Sunteți pe pagina 1din 4

Gradinița Carlida,

Str. Safirului, Nr.18C, Bragadiru, Ilfov


TEL: 0722 807 069/ E-MAIL: office@carlida.ro

PROIECT DIDACTIC

DATA: 07.03.2024
GRĂDINIȚA ”CARLIDA”
EDUCATOR: COLIBABA IULIANA LOREDANA
GRUPA: Mică, Grupa ” Fluturașilor”
TEMA ANUALĂ: ”Când, cum și de ce se întâmplă?””
TEMĂ SĂPTĂMÂNALĂ: “Zâna Primăvară”
DOMENIUL EXPERIENŢIAL/DISCIPLINA: DOS- Educatie pentru Societate
TEMA ACTIVITĂŢII: ”Ce știm despre primăvară?”
MIJLOC DE REALIZARE: Convorbire
DURATA: 20-25 MIN
LOCUL DE DESFĂȘURARE: Sala de grupa
OBIECTIVE OPERAȚIONALE
O1 – să enumere florile şi legumele de primăvară;
O2 – să exemplifice din experienţa proprie modalităţi de petrecere a timpului
liber în anotimpul primăvara;
O4 – să rezolve sarcina dată (de a separa cartonaşele după criteriul cerut) în
timp util.

MATERIAL DIDACTIC:
 pentru fiecare copil un jeton cu imagini (fluturi şi buburuze)
 foi cu întrebările pentru concurs
 jetoane cu imagini: flori şi legume de primăvară
 panou
 cutie cu surpriză
 cartoane dreptunghiulare ce reprezintă „dalele” cu care vor pava drumul până la surpriză

ETAPELE STRATEGII
CONȚINUT ȘTIINȚIFIC MIJLOACE EVALUAREA
ACTIVITĂȚII DIDACTICE
Momentul  aerisirea sălii de grupă Istructajul
organizatoric  aranjarea scăunelelor în semicerc
cu distanţă între cele două echipe
 materialul necesar desfăşurării
activităţii va fi pus la îndemâna
educatoarei: jetoane cu imagini
de primăvară, panou, ace
gămălie, surpriza, foile cu
întrebări
 intrarea copiilor şi împărţirea lor
în două echipe

Această etapă, va incepe cu o poezie


recitată copiilor :
. Primavara a venit
Si copacii au-nverzit
Soarele ne incalzeste
Noi acum, zambim copilareste Capacitatea
Conversaţia Textul
2. Captarea copiilor de a
atenţiei Un ghiocel si-o viorea Explicatia poeziei urmări cu atentie
Ne vestesc primavara mesajul poeziei
Pasarile calatoare
Ne aduc din departare
Cantecul lor pitoresc
Pe mandrul plai romanesc.

Copiii sunt anunțați că vor vorbi


despre primăvară și li se va detalia
acest lucru, exemplificându-li-se:
Astăzi vom vorbi despre: „Ce ştim
despre primăvară?”

1. De unde ştim că e primăvară?


2. Cum muncesc oamenii
primăvara?
3. Vă place primăvara? De ce? Cutia cu
surprize
Capacitatea
3, Anunţarea Voi anunţa copiii că în mijlocul Conversația
copiilor de a
temei şi a clasei se află o cutie cu surprize. Explicatia ”dale” din
asculta un mesaj
obiectivelor Echipa care va ajunge prima la ea, o carton si a-l
va putea deschide şi va putea lua înțelege
surpriza.
Pentru aceasta, pentru fiecare
răspuns corect echipa va primi „o
dală” (din carton) cu care va putea
construi un drum până la surpriză.
Echipa care a reuşit să pună toate
dalele şi să construiască în întregime
drumul, câştigă concursul.

Voi iniția o discuție despre


4. Desfășurarea primavara, la modul general, apoi voi Conversatia
activității adresa copiilor întrebări, legate de
acest anotimp:
De unde ştim că e primăvară?
Este cald sau frig? (primăvara
timpul este destul de călduros, mai Explicatia Tablou cu Capacitatea
sunt şi zile răcoroase la începutul imaginea copiilor de a fi
primăverii) unei case, o atenți
Ce precipitaţii sunt? (de obicei, grădină, o
primăvara plouă; se mai întâmplă să bicicletă,o
şi ningă; dar zăpada se topeşte minge
repede)
Bate vântul? (de obicei bate un
vânt plăcut, nu prea rece, „de
primăvară”)
Cum e ziua, dar noaptea? (ziua
este mai lungă decât noaptea)
De unde mai ştiţi că e primăvară?
(se întorc păsările călătoare, ne Conversaţia
îmbrăcăm mai subţire)

Întrebări pentru concurs:


Câte anotimpuri sunt? (sunt patru
anotimpuri – iarna, primăvara, vara
şi toamna)
Care sunt lunile de primăvară?
(martie, aprilie şi mai)

Tot pentru concurs. Voi face nişte


afirmaţii şi copiii vor trebui să spună
dacă sunt adevărate sau nu. Conversația
Primăvara vine Moş Crăciun. Explicația
Primăvara înfloresc ghioceii.
Primăvara se întorc păsările
călătoare.
Primăvara cad frunzele.
exercitiul
Care sunt legumele de primăvară?
Jetoane cu
(ceapa verde, usturoiul verde,
flori si Capacitatea
ridichile, salata verde, spanacul,
legume copiilor de a
urzicile, loboda)
răspunde la
Care sunt florile de primăvară?
întrebări
(ghiocei, narcise, brânduşe, viorele,
violete, zambile, lalele, bujori, liliac,
lăcrămioare)
Copiilor le voi da jetoane cu flori și
legume timpurii, iar ei vot trebui sa
aleagaă cel putin 3 jetoane din 5 cu
flori de privară, cât si cel puțin 3
jetoane din 5, cu legume timpurii
In incheierea activității, voi întreeba
copiii de ce iubesc primăvara?

Explicația

Voi adresa întrebări ajutătoare, fie Conversația Capacitatea


5.Feedback-ul pentru a completa răspunsurile copiilor de a
copilului numit să răspundă, fie explicatia rezolva corect
pentru a pune în discuţie şi alte sarcina data
aspecte specifice anotimpului
primavara.
Copiii vor completa tabloul de
primăvară cu elementele
caracteristice pe care le vor alege din
mai multe imagini
Se va desemna echipa câştigătoare
imagini cu
şi se va deschide cutia. Echipa
caracteristicil
câştigătoare va impărți şi celorlalţi
e celor trei
copii, din cealalta echioă cărţi de
anotimpuri
colorat din cutie (în cutie se vor afla
cărţi pentru fiecare copil).

Se vor face aprecieri individuae


6.Încheierea și generale asupra comportamentului Aprecieri
activităţii și stitudinii copiilor pe parcursul verbale
desfășurării activității..

S-ar putea să vă placă și