Sunteți pe pagina 1din 7

Proiect de activitate integrată

DATA:2.03.2021
EDUCATOARE:Marian Ioana
GRUPA:Fluturașilor
TEMA ANUALĂ: „Când,cum și de ce se întâmplă?“
TEMA SĂPTĂMÂNII: „!”
TEMA ACTIVITĂȚII: „Flori pentru mama”
ELEMENTE COMPONENTE ALE ACTIVITĂŢII INTEGRATE:
ADP: Întâlnirea de dimineață: „Mama mea este cea mai bună”
ALA:Artă: Inimioarepentru mama (modelaj)
Construcții: „Căsuța mamei”
Bibliotecă: „ Flori de primăvară
ADE:DS- „Flori pentru mama”- joc didactic
DEC-- „Flori pentru mama”-pictura
ALA:„Trenuletul TUC-TUC”- jocde miscare
SCOPUL ACTIVITĂȚII: participarea și implicarea activă a copiilor în vederea stimulării
comunicării, favorizării interrelaționării, împărtășirii cu ceilalți și formării
comportamentului empatic concomitent cu verificarea și consolidarea cunoștințelor
copiilor referitoare la utilizarea numerelor și cifrelor în limitele 1-5, aprecierea și
raportarea corectă a numărului la cantitate și a cantității la număr;

1
OBIECTIVE:

-să precizeze anotimpul în care ne aflăm;


-să enumere cele patru anotimpuri ale anului;
-să participe la discuții atât în calitate de vorbitor, cât și de auditor.

STRATEGII DIDACTICE:
METODE ȘI PROCEDEE: conversația, explicația, demonstrația,
problematizarea, exercițiul, observarea, jocul didactic, turulgaleriei, păcăleala.

MIJLOACE DE ÎNVĂȚĂMÂNT: simbolurilecentrelor de lucrupemăsuțe, brățări


cu simbolurilecentrelor, ecusoane cu simbolurileechipelor, suport cu eioane,
silueteflorirecipiente cu apă, șervețeleuscate, jetoane cu flori de primăvară,
acuarele, plicuri cu sarcinididatice, flori, cifre, lucrarea-model, tablămagnetică,
florivesele.

DURATA: o zi ( o tura)

FORME ȘI TEHNICI DE EVALUARE: observareacomportamentului verbal și


nonverbal al copiilor, evaluarearezultatelormunciiindividualeșiînechipă,
apreciereverbale, expozițialucrărilorrealizate, recompense.

BIBLIOGRAFIE:

1. M.E.C.T., Curriculum pentru învăţământul preşcolar , Editura V& I Integral


2019.
2. Preda Viorica, Pletea Mioara, Grama Filofteia, Ghid pentru proiecte tematice,
Editura Humanitas Educaţional, Bucureşti, 2005.
3. Activitate integrată în grădiniţă – ghid pentru cadrele didactice din învăţământul
preuniversitar, Editura Didactica Publisting House, 2008.

2
SCENARIUL ACTIVITĂȚII

Activitatea debutează cu ,,Întalnirea de dimineață”, copiiifiindașezațiîn semicerc,


pe scăunele, asigurându-se astfelcontactul vizual întreeducatoareșitoțicopiii.
Urmează SALUTUL care se va realiza în mod direct, deschis, prin câteva
versuri:
Bună dimineața în zi de primăvară
Mă bucur să ne vedem iară
Începe acum o nouă zi
Bună dimineața, copii!
Se va face apoi PREZENȚA cu ajutorul fotografiilor, recitându-se versurile:
După ce ne-am adunat
Și frumos ne-am salutat
Colegii ne-am întâlnit
Cine oare n-a venit?
După aceea, se va completa CALENDARUL NATURII, precizându-se ziua
săptămânii, anotimpul, vremea, aspecte specifice anotimpului.
NOUTATEA ZILEI se realizează prin anunțarea copiilor care sunt sectoarele și
sarcinile de lucru și faptul că în vizită la ei va sosi un musafir.(Zâna Primăvară).
Copiii primesc câte un recipient Kinder în interiorul căruia se află o brățară. Potrivit
simbolului de pe aceasta, copiii sunt împărțiți în 3 echipe. Li se prezintă cele 3
centre de lucru (ARTĂ, BIBLIOTECĂ, CONSTRUCȚII), unde vor recunoaște
materialele și li se explică, pe scurt, sarcinile pe care trebuie să le îndeplinească în
cadrul fiecăruia.
Tranziție: „Bat din palme”
La centrul ARTĂ copiii vor avea sarcina să modeleze inimioare pentru mama, la
centrulBIBLIOTECĂ au de realizat puzzle-uri cu florile primăverii, iar la centrul
CONSTRUCȚII trebuie să construiască căsuța mamei.
Echipele se vor așeza la centrele corespunzătoare simbolurilor. Se vor executa
exerciții de încălzire a mușchilor mici ai mâinii și se va trece la realizarea sarcinilor
3
didactice, sub supravegherea educatoarei. După terminarea activităților vom vizita
fiecare centru pentru a observa cum a lucrat fiecare echipă.

Tranziție: „Rândul iute să-l formăm


Lângă ușă ne-așezăm
Și cuminți să așteptăm
Către baie să plecăm!”
Rutină: consolidarea deprinderilor igienico-sanitare
În acest timp, aerisesc sala de grupă și aranjez mobilierul pentru
activitățile următoare.
Tranziție: „Noi în grupă am intrat
Locul ni l-am ocupat
Și în liniște-așteptăm
Să aflăm ce învățăm!”
După ce copiii s-au așezat pe scăunelele așezate în semicerc, educatoarea le
anunță faptul că vor desfășura un joc,iar copiii vor fi împărțiți în două grupe, în
funcție de medalionul primit: grupa buburuzelor și grupa albinuțelor.

Atenția copiilor se va îndrepta spre elementul-surpriză ,,Zâna Primăvară”, care


aducecoșul cu sarcini. Aceasta le cere ajutorul copiilor să-și recupereze florile
pierdute pentru mămici pe care urma să le ofere acestora de 8 Martie. Li se prezintă
copiilor plicurile cu sarcinile pe care le au de îndeplinit. În urma realizării sarcinilor
jocului didactic matematic, copiii vor primi drept recompensă câte o floare veselă.

Prima fază- Copiii sunt împărțiți în două grupe: grupa albinuțelor si grupa
buburuzelor. Educatoarea numește pe rând câte un copil de la fiecare echipă ajutată
de bagheta magică pentru a descoperi primul plic și ceea ce au de rezolvat. Vor
veni, pe rând, de la fiecare echipă câte un copil și vor rezolva sarcinile de lucru.

A doua fază- Educatoarea va așeza la tablă cifrele sub mulțimi, iar copiii vor atașa
tot atâtea elemente cât indică cifra. Apoi, pentru complicarea jocului, copiii vor fi
anunțați că la o bătaie din palmă trebuie sa închidă ochii, iar la două bătăi să-i
deschidă. În timp ce copiii închid ochii, eductoarea amestecă jetoanele. Copiii
trebuie să observe greșeala și s-o rezolve.

A treia fază- La obținerea performanței, copiii vor trebui să răspundă corect la


ghicitori.
După încheierea jocului voi face aprecieri individuale și colective și voi
recompensa copiii cu câte o gărgăriță.
4
La finalul jocului se eliberează sala de grupă în vederea aranjării materialului
didactic pentru următoarea activitate.
După intrarea în sala de grupă a preșolarilor, aceștia sunt anunțați că urmează să
realizize flori pentru mama.

Tranziție: „Vine, vine primăvara!” Copiii se așează apoi în ordine la mese, unde,
după intuirea materialului le prezint modelul, explic și demonstrez ce avem de făcut
pentru a picta florile pe care le vor dărui mămicilor.
Se execută exercițiile de încălzire a mușchilor mici ai mâinii:

„Mâna lebădă o fac


Care dă mereu din cap
Lebedele în jur privesc
Mâinile eu le rotesc
Palmele nu stau deloc
Și se pregătesc de joc
Degetele-mi sunt petale
Le deschid ca pe o floare: boboc-floare, boboc-floare
Ploaia cade ne-ncetat
Degetele le-am mișcat
Și apoi le răsfirăm
Și la un pian cântăm.”

Copiii încep să lucreze, iar eu voi oferi sprijin acolo unde va fi nevoie. În surdină se
vor auzi cântece specifice anotimpului primăvara.
După finalizarea lucrărilor, acestea vor fi expuse într-o grădină, iar copiii vor fi
invitați să meargă la baie prin tranziția:

Trenulețul muzical
S-a oprit la scară
Și pe toți ne ia cu el
Pentru prima oara
Tuuuu-uuu-uuu
Toți în tren ne vom sui
Și spre baie vom porni.”

Rutină- consolidarea deprinderilor igienico-sanitare


„Am lucrat, ne-am străduit
Tot ce-aveam de împlinit
5
Frumușel să se ivească
Acum, dup-atâta trudă
Recompense-o să primim
Și pentru fiecare
Munca să ne-o prețuim.”

ALA:„TRENULEȚUL TUC-TUC” –joc de mișcare


Educatoareavaexplicaregulilejocului:
-copiii se așazăîntr-un rândsivor forma trenulețultuc-tuc, iarapoivaincepemuzica.
Se va realiza jocul de probă, apoi jocul propriu zis.

6
7

S-ar putea să vă placă și