi face aprecieri asupra lucrărilor tuturor. Se trece la urmatoarea activitate
prin tranziția „Zum, zum, zum”.
Albinuța a mai lăsat în clasă un borcan cu miere. În acest borcan se află câteva
bilețele misterioase, iar prietenii ei, copiii, o vor ajuta la dezlegarea scrierilor din ele, precum
și rezolvarea cerințelor. Este vorba despre un joc! („Albinuța Maya și prietenii ei”). Voi fixa
titlul împreună cu aceștia.
Dintre copiii așezați în semicerc, voi alege un copil pe care îl voi ruga să îmi
înmâneze sarcinile aflate în borcanul cu miere. Voi citi fiecare bilețel colorat pe care sunt
trecute sarcinile ce trebuie îndeplinite de către copii. Voi explica regulile acestuia, se execută
jocul de probă, se oferă explicații suplimentare în cazul în care se constată că modul de
desfășurare nu a fost bine înțeles, apoi se trece la desfășurarea jocului propriu-zis.

Proba 1:„La vânătoare de insecte!”-Copiii capturează în borcan tot atâtea insecte


câte le indica cifra.
Proba 2:„Numără în limitele 1-10”-În borcan au fost capturate mai multe feluri de
insecte. Voi solicita copiilor să numere câte insecte sunt (în funcție de tip, culoare,
mărime). Voi adăuga sau scădea din numărul jetoanelor.
Proba 3:„Ordonează crescător/descrescător omizile”-Voi imprăștia pe măsuță
câteva omizi numerotate de la 1-10, iar sarcina este de a le ordona
crescător/descrescător, așă că voi solicita un prieten de-al albinuței pentru a rezolva
sarcina.
Proba 4:„Al câtelea fluturaș pleacă?”-Pe tabla magnetică vor fi așezate jetoane-
fluturi, și voi cere copiilor ca la bătaia din palme să închidă ochii, timp în care voi lua
un jeton din șirul cu fluturi. După o nouă bătaie din palme, aceștia deschid ochii și
menționează al câtelea fluturaș pleacă spre floare.
Proba 5: „Răspunde corect la ghicitori!” Vezi anexa 3.
Proba 6: Joc de mișcare: „Fluturii la flori”
Câte două flori se iau de mână, iar fluturii se plimbă printre ele.
La comanda „Fluturii la flori”, - fluturaşii trebuie să se așeze între cele două flori.
Se realizează jocul de probă și se trece la executarea propriu zisă a jocului.
Jocul se repetă, atât cât copiii manifestă interes și atât cât permite timpul.

În etapa de obținere a performanței se complică jocul, iar copiii vor avea de încercuit cifra
corespunzătoare numărului de elemente.
Albinuța Maya este în căutare de câți mai mulți prieteni, așa că îi roagă pe preșcolari
să o ajute. Aceștia vor confecționa o buburuză, având la dispoziție următoarele materiale: foi
cartonate, lipici, foarfece.
Vom analiza buburuza model:

Din ce este realizată?


-Aceasta este confecționată dintr-o hârtie cartonată, neagră, iar aripile sunt realizate cu
ajutorul șabloanelor tip mâini.
Demonstrarea modului de lucru: Fiecare dintre voi aveți pe masă foarfece, lipici, hârtie
Voi explica copiilor modul de lucru: cartonată.

Copiii vor trece la realizarea lucrării. Voi supraveghea modul în care copiii își realizează
lucrările, și voi interveni cu explicații suplimentare și ajutor unde va fi nevoie. Voi face
aprecieri frontale și individuale asupra modului în care au lucrat copiii și asupra
rezulatului final.
Întâi vom decupa pe linie, forma cercului, apoi a degetelor și a palmei. Cu ajutorul lipiciului
vom atașa șabloanele tip mâini peste cercul mare și negru. Ulterior vom prinde un alt cerc
mai mic, reprezentând capul buburuzei...și... să nu uităm de ochișori! Este foarte important
să lucrați ordonat, astfel încât să realizăm niște lucrări frumoase pe care să le putem expune.
Înainte de a trece la executarea lucrării, vom efectua împreună câteva exerciții de încălzire a
mușchilor mici ai mâinii:
Lucrările copiilor vor fi expuse la avizier.
Prin intermediul tranziției „Dacă vesel se traiește”, copiii vor fi anunțați că vor participa la un
joc pentru destinderea atmosferei.
În etapa de obținere a performanței se va complica jocul:
Proba 7: „Încercuiește cifra corespunzătoare numărului de elemente!”-
Sunt expuse cartonașe cu mulțimi formate din insecte, iar dedesubt vor fi
scrise aleatoriu niște cifre. Copiii aleși vor încercui numărul corespunzător
elementelor mulțimii.

Albinuța Maya este în căutare de câți mai mulți prieteni, așa că îi roagă pe preșcolari
să o ajute. (Asigurarea retenției și a transferului).
Aceștia vor confecționa o buburuză, având la dispoziție următoarele materiale: foi
cartonate, lipici, foarfece.
Vom analiza buburuza model:
Din ce este realizată?
-Aceasta este confecționată dintr-o hârtie cartonată, neagră, iar aripile sunt realizate cu
ajutorul șabloanelor tip mâini.
Demonstrarea modului de lucru:
Voi explica copiilor modul de lucru:
Fiecare dintre voi aveți pe masă foarfece, lipici, hârtie cartonată.
Copiii vor trece la realizarea lucrării. Voi supraveghea modul în care copiii își realizează
lucrările, și voi interveni cu explicații suplimentare și ajutor unde va fi nevoie. Voi face
aprecieri frontale și individuale asupra modului în care au lucrat copiii și asupra rezulatului
final.

Întâi vom decupa pe linie, forma cercului, apoi a degetelor și a palmei. Cu ajutorul
lipiciului vom atașa șabloanele tip mâini peste cercul mare și negru. Ulterior vom prinde un
alt cerc mai mic, reprezentând capul buburuzei...și... să nu uităm de ochișori! Este foarte
important să lucrați ordonat, astfel încât să realizăm niște lucrări frumoase pe care să le putem
expune.
Înainte de a trece la executarea lucrării, vom efectua împreună câteva exerciții de încălzire a
mușchilor mici ai mâinii:
Lucrările copiilor vor fi expuse la avizier.
Voi face aprecieri frontale și individuale asupra modului în care au lucrat copiii și
asupra rezulatului final.
Ziua se încheie cu o scurtă recapitulare a activităților de astăzi și a celor mai
importante lucruri pe care copiii le-au însușit. Ei vor fi recompensați.
DESFĂȘURAREA ACTIVITĂȚII

NR. ETAPELE CONȚINUT ȘTIINȚIFIC STRATEGII EVALU


CRT. ACTIVITĂȚII DIDACTICE

Moment
organizatoric conversația
Asigur condiţiile optime pentru desfăşurarea explicația
activităţilor. Mesele sunt dispuse în trei grupuri a observația
câte trei, iar scăunelele în semicerc.
„Dimineaţa a sosit
Toţi copiii au venit
În semicerc să ne-adunăm,
Pe scăunele să ne-aşezăm!”
Copiii se așează pe scăunele în semicerc.

Realizez întâlnirea de dimineaţă.


Adresez salutul:
„Începem o nouă zi
Bună dimineaţa, dragi copii!”
Voi îndemna copiii să se salute între ei
respectând măsurile de distanțare.

Prezenţa:
1. „Ce frumos ne-am salutat
O zi bună ne-am urat!
Cercul mare îl formăm
Pe scăunele ne aşezăm
Să vedem cine-i prezent
Să aflăm cine-i absent!”
Fiecare copil prezent își va așeza frunza cu
fotografia sa, în pomul toamnei. Vom numi
fluturașii care lipsesc azi, de la grădiniță.

Calendarul naturii:
„A-nceput o nouă zi
Cum e vremea azi, copii?”
Se completează calendarul naturii şi se discută
despre anotimpul toamna şi despre vremea de
afară.

Împărtăşirea cu ceilalţi:
„Multe lucruri vom afla
De vorbă dacă vom sta!
Să vedem ce-aţi mai făcut
Si câte s-au petrecut
Fiecare să ne spună
Dacă are o zi bună.”
Copiii îşi vor exprima liber părerile, îşi vor
împărtăşi experienţele și vor schimba impresii.
Se va face la Noutatea zilei prin intermediul
albinuței Maya care aduce o scrisoare de la Zâna
Primăverii. Acesta are nevoie de prietenii săi, conversația
Captarea copiii, deoarece în rândurile scrisorii sunt ascunse
2. observația Observa
atenţiei câteva mistere, pe care dorește să le înțeleagă și să
comport
le dezlege. Copiii răspund provocărilor. explicația ului cop
problematizarea

Reactualizarea Intuirea materialului; explicarea modului de Conversația


cunoștințelor lucru
însușite
Copiii vor descoperi rând pe rând „surprizele”
de sub fiecare grup de măsuţe. Sarcinile de
rezolvat de la fiecare arie de stimulare, se vor afla
prin intuirea lor:

-Ce aveți pe măsuță?

4. La centrul știință aveți pe măsuță fișe


individuale, iar sarcina este aceea de a
insectele și de a le colora.
5. La centrul bibliotecă aveți fișe cu grafisme și
veti avea de realizat zborul
fluturelui/albinuței sau dâra lăsată de melc.
3. 6. La centrul joc de masă există puzzle-uri cu
diverse gâze.

Realizarea activităților pe arii de stimulare


Copiii aleg centrul preferat și se așează la măsuțe.

„Dar să-ncepem lucrul/Şi s-avem mult spor/


Azi lucrează fiecare/Cu ce are la sector.”

Exerciţiu de încălzire al muşchilor mici ai


mâinii:
„Mişcăm degeţelele.”
„Mişcăm degeţelele, batem bine palmele,
Învartim moriştile, Zboară păsărelele
Şi se face linişte.”

Copiii execută sarcinile de la sectoarele de


activitate. Voi trece pe la fiecare sector şi îi voi
îndruma, ajutându-i dacă este cazul. De asemenea
voi urmări relaţiile dintre copii în timpul jocului.
La sectorul Științe - urmăresc dacă copiii
colorează corespunzător insectele.
La sectorul Bibliotecă - urmăresc realizarea
corectă a grafismelor.
La sectorul Joc de masă- urmăresc
îmbinarea armonioasă a pieselor de puzzle;

Evaluarea lucrărilor pe sectoare


Cu cinci minute înainte de terminarea
activităţii le voi spune copiilor să se pregătească
să termine ceea ce lucrează. Vom face un tur al
sectoarelor pentru a aprecia lucrările colegilor.
Copiii, ajutați de educatoare îți vor așeza
lucrările la panoul „Din munca noastră”.
„Zâna Primăvara s-a înveselit văzând câți copii
harnici sunt în grupa mare, este foarte încântată de
voi, şi vă invită să savurați câțiva struguri aduși de
aceasta, tocmai din gradina ei.
Copiii vor ieși din sala de gupă pe versurile
poeziei „Înfloresc grădinile”
Tranziție:
Înfloresc grădinile,
Ceru-i ca oglinda,
Prin livezi albinele
Şi-au pornit colinda.
Cântă ciocârliile
Imn de veselie,
Fluturii cu miile
Joacă pe câmpie.
Joacă fete şi băieţi
Hora-n bătătură.
Ah! De ce n-am zece vieţi,
Să te cânt Natură!

În timp ce copiii ies din sala de grupă, grupez


măsuţele în spate. Amplasez scăunelele în careu.
În față, pe o măsuță așez jetoane cu cifre, tabla
magnetică unde voi așeza cartonașe cu diverse
elemente, buline autoadezive și un scăunel.

Voi anunța tema și obiectivele prin intermediul


unui dialog: „Astăzi ne vom juca un joc intitulat
”Maya și prietenii ei”, iar la final vom
confecționa niște prieteni noi pentru Maya. Ce conversația
Anunțarea
4. spuneți, copii? Ca să ducem la bun sfârșit această
temei și a explicația
activitate va trebui sa fim spontani și destul de
obiectivelor
curioși față de mediul înconjurător. Pentru
fiecare răspuns corect veți fi felicitați. Propun să
ne apucăm de treabă, și să rezolvăm misterul care
stă ascuns în rândurile acestei scrisori.”

Prezentarea Albinuța a mai lăsat un borcan cu miere în


conținutului și interiorul căruia sunt niște bilețele. Se pare că este
dirijarea un joc! Voi anunța astfel că ne vom juca jocul
învățării intitulat „Maya și prietenii ei”. Voi repeta cu
copiii titlul acestuia.
Dintre cei așezați în semicerc, voi alege un copil
pe care îl voi ruga să îmi înmâneze sarcinile aflate
5. în borcănel. Voi citi fiecare bilețel colorat pe care explicația
sunt trecute sarcinile ce trebuie îndeplinite de către
copii.
Se execută jocul de probă, se oferă explicații demonstrația
suplimentare în cazul în care se constată că
regulile sau modul de desfășurare nu au fost bine
înțelese, apoi se trece la desfășurarea jocului
propriu-zis.
Desfășurarea propriu-zisă a jocului

Proba 1:„La vânătoare de insecte!”-Copiii


capturează în borcan tot atâtea insecte câte le
indica cifra.
Proba 2:„Numără în limitele 1-10”-În borcan au
fost capturate mai multe feluri de insecte. Voi
solicita copiilor să numere câte insecte sunt (în Observa
funcție de tip, culoare, mărime). Voi adăuga sau comport
scădea din numărul jetoanelor. ului cop
Proba 3:„Ordonează crescător/descrescător
omizile”-Voi imprăștia pe măsuță câteva omizi
numerotate de la 1-10, iar sarcina este de a le
ordona crescător/descrescător, așă că voi solicita
un prieten de-al albinuței pentru a rezolva sarcina.
Proba 4:„Al câtelea fluturaș pleacă?”-Pe tabla
magnetică vor fi așezate jetoane- fluturi, și voi
cere copiilor ca la bătaia din palme să închidă
ochii, timp în care voi lua un jeton din șirul cu
fluturi. După o nouă bătaie din palme, aceștia
deschid ochii și menționează al câtelea fluturaș
pleacă spre floare.

Proba 5: „Răspunde corect la ghicitori!”


Vezi anexa 1

Proba 6: Joc de mișcare: „Fluturii la flori”


Câte două flori se iau de mână, iar fluturii se
plimbă printre ele.
La comanda „Fluturii la flori”, - fluturaşii trebuie
să se așeze între cele două flori.
Se realizează jocul de probă și se trece la
executarea propriu zisă a jocului.
Jocul se repetă, atât cât copiii manifestă interes și
atât cât permite timpul.

Complicarea jocului

Proba 7: „Încercuiește cifra corespunzătoare


numărului de elemente!”-Pe table magnetică
sunt expuse cartonașe cu mulțimi formate din
insecte, iar dedesubt vor fi scrise aleatoriu niște problematizarea
6. Obținerea cifre. Copiii aleși vor încercui numărul corespunzător
performanței elementelor mulțimii.

Asigurarea conversația
7. retenției și a Albinuța Maya este în căutare de câți mai
transferului mulți prieteni, așa că îi roagă pe preșcolari să o jocul
ajute. Aceștia vor confecționa o buburuză, având
la dispoziție următoarele materiale: foi cartonate,
lipici, foarfece.
Vom analiza buburuza model:

Din ce este realizată?


-Aceasta este confecționată dintr-o hârtie
cartonată, neagră, iar aripile sunt realizate cu
ajutorul șabloanelor tip mâini.
Demonstrarea modului de lucru:
Voi explica copiilor modul de lucru:
Fiecare dintre voi aveți pe masă foarfece, lipici,
hârtie cartonată.
Copiii vor trece la realizarea lucrării. Voi
supraveghea modul în care copiii își realizează
lucrările, și voi interveni cu explicații
suplimentare și ajutor unde va fi nevoie. Voi face
aprecieri frontale și individuale asupra modului în
care au lucrat copiii și asupra rezulatului final.

Întâi vom decupa pe linie, forma cercului, apoi a


degetelor și a palmei. Cu ajutorul lipiciului vom
atașa șabloanele tip mâini peste cercul mare și
negru. Ulterior vom prinde un alt cerc mai mic,
reprezentând capul buburuzei...și... să nu uităm de
ochișori! Este foarte important să lucrați ordonat,
astfel încât să realizăm niște lucrări frumoase pe
care să le putem expune.
Înainte de a trece la executarea lucrării, vom
efectua împreună câteva exerciții de încălzire a
mușchilor mici ai mâinii:
Lucrările copiilor vor fi expuse la avizier.

Vom face Turul Galeriei, după care voi aprecia conversația evaluare
8. Evaluarea frontal și individual modul în care au lucrat copiii.

aprecieri
Copiii vor primi recompensa de la Zâna
Primăverii.
9. Încheierea
activității

ANEXA 1- GHICITORI
Suplă şi cu corp dungat,
Harnică la adunat
Strânge-ntruna cu mult spor
Mierea dragă tuturor. (Albina)

O insectă nu prea mare,


Vara de-obicei apare,
Te-nţeapă cu acul lui,
Te scarpini, si plăcut nu-i! (Ţânţarul)
Pare-albină, dar nu prea,
Fiindcă-i leneşă şi rea ! (Viespea)

Pe la stup, lui mult îi place


Insă miere, zău nu face!
E leneş, stă în zadar
Numele lui e… (Bondar)

Primăvara el apare
Zboară lin din floare-n floare
Are aripi colorate.
Cu praf fin, uşor pudrate.  (Fluturele)
Este mică chiar de tot
Dacă treci, o calci sub toc,
Dar la ea în mușuroi,
Face treaba ca și noi? (Furnica)

Domnul cu vioara,
Cânta vesel toata vara,
Iar când toamna a sosit
Stă singur şi necăjit. (Greierele)

S-ar putea să vă placă și