Sunteți pe pagina 1din 8

PROIECT DE ACTIVITATE

“Animale și păsări din ograda bunicilor”

GRĂDINIȚA ”CARLIDA EDUCATIONAL”


BRAGADIRU
ILFOV
PROF. ÎNV. PREȘCOLAR: IULIANA LOREDANA COLIBABA
DIRECTOR: CRISTINA COSTACHE
AN ȘCOLAR

GRUPA MIJLOCIE B– ALBINUȚELE

AN SCOLAR: 2022-2023
PROGRAMUL ZILEI

UNITATEA DE ÎNVĂȚĂMÂNT: Grădinița ”Carlida Educational” ,


Bragadiru, Ilfov
PROF. INV. PRESCOLAR: Iuliana Loredana Colibaba
GRUPA: GRUPA MIJLOCIE B, ”ALBINUȚELE”
DATA: 13.02.2023
An scolar 2022-2023

ALA:

- ARTĂ: ,,Animale domestice’’- confectie


- CONSTRUCȚII: ”Ferma”
- JOC DE MASĂ: ”Caută și potrivește”- părțile corpului, hrana/
- adăpostul, puzzle.

ADE:

- DȘ (Cunoasterea mediului):
PROIECT DE ACTIVITATE

GRADINITA ”CARLIDA EDUCATIONAL”, BRAGADIRU, ILFOV


PROF. INV. PRESCOLAR: COLIBABA IULIANA LOREDANA
DATA: 13.02.2023
GRUPA: MIJLOCIE B, ”ALBINUTELE”
TEMA ANUALĂ: ”CUM A FOST, ESTE SI VA FI AICI, PE
PAMANT?
TEMA: PRIETENII MEI, NECUVANTATOARELE!
SUBTEMA: ANIMALE SI PASARI DIN CURTEA BUNICILOR.
CATEGORIA DE ACTIVITATE: ALA- Activitati liber alese
CENTRE DE INTERES DESCHISE:
ARTĂ: ,,Animale domestice’’- confectie
CONSTRUCȚII: ”Ferma”
JOC DE MASĂ: ”Caută și potrivește”- părțile
corpului, hrana/ adăpostul, puzzle

SCOPUL ACTIVITATII:
- Consolidarea cunoștințelor despre animale domestice.

DIMENSIUNI ALE DEZVOLTARII:


B.1: Interactiuni cu adultii (educatoarea) si copiii de varste apropiate.
E.1: Relatii si deductii logice din mediul apropiat.

COMPORTAMENTE URMARITE:
B.1.3: Initiaza/ participa la actiuni/interactiuni pozitive cu copiii de varsta
apropiata.

OBIECTIVE OPERATIONALE:
Obiective cognitive:
O1- să recunoasca si sa denumească animalele domestice și puii lor;
O2- să identifice animalele domestice după diferite criterii (adăpost,
hrană, pui și foloase);
O3- să reconstituie imaginea unui animal domestic asamblând corect
părțile componente ale corpului;

Obiective psihomotorii:
O4 - să mânuiască corect materialele pentru realizarea sarcinilor practice
Obiective afective:
O5- să manifeste emoții și sentimente față de animalele domestice;
O6- să coopereze cu colegii pentru rezolvarea sarcinilor primite

STRATEGII DIDACTICE:

METODE SI PROCEDEE DIDACTICE: explicatia, conversatia,


exercitiul.
MIJLOACE DIDACTICE:
- mulaje ale animalelor domestice, macheta reprezentand curtea omului.
planșă cu ferma, siluete: adăposturi, animale domestice cu puii lor,
hambar din carton, hrană pentru animale, animale domestice- părțile
corpului pentru reconstituirea animalului, tablă magnetică, planșe cu
”piramide”, animale-siluete pentru completarea piramidelor, lipici, părți
componente ale corpurilor animalelor domestice din carton (cap,
urechi, ochi mobili, trunchi, coadă- de diferite culori), puzzle cu
animale domestice, animale-siluete și planșe pentru jocul ”caută și
potrivește”, cuburi de lemn și de plastic, coroane cu animale domestice.

FORMA DE ORGANIZARE: frontal, individual, pe grupe


LOCUL DE DESFASURARE: sala de grupa
DURATA: 30 MINUTE

Bibliografie:

 ,,Curriculum pentru educatia timpurie’’, 2019


 ,,CURRICULUM PENTRU INVATAMANTUL PRESCOLAR”,
2009
 ,, Piramida cunoasterii’’, Diamant, 2014
 Introducere in pedagogia prescolara, A. Glava, Editura Dacia
Nr. ETAPELE STRATEGII
crt. ACTIVITATII CONTINUT STIINTIFIC DIDACTICE EVALUAREA

1. Momentul Asigurarea conditiilor optime


organizatoric necesare desfasurarii activitatii:
aerisirea salii de grupa,
pregatirea materialului didactic,
aranjarea scaunelelor in
semicerc.
2. Captarea atentiei In timp ce recita versurile,
educatoarea descopera macheta Conversatia Observarea
reprezentand curtea omului: comportamentu
“V-am adus astazi, aici, lui copiilor
Animale mari si mici.
Voi trebuie sa le-asezati
Dupa cum considerati,
Insa, chiar daca sunt mari sau
mici,
Stau in curte la bunici.”
3. Anuntarea temei “Astazi, la activitatea de
si enuntarea cunoastere a mediului ne vom Conversatia Observarea
obiectivelor juca cu aceste animale. In si comportamentu
desfasurarea activitatilor noastre explicatia lui copiilor
de astazi, va trebui sa aveti in
vedere, urmatoarele aspecte:
- sa recunoasteti si sa folositi
corespunzator materialele
puse la dispozitie.
- sa recunoasteti animalele si
sa imi spuneti ce fel de
animale sunt: domestice sau
salbatice, unde traiesc ele,
cu ce se hranesc si alte
lucruri pe care voi le
cunoasteti despre fiecare
animal, in parte.
4. Desfasurarea Copiii sunt antrenați într-o
activitatii discuție despre animale
domestice: Ce sunt animalele
domestice? Ce animale îngrijesc
oamenii? De ce cresc oamenii
animale?
- La centrul Constructii,
copiii construiesc ferma,
respectic adăposturi pentru Conversația
animale lucrând colectiv. Explicația
- La jocul de masa, copiii Demonstrația
asociază animale domestice Munca în
cu părțile corpului care echipă
lipsesc, cu adăpostul și cu Exercițiul
hrana corespunzătoare, Exercițiul cu
îmbină piesele pentru a material
obține imagini cu animale. individual
- La centrul Artă, copiii
confecționează animale
domestice asamblând și
lipind elementele din carton
pregătite sau decupate.
Fiecare copil personalizează
animalul confecționat
desenându-i gură sau copite
unde este cazul. Încălzirea
mușchilor mici ai mâinii se
va realiza printr-un
cântecel. Se urmărește
activitatea copiilor din
centre şi se fac aprecieri
pozitive asupra modului de
lucru. Se acordă ajutor
acolo unde va fi necesar.
Copiii observă lucrările de
la fiecare centru și le
analizează. Animalele
confecționate la centrul artă
sunt așezate în adăpostul
construit de colegii de la
construcții.
5. Feedback-ul Educatoarea solicita pe rand,
cate un copil care va alege exercitiul individual
mulajul animalului preferat si va
spune tot ce stie despre animalul
respectiv.
6. Incheirea Copiii spun pe rând, ce le-a
activitatii plăcut în ziua respectivă. Se conversatia individual si
apreciază modul de lucru și colectiv
comportamentul copiilor din
timpul activității. Se vor face
aprecieri individuale si colective
asupra activitatii desfasurate.

S-ar putea să vă placă și