Sunteți pe pagina 1din 8

PROIECT DE ACTIVITATE

G.P.N .NR. 2 – Olteniţa


Educatoare: Madin Tinca
Nivel: I - grupa mijlocie
Data: 17.05.2017
Tema anuală: “Ce şi cum vreau să fiu?”
Tema proiectului: “Vrem să fim și noi ca ei!”
Tema săptămânii : “Daca aș fi erou de poveste – binele învinge răul!”
Forma de realizare : DLC + DOS – Domeniul om şi societate

TEMA : ,,În lumea poveştilor” – ,,Capra cu trei iezi şi Scufiţa Roşie”


TIPUL DE ACTIVITATE - Consolidare – argumente pro şi contra în poveşti
paralele
MIJLOC DE REALIZARE : Convorbire cu suport ilustrativ
SCOPUL : Sistematizarea cunoştinţelor copiilor cu privire la personajele din
poveștile învăţate; dezvoltarea creativităţii verbale, a fluenţei şi originalităţii în
vorbire şi gândire prin redarea unor conţinuturi (fragmente) reprezentative din
cadrul acestora.
OBIECTIVE OPERAŢIONALE :
- să redea fragmente din cele două poveşti puse în discuţie pe baza imaginilor
prezentate folosind un limbaj propriu ;
- să recunoască personajele din cele doua poveşti;
- să analizeze comportamentul personajelor ;
- să clasifice personajele pozitive şi personajele negative ;
- să dezbată unele probleme puse în discuţie ;
- să argumenteze deciziile luate în legătură cu dezbaterile efectuate ;
- să desprindă învăţătura din cele două poveşti.
ÎN TIMPUL ACTIVITĂŢII COPIII TREBUIE :
- să aibă sentimentul că exprimându-şi gândurile, nu riscă să fie ridiculizaţi ;
- să respecte opiniile celorlalţi pentru buna desfăşurare a activităţii ;
 EVALUAREA :
- evaluare orală ( răspunsurile date )
- observaţia sistematică ( comportamentul la lecţie )
- analiza produselor ( gândiţi- lucraţi, mai multe capete la un loc )
RESURSELE ŞI MANAGEMENTUL TIMPULUI :
- Resurse informaţionale : trei planşe reprezentative din cele două poveşti ;
- Personaje siluete, panou împărţit în două
- Resurse umane : copiii grupei mijlocii
- Resurse procedurale :
- Conversaţia, explicaţia, exerciţiul, expunerea ;
- Mâna oarbă ;
- Brainstorming-ul ;
- Interviul de grup ;
- Dezbaterea ;
- Diagrama Venn.
Resurse de timp : 25 minute.
MATERIAL BIBLIOGRAFIC:
- “ Programa activităţilor instructiv-educative în grădiniţa de copii ”
- “ Metode interactive de grup – ghid metodic Editua Arves ”
- “Didactica activităţilor de educare a limbajului”, Vasile Molan
DESFĂŞURAREA ACTIVITĂŢII
Etapele activităţii Conţinut informaţional Strategii Evaluare
didactice
1. Captarea Educatoarea va intra în sala de grupă
atenţiei ţinând în mâini un cufăr cu surprize Expunerea
adus de Zâna Poveştilor
(educatoarea), recitând versurile :
“Bună ziua, bun găsit,
Din lumea poveştilor am venit!
Aici, la voi dacă-am ajuns,
Doresc să-aud
Ce- aveţi de spus ! ”

2. Reactualizarea Se va realiza un scurt dialog între

cunoștințelor copii şi educatoare : Orală


- Vă plac poveştile ?
- De ce ? Conversaţia si
- Care sunt poveştile care ne explicația
învaţă să spunem adevărul ?’’
- Care sunt poveştile care ne
învaţă să ascultăm de părinţi ?

3. Enunţarea Vom călători în lumea poveştilor


obiectivelor și şi doresc să aflu ce părere aveţi
anunțarea despre evenimentele petrecute şi
temei despre personajele lor.
Haideţi să descoperim ce se află in
cufărul cu surprize. Expunerea
4. Prezentarea Se aplica metoda ,,Mâna oarbă’’.
conţinutului şi Copiii primesc două plicuri care
dirijarea conţin câte trei imagini din
învăţării poveştile ,,Scufiţa Roşie’’ şi ,,Capra Mâna oarbă
cu trei iezi’’. Copiii care au
imagini din povestea ,,Scufiţa Roşie’’
le studiază şi prezintă pe scurt
conţinutul lor. Conversația
- ,, Despre ce poveste a fost vorba
în cele relatate de colegii voştri ?’’
Copiii răspund la întrebare.
Copiii care au imagini din
povestea ,,Capra cu trei iezi’’, Orală
prezintă pe scurt conţinutul lor.
Ceilalţi precizează despre ce poveste
a fost vorba.
Se cere copiilor să aşeze
personajele din poveste, pe un panou,
fiecare personaj la locul lui.
Expunerea si
1.Un grup de copii aşază
explicația
personajele din povestea ,,Scufiţa
Roşie’’, iar celălalt grup, personajele
din povestea ,,Capra cu trei iezi’’. 
Siluete
Scufița rosie Capra cu trei iezi
personaje
- mama - capra – mama
- lupul - trei iezi
- bunica - lupul
- vânătorul
Planul de intrebări :
,,Ce îi îndeamnă mamele pe Orală
Scufiţa Roşie şi pe iezi ?’’
- să nu deschidă uşa, să nu
vorbească cu străinii ; să nu se abată
din drum.
- ,, Ce fel de sfaturi sunt acestea ?’’
- bune ;
-,,Ce se întâmplă în lipsa
caprei ?’’
- vine lupul ;
- ,,Ce se întâmplă în drumul Dezbaterea
Scufiţei spre bunica ei ?’’
- apare lupul ;
- ,,Ce face lupul în cele două
poveşti ?’’
- îi mănâncă pe Scufiţă şi pe iezii ;
-,,Care dintre iezi sunt mâncaţi ?’’
- iedul mijlociu şi iedul cel mare ;
- ,,Cum a fost posibil de nu l-a
mâncat şi pe iedul cel mic ?
- pentru că a tăcut mâlc în timp
ce lupul căuta prin cameră. Braistorming
- Cum am fi putut să-i ajutăm pe iezii Orală
cei mari ca să nu-i mănânce lupul?
Ce ar fi trebuit să facă ?
Copiii se gândesc, apoi găsesc
soluţii.
- ,,Ar fi fost posilbil să scape
nemancată de lup, Scufiţa Roşie ?
-Da, dacă nu s-ar fi abătut din drum si Braistorming Orală
dacă n-ar fi stat de vorbă cu lupul.
- Mai știți și alte soluții ?
Concluzia parțială :
- ,,Ar trebui să discernem binele de
rău și să găsim soluții care să ne
salveze.’’
- ,,Ce fel de personaj este lupul ?’’
- lacom :
- mănâncă pe Scufiţă si pe
bunicuță ;
- mănâncă iezii ;
Şiret :
Conversația
- încearcă să afle unde stă bunica ;
- ascultă cântecul caprei;
- îşi ascute limba şi dinţii ca să
cânte mai subţire.
-,,Care sunt trăsăturile pozitive ale
Scufiţei ?’’
- merge la bunica ;
- se îngrijeşte de bunica ;
- o iubeşte pe bunica.
-,,Care sunt trăsăturile negative ale
Scufiţei ?’’
- nu ascultă sfatul mamei ;
- vorbeşte cu străinii ;
- se abate din drum.
Concluzia parțială :
Atât oamenii cât și personajele din Conversația
povești pot avea trăsături pozitive,
dar și trăsături negative.
-,,Care sunt trăsăturile pozitive ale
iezilor?’’
- nu deschid uşa de prima dată ;
- se ascund de frică.
-,,Care sunt trăsăturile negative ale
iezilor ?’’
- deschid uşa deşi cel mic îi
5. Fixarea avertizează.
Explicația
cunoştințelor Concluzia generală:
Trebuie scos in evidență că dacă
nu ascultăm sfaturile parinților,
putem intâlni oameni vicleni,
fățarnici care ne pot face rău.
6. Obţinerea - Despre ce povești am vorbit Diagrama Orală
performanţei noi astăzi? Venn
Copiii recunosc și denumesc cele
două povești.
Se va realiza diagrama Venn. Se cere
copiilor să așeze în cercul roșu,
personajele din povestea ,,Scufița
rosie’’, în cercul albastru personajele
din povestea ,,Capra cu trei iezi’’ iar
in intersecția celor două cercuri,
personajul comun al celor două
povești.
7. Asigurarea Se fac aprecieri asupra Orală
conexiunii comportamentului copiilor pe Conversaţia
inverse şi parcursul activităţii şi asupra modului
evaluarea cum au participat la aceasta. Fiecare
moment din activitate s-a fotografiat,
pentru a fi ataşat la albumul grupei.
Copiii cântǎ cântecul „Scufița Roșie”,
apoi sunt invitaţi împreunǎ cu Zâna
Poveştilor (educatorea), la casa
Caprei cu trei iezi pentru a participa Dans popular
la petrecere.

8. Încheierea Se fac aprecieri asupra activităţii iar

activităţii copiii vor primi ca recompense Recompense


medalioane şi cărţi de colorat cu cărţi de colorat
poveşti trimise de Zâna Poveştilor .

S-ar putea să vă placă și