Sunteți pe pagina 1din 10

PROIECT DIDACTIC

(Domeniul experienţial Limbă şi comunicare/ Educarea limbajului)

Propunătoare: Dolhescu Anamaria


Data: 21.03.2022
Grupa: Mare
Tema anuală de studiu: " Când, cum şi de ce se întampIă?"

Tema săptămânii: „Primăvară, ai sosit!”


Domeniul experienţial: Limbă şi comunicare (DLC)
Activitatea/Domeniul de dezvoltare: Educarea limbajului
Tema activităţii: „De vorbă cu primăvara”
Mijlocul de realizare: convorbire
Tipul activităţii: consolidare de cunoştinţe şi deprinderi

Dimensiuni ale dezvoltării:

 ascultare în vederea înțelegerii mesajului;

 comunicare și exprimare orală corectă;

Scopul: Consolidarea deprinderilor copiilor de a se exprima corect din punct de vedere gramatical, de a se exprima în mod cursiv, valorificând
cunoştinţele privitoare la anotimpul primăvara.

Obiectivele operaţionale – pe parcursul activităţii, copiii vor fi capabili:


O1- să formuleze răspunsuri prin propoziţii şi fraze corecte din punct de vedere gramatical, la întrebările adresate, pe baza materiaului prezentat;

O2- să aplice în situaţii noi cuvinte şi expresii însuşite în alte contexte de învăţare;
O3- să formuleze enunţuri logice.

Strategia didactică
Metode, procedee, tehnici: expunerea, observația conversaţia, explicaţia, problematizarea, povestirea

Mijloace de învăţământ: Zâna Primăvară, imagini cu aspecte specifice anotimpului primăvara; bagheta magică, buline vesele.

Forme de organizare a activităţii: Frontal


Resurse:
temporale: 20-25 minute
umane: 21 preșcolari, 1 preșcolar cu dislasie, deficiență mintală usoară
Bibliografie:
MECT, Curriculum pentru învățământul preșcolar, Editura Didactica Publishing House,
București, 2009.
Surse web: www.didactic.ro ,
http://ro.folj.com/lateral-thinking-puzzles/fanciful.htm
Desfăşurarea activităţii:

Nr. Etapele Obiective Conţinutul instructiv-educativ Strategia didactică Evaluare


crt activităţii operaţio- Metode, Mijloace de Forme de
. nale procedee, învăţământ organizare a
tehnici activităţii

Voi asigura condițiile optime pentru

desfășurarea activităților:

• Aerisirea sălii de grupă;


1. Moment
• Aranjarea mobilierului (Scaunele se
organizatoric aşează în formă de semicerc);

•Pregătirea materialului (imaginile,


buline zâmbitoare).

În sala de grupă îşi face apariţia o Conversația


Captarea
2. fetiţă îmbrăcată în Zâna Primăvară Zâna Frontal
atenției
care, pe ritmurile melodice ale Primăvară,
cântecului "Anotimpurile" lui Vivaldi,
cu ajutorul baghetei magice, aduce pe bagheta magică
lângă mireasma primăverii și câteva
imagini cu anotimpul primăvara.

3. Anunţarea „Vom desfăşura o activitate în care Explicaţia


temei şi a vom spune tot ce ştim noi despre
obiectivelor primăvară. Este important să
răspundeţi în propoziţii dezvoltate și
corecte”

Educatoarea le spune copiilor că Zâna


doreşte să participe la activitatea de
astăzi, deoarece a auzit că aceasta se
numeşte "De vorbă cu primăvara!".

Imagine
Copilului cu CES i se vor adresa
întrebări mai simple și va fi ajutat în
4. Desfăşurarea ceea ce privește formularea Evaluare gradul
răspunsului. Conversația Frontal de concentrare
activităţii problematizarea, al elevilor
- Ce credeți că reprezintă această Zână?
(Primăvara)

-Ce este primăvara? Un nume de


îmbrăcăminte, un nume de jucărie, un
nume de lună a anului sau ce? (R:...
este un anotimp)

-Ce alte anotimpuri mai cunoaştem?


(R: .. toamna, iarna, vara).
Frontal
-Care sunt lunile anotimpului de
primăvară? (..martie, aprilie, mai)

Conversația se va purta în continuare Interesul


pe baza imaginilor. imagine cu
manifestat de
Expunerea, aspecte
specifice copii pentru
Observația anotimpului
subietul
primăvara;
convoririi

Frontal
Conversaţia

Se va evalua
-Ce floare este prezentată în imagine? fluenţa
(ghiocelul) exprimării
copiilor şi a
-Și cine este ghiocelul? (Ghiocelul este cunoştinţelor
vestitorul primăverii) copiilor despre
primăvară
-Așadar, când începe primăvara?
(Primăvara începe să apară atunci când
răsar ghioceii) imagine cu Corectitudinea
aspecte
răspunsurilor
specifice
anotimpului copiilor
primăvara;

Expunerea Frontal

Observația

Conversația

- Ce se întâmplă cu temperatura
primăvara? (Temperatura începe să
crească)

- Cine încălzeşte natura? (Soarele...)

- Unde dispare zăpada? (Zăpada se Povestirea


topește...)

Sinteză parţială
imagine cu
Primăvara este unul dintre anotimpurile aspecte
anului. În acest anotimp temperaturile specifice
anotimpului
primăvara;
Observația

Conversația

încep să crească, zăpada se topește și


încep să apară ghioceii care sunt
vestitorii acestuia.

- Cum se îmbracă copiii primăvara?


(...mai subțire decât o fac iarna)

- Cine ne învață cum să ne îmbrăcăm? imagine cu


aspecte
(..Părinții..) specifice
anotimpului
- De ce ne îmbrăcăm mai subţire? (...nu primăvara;
Corectitudinea
mai este la fel de frig..)
răspunsurilor
copiilor
Conversația

Se va evalua
fluenţa
exprimării
copiilor şi
cunoştinţele
Povestirea despre
primăvară

- Ce lucrează oamenii primăvara în


grădini şi parcuri? (..Plantează flori,
legume, copaci...)

- Cine face curăţenie la noi acasă? (...


5. Asigurarea mama, tata, bunicii...) Problematizarea

retenţiei şi a - Când sărbătorim Ziua femeii şi


feedback-ului Paştele? (Primăvara...)

Sinteză parţială Se va evalua


expresivitatea şi
Primăvara ne îmbrăcăm mai subțire originalitatea
decât o facem iarna pentru că nu mai Conversația Zâna propoziţiilor
este la fel de frig, oamenii încep să Primăvară,
lucreze în grădini: să planteze flori, Povestirea
copaci și legume. Tot în acest antimp bagheta magică
sărbătorim Ziua femeii și Paștele.

6. Evaluarea Buline
Conversația
activității
Educatoarea spune:

Vă gândiţi şi creaţi
O poveste să formaţi
Cu un titlu stabilit
Primăvară ai sosit.
Zâna cu bagheta magică atinge un
copil care va realiza o sinteză generală
despre cele discutate printr-o scurtă
povestire cu titl ul " Primăvară, ai
sosit!".

Aprecieri generale asupra implicării


copiilor şi asupra răspunsurilor date.
Primesc buline!

S-ar putea să vă placă și