Sunteți pe pagina 1din 4

PROIECT DE ACTIVITATE DIDACTIC

DATA:
GRUPA: mare
DOMENIUL EXPERENIAL: D.L.C.
CATEGORIA DE ACTIVITATE: educarea limbajului
TEMA: n lumea povetilor
VARIANTA DE REALIZARE: convorbire
TIPUL DE ACTIVITATE: consolidare

OBIECTIVE OPERAIONALE:
O1- s recunoasc cel puin patru personaje din cele dou poveti pe baza
cuntinelor asimilate;
O2- s caracterizeze corect personajele dup faptele svrite pe baza
cunotinelor asimilate;
O3- s rspund corect la ntrebri pe baza textelor povetilor;
O4- s utilizeze un limbaj oral corect din punct de vedere gramatical i lexical
pe baza cunotinelor asimilate;

STRATEGIA DIDACTIC:
Metode i procedee: povestirea, conversaia, exerciiul verbal,
problematizarea, expunerea, explicaia, dialogul, relatarea.
Mijloace de nvmnt: recuzit pentru teatru de ppui(marionette), 2
planse cu imagini reprezentative din Alba ca Zapada si Fata babei si
fata moneagului, fie, instrumente de scris, medalioane cu portretul
celor doua fetie.
DEMERSUL DIDACTIC

Evenimente Ob. Coninutul eseializat al Strategii Evaluare


didactice Op. activitii didactice
Moment Amenajarea slii de grup cu
organizatoric scaunelele sub form de
semicerc, n fa dou plane
reprezentative din Alb ca
Zpada i Fata babei i fata
moneagului.
Introducerea n activitate se va
face prin legtura activitii de
astzi cu vizionarea unui
spectacol cu marionete care
tocmai a fost la noi n grdini.
Captarea Se prezint personajul Alb ca Conversaia Observarea
ateniei Zpada ntrebndu-i pe copii Plane sistematic a
dac o recunosc. mpreun cu ea comportame
a venit nc o fat frumoas, ntului
harnic. Este vorba despre fata Frontal copiilor
moneagului.
Ele ne-au adus dou postere cu
imagini din viaa lor.
Reactualizarea Ce spectacol am vizionat Conversaia Evaluare
cunotinelor sptmna trecut? Fata babei Frontal verbal
Cunoatei i alte poveti ? Dialogul
Anunarea Astzi vom discuta despre cele
temei i a dou poveti, pentru c vreau s
obiectivelor vd ce v mai amintii din Conversaia Analiza
spectacol i din povestea pe care rspunsurilo
v-am spus-o eu cu puin timp n Frontal r copiilor
urm. Am putea s numim
aceast discuie n lumea
povetilor.
Dirijarea O1 Aa cum am spus vom discuta Planele suport
nvrii despre viaa celor dou fete i
vei fi ateni pentru a rspunde Explicaia Observarea
ntrebrilor pe care vi le voi sistematic a
adresa. Frontal comportame
-Cele dou fete, dei sunt din ntului
O2 poveti diferite, au multe lucruri Conversaia copiilor
n comun.
Se adreseaz ntrebrile:

-Cum era Alb ca Zpada? Problematizarea


-Dar fata moului?
-Ce fel de mam aveau cele dou
fete? De ce?
-Ce fcea toat ziua Alb ca
Zpada? Dar fata moului? Conversaia Analiza
-Cine a izgonit-o de acas pe rspunsurilo
O3 Alb ca Zpada? Dar pe fata r copiilor
moului?
-De ce a izgonit-o tatl pe Alb
ca Zpada? Dar pe fata
moneagului?

mpreun cu 2-3 copii se


concluzioneaz: Dialogul Evaluare
Cele dou fete erau orfane iar verbal
taii lor le-a adus mame vitrege Frontal
O4 care nu le iubeau deloc, ci le
puneau toat ziua s munceasc
din greu. Amndou erau Relatarea
frumoase, harnice, asculttoare
i inimoase. Exerciiul verbal
La cererea mamelor cele dou
fete au fost fugrite de acas.

-Unde a ajuns Alb ca Zpada?


Dar fata moneagului?
O3 -Ce a gsit fata moului n casa
Sfintei Vineri? Dialogul
Dar Alb ca Zpada?
-Ce a fcut Alb ca Zpada n
casa piticilor? Dar fata moului
n casa Sfintei Vineri?
-Cum s-au purtat cele dou fete?

mpreun cu ali 2-3 copii se Conversaia


O4 esenializeaz:
Cele dou fete i demonstrez
nc o dat hrnicia, mila i
buntatea ngrijind copii i
piticii.

-Ce recompens a primit fata


moului? Dar Alb ca Zpada? Problematizarea
-Ce a gsit n lad fata moului?
-Cine a salvat-o pe Alb ca
O4 Zpada?
-Unde a dus-o prinul pe Alb ca
Zpada?
-Ce s-a ntmplat cu mama
vitreg a Albei ca Zpada?
Dar cu mama vitreg a fetei
moului?

Copiii vor extrage esenialul:


Fetele primesc drept recompense
O4 bogii- fata moului o lad cu
bogii, iar Alb ca Zpada se
mrit cu un prin bogat pe cnd
mamele vitrege sunt pedepsite
pentru rutatea lor i mor.
Obinerea Trebuie scos n eviden c Observarea
performanei O1 rutatea, invidia, minciuna i alte sistematic a
caractere negative se pedepsesc, Problematizarea comportame
pe cnd cele pozitive sunt ntului
recompensate sau Binele copiilor
nvinge rul!.
Asigurarea Cntec: Piticii voinicii Explicaia
reteniei i a -Fi cu personaje din cele dou Conversaia Aprecieri
transferului poveti, de desenat un personaj Fie de lucru verbale
(fata moneagului) Frontal
Individual
Evaluarea Concluzii i aprecieri asupra
participrii copiilor la activitate
stimulandu-i i pe cei care nu au
fost prea active Data viitoare
vor participa i ei cu rspunsuri
la activitate!

S-ar putea să vă placă și